Jump to content


Photo
- - - - -

Lekari, njihovo lečenje i posledice


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
218 replies to this topic

#16 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 04 May 2014 - 20:30

Ma sa tim se apsolutno slažem i podržavam, nikakav problem. Samo ne možeš uvek na osnovu procenta razdvojiti žito od kukolja (osim ako nije baš očigledno), ne u srpskom zdravstvenom sistemu. Pogotovo što kod nas takva evaluacija ni ne postoji, a preko je potrebna.

Edited by nvukelic, 04 May 2014 - 20:31.


#17 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 04 May 2014 - 20:38

...

 

... samo ne možeš uvek na osnovu procenta razdvojiti žito od kukolja (osim ako nije baš očigledno), ne u srpskom zdravstvenom sistemu. Pogotovo što kod nas takva evaluacija ni ne postoji, a preko je potrebna.

 

 

Potpisujem, - ovo ja zovem doprinosom diskusiji!

 

:thumbs:

 

...



#18 Vlax

Vlax
  • Members
  • 3,869 posts

Posted 05 May 2014 - 16:22

Najbolje bi bilo kada bi svi lekari sve znali, ali nazalost nije tako, pa i pored najbolje zelje i volje pogresna dijagnoza ce kad tad biti postavljena. Posto ljudi moraju da se lece u velikom broju, onda bolje i da rade ti koji ponekad pogrese nego da ih nema uopste.

 

Dakle na stranu ocigledne greske lekara, primanje mita i tome slicno,,, ali i lekar je covek, i da radi 1000 intervencija, cak i da su rutinske, jednom ce pogresiti, Ako budemo eliminisali sve koji pogrese i ostavljali samo one vrhunske onda cemo imati 5 lekara u drzavi koji teoretski ne mogu sve da izlece.

 

Ili ti fudbalskom analogijom. Svi bi voleli 11 Mesija u timu, ali ako ih vec nemas bolje i jedanaest slabijih od MEsija nego da imas manjak igraca.

 

U zakonu jasto stoji da je lekar kriv ako napravi ociglednu gresku. Pod ocigledom se podrazumeva da tipa operise levu nogu umesto desne, da nekom ko krvari ne zatvori ranu.. itd... dakle nesto sto ni debil ne bi uradio....Ali pogresne dijagnoze (sem ukoliko nisu totalno apsurdne) i manuelne greske prilikom intervencija ne podlezu pod zakonsku gresku.


Edited by Vlax, 05 May 2014 - 16:25.


#19 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 06 May 2014 - 00:25

Ja se slazem sa potrebom da se recimo i lekarska profesija, kao i mnoge druge u Srbiji kontrolise i malo vise drzi profesionalnih kriterijuma (i to ne samo korupcije, samo kad se setim prica sa Inicijative Majka Hrabrost), ali ono na sta se svela diskusija je trazenje objasnjenja i potencijalnih uzroka za to sto je neko pokusao ubistvo. Daklem.....umesto da se ubistvo kao takvo eliminise iz diskursa kao neprihvatljivo, i vesti i forum navode potencijalne razloge zbog kojih je tako nesto moguce, pa se spominju i poodmakle godine kriminalca itd. Prvo, ako ima poodmakle godine koje ga specavaju da zdravo rasudjuje, odakle mu oruzje. Drugo, i da je pogresno lecen, pa i u ovakvom sistemu kakav je srpski, sa neprofesionalnim sudstvom (jos jedna profesija kojoj se svasta moze na teret stavljati), ono sto jeste prihvatljivo je da pokrene tuzbu. Da skrene paznju medija recimo javnim performansom kao sto je strajk gladju. Da odbije da izadje iz bolnice dok ga ne primi nacelnik klinike na kojoj smatra da je pogresno lecen. Itd, itd. Ali ne, imamo coveka koji puca na lekara. O kome nista ne znamo. Cak i da je najgori lekar, do sada je nekome mozda spasavao zivote - jel sad treba neko ko je zadovoljan lekarskim radom da ide i ubija nezadovoljne pacijente? Hebote, u Srbiji se Cehovljeva teorija o puski u prvom cinu drame dnevno obistinjuje - napunili smo zemlju oruzjem, i samo cekamo kad (ne da li) ce neko da krene da puca. Ali se i dalje krstimo nad pucnjavama u Amerckim skolama. 



#20 forumname

forumname
  • Members
  • 164 posts

Posted 02 October 2014 - 08:17

lekarska profesija u srbiji, je kao i svaka druga profesija od javnog znacaja, dotakla dno. 

 

svaka druga zena koja se poradjala u srbiji moze da bude svedok, ne manjka opreme, ne finansijskih problema i ne samo losih uslova nego bahatosti, bezobrazluka kakav se ne ocekuje na pijaci, nezainteresovanosti i nevoljnosti da se radi svoj posao.

 

ja sam bila u invalidnom stanju 15 meseci (nisam mogla da hodam) zbog "problema" koji je na nivou poznavanja medicine na 1oj godini medicinskog fakulteta i potpune nezainteresovanosti "lekara" da pomognu. da ih nije bilo oko 30ak kod kojih sam bila, sto privatno, sto drzavno pa bi i moglo da se kaze da je neko pre izuzetak nego pravilo.

 

moj problem je samo bio sto sam imala fizicku komplikaciju u trudnoci o kojoj se nije mnogo znalo dok su "lekari" isli na fakultet a boze sacuvaj da neko nesto procita ili da se doskoluje. "intervencija" koja je trebalo da se odradi je otprilike zahtevna koliko i vadjenje zuba a meni je to bukvalno znacilo sposobnost da hodam. od niza "dijagnoza" koje sam dobijala, najvise mi se dopala da je "trudnoca misteriozan proces i da se ne zna sta se sve desava te da se proci samo od sebe" iako sam ja tada vec oko 14 meseci sepala i kretala se uz izuzetno jake bolove.

 

cak i kada sam sama nudila alternativnu dijagnozu (koju sam izbunarila na netu), nisam dobila adekvatno lecenje ili odgovor jer nasi lekari jednostavno ni ne znaju za menjanje anatomije kukova za vreme trudnoce (a i ne zanima ih mnogo). dzabe sto ja znam sta je kada niko drugi ne zna niti postoji za to fizikalna terapija niti lecenje. na kraju sam nasla privatnu kliniku u hrvatskoj koja daje tu terapiju iz dzepa izvukla 450e da odem do tamo i to platim.

 

da bi bilo jasnije gde sam i kako isla:

 

nacelnik reumatologije na VMA

nacelik odeljenja u sokobanjskoj 

nacelnik odeljenja c reza u visegradskoj

nas "najpoznatiji" neurohirurg na VMA

bivsa nacelnica klinike za fizikalnu medicinu pri klinickom centru

2 neurohirurga pri klinickom centru

trenutni nacelnik odeljenja na ortopediji na banjici

jos jedan ortoped sa banjice

bla bla bla bla

 

ovo je strasno mnoog kostalo jer je nesto bilo priv a nesto drzavno i problem je bio neresiv u okviru srbije. ne zbog moje bahatosti nego zbog njihove nezainteresovanosti i neznanja. i to zaista elementarnih stvari koje, zaboga, ja mogu da procitam na netu a ne neko koje za to isao u skolu.



#21 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 02 October 2014 - 09:54

Ne desava se to samo u Srbiji, ako je neka uteha. Ja sam se 6-7 meseci "vukla" po lekarima u Nemackoj, da bih se na kraju "samodijagnostikovala".  

 

U pitanju su bili sledeci simptomi: promuklost, konstantno "ciscenje" grla, postazalni drip i najgori simptom na svetu - osecaj "knedle" u grlu i stezanja u grlu. Obidjoh mnoogo specijalista (pulmolog, neurolog, endokrinolog (mislili da je stitna), ortoped, fizijatar, gastroenterolog, otorinolaringolog), povadih krvi, posnimah sve moguce CT-ove i X-ray-ove, ultrazvukove.... i na kraju:"Sve ok, to vam je stress".  

 

No, meni vrag ne da mira, grlo davi i dalje (grozan osecaj, radje bih da me boli 6 zuba odjednom), i ja resih da iz-google-am svoj slucaj (iako ne volim to da radim, svasta moze da se nadje, da te sludi...). I - bingo! Sve moje simptome nadjoh na jednom mestu i vezano za jednu "bolest" - LPR iliti Laryngopharyngeal Reflux. 

 

Ruku na srce, pulmolog u Nemackoj je bio na dobrom tragu, i predlozio je PPIs (razne "prazole"), ali je moja doktorica to "odbila",  kaze:"Nema to veze s tim". Kad samo pomislim da je jedna tako obicna terapija mogla da me postedi visemesecnih muka :(

Problem u Nemackoj je sto ovi lekovi idu na recept i nisam ih mogla kupiti, a ova pametnica od doktorice nije htela da ih prepise. Prvom prilikom u Srbiji nabavih kilu Nexiuma i vec posle nedelju-dve poceh da zivim normalno. 

 

Mada, moram priznati, da nakon iscitavanja po netu, obzirom da je LPR redji nego GERD, mnogi simptomi vezani za LPR "lice" na simptome vezane za neke druge bolesti, pa nije bas jednostavno diajgnostikovati (ako se ne zna sta se trazi).

 

Kad pogledam simptome (LPR Symptoms are: hoarseness; frequent throat clearing; increased phlegm; post-nasal drip; chronic cough; difficulty swallowing (dysphagia); lump-like sensation in throat; choking sensation), ja sam bila skolski primer za tu dijagnozu, ali ocito da lekari kod kojih sam isla nisu imali mnogo iskustva s tim.

 

Long story short - ja preporodjena, ali ne zahvaljujuci doktorima, vec google-tu i Nexiumu!

 

 

edit: veci deo mog posta bi trebalo prebaciti na Medicina i zdravlje - ali, neka ga i ovde, ako ne smeta


Edited by Sunshine State, 02 October 2014 - 10:06.


#22 :~))

:~))
  • Members
  • 571 posts

Posted 16 October 2014 - 20:02

Evo još jednog primera, obratite pažnju i mladji i stariji. Slučaj iz moje uže familije.  Odabrani lekar (opšte prakse) više od 2 godine , NE OBRAĆA PAŽNJU na nivo uree i kreatina u laboratorijskim nalazima pacijenta. Čak ni na hemoglobin koji se kod pacijenta smanjivao iz meseca u mesec. Tek kada je hemoglobih spao ispod 100, što je za muškarce katastrofalno malo, lekarka šalje pacijenta kod nefrologa.  Nefrolog uočava, naravno, povišene vrednosti uree, kreatina, kalijum , kalcijum, celokupna biohemija i sa čudjenjem pita pacijenta zašto nije došao ranije ?!  Da skratim, ta osoba je bila na nefrološkom odeljenju 3 nedelje, ispitivali ga , snimali, vadili krv skoro svaki dan i ustanovili : hronična bubrežna insufijencija !  Zahvaljujići , na svu sreću, odličnoj i vrlo predanoj doktorki nefrologu, preciznoj terapiji, dijeti, posebnom režimu života i , pre svega, redovnim kontrolama, sa uvek novim laboratorijskim nalazina,  osoba je za dlaku, izbegla dijalizu. Sada je na inekcijama eritropoetina i stanje se održava. 

Zato, kada gladate vaš nalaz krvi, pored šećera i holesterola, odavezno obratite pažnju i na kreatin i ureu ! Ako zapustite, možete se zaista naći u situaciji da vam je dijaliza jedina opcija.



#23 Latif

Latif
  • Banned
  • 54 posts

Posted 11 February 2015 - 09:39

Pogledajte kako uce nasi studenti medicine i od kojih protuva uce. Sve se svodi na strebersko bubanje. Profesore medicine zanima samo tezga. Taj piljarski nivo nasih lekara (i intelektualaca uopste) je nesto sto ipak ima samo u Srbiji.



#24 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 11 February 2015 - 14:20

Pogledajte kako uce nasi studenti medicine i od kojih protuva uce. Sve se svodi na strebersko bubanje. Profesore medicine zanima samo tezga. Taj piljarski nivo nasih lekara (i intelektualaca uopste) je nesto sto ipak ima samo u Srbiji.

 

 

Pitam se gde su sad pravdoljubivi forumski "agnostici" koji su se "sasvim spontano" obreli na temi o islamu, da graknu da se ovde radi o stigmatizaciji, krsenju zakona demokratskih zemalja, diskriminaciji, fasizmu i mrznji prema celoj jednoj grupi zbog gresaka pojedinaca, te da histericno stalkuju moderaciju, pitaju da li je ovo zvanican stav kuce i prete odlaskom sa foruma ukoliko se ovaj forumas smesta ne banuje? Pri tom ovaj samouki external examiner sa prestiznog inostranog univerziteta definitivno ne prica samo o kvalitetu obrazovanja i.e. o skupu ideja, vec iznosi negativan kategoricki sud o svim ljudima od krvi i mesa u datoj grupi. :wicked:



#25 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 11 February 2015 - 15:12

Pitam se gde su sad pravdoljubivi forumski "agnostici" koji su se "sasvim spontano" obreli na temi o islamu

 

ah pa nemaju interes za vanislamske aktivnosti i teme,

ipak su to agnostici za vanislamske bogove only



#26 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 11 February 2015 - 15:26

Pitam se gde su sad pravdoljubivi forumski "agnostici" koji su se "sasvim spontano" obreli na temi o islamu, da graknu da se ovde radi o stigmatizaciji, krsenju zakona demokratskih zemalja, diskriminaciji, fasizmu i mrznji prema celoj jednoj grupi zbog gresaka pojedinaca, te da histericno stalkuju moderaciju, pitaju da li je ovo zvanican stav kuce i prete odlaskom sa foruma ukoliko se ovaj forumas smesta ne banuje? Pri tom ovaj samouki external examiner sa prestiznog inostranog univerziteta definitivno ne prica samo o kvalitetu obrazovanja i.e. o skupu ideja, vec iznosi negativan kategoricki sud o svim ljudima od krvi i mesa u datoj grupi. :wicked:

 

Na prethodnoj strani.

Doduse, bez "histericnog stalkovanja moderacije", ali valjda ce stigmatizacija i diskriminacija biti dovoljni.



#27 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 11 February 2015 - 16:00

Na prethodnoj strani.

 

Wow, to je znaci bilo neko proaktivno graktanje? Ne sumnjam ni jednog trena da si ti "graktala" protiv svake kritike islama(!) i pre "prigodne" teme o Charlie Hebdo masakru, pa si opet procenila da nije bilo dosta. Ovde se ovaj istovario po grupi ljudi od krvi i mesa i sve sto bi dobio od tebe je "graktanje" sa prethodne strane? Let me guess - to je zato sto se zove Latif pa da ga slucajno ne stigmatizujemo previse?  :lol+:

 

 

 

Doduse, bez "histericnog stalkovanja moderacije", 

 

OK, sacekacemo onda i ostale. 



#28 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 11 February 2015 - 17:07

Ranije je bilo lakse , lekari su bili skromniji . Mogao si da mu odneses samo prase i da zavrsis poso. To danas vise nije slucaj.



#29 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 11 February 2015 - 18:06

Ranije je bilo lakse , lekari su bili skromniji . Mogao si da mu odneses samo prase i da zavrsis poso. To danas vise nije slucaj.

 

Da li to vazi samo za muslimanske lekare ili pricas onako uopste o lekarima bez namere da vrsis stigmatizaciju i diskriminaciju?  :wicked:

 

:lol+:


Edited by Upekkha, 11 February 2015 - 18:07.


#30 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 11 February 2015 - 18:15

Kod hecima se nosi jagnje :D