Jump to content


Photo
- - - - -

Gimnazija ili medicina?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
20 replies to this topic

#1 Boban201

Boban201
  • Members
  • 12 posts

Posted 02 July 2014 - 20:32

Ako mi mozete pomoci ne mogu se odluciti. ;)  Razmisljam da idem dalje na faks. za doktora, ali zanima me u kojoj je moguce prebacivanje u inostranstvo?  :) (U toku skolovanja). :)


Edited by Boban201, 02 July 2014 - 20:33.


#2 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 03 July 2014 - 08:26

Nije bas najjasnije sta ti zapravo pitas. Iz naslova bi se moglo zakljuciti da se dvoumis izmedju upisa gimnazije i srednje medicinske skole, i da te zanima sta ti je bolje kasnije za studije medicine. Ako je to tvoje pitanje onda nema dileme: upisi gimnaziju prirodnog ili opsteg smera i ne razmisljaj uopste od srednjoj medicnskoj skoli.

 

Ako je tvoje pitanje zapravo da li je bolje da ovde upises studije medicine, pa da se kasnije prebacis u inostranstvo ili da odmah posle gimnazije pokusas da upises studije medicine u inostranstvu, onda odogovor na to pitanje zavisi od mnogo faktora, pre svega od toga da li mozes sebi da obezbedis finansiranje studija medicine u inostranstvu. Studije medicine, za razliku od nekih drugih smerova, se u inostranstvu, posebno SAD, relativno tesko upisuju i nema toliko mogucnosti za dobijanje stipendija i placenih skolarina za strane studente.

 

Ili je tvoje pitanje nesto trece?



#3 Boban201

Boban201
  • Members
  • 12 posts

Posted 03 July 2014 - 11:40

Zanima me u kojoj je srednjoj skoli moguce se prebaciti u inostranstvo. :) (Msm. ako sam npr 3. razred srednje pa da se prebacim u 4.razred srednje pa poslije na faks.) :) Po ovom sto si prvo napisao zakljucujem da je gimnazija bolja nego medicina za fakultet. :)



#4 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 03 July 2014 - 11:58

Gimnazija, definitivno. A u koju bi zemlju da se prebacuješ?

#5 Boban201

Boban201
  • Members
  • 12 posts

Posted 03 July 2014 - 12:04

Nzm jos cu se raspitati o tome,ako moze savjet koja mi je zemlja dobra. :) (Razmisljao sam o SAD ali zbog financija msm na neku drugu ali trazim) :) Ako moze savjet za neku bio bih zahvalan. :)



#6 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 03 July 2014 - 14:19

Zanima me u kojoj je srednjoj skoli moguce se prebaciti u inostranstvo. :) (Msm. ako sam npr 3. razred srednje pa da se prebacim u 4.razred srednje pa poslije na faks.) :) Po ovom sto si prvo napisao zakljucujem da je gimnazija bolja nego medicina za fakultet. :)

Gimnazija ti je bolji izbor od medicinske skole ako zelis da studiras, bez obzira da li ces 4-ti razred zavrsiti u inostranstvu ili ne.  Srednje medicinske skole ne pripremaju ucenike za studiranje, vec za rad na poslovima medicinskih tehnicara.

 

[Edit] Dodao bih  da u nekim zemljama nema ekvivalenata nasih srednjih medicinskih skola, ili ako postoje uopste nemaju prohodnost ka fakultetima, tako da bi zavrsavanje cetvrtog razreda u inostranstvu tada bio veci problem.

 

Ja mislim da zavrsavanjem cetvrog razreda u stranoj skoli ne dobijas previse. Cak i ako zavrsis 4-ti razred u inostranstvu ti ces biti tretiran kao strani student i polagaces prijemni ispit pod istim uslovima kao i svi drugi strani studenti. Jedina istinska prednost zavrsetka cetvrtog razereda u inostranstvu je ucenje jezika zemlje u kojoj zelis da nastavis studije medicine. Neko ce mozda pomenuti da skole mogu biti bolje nego nase, ali vrlo je diskutabilno koliko se dobija zavrsavanjem samo jednog (zavrsnog) razreda.


Edited by tomas.hokenberi, 03 July 2014 - 14:22.


#7 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 03 July 2014 - 14:22

Nzm jos cu se raspitati o tome,ako moze savjet koja mi je zemlja dobra. :) (Razmisljao sam o SAD ali zbog financija msm na neku drugu ali trazim) :) Ako moze savjet za neku bio bih zahvalan. :)

Pa za pocetak koje strane jezike govoris? 



#8 Boban201

Boban201
  • Members
  • 12 posts

Posted 03 July 2014 - 14:59

Engleski i njemacki. :) 



#9 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 03 July 2014 - 18:37

Engleski i njemacki. :) 


Ako dobro govoriš nemački onda ti predlažem da normalno završiš gimnaziju, da tokom te 4 godine unaprediš svoje znanje nemačkog i da posle završene gimnazije probaš da se upišeš na neki od medicinskih fakulteta u Austriji, najbolje u Beču.

#10 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 03 July 2014 - 19:27

Ok. Da ne pocnem odmah sa kritikama, lepo je sto planiras i razmisljas na malo duzi rok. Ono sto ti nedostaje je malo strukture u tom razmisljanju, a onda i malo sopstvenog truda ulozenog u istrazivanje. Da pocnemo od osnova: pretpostavljam da si ti sada u osnovnoj skoli, u sedmom razredu (jer ako si u osmom, onda ti je odluka malo zakasnila), i znas da koristis internet. Pocni od informacija koje ce ti biti potrebne da doneses odluku. Sta znas o gimnazijama, sta o srednjim medicinskim, i koje ti informacije nedostaju. Zatim, misa u ruke i po sajtovima gimnazija i medicinskih skola, da dopunis te informacije. Onda, posto te vec interesuje medicina, sta je potrebno za upis na medicinu, kako izgleda profil studenta i gde ces nauciti ono sto ti je potrebno. Trece, sta znas o studijama medicine van Srbije, tj. u zemljama koje te interesuju. E onda kad sve to saznas ( a manje vise za sve ti je potrebno jedno popodne i internet), onda sa specificnim pitanjima krenes pred masu (u ovom slucaju forum), jer ces samo tako dobiti korisne odgovore. Sto se tice studija medicine u SAD, potrazi nekoliko topika nize na ovom forumu, ima citava diskusija o zahtevima itd. Ono sto je jako velika razlika izmedju studija u SAD i studija u evropskim zemljama (medicine, ne ostalog) je da studije medicine u SAD ne postoje na osnovnom nivou. Dakle, niko posle srednje skole nije upisao medicinu. Moras da zavrsis minimum dve godine (jako dobrog programa, ili nekoliko semestara hemije, biohemije, biologije itd), a normalno cetiri (tj. ceo Bachelor) godine programa iz prirodnih nauka (ili cega vec, sve dok ispunis dovoljan broj kredita iz biologije, fizike, hemije i matematike/statistike), da bi mogao da konkurises za studije medicine. Prolaznost na dobrim skolama medicine je medju najnizima na americkim univerzitetima, na Kolumbiji je recimo oko 2%. (Ovakve statistike je lako naci, recimo http://bit.ly/1xmOGhc). Posto su ovo poslediplomske studije, stipendije su jako jako ogranicene, i skoro svi uzimaju zajmove. Evo recimo sta kaze Weill Cornell za strane studente:

 

Do you consider foreign students or graduates from a foreign university?
We welcome applications to the first year class from international students. There are, however, two separate issues that international students need to consider: 

  • Cost: Financial aid is offered only to those applicants who are US citizens or permanent residents of the US. Persons who are not US citizens or permanent residents must either pay for four years of tuition in advance, or deposit this sum in an escrow account (approximately US$188,600 in 2012). Canadian citizens are exempted from this requirement.

 

  • Prior educational experience: We strongly encourage you to complete a minimum of one year of full time course work at an American college and to take courses in chemistry (organic and general), physics, biology and/or English before applying to medical school. If you have not completed the equivalent of a US bachelor's degree abroad, you should work towards doing so in the U.S. This gives you and us a perspective on how well you could do at an American Medical College, and thus a basis of comparison with other applicants. We suggest this even if you have completed all or part of a medical school curriculum abroad and even if you have obtained your permanent resident status.

 

Po evropskim univerzitetima je naravno situacija drugacija, u Nemackoj/Austriji velika vecina univerziteta su drzavni i besplatni, tj. imaju neku nominalnu cenu, cak i za strane studente. No, mislim da je ovo pitanje, o finansijama itd, poslednje o kojem bi trebalo da brines jer si jos daleko od istih.

 

Ono o cemu bi trebalo da razmisljas je da li zaista zelis da upises medicinu ili postoji mogucnost da se to promeni u sledece cetiri godine. Iz gimnazije ces moci da upises bilo sta, jer je obrazovanje siroko, medicinske skole nisu namenjene obrazovanju pre medicinskog fakulteta, tako da iako ces naravno moci da spremas prijemni posle cetiri godine za sta god hoces, mozda ce ti nedostajati sirina koju gimnazije daju. O cetvrtoj godini u inostranstvu - ja ne znam za recimo nemacke skole koje imaju takvu razmenu uopste, sto ne znaci da ne postoje. U svakom slucaju, cetvrta godina ti moze pomoci u ucenju jezika, ali ne i pri upisu na fakultet mnogo, jer su prvi rokovi za prijave na univerzitete u SAD pocinju te jeseni kada pocinjes tu cetvrtu godinu (recimo Yale ima 'early admission' od 1. novembra svake godine, normalni prvi rok se zavrsava krajem decembra itd.) , tako da ako planiras upis na jako trazeni univerzitet, moras vec da budes spreman cim pocnes cetvrtu godinu. Naravno, mozes da se prijavis u drugom ili trecem roku, do kraja te godine, ali to naravno znaci i manje sanse za aplikaciju jer ostaje manje slobodnih mesta. 


Edited by Nimrod, 03 July 2014 - 19:44.


#11 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 04 July 2014 - 08:48

 Sto se tice studija medicine u SAD, potrazi nekoliko topika nize na ovom forumu, ima citava diskusija o zahtevima itd.

A kada se pogleda taj topik vidi se da je tamo vec postavljao ista pitanja pre par meseci http://forum.b92.net...-3#entry4408668



#12 MilutinPetrovic

MilutinPetrovic
  • Members
  • 27 posts

Posted 12 March 2015 - 13:49

Medicina... Možeši sa srednjom da radiš npr. Ja sam bio u gimnaziji, samo me je umorila za fax i bilo mi je teže da učim posle... 



#13 MilutinPetrovic

MilutinPetrovic
  • Members
  • 27 posts

Posted 09 May 2015 - 14:42

U moje vreme bih rekao Gimnazija, ali se stvari menjaju i strucne skole dolaze na prvo mesto samo jer nisi siguran da ces moci da priustis studiranje.



#14 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 09 May 2015 - 23:08

U moje vreme bih rekao Gimnazija, ali se stvari menjaju i strucne skole dolaze na prvo mesto samo jer nisi siguran da ces moci da priustis studiranje.

Uzimajuci u obzir predstojece izmene u obrazovnom sistemu, dalje skolovanje posle srednje strucne skole ce postati skoro nemoguca misija, a iole kvalitetnih poslova sa srednjom strucnom spremom ce biti sve manje i manje.  Savetovati nekoga, ko razmislja o studiranju, da mu je bolja srednja strucna skola (osim ako se ne radi par konkretnih iole kvalitetnih) je skoro pa zlonamerno. Srecom postavljac topika se ne zanima stvarno za ono sto pita, pa nije bitno.



#15 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 10 May 2015 - 16:56

U danasnje vreme bez BSci, nema stvarnog prosperiteta. Sta vise preporucljiv je master za brzi poslovni proboj! Imajuci ovo u vidu, izbor skole koja ne omogucava siguran upis na vise skole je automatsko odricanje od buducnosti mladog coveka.

Zakljucak, ili gimnazija, ili skola koja sprema djake za specifican fakultet. Ne znam kako se to zove u Srbiji, ali bi bilo nesto kao "College Prep. HS". U takvim srednjim skolama su razvijeni smerovi za djake i usko su povezane sa univerzitetima.