Jump to content


Photo
- - - - -

Odlazak u 36. godini


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
47 replies to this topic

#16 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 27 March 2014 - 04:08

nimrod ce ti verovatno odgovoriti, ali da napisem I ja - trenutno smo u trecoj stranoj drzavi (I sigurna sam da nismo zavrsili sa selidbama). privatni zivot se u ceste selidbe uklapa tako sto imas zivotnog partnera sa kojim si kompatibilan I imas iste (ili vrlo slicne) zelje I ocekivanja od zivota, prioritete, slican avanturisticki duh itd. plus partner ima slicne mogucnosti I sposobnosti uklapanja u novu sredinu (u smislu poznavanja jezika, struke, opste adaptabilnosti itd). moguce je naravno I kad ovi uslovi nisu ispunjeni, ali koliko ja vidim "kompromisi" koji nekog ucine nesrecnim (i ticu se krupnih zivotnih stvari kao sto je izbor mesta/zemlje za zivot)  najcesce nisu blagotvorni po brak I porodicu.

Pa otprilike tako nekako - ne trazim ja partnera koji ima istu fleksibilnost, ali ispostavi da se izmedju ostalog i na tom nivou razumemo. Dzabe kompromisa ako cemo da se kacimo oko toga gde cemo da zivimo - onda uvek neko nekog vuce protiv volje. Znam da jedno drugom odgovaramo ako za put kraci od dve nedelje nosimo jednu i po torbu :) Naravno, i veliki broj bliskih prijatelja i poznanika je silom prilika tako posvuda - ne mogu da nadjem sada heatmap facebook prijatelja - imam nekoliko hot zona, ali i gomilu razbacanih, od Singapura do Mombase, Thiesa, Lilehamera i Capetowna.  A o planiranju da se negde zadrzim - meni je jedini racionalni horizont za planiranje tih nekih pet godina - sve preko toga mi se cini pouzdanim kao i gledanje u solju - dzabe meni planiranje gde cu ziveti za 10 godina, ako u medjuvremenu naletim na posao/projekat/ostatak zivota negde drugde ili recimo zapatim nekretninu/kuce/mace/dete tu gde sam. Kada naidje prilika, zgrabis priliku. 



#17 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 27 March 2014 - 05:40

Posle početne vrtoglavice čovek prodiše i nikad nije kasno da se diše kao čovek a ne kao neko ko diše pod gas maskom.

#18 Dekster

Dekster
  • Members
  • 7 posts

Posted 27 March 2014 - 09:23

Posle početne vrtoglavice čovek prodiše i nikad nije kasno da se diše kao čovek a ne kao neko ko diše pod gas maskom.

Ovde mislis na prvi odlazak u inostranstvo?



#19 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 27 March 2014 - 13:58

Ovde mislis na prvi odlazak u inostranstvo?


Na svaki.

#20 Dekster

Dekster
  • Members
  • 7 posts

Posted 27 March 2014 - 14:37

Pa otprilike tako nekako - ne trazim ja partnera koji ima istu fleksibilnost, ali ispostavi da se izmedju ostalog i na tom nivou razumemo. Dzabe kompromisa ako cemo da se kacimo oko toga gde cemo da zivimo - onda uvek neko nekog vuce protiv volje. Znam da jedno drugom odgovaramo ako za put kraci od dve nedelje nosimo jednu i po torbu :) Naravno, i veliki broj bliskih prijatelja i poznanika je silom prilika tako posvuda - ne mogu da nadjem sada heatmap facebook prijatelja - imam nekoliko hot zona, ali i gomilu razbacanih, od Singapura do Mombase, Thiesa, Lilehamera i Capetowna.  A o planiranju da se negde zadrzim - meni je jedini racionalni horizont za planiranje tih nekih pet godina - sve preko toga mi se cini pouzdanim kao i gledanje u solju - dzabe meni planiranje gde cu ziveti za 10 godina, ako u medjuvremenu naletim na posao/projekat/ostatak zivota negde drugde ili recimo zapatim nekretninu/kuce/mace/dete tu gde sam. Kada naidje prilika, zgrabis priliku. 

Divim vam se! To mi je otezavajuca okolnost jer smo raskinuli pre 4 meseca, posle 3 godine provedenih zajedno, i sad sve ovo na dalje radim sam...i jurnjava za poslom, i odlazak u inostranstvo...Tako da bi mi to sto vi imate mnogo znacilo. ;) Nadam se da cu uskoro da nadjem tako nesto.



#21 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 27 March 2014 - 16:12

Dekster,

 

nije kasno. Ako ti nesto znaci moj primer, ja sam zapucao preko sa trideset, zena i beba, takodje. Posle par godina otisli u drugu drzavu, rodilo se tamo drugo dete. Nakon nekoliko godina promenili drzavu, pa za nepunih dve, jos jednu, tamo se rodilo jos dvoje. Nakon 7-8 godina provedenih tamo, evo nas u Australiji poslednjih 15 meseci. Kud' pos'o, tu i ja... i porodica.

Na pocetku braka, ne bih se kladio ni pod razno da ce zena pristati na sve ovo, al' drago mi je da sam bio u krivu.

Trbuhom za kruhom.



#22 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 27 March 2014 - 19:26

Divim vam se! To mi je otezavajuca okolnost jer smo raskinuli pre 4 meseca, posle 3 godine provedenih zajedno, i sad sve ovo na dalje radim sam...i jurnjava za poslom, i odlazak u inostranstvo...Tako da bi mi to sto vi imate mnogo znacilo. ;) Nadam se da cu uskoro da nadjem tako nesto.

Zato otezavajuca? Ovako ne morate da brinete o tome gde ce neko drugi i kako da se snadje, birokratija je mnogo jednostavnija, niko ne mora da trazi dozvole na osnovu veze itd. Istina, za sve odluke mozete samo sebe da krivite, ali to je najbolji deo - znate da ste samo sebi odgovorni, i da nikoga drugog nece kostati vase odluke. 



#23 sorb

sorb
  • Members
  • 388 posts

Posted 29 March 2014 - 20:17

nimrod ce ti verovatno odgovoriti, ali da napisem I ja - trenutno smo u trecoj stranoj drzavi (I sigurna sam da nismo zavrsili sa selidbama). privatni zivot se u ceste selidbe uklapa tako sto imas zivotnog partnera sa kojim si kompatibilan I imas iste (ili vrlo slicne) zelje I ocekivanja od zivota, prioritete, slican avanturisticki duh itd. plus partner ima slicne mogucnosti I sposobnosti uklapanja u novu sredinu (u smislu poznavanja jezika, struke, opste adaptabilnosti itd). moguce je naravno I kad ovi uslovi nisu ispunjeni, ali koliko ja vidim "kompromisi" koji nekog ucine nesrecnim (i ticu se krupnih zivotnih stvari kao sto je izbor mesta/zemlje za zivot)  najcesce nisu blagotvorni po brak I porodicu.

 

Meni je ovo interesantno, a nikad se nije spomenulo na forumu.

Mislim da zasluzuje posebnu temu.

 

p.s. I ja mislim da nikad nije kasno za emigraciju, ali mi se gade oni koji kazu: kad nisam ja, barem nek ode moje dete.



#24 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 29 March 2014 - 20:30

Zato otezavajuca? Ovako ne morate da brinete o tome gde ce neko drugi i kako da se snadje, birokratija je mnogo jednostavnija, niko ne mora da trazi dozvole na osnovu veze itd. Istina, za sve odluke mozete samo sebe da krivite, ali to je najbolji deo - znate da ste samo sebi odgovorni, i da nikoga drugog nece kostati vase odluke. 

 

Mnogo je teže proći kroz sve to privikavanje na novu sredinu i sređivanje papira kada si sam ali bolje i tako nego da se razlaz desi kada čovek pomisli da konačno počinje normalno da živi.



#25 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 29 March 2014 - 23:44

blond ne brini naviknu se zene brze no vi , a mnoogoo brze I bolje no sto vi mislite da bi nama to bilo svojstveno. tako evo jedan plus I sa zenske strane, kuca broj 5 I u niskom startu za broj 6. trbuhom za poslom. deca negde usput stigla...

 

je li lakse sam ili sa porodicom,probali obe varijante ,obe su ok ali uz ono sto kiti napisa,voditi racuna gde je granica kompromisa koja nece dozvoliti haos I prebacivanje na dnevnoj bazi/ povremeno I pod stresom se da izreci ponekad,ali cisto oduska radi,ne zato sto je to istina no znamo gde I kako ubosti da napravimo efekat,stvorio nas bog jake na recima/. tako da dekster ne brini,I kad se pojave I zena I sitna deca ide to ko ladna voda.... ma u stvari mozda je I lakse u duJetu,mislim.



#26 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 30 March 2014 - 00:25

Po meni lakse je kad imas porodicu - postoji ta neka podrska kad je tesko. Iako i sam ima svoje prednosti. Mislim da sam ja u tome obrala bostan, sama sa detetom  :) to je najgora kombinacija, em moras da brines o nekome em nemas s kim da podelis odgovornosti. Ali sve te kombinacije funkcionisu kad postoji volja.



#27 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 30 March 2014 - 16:24

@oslo

 

he, he, nisam ja pokusavao da okarakterisem sve zene, nego samo moju. Mislio sam da je vezanija za majku, al' se, srecom, predjoh.

Inace, smatram da je lakse bez porodice.



#28 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 30 March 2014 - 17:19

@oslo
 
he, he, nisam ja pokusavao da okarakterisem sve zene, nego samo moju. Mislio sam da je vezanija za majku, al' se, srecom, predjoh.
Inace, smatram da je lakse bez porodice.

Mnogo je lakse bez porodice, posto mozes i da budes "neodgovoran".


#29 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 30 March 2014 - 22:38

Ja Mislim da je u paru lakse nego solo, a bez dece lakse nego sa.

#30 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 30 March 2014 - 23:28

Ja Mislim da je u paru lakse nego solo, a bez dece lakse nego sa.

Kiti, samo bih se nadovezao - i rekao da ne znam, nisam siguran.

 

Prvi put sam otisao solo. Snasao se, prezivio itd. i bilo je sve bolje.

Drugi put, vratio se da zavrsim i diplomiram, pa otisao sa "boljom polovicom." Istina, bez klinaca... Nije bilo bitno razlicito. Istina, trazili smo dva posla a ne jedan, ali i to je dio zajednistva.

 

Sve zajedno, ispalo OK.

 

Bez obzira, izrazio bih podrsku pokretacu topica: ako mozes i hoces, probaj! Najgore sto se moze desiti je da se vratis u pocetnu situaciju...