Jump to content


Photo
- - - - -

Bespilotne letelice


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
42 replies to this topic

#1 krokodokodil

krokodokodil
  • Members
  • 49 posts

Posted 25 April 2014 - 11:17

Kada se pomenu bespilotne letelice, obično se pomisli na one vojne, koje operišu po bliskoistočnim državama. Međutim, mene zanima civilna primena istih. Pod tim podrazumevam upotrebu dronova za snimanje iz vazduha, mapiranje terena, kontrolu useva, transport itd.

 

Pošto sam skontao da u Srbiji postoji nekoliko firmi koje koriste dronove za snimanje (npr. Helivideo i Airworx), zanima me, da li postoji neko ko u Srbiji koristi te letelice za nešto drugo, ili još bolje, da li se u Srbiji neko bavi proizvodnjom i razvojem takvih letelica?



#2 Dakyle

Dakyle
  • Members
  • 3 posts

Posted 25 April 2014 - 12:22

U Srbiji definitivno se niko ne bavi proizvodnjom bilo kojih ozbinjlih delova za Multurotor letelice ili dronove. Kod nas se dronovi ili bolje reci multirotori (Qvad, Hexa, Okto ...) koriste najvise za uzivanje u letenju i snimanje. Posto se radi o jako osetljivoj i preciznoj opremi multirotori spadaju u skuplje RC letelice. Multirotori se mogu koriistiti za video editing snimanje, mapiranje terena, snimanje useva, nadgledanje, pa cak i transport (to je jos u povoju na svetskom nivou a kamoli kod nas), od skoro je u testiranju multirotor za prevoz putnika (2-4) sve ide ka tome da je to neka buducnost ali usko grlo je skupa tehnologija (uglavnom blago zastarela vojna tehnologija) dostupna civilima. Neznam u koje primene te zanimaju multirotori-dronovi? Ja ima 2 multirotora (ne preterano velika) koristim ih za snimanje gopro kamerom ili nekim manjim HD Kamerama. Sa velicinom multirotora se definitvno povecava njegova nosivost ali se drasticno povecava i potreba za strujom da bi takva letelica mogla da provedede 10-20 minuta u vazduhu bez sletanja i zamene baterije.


Edited by Dakyle, 25 April 2014 - 12:24.


#3 krokodokodil

krokodokodil
  • Members
  • 49 posts

Posted 25 April 2014 - 15:57

Koje multirotore imaš? Ako je GoPro, onda bi to mogao biti DJI Phantom ili nešto slično tome...

 

Dronovi su me zainteresovali pre dve godine, kada sam upoznao lika u inostranstvu koji je kupio veliki Cinestar 8 oktokopter (cca 15.000€), i počeo da se bavi snimanjem iz vazduha. E sad, to mu je toliko dobro krenulo da je u međuvremenu kupio još dva octocoptera, zaposlo je još 5-oro ljudi, radio je za National Geographic, a trenutno snima kadrove za Hollywod... 

 

Kada je krajem prošle godine CEO Amazona najavio da će koristiti dronove za dostavu paketa, malo sam e udubio u problematiku, i skontao da u svetu postoji mlada, ali jako vitalna i brzorazvijajuća industrija civilnih dronova. I što je interesantno, dosta firmi koje se bave razvojem hardvera, softvera, aplikacija za dronove ili primenu istih su tzv. startupovi, koji su nastali u zadnje 2 - 3 godine. Mislim da je ta industrija trenutno tamo gde je industrija mobilnih telefona bila pre 25 godina npr. i da će razvojem tehnologije, postepeno do toga da će za 5 godina biti normalno da dron dostavi picu iz restorana npr. Kao što danas normalno da svako ima bar jedan mobilni telefon pri sebi.

 

Zato me zanima primena dronova u bilo koje nevojne svrhe, kao i njihov razvoj. I nadao sam se da na Balkanu, tj. bivšoj Jugi neko primećuje taj trend i počinje da radi nešto u tom smeru.



#4 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 25 April 2014 - 16:02

U Keniji koriste dronove za nadzor nacionalnih parkova - u Srbiji to, medjutim, jos uvek cine ideoloski pouzdaniji ljudski dronovi poput Emira Kusturice (model bez rotora)...



#5 krokodokodil

krokodokodil
  • Members
  • 49 posts

Posted 25 April 2014 - 16:14

Dobar fazon, ali to ipak nije vrsta drona koji me zanima ;)



#6 Dakyle

Dakyle
  • Members
  • 3 posts

Posted 25 April 2014 - 18:01

Imam Blade 350QX to je manji dobar Qvad i DJI 450 sa Naza V2 Kontrolerom + GPS, kompas, barometar. A sklapam i trenutno jedan Multirotor sa APM 2.6 Arduino kontrolerom,  ovo sto imam su dobre platforem (prednjaci Naza i APM) jer mogu da se programiraju i steluju po potrebi, sve one podrzavaju gimbale za kamere, Naza i APM imju mogucnos i nezavisnog autopilota (zadas im mapu-putanju, brzinu leta, visinu itd....) i one odrade svoj posao od poletanja do sletanja. Ja sam se bazirao na snimanje fotografija i video zapisa za sada gopro kameram, ali naravno tezim da usavrsim maksimalno sve to. Ima u Srbiji par likova koji snimaju profi sa ozbiljnijim masinama ali ne treba preterivati i ici u nedogled (ipak je ovo siromasna zemlja da moze da se svakodnevno pordaje takav prozvod) Naravno ti likovi pretzno zaradjuju kintu i inostranstvu, sto je za svaku pohvalu. Ja sam u ovom hobiju dugi niz godina, multirotore sam prepoznao u startu da ce biti jako zanimljiva platforma za sve to ali se do skoro nisam sa njima zanimao jer me nisu privlacili za letenje i uzivanje u RC letenju kao sto su avio modeli, Helikopteri, jedrilice.



#7 Dakyle

Dakyle
  • Members
  • 3 posts

Posted 25 April 2014 - 18:11

Veruj mi da ima ljudi koji to sve primecuju ali nedostatak novca je nenormalan problem, sam si rekao da je lik u startu dao za Cinestar 8 oktokopter 15000 evra. To je veoma ozbiljna cifra, ne zaboravi tu amortizaciju, crkavanje delova, padanje modela zbog kvara, odrzavanje (veruj mi mogu biti jako banalni kvarovi i da model ne sleti) da ne pricam da taj multirotor od 15000 danas vredi 3-5 puta manje dobrim delom i zbog zastarele tehnologije, koja ide napred nenormalnom brzino (sto je odlicno) ali osnovni proizvod u startu kosta veruj mi mnogo, mene samo moja Naza sa dobrim motorima, rezervnim elisama, punjacem baterija (kvalitetnim) 4-5 baterija da mozes da pokrijes 1-2 sata , gopro, gimbal, to kosta verovao ili ne vec 2000 evra i vise, a gde je tu FPV-link da vidis sta snima (ako zelis) i jos sijaset dodataka...a svakog meseca izlaze nove i nove stvari. E sada ako to neko zeli da unovci mislim da je nenormalno da u startu kupuje nesto od 15000 evra u Srbiji a da nemapogodjen ni jedan posao. A gde je tu vezbanje letanja, kadriranje i svasta jos...i kada neko zeli tvoj proizvod jer mu  se svidja i treba mu i pita za cenu i ti kazes recimo ceo dan snimanja 500 evra, on samo sto te ne napu.i

Ja se slazem da je to dobra buducnost i rado bih bio deo nje u mnogo vecim projektima (ali me Srpske finansije) stopiraju mnogo...

Pun sam ideja za upotrebu multirotora (to ne moraju ni biti multirotori od 15000 evra) ali treba ih uposlilti pametno i da te niko ne sputava i zavrce i trazi ispod stola...da bi dobio posao...Ja snimam za svoju dusu i poneki sitni poslic ako ubodem i rado bih da to prosirim ali otom potom.

Krokodil u koje te svrhe zanimaju multirotori????


Edited by Dakyle, 25 April 2014 - 18:14.


#8 krokodokodil

krokodokodil
  • Members
  • 49 posts

Posted 26 April 2014 - 17:17

Dronovi me zanimaju zato što kontam da je to sledeći veliki tehnološki korak napred. Ono što su mobilni telefoni bili za fiksnu telefoniju, to su dronovi za transport, naročito vazdušni. Jednostavno, dron je jeftina platforma koja se može upotrebiti u raznorazne svrhe, od snimanja u vidljivom i nevidljivom spektru, pa do transporta.

 

Naročito mi je interesantna primena bespilotnih letelica za tzv. precision agriculture. Po netu kruži informacija da će oko 80% svih civilnih dronova u narednih par godina  biti korišćeno u poljoprivredi. Našao sam čak i firmu iz US naravno, koja već nudi drona u obliku letećeg krila namanjenu baš za to. U Kini je neki lik nedavno instalirao prskalice na mali kopter, i zaprašivao je useve.

 

Mislim da je šteta propustiti ovaj po meni perspektivni trend, i da bi u Srbiji možda neko mogao da poradi na tome.



#9 Vujić95

Vujić95
  • Members
  • 176 posts

Posted 01 May 2014 - 08:57

Dronovi me zanimaju zato što kontam da je to sledeći veliki tehnološki korak napred. Ono što su mobilni telefoni bili za fiksnu telefoniju, to su dronovi za transport, naročito vazdušni. Jednostavno, dron je jeftina platforma koja se može upotrebiti u raznorazne svrhe, od snimanja u vidljivom i nevidljivom spektru, pa do transporta.
 
Naročito mi je interesantna primena bespilotnih letelica za tzv. precision agriculture. Po netu kruži informacija da će oko 80% svih civilnih dronova u narednih par godina  biti korišćeno u poljoprivredi. Našao sam čak i firmu iz US naravno, koja već nudi drona u obliku letećeg krila namanjenu baš za to. U Kini je neki lik nedavno instalirao prskalice na mali kopter, i zaprašivao je useve.
 
Mislim da je šteta propustiti ovaj po meni perspektivni trend, i da bi u Srbiji možda neko mogao da poradi na tome.

Pa jes, samo kad bi neko nekako zaustavio vetrove! Nisu ti dronovi baš neka stabilna stvar i osetljivi su na vetar, mislim, i mnogo masivnije stvari su osetljive na vetar. Pa sad, sa dronovima može neko malo da se igra, bilo u vojne ili civilne svrhe i to je sve, a tehnološki ta stvar nije neka senzacija, a i nemoj preterano da obraćaš pažnju na igrarije koje se zasnivaju u US-eju. Oni jednostavno naštampaju dovoljno ($) pa tako neke igrarije prekombinuju i u monetu.

#10 krokodokodil

krokodokodil
  • Members
  • 49 posts

Posted 12 May 2014 - 12:28

Pošto je tema malo zamrla, postovaću povremeno vesti iz ovog domena. Ako se u Srbiji ništa ne radi po to pitanju, ne znači da i ostatak sveta sedi skrštenih ruku. Za početak novi Parrot Drone zvani Bebop:

 

screenshot340.jpg

 

screenshot335.jpg

 

Detaljan tekst, na engleskom doduše, je ovde.


Edited by krokodokodil, 12 May 2014 - 12:28.


#11 Vujić95

Vujić95
  • Members
  • 176 posts

Posted 12 May 2014 - 20:57

Pa ja nipiso temu koju ceo svet čeka, pa zamrla. I ja stvarno ne znam šta ti od ovako nečeg očekuješ.

#12 krokodokodil

krokodokodil
  • Members
  • 49 posts

Posted 13 May 2014 - 09:01

Nisam tako ambiciozan da postujem nešto što ceo svet čeka. Nemam očekivanja, samo želim da postujem vesti iz oblasti civilnih bespilotnih letelica. Nadam se da ima još zainteresovanih za ovu temu, a broj pregleda teme do sada mi kaže da ih ima...



#13 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 13 May 2014 - 09:26

Civilni dronovi nisu toliko interesantni kao vojni, mislim na konstruktivna rešenja, veličinu i performanse.

 

Budućnost bi svakako mogla biti u full-size modelima namenjenim lakom transportu i spašavanju i to u mogućoj civilnoj verziji MQ-8C Fire Scout odnosno Bell 407.  

 

 

Firescout%20Mockup%20Full.JPG?itok=lPTwH



#14 krokodokodil

krokodokodil
  • Members
  • 49 posts

Posted 13 May 2014 - 09:56

Nisu trenutno toliko interesantni, ali mislim da je industrija civilnih dronova u vrlo ranoj fazi. Kada pogledaš, vojni dronovi su već visoko autonomne mašine sposobne za vrlo komplikovane zadatke tipa sletanje na nosač aviona. Civilni su daleko od toga, ali napreduju velikim koracima. 

 

Primena dronova u civilne svrhe će promeniti naše živote na sličan način na koji je to uradila mobilna telefonije, naročito pojava smart phone-ova.

 

Evo još jedne bespilotne letelice koja je nastala kao ratna mašina: 

 

uzhjln5im0injniuufvj.jpg



#15 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 13 May 2014 - 10:18

Očekujem da taj zamajac pokrenu dosadašnji veći proizvodjači uz prilagodjavanje vojne tehnologije civilnoj nameni i to isključivo u transportu i nadzoru, osim toga ne vidim neko revolucionarno učešće u svakodnevnom životu. Verujem i da će regulativa biti prilično restriktivna zbog realnih zloupotreba letelica.

 

Moguće primene su i u agrikulturi, meteorološkom izviđanju, zasejavanju gradonosnih oblaka... potpuno izvodljivo prenamenom većih vojnih tipova.  


Edited by ravnicar, 13 May 2014 - 10:42.