Jump to content


Photo
- - - - -

stipendije za master studije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
19 replies to this topic

#1 nesrecnik

nesrecnik
  • Members
  • 7 posts

Posted 21 April 2014 - 23:15

uskoro zavrsavam studije na bg univerzitetu,imacu prosek 8,8 do 9,0...sve sam cistio u roku..

zanima me da li neko ovde ima iskustva sa stipendijama za master studije.Drzava mi i nije toliko bitna,mada bih voleo da bude ebglesko govorno podrucje.

Takodje me zanima sta sve uzimaju u obzir kada odredjuju kome ce da dodele stipendiju?

pozdrav svima



#2 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 22 April 2014 - 13:56

Ehm....cije stipendije? Zavisno od drzave, koja jeste jako bitna, stipendije dodeljuju privatne institucije, sami univerziteti ili drzave, sto preko subvencija za skolovanje (tj. "besplatnog skolovanja" u recimo Francuskoj/Nemackoj na drzavnim univerzitetima, to preko drzavnih i paradrzavnih fondova). Sta bi da studiras?



#3 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 22 April 2014 - 13:57

Nesrecnice, a da ipak das malo vise detalja. Master studije cega? Filozofije? Elektrotehnike? Arheologije? Poljoprivrede?



#4 nesrecnik

nesrecnik
  • Members
  • 7 posts

Posted 22 April 2014 - 14:26

vazduhoplovstvo,avijacija...

zavrsavam vazdusni saobracaj


Edited by nesrecnik, 22 April 2014 - 14:27.


#5 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 22 April 2014 - 14:35

vazduhoplovstvo,avijacija...

zavrsavam vazdusni saobracaj

ako si objavljivao neke radove, pogledaj koji su strani univeerziteti tamo bili. Kontaktiraj profesore sa tih univerziteta. Iako nisi, pogledaj neke poslednje conferencije i kontaktiraj profesore koji su tamo bili. Vidi da li je neko zainteresovan za studiju koju bi ti radio.

Puno srece.



#6 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 22 April 2014 - 16:32

I dobro, sad smo malo blize resenju - u kojoj zemlji. U USofA, Engleskoj (I Velsu) cak i drzavne skole naplacuju debele skolarine za poslediplomske studije. Posto mi se cini da saboracaj ne spada u inzenjerske discipline, mozda bi dopao u professional studies, za koje bas nekakvih spoljasnjih stipendija ima sigurno manje nego za tradicionalne STEM discipline, ali ne znam, pa da ne nagadjam. U Skotskoj, Francuskoj, Svedskoj, Nemackoj, NL itd. vecina skolstva je drzavna, i mnogo jeftinija, tako da ti za pocetak ne bi bilo zgoreg da proveris ove zemlje. Ali pre svega - nadji unverzitet koji te interesuje - onda ces imati reseno i gde i sta, pa mozes da gledas stipendije (jer ces onda valjda prvo da ispunis uslove za prijem, sto je 75% posla). 



#7 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 April 2014 - 19:38

Master studije za strane drzavljane u Svedskoj za prirodne i tehnicke nauke kostaju 15-20 hiljada evra po godini, za drustvene nauke manje. EU drzavljani ne placaju. Za studentsku vizu potreban je i dokaz da covek ima gde da stanuje i dovoljno novca da se izdrzava.

Vecina univerziteta daje izvestan broj stipendija za non-EU drzavljane, ali one najcesce pokrivaju samo skolarinu. Ono sa sredstvima za izdrzavanje ostaje.

Sve o stipendijama u swe moze se naci ovde.

 

Edit: rok za podnosenje zahteva je u martu. Za ovu godinu je prosao.


Edited by vilhelmina, 22 April 2014 - 19:39.


#8 CaetanoVeloso

CaetanoVeloso
  • Members
  • 13 posts

Posted 22 April 2014 - 21:45

Master studije za strane drzavljane u Svedskoj za prirodne i tehnicke nauke kostaju 15-20 hiljada evra po godini, za drustvene nauke manje. EU drzavljani ne placaju. Za studentsku vizu potreban je i dokaz da covek ima gde da stanuje i dovoljno novca da se izdrzava.

Vecina univerziteta daje izvestan broj stipendija za non-EU drzavljane, ali one najcesce pokrivaju samo skolarinu. Ono sa sredstvima za izdrzavanje ostaje.

Sve o stipendijama u swe moze se naci ovde.

 

Edit: rok za podnosenje zahteva je u martu. Za ovu godinu je prosao.

15-20 hiljada.Da li si sigurna,to mi zvuci mnogo?Znam jednu ruskinju sto je tamo magistrirala,znam da se zalila na skupe troskove zivota ali ne na skolarinu.



#9 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 April 2014 - 22:51

15-20 hiljada.Da li si sigurna,to mi zvuci mnogo?Znam jednu ruskinju sto je tamo magistrirala,znam da se zalila na skupe troskove zivota ali ne na skolarinu.

 

100% sigurna. Do pre tri godine je bilo besplatno, tacnije drzava je placala za sve. 2011 su uvedene skolarine za non EU drzavljane. Broj stranih studenata je momentalno opao za oko 80%, sto nikome nije drago, naravno. Odatle i dobra volja univerziteta da sami stipendiraju strane studente. Drugim recima, odricu se skolarine, jer im je stalo do njih, ali selekcija se ipak pravi, dok je ranije bilo dovoljno ispunjavati osnovne uslove i dobiti studentsku vizu (ono sa stanom i troskovima).


Edited by vilhelmina, 22 April 2014 - 22:52.


#10 srleprle

srleprle
  • Members
  • 1,718 posts

Posted 23 April 2014 - 15:18

Да се додам и ја на ову тему. И мене занима иста тема, стипендије за мастер. Завршио сам Факултет за пословне студије и планирам да на јесен упишем мастер на Економском факултету, тј. да се вратим матичном јату. Да ли знате неке компаније или фондације које стипендирају ?



#11 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 23 April 2014 - 20:29

Да се додам и ја на ову тему. И мене занима иста тема, стипендије за мастер. Завршио сам Факултет за пословне студије и планирам да на јесен упишем мастер на Економском факултету, тј. да се вратим матичном јату. Да ли знате неке компаније или фондације које стипендирају ?

Drugim rečima hoćeš da "opereš diplomu" :-1:



#12 nesrecnik

nesrecnik
  • Members
  • 7 posts

Posted 23 April 2014 - 22:10

ma kakva crna svedska,ne znam jednu rec jezika,a cene zivota tamo neuporedive sa nasim...

mene zanima da li neko zna konkretnu organizaciju(ili sta vec) koja dodeljuje te stipendije...radove nikakve nisam pisao,imacu diplomski jedino...

i naravno,sta se sve gleda pri dodeli stipendije?



#13 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 23 April 2014 - 23:05

Kada je vec otvorena tema, mene pocinje ista stvar da zanima.

Sledece godine treba da diplomiram u roku, prosek bi trebalo da bude oko 9,7 pa me zanima da li bih mogao da uhvatim neku stipendiju za master iz oblasti poljoprivrede.

Ja studiram agroekonomiju tako da bih voleo da nadjem neki dobar program u inostranstvu vezan za to jer mi se master na mom fakultetu uopste ne svidja, bukvalno mi se samo ponove predmeti sa osnovnih studija plus master rad.

Gde bih informacije takvog tipa mogao da trazim?

 

Nazalost, ne znam ni jedan germanski jezik, ucio sam samo engleski sa kojim odlicno baratam strucnim terminima za poljoprivredu i francuski. :-/



#14 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 24 April 2014 - 11:22

ma kakva crna svedska,ne znam jednu rec jezika,a cene zivota tamo neuporedive sa nasim...

 

 

Kada je vec otvorena tema, mene pocinje ista stvar da zanima.

..........

 

Nazalost, ne znam ni jedan germanski jezik, ucio sam samo engleski sa kojim odlicno baratam strucnim terminima za poljoprivredu i francuski. :-/

 

Svedski univerziteti koji daju stipendije u vidu oslobadjanja od skolarine ne ocekuju da neko ko je osnovne studije zavrsio negde drugde, zna svedski. Zato stipendije i ne daju za sve sto neko pozeli da studira, vec samo za one programe koje su koncipirani tako da se mogu pratiti uz dobro znanje engleskog. To obicno ukljucuje i intenzivni kurs svedskog, koji omogucava da se deo predavanja prati i na svedskom, ali literatura i ispiti idu (i) na engleskom, jer on ovde ima status drugog, a ne stranog jezika.

Zato mislim da vas dvojica gore necete pogresiti ako bacite pogled u link koji sam vam ostavila. Mozda se nadje nesto zanimljivo i kompatibilno s onim sto biste zeleli.

Stipendije se retko dele bilo kome i bilo za sta. Nekad su usmerene na neku oblast, grupu studija, drugi put na odredjenu grupu ljudi, a retko su toliko otvorene da se bas svako moze uklopiti, ukljucujuci i licne zelje i preferencije. Dakle, bira se izmedju onog sto se nudi.

 

@nesrecnik: Cini mi se da ti trazis nekoga da ti pokrije i skolarinu i troskove zivota. Toga retko ima, a kad ima, konkurencija je ogromna. I naravno, svako ko deli nekakve novce postavlja sopstvene uslove. Zato i ne mozes dobiti generalni odgovor na pitanje sta se trazi.

Prosek ocena na prethodnim studijama ne mora da bude kriterijum, jer ima mnogo univerziteta koji imaju drugaciji sistem ocenjivanja, ili cak nikakav (znaci samo polozio/nisi polozio). Svedjani ce se pre interesovati za sadrzaj kurseva koje si zavrsio ("nastavni plan i program"), nego za to da li si ih zavrsio "u roku" i koju si ocenu dobio.


Edited by vilhelmina, 24 April 2014 - 11:23.


#15 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 24 April 2014 - 14:51

Kada je vec otvorena tema, mene pocinje ista stvar da zanima.

Sledece godine treba da diplomiram u roku, prosek bi trebalo da bude oko 9,7 pa me zanima da li bih mogao da uhvatim neku stipendiju za master iz oblasti poljoprivrede.

Ja studiram agroekonomiju tako da bih voleo da nadjem neki dobar program u inostranstvu vezan za to jer mi se master na mom fakultetu uopste ne svidja, bukvalno mi se samo ponove predmeti sa osnovnih studija plus master rad.

Gde bih informacije takvog tipa mogao da trazim?

 

Nazalost, ne znam ni jedan germanski jezik, ucio sam samo engleski sa kojim odlicno baratam strucnim terminima za poljoprivredu i francuski. :-/

Verovatno ces morati da se fokusiras na zemlje Engleskog govornog podrucja.

ma kakva crna svedska,ne znam jednu rec jezika,a cene zivota tamo neuporedive sa nasim...

mene zanima da li neko zna konkretnu organizaciju(ili sta vec) koja dodeljuje te stipendije...radove nikakve nisam pisao,imacu diplomski jedino...

i naravno,sta se sve gleda pri dodeli stipendije?

Potpuno si u pravu Svedska je verovatno poslednji izbor. Postoje mnoge druge drzave koje pruzaju drasticno bolje uslove za napredovanje, a ne tretiraju te kao stranca.

Suzio bih izbor na zemlje engleskog govornog podrucja, US, Australija, N.Zeland, ili neka druga zemlja evrope gde je engleski legitiman jezik.

 

Bitno je da pratite naucni trend i kontaktirte univerzitete od interesa.