Jump to content


Photo
* * * * - 2 votes

Vodeni cirkus Montija Vučića, medijski mulj i guske u poplavi glupos


  • This topic is locked This topic is locked
11107 replies to this topic

#9211 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 25 February 2017 - 00:20

Idem često u Strasburg jer mi je udaljen oko 30-ak km. Naravno da da ima i pravih Francuzima, ali je gro stanovništa Elsešani. I svi oni govore nemački, ali je poslovična arogancija na delu kad upitaš za nešto nekog prolaznika, pa se on pravi francuska sobarica.
Po dućanima priučaju svi rado ( dok ti uzmu pare)
Kad su u Nemačkoj onda svi govore namački, pošto se preko vikenda dosta čuje francuski po prodavnicama, jer su živežne namirinice jeftinije u Nemačkoj. A Strasburg je neverovatno lep grad, a pogotovu uži centar, oko katedrale. Isprepletan je kanalima, a pogotovo je leti fantastično zbog plovećih otvorenih restorana. I uvek je pun tursita iz celog sveta.


Prelep je Strazbur. Meni je Kolmar jos i lepsi. Lep je i Hagenau, i mnoga mala mesta koja plene svojim sarmom. Ti si sigurno cesce tamo i bolje znas kakva je situacija nego ja. Moje iskustvo je da su se jako tesko odlucivali da govore nemacki u javnosti. U prodavnicama tek treca opcija posle francuskog, pa cak i engleskog, nekako mi je delovalo da je procenat ljudi koji zna engleski mnogo veci nego u ostalim delovima Francuske. Navodno, kuci pricaju nemacki, pogotovo stariji.
Naravno da sada ima dosta i pravih Francuza i da je francuski jezik preuzeo primat. Obe stvari pre svega odnose na gradove. Moj prethodni post se odnosio na delove Alzasa koji su, da tako kazem, oduvek ili istorijski gledano frankofoni i u kojima zive pravi Francuzi. To je ta oblast zapadno od Kolmara koja nije ni mala, i neka naselja na jugu na granici sa Frans Konteom, to je relativno mala oblast.
  • 0

#9212 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 25 February 2017 - 01:09

Odlična epizoda "Državnog posla" koja na najbolji način opisuje Atreida i druge "opoziciJonare" i (internet) borce za sveCku pravdu:

 

 

 

Atreid- "Martin Luther Queen". :rotflmao:  

 

(Gledati od 4.10 min)


Edited by melankolic, 25 February 2017 - 01:10.

  • 3

#9213 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 25 February 2017 - 01:23

...

 

Pricali mi 'kuckari' za jednu slicnu umisljenu budalu u parku - pa ga pitali: kako ti se zove ovaj simpa kucov?

 

A on ce, sav nadut - Sokrat!

 

Gde jedan koji se sagao da se poigra sa kucovom, podigne pogled i kaze: a kako se, lebati, zoves ti?

 

Na sta se drustvo povalja.

 

Lik je presao u drugi parkic!

:rotflmao:

 

...


  • 3

#9214 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 25 February 2017 - 02:53

Kusta se koliko vidimo progurao u Vuckovu kampanju, verovatno su koncesije

veoma opipljive i mere se u hektarima, metrima drva i kamena.

I mozda da se progura u akademiji 'sekcija' za rezisere i da on bude akademski

rodonacelnik srpskog filma.


  • 0

#9215 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 25 February 2017 - 04:46

Kusta se koliko vidimo progurao u Vuckovu kampanju, verovatno su koncesije
veoma opipljive i mere se u hektarima, metrima drva i kamena.
I mozda da se progura u akademiji 'sekcija' za rezisere i da on bude akademski
rodonacelnik srpskog filma.


A dobar je bio kada je uz pomoć Tadića i države gradio sebi grad i patrolirao "svojim" posedom.
Sećam se epizode "Tadićev moćni rendžer".
  • 2

#9216 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 25 February 2017 - 05:33

Kusta je uvek bio politicki negativac. Ne moram valjda da ga branim zato sto srcem i dusom volem Vucka.


  • 0

#9217 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 25 February 2017 - 11:50

Bane, Vojvodina je u toku celog starog i srednjeg veka bila jedno veoma negostoljubivo i neželjeno područje. Bila je prekrivena močvarama i gustim šumama, stanovnike si mogao da prebrojiš na prste.
Srpski i mađarski kraljevi su je naizmenično davali jedan drugom na poklon, u znak prijateljstva... :D

Tek razvoj nauke i tehnike u moderno doba, od XVII veka naovamo ( a pogotovo razvoj na polju isušivanja i navodnjavanja) je pružio mogućnost da se Vojvodina pretvori u obradivu i naseljivu zemlju.

To je sve rađeno planski - pogledaj vojvođanske gradiće i sela na Google Earthu, upadljivo je da su sve ulice građene planski, pod pravim uglom... A sve kuće i imanja su na isti kalup ( Beč je u ono vreme raspisao konkurs za idealno seosko imanje, pa su sve kuće su građene po nacrtu prvoplasiranih, pobedničkih nacrta).

Nešto kao SAD - svi su dođoši, s tim što je neko došao pre, a neko kasnije.

Potraži na netu istoriju vojvođanskih gradova.
Neki od njih u XIV ili XV veku nisu čak ni postojali, a oni koji jesu su imali po desetak kuća... Nacionalni sastav je teško utvrditi, jer se gledalo na veru, pa su, recimo, Srbi i Rumuni, kao pravoslavci, najčešće brojani zajedno...

Da bi privukla useljenike, Austrougarska je ponudila slobodu od svih feudalnih obaveza, kao i slobodu da koristiš jezik koji hoćeš i gradiš škole i crkve koje hoćeš, pod uslovom da ih sam platiš.
Druga strana medalje se sastojala u tome da je svako selo istovremeno bilo i vojna jedinica (regimenta), uvek spremna da se suprotstavi eventualnim turskim upadima (vojna obaveza od 16-te do 60-te).

To je u ono vreme bila izvanredna ponuda, pa su se doselili mnogobrojni Švabe iz Švabije (Nemačka u to vreme još nije postojala, a jedna od država sa te teritorije se zvanično zvala "Švabija" - odatle i ime), Srbi pod Čarnojevićima, Rumuni, Česi, Slovaci, Mađari, itd...
Za kraj, jedna malo manje poznata činjenica - doselio se i izvestan broj Španaca (Španija je u to vreme bila pod Habsburzima), ali su se svi Španci u međuvremenu asimilovali - što u Srbe što u Rumune.

Ja sam i ranije pisao nesto u vezi slicne tematike ... to su u raznim periodima proslosti bili " brisani prostori" , te plakati danas nad sudbinom vojvodjanskih Svaba je ne samo demagogija, vec i gore od toga - cisto izlupavanje, tek da se nesto kaze i kritikuje ...
  • 0

#9218 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 25 February 2017 - 19:13

Ne znam koliko su tačne priče da je to sa Nemačkom završeno još za vreme SFRJ, ali ne znam ni zbog čega Nemačka i Austrija, gde takođe ima njihovih potomaka, do sada nisu vršile nikakve ozbiljne pritiske, niti preduzimale mnogo toga po pitanju restitucije. Uostalom, ne znam šta bi se desilo kada bi se ovdašnje stanovništvo bavilo istom vrstom isterivanja pravde. U Beogradu ima zgrada koje su oštećene u nemačkim bombardovanjima i delimično su popravljene, ima ljudi kojima su članovi porodice streljani ili nastradali tokom ratnih dejstava, ali nisam čuo da podižu tužbe. Zgrada u kojoj je živela moja baba nema jednu četvrtinu, pa je zato malo čudnog oblika. Ta četvrtina je nestala tokom bombardovanja 6. aprila, pa je tako skarabudžena posle rata. Nije mi poznato da su ona ili stanari tražili odštetu.

 

Inače, slažem se za Zoranom i Milenkom. Ako se već krene po prekopavanju onoga što se desilo pre više od sedamdeset godina, možda bi po toj logici moglo da se ponešto zatraži i od Turske, od Rimskog carstva, Austrije i Mađarske, a čini mi se da bi Grčka, Makedonija i Iran tek nadrljali.

 

 Sa nemcima jeste najverovatnije reseno to trajno...  I to ne samo kod nas nego svuda gde su nemci ziveli pre 2 sv rata... Ja sam licno davno upoznao kao mladic devojku , nemicu  u Madjarskoj banji ciji su roditelji nemci poreklom iz Rumunije.  Iz nekog kraja gde ima i Madjara. Njeni su roditelji govorili madjarski i rumunski jezik najnormalnije..

 

Kolko me secanje ne vara , da sam negde procitao da su to najurivanje nemaca iz okolnih zemalja u maticu Nemacku dogovorila  " velika trojka " u Jalti , cini mi se...


  • 0

#9219 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 25 February 2017 - 20:48

 Sa nemcima jeste najverovatnije reseno to trajno...  I to ne samo kod nas nego svuda gde su nemci ziveli pre 2 sv rata... Ja sam licno davno upoznao kao mladic devojku , nemicu  u Madjarskoj banji ciji su roditelji nemci poreklom iz Rumunije.  Iz nekog kraja gde ima i Madjara. Njeni su roditelji govorili madjarski i rumunski jezik najnormalnije..

 

Kolko me secanje ne vara , da sam negde procitao da su to najurivanje nemaca iz okolnih zemalja u maticu Nemacku dogovorila  " velika trojka " u Jalti , cini mi se...

 

Da li je to u vezi sa ratnim reparacijama? Ne znam koliko je tačna priča da je Nemačka dozvolila da Nemci budu odseljeni kako bi se u više zemalja stanovništvo koje je ostalo bez krova nad glavom, ili koje je trebalo raseliti iz drugih razloga, preselilo u njihove kuće. Navodno su time smanjili troškove reparacije, ali napominjem da nisam siguran u pouzdanost podataka.

 

Jedino što znam sigurno jeste da Nemci koji su podržavali partizanski pokret ili u njemu učestvovali nisu trpeli nikakve reperkusije. Čitao sam i o jednom zemunskom Nemcu, Tomasu Devaldu, koji je kasnije bio čak i direktor Direkcije za izgradnju Novog Beograda.


  • 3

#9220 BeIgrade

BeIgrade
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 28 February 2017 - 00:17

Jos jedno 'nocno krecenje'... ovaj put maticne sluzbe u Zajecaru, I ne samo u Zajecaru...

 


  • 2

#9221 BeIgrade

BeIgrade
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 28 February 2017 - 21:06

C5xptQIWQAAaRZi.jpg


  • 3

#9222 Beonegro

Beonegro
  • Members
  • 21,452 posts

Posted 28 February 2017 - 23:46

Da li je to u vezi sa ratnim reparacijama? Ne znam koliko je tačna priča da je Nemačka dozvolila da Nemci budu odseljeni

Pretpostavljam da misliš na član 12 Potsdamskog ugovora (ili protokola), ali taj dokument nijedan Njemac nije potpisao, nametnut im je od strane okupacionih vlasti.

Evo ako te zanima nešto iz ugla Dunavskih Švaba


  • 0

#9223 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 02 March 2017 - 02:55

" Како је приметио, изузетно поштује „ДОС-овске кандидате и њихове изванредне програме и планове, од којих, у шест месеци њихове досадашње кампање, још ниједну реченицу није чуо.

„Потпуно сам отворен када кажем да су шансе за победу једног од досовских кандидата или кандидата владе...потпуно једнаке - 50 : 50. Када народ буде рекао своје, онда ћемо да размишљамо о премијеру”, рекао је Вучић. "

 

„А, иначе, о томе (мандатару) када се избори заврше, а да ли ћете то питати мене или неког од досовских кандидата, то је већ на народу Србије” рекао је Вучић."

 

 

Pyko ko spageta.

Pa kako ce da pitaju nekog drugog kad sa svojim skrndeljima on u svakom slucaju formira vladu?

Pitanje je samo da li ce u avionu da se svadja sa nekim 

ili sam sa sobom.

 

„Људи, сви на посао. Посао је најважнији”

 

Ma nemaju oni posao Vule, bar ne pravi posao. Bolje da dodju tu, poslusaju te i mozda shvate kakav si diktator.


  • 0

#9224 mladenvzz

mladenvzz
  • Members
  • 1,397 posts

Posted 02 March 2017 - 12:57

...o Podunavskim Švabama ili Folksdojčerima dalo bi se puno pisati,o njihovom dolasku na ove prostore,o svim

pozitivnim učincima koje su donijeli ovim prostorima,o njihovom djelovanju pred 2. svjetski rat ali i za trajanja,i

konačno,o njihovom nastanku sa ovih prostora.No,to je tema za Povijest.

U procesu pregovora Srbije u EU možda će se otvoriti ova tema.To je bila tema prilikom ulaska Češke u EU,odnosno,

problemi vezani uz Sudetske Nijemce.

Ipak,malo povijesti.Nakon Anschlusa Austrije Englezi i Francuzi  na Muenchenskoj konferenciji u rujnu 1938. dozvolili

su Hitleru da okupira Sudete i propoji ih Trećem Reichu.Slijedeće je godine Hitler okupirao i ostale dijelove Čehoslovačke

u kojoj su Nijemci,osobito za vrijeme Heydricha,provodili stravičan teror.U znak kolektivne osvete i na temelju mirovnih

ugovora iz Potsdama Čehoslovačka je tzv.Benešovim dekretima od 1945. do 1947. likvidirala ili protjerala iz Sudeta oko

3 milijuna Nijemaca.Nihova je imovina koficirana na ime ratne odštete,a na oduzeta imanja naseljeni su Česi i Slovaci iz

drugih dijelova zemlje.Problem protjeranih Nijemaca iz Sudeta je godinama operečivao odnose Češke i Njemačke.

Organizacije Sudetskih Nijemaca desetljećima su nastojale privoljeti Vladu SR Njemačke na repatrijaciju oduzete 

imovine.Tek 1997. vlade dviju država zajedničkom su deklaracijom priznale svoj dio krivice za povijesne konflikte

te patnje žrtava za vrijeme okupacije i nakon 2. svjetskog rata te iskazale svoju trajnu opredjeljenost za međunacionalno

pomirenje i izgradnju dobrosusjedskih odnosa.

Mislim da će se slično riješiti i problem Podunavskih Švaba


  • 1

#9225 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 02 March 2017 - 18:44

Ocekivao sam diskretniju kampanju, kroz funkciju predsednika vlade, da kampanja bude kao fol,

da on otvara neke toalete I sklapa poslove od 20 miliona eura, da ima za dzeparac,...
 

kad oni krenuli od Vranja u full blown stranacku kampanjolu usred radnog vremena.

Pa stoput bi bolje bilo da u radon vreme seta kera nego sto odrzava

sertifikovane kampanjske akcije.

 

Dobro, mozda je bila prilika da se skrndelji okupe, ohrabre u svojoj timskoj borbi,

cuju telefonom sa Seseljem,

stave ruke jedni preko drugih I uzviknu cuvenu parolu: "SvE za jednoga, jedan za sve"


  • 0