Jump to content


Photo
- - - - -

Globalni reset - Bretton Woods 3.0


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
67 replies to this topic

#16 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 26 November 2014 - 12:28

Necije stanoviste u velikoj meri zavisi od licne situacije u kojoj se ta osoba nalazi.

 

Npr. neko ko ima veze sa Svajcarskom bi rekao da je ekonomski oporovak u punom zamahu, svetski milioneri u tovarima donose pare u Svajcarsku, najluksuznija roba leti se rafova i ne pita se za cenu, prave se liste cekanja za Ferrari-jeve automobile, svajcarske rafinerije zlata rade u tri smene itd.

 

Neko ko ima veze sa Italijom, Grckom, Francuskom, ili manje uspesnim/obrazovanim osobama u Austriji, Nemackoj, USA ima sasvim drugacije misljenje o ekonomiji, oni vide samo sest godina recesije. Pa ce posle neko da se cudi kad fasisti dodju na vlast u nekoj evropskoj zemlji, ili kad krenu da gore radnje/automobili/kuce po Evropi. 

 

Ja sam licno blizi ovom drugom vidjenju ekonomiji i shodno tome gledam na zlato kao bitan faktor osiguranja. Da meni neko moze garantovati da cu sledecih 15-20 godina zaradjivati onoliko koliko zaradjujem sad, fuckalo bi se i meni za zlato.



#17 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 26 November 2014 - 13:05

Necije stanoviste u velikoj meri zavisi od licne situacije u kojoj se ta osoba nalazi.

 

Npr. neko ko ima veze sa Svajcarskom bi rekao da je ekonomski oporovak u punom zamahu, svetski milioneri u tovarima donose pare u Svajcarsku, najluksuznija roba leti se rafova i ne pita se za cenu, prave se liste cekanja za Ferrari-jeve automobile, svajcarske rafinerije zlata rade u tri smene itd.

 

Neko ko ima veze sa Italijom, Grckom, Francuskom, ili manje uspesnim/obrazovanim osobama u Austriji, Nemackoj, USA ima sasvim drugacije misljenje o ekonomiji, oni vide samo sest godina recesije. Pa ce posle neko da se cudi kad fasisti dodju na vlast u nekoj evropskoj zemlji, ili kad krenu da gore radnje/automobili/kuce po Evropi. 

 

Ja sam licno blizi ovom drugom vidjenju ekonomiji i shodno tome gledam na zlato kao bitan faktor osiguranja. Da meni neko moze garantovati da cu sledecih 15-20 godina zaradjivati onoliko koliko zaradjujem sad, fuckalo bi se i meni za zlato.

 

Radim u Svajcarskoj, pa nisam ubedjen u ovo sto pises gore - da, stvari izgledaju dobro, ali su nekretnine vec sada prenapumpane zbog niske referentne stope i velikog priliva kapitala koji bezi iz EUR, Rusije i slicno, plus SNB stalno intervenise da franak jos vise ne ojaca, a to znaci da kupuju mnogo evra koji im ne trebaju. To mi govori da Svajcarsku ceka korekcija u narednim godinama, mada ne verujem u neki dramatican scenario. 

 

Gledajuci investiciono, nemam nista protiv kupovine zlata - moj problem je sto smatram da je 1200 USD po unci cena koja je rezultat prenaduvanog hedging-a i popaljenih malih investitora - u svakoj krizi tako bude - i da ce za koju godinu isto moci da se kupi za dosta manje para ako bas zelis zlatnike.. Sve je u tajmingu. 



#18 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 26 November 2014 - 13:48

Mozda ce cena zlata nastaviti da pada, meni to nije bitno, neka padne jos 50% ako cu ja moci samo da zadrzim (a ne da povecam) svoj nivo prihoda u narednih 15 godina.

 

Ja medjutim ne vidim ni jedan razlog da budem optimista po pitanju ekonomije u svetskim razmerama, na sve strane se rezu budzeti i radna mesta, i ja i supruga radimo u nasim krajevima ali na projektima za strance i stvari ne izgledaju nimalo ruzicasto, cak ni u centralama firmi za koje radimo u Washingtonu i Becu. Novac zavrsava u rukama 0,01% populacije, za sve ostale je stednja, rezanje beneficija, plata, radnih mesta, inflacija najbitnijih troskova poput stanovanja, zdravstva, skolovanja, hrane itd.

 

Ako se ovako nastavi ne da ce biti gore nego nisu nemoguci ni katastrofalni scenariji tipa dolazak fasista na vlast u nekoj zemlji zapadne evrope, grcki scenario u nekoj vecoj zemlji EU, raspad monetarne unije ili cak EU itd. 



#19 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 26 November 2014 - 14:58

Mozda ce cena zlata nastaviti da pada, meni to nije bitno, neka padne jos 50% ako cu ja moci samo da zadrzim (a ne da povecam) svoj nivo prihoda u narednih 15 godina.

 

Ja medjutim ne vidim ni jedan razlog da budem optimista po pitanju ekonomije u svetskim razmerama, na sve strane se rezu budzeti i radna mesta, i ja i supruga radimo u nasim krajevima ali na projektima za strance i stvari ne izgledaju nimalo ruzicasto, cak ni u centralama firmi za koje radimo u Washingtonu i Becu. Novac zavrsava u rukama 0,01% populacije, za sve ostale je stednja, rezanje beneficija, plata, radnih mesta, inflacija najbitnijih troskova poput stanovanja, zdravstva, skolovanja, hrane itd.

 

Ako se ovako nastavi ne da ce biti gore nego nisu nemoguci ni katastrofalni scenariji tipa dolazak fasista na vlast u nekoj zemlji zapadne evrope, grcki scenario u nekoj vecoj zemlji EU, raspad monetarne unije ili cak EU itd. 

 

Pa nije bas tako - Amerika zaista belezi privredni rast i pad nezaposlenosti i zato i zaustavljaju QE - za razliku od ECB, koja targetira inflaciju, FED targetira zaposlenost kao parametar za odluke o monetarnoj politici.. Sto je inteligentnije, po meni. 

 

Ne verujem u katastrofalne scenarije, vreme za to je proslo, i ako americki oporavak bude odrziv, povuci ce i EU oporavak kroz koju godinu, mada EU je u dosta losijoj poziciji od USA. 

 

U svakom slucaju, trendovi govore da ce vise novca ici na trziste kapitala, a kako budu rasle referentne stope, vise novca ce ici i u stednju (jer kada raste ref stopa, raste i kamata na stednju). Kao rezultat, imaces pad cene zlata. Sustinski, zlato je raslo od 2000, kada je Greenspan oborio referentne stope. Proces ce se obrnuti kako stope budu rasle. 

 

Meni je svejedno u sta cu uloziti, ali bih se osetio kao kompletan bolid ako ulozim u nesto sto znam da ce da ljosne dole - a to je zlato. Bolje onda da drzim pare na stolu. 

 

Ako me trziste ista naucilo - to je da ne trcim gde svi drugi trce - ako svako drugi prica o zlatu i o propasti sveta, to je vreme da se zlato prodaje, i obrnuto, kada svi budu prodavali zlato zbog ocekivanog pada cene - ja cu da ga kupujem.. Uvek trci suprotno od mase. Pa pogledaj samo kad googleujes buy gold koliko sajtova iskoci - to je baloncina. 


Edited by alexnikolic na kvadrat, 26 November 2014 - 15:02.


#20 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 26 November 2014 - 15:27

Kao sto vec rekoh, sve je stvar percepcije. Ti bi se osecao kao kompletan bolid sa zlatom u rukama, dok cekas ekonomski procvat, a ja bih se osecao kao kompletan bolid sa stednim knjizicama i akcijama u rukama u dok ocekujem ekonomski krah. Ti imas svoju percepciju baziranu na zivotu u Svajcarskoj dok ja imam svoju percepciju baziranu na zivotu u ovim krajevima i prezivljavanju sa 50-100 DEM mesecno kao student dok se caletova devizna stednja namenjena mom skolovanju 'odmarala' tokom 90-tih.



#21 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 26 November 2014 - 20:06

Kao sto vec rekoh, sve je stvar percepcije. Ti bi se osecao kao kompletan bolid sa zlatom u rukama, dok cekas ekonomski procvat, a ja bih se osecao kao kompletan bolid sa stednim knjizicama i akcijama u rukama u dok ocekujem ekonomski krah. Ti imas svoju percepciju baziranu na zivotu u Svajcarskoj dok ja imam svoju percepciju baziranu na zivotu u ovim krajevima i prezivljavanju sa 50-100 DEM mesecno kao student dok se caletova devizna stednja namenjena mom skolovanju 'odmarala' tokom 90-tih.

 

Imam percepciju iz UK, Srbije i Svajcarske, i radim u business developmentu, pa kontam da nam ponesto o ekonomiji. Ako se plasis totalnog kolapsa monetarnih sistema, tebi ne treba zlato vec lopata da iskopas rupu i konzerve + puska. Nece se to desiti. Ja ti samo kazem da ti zlato nije zastita od onoga sto dolazi. Kupi bilo sta sto je na dnu svoje ciklicne faze - npr. nekretnina u Grckoj mozda nije losa ideja sada. Ili u USA. Tu se balon izduvao i treba uci. Zlato ti nece sacuvati vrednost pri ovim cenama zlata.



#22 Da li je moguce

Da li je moguce
  • Banned
  • 97 posts

Posted 26 November 2014 - 20:46

Ne verujem u katastrofalne scenarije, vreme za to je proslo, i ako americki oporavak bude odrziv, povuci ce i EU oporavak kroz koju godinu, mada EU je u dosta losijoj poziciji od USA. 

 

Cekaj, da li si ti sada izneo svoje misljenje da su globalni oruzani sukobi zauvek izbaceni iz "opticaja"??? Molim te reci mi da si se salio....Tako su mislile sve generacije pre nas....i opet se desi sveobuhvatni reset.

Dozvoli da ti objasnim svoje vidjenje stvari. Pravac u kome se, trenutno dominantna ideologija sveta, krece je "one way street" i to sa "dead end" na kraju iste. Resursi ove planete su ograniceni (bez obzira koliko ih ima), a kada nestanu, usledice reset sistema. Da li ce se to desiti uskoro ili za dve genracije ne znam, ali znam da ce se desiti. Tzv paradigma shift u razmisljanju covecanstva se desava konstanto, a misliti da je sadasnjost ono sto je najbolje i da se nece menjati je, u najmanju ruku - infantilno.



#23 daljinac

daljinac
  • Banned
  • 783 posts

Posted 26 November 2014 - 22:12

Pa nije bas tako - Amerika zaista belezi privredni rast i pad nezaposlenosti i zato i zaustavljaju QE - za razliku od ECB, koja targetira inflaciju, FED targetira zaposlenost kao parametar za odluke o monetarnoj politici.. Sto je inteligentnije, po meni. 

 

Ne verujem u katastrofalne scenarije, vreme za to je proslo, i ako americki oporavak bude odrziv, povuci ce i EU oporavak kroz koju godinu, mada EU je u dosta losijoj poziciji od USA. 

 

U svakom slucaju, trendovi govore da ce vise novca ici na trziste kapitala, a kako budu rasle referentne stope, vise novca ce ici i u stednju (jer kada raste ref stopa, raste i kamata na stednju). Kao rezultat, imaces pad cene zlata. Sustinski, zlato je raslo od 2000, kada je Greenspan oborio referentne stope. Proces ce se obrnuti kako stope budu rasle. 

 

Meni je svejedno u sta cu uloziti, ali bih se osetio kao kompletan bolid ako ulozim u nesto sto znam da ce da ljosne dole - a to je zlato. Bolje onda da drzim pare na stolu

 

Ako me trziste ista naucilo - to je da ne trcim gde svi drugi trce - ako svako drugi prica o zlatu i o propasti sveta, to je vreme da se zlato prodaje, i obrnuto, kada svi budu prodavali zlato zbog ocekivanog pada cene - ja cu da ga kupujem.. Uvek trci suprotno od mase. Pa pogledaj samo kad googleujes buy gold koliko sajtova iskoci - to je baloncina. 

-Ako sam dobro razumeo, tvoja preferencija je kes (pare na stolu,u madracu,carapama) ili u banci??Ako su u banci sa ovakvim kamatama (oko nule) i ovakvim stanjem banaka , sa tim se ne slazem.

-Ako drzis pare i cekas da cena zlata padne kako bi ga (ipak ) kupio, onda me interesuje koji je to nivo koji ti ocekujes da ce biti za dobar ulazak?

-Sto se tice naduvanog balona zlata, ja vise vidim naduvan balon u polju prezaduzenosti., koji se moze resiti ili zescom inflacijom ili resetom..U oba slucaja tvoje ˝pare na stolu˝ ce odneti vetar.

-E sad ti ovaj gornji scenario ne ocekujes,zbog oporavka privrede.Samo zaboravljas da je privreda negde drugde (na istoku), a privredni rast na zapadu, da je bio ostvarivan kroz potrosnju (citaj kreditiran).Kako je dosla era prezaduzenosti & era deleverage onda bojim se da i pusti snovi o ukidanju QE, ostaju samo pusti snovi.

-QE postaje sudbina zapadnog prezaduzenog drustva.QE je nesto kao indijska serija sa tuznim zavrsetkom :ajme:

 

P.S. Moja poenta je da zlato za naseg zivota nece pasti ispod 200 (kao sto je bilo pre petnaestak godina) a da ce sigurno prevazici (kako ti kazes naduvani balon) od 1900$, i to vrlo verovatno duplo & vise. U to sam se spreman sa tobom i opkladiti ;)

 

P.P.S. Upravo videh,na drugom topiku, da kazes da bi razmislio o kupovini ako bi zlato palo na 500$ . Mislim da nikada neces dobiti takvu priliku..Ako je dobijes za 700-800, to ce biti jednom u ovoj generaciji.Drugim recima, korekcija je moguca , ali je profit najmanje 3 toliki a nije iskljuceno sa sadasnjim intezitetom QE i 10 puta pa i vise.Eto to je moja prognoza (u ovom trenutku prilicno neverovatna), a koja je tvoja -pa da cekamo ;)


Edited by daljinac, 26 November 2014 - 22:35.


#24 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 27 November 2014 - 00:51

@daljinac

Nisam rekao da je moja preferencija drzati pare na stolu, rekao sam da je to bolja ideja nego kupiti zlato po 1200 USD. Mislim da su cene nekretnina u Grckoj dovoljno pale da je to dobra investicija.

 

Dalje, nije privreda na istoku nego usluzna proizvodnja - IP dolazi sa zapada - primer - iPhone 6 - te pare idu u USA, proizvodnja jeste u Kini, ali marza ide u USA. Prodaja Apple-a je 182 milijarde dolara uz neto profit od 40 milijardi dolara. To je veci profit od Gasproma. 

 

Kina pumpa svoj privredni rast gradeci gradove duhova. I to je balon. Ti i dalje ne kupujes nijedan brand iz Kine, sve je to zapadni IP i brand i te pare zavrsavaju (uz prilicne marze) na racunima zapadnih korporacija. Dakle, ne bih na tvom mestu otpisao zapadne privrede.

 

Da si pre 2 godine ulozio u zlato 100k USD pri 1900 USD, sada bi imao 63k USD.. Mogu da osmislim vise nacina da ne izgubim 37% para za 2 godine. 

 

Moja prognoza je da ce zlato, kada referentne stope pocnu da rastu, sigurno pasti ispod 800 USD, a kada dostignu pred-krizni nivo (5% EURIBOR) - zlato ce ici ispod 500-600 USD. Rok ove prognoze je 3 godine. 


Edited by alexnikolic na kvadrat, 27 November 2014 - 01:55.


#25 daljinac

daljinac
  • Banned
  • 783 posts

Posted 27 November 2014 - 05:58

Sto se tice kupovine stana u Grckoj sa tim se slazem.(moje pozitivne reakcije povodom toga mozes videti na istoimenoj temi). Ali tvojom nekom terminologijom se moze reci i ˝nekretnine su pale.˝Upravo to  sto su pale cene nekretnina(u Grckoj,Spaniji...) ih cini atraktivnim. To isto vazi i za zlato. Kad imas kucu, ne osvrces se svakih mesec dana na  kretanja cena nekretnina.Tako isto vazi i za zlato.Zlato kupujes kao sto neko rece, kao sigurnu penzijicu, ili da ostavis svojoj deci ili barem na jednu dekadu.Zlato ne kupujes & prodajes- nego ga dokupljujes! ;) Ja sada vidim kao dobar momenat za kupovinu,ako imam u vidu da je QE indijska serija, u kojoj ce na kraju svako da prokuka. Ne vidim da je bitno da li cu kupiti zlato na 1200 ili 1000. Cak sta vise, kupicu ga i na 1200 i na 1000 ako bude bilo prilike.Pri svemu ovome je kljucna rec-diverzifikacija.Smatram da nesto i zemlje treba imati.I voca i basticu.Eeee to je tek investicija ;)

I na kraju, evo ja tebi sa lakocom mogu reci-da ti si u pravu, pri tome , znajuci, da sam za sebe i ja u pravu.A kako mala deca kazu- ko je u pravu dobije.... :lol+:


Edited by daljinac, 27 November 2014 - 06:04.


#26 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 27 November 2014 - 14:01

Jedan od krucijalnih problema danasnjeg sistema je totalna nesigurnost, i to pre svega za 90% ljudi koji nisu na vrhu. Cak i u Svajcarskoj opada potrosnja, evo jutros vesti na B92:

http://www.b92.net/b...7&nav_id=929299

 

Skrenuo bih paznju na osnovni razlog pada potrosnje - "zabrinutost i nesigurnost u pogledu ekonomske situacije i bezbednosti radnih mesta".

 

Moja supruga i ja imamo dovoljno novca sutra da kupimo nov auto ili veci stan ili kucu za odmor u Grckoj, da ne govorimo o sitnicima tipa da bi svake godine oboje mogli da uzimamo najnoviji iPhone ili laptop. Ali ne pada nam na pamet to da uradimo, ja sam na privremenim ugovorima, supruga radi honorarno.

 

Rezanjem radnih mesta, radnih sati i beneficija itd. profiti su masno porasli ali taj profit nema sta da radi jer nema traznje. Neko je spomenuo Apple kao primer vrhunske firme koja ima 40 milijardi profita, samo da napomenem da svi stalno zaposleni u Apple-u godisnje zarade oko 10 milijardi dolara plata.

 

Uglavnom u danasnjoj neoliberalnoj ekonomiji 90% ljudi ce tri puta da razmisli pre nego sto potrosi novac na nesto --> manja traznja --> manje investicije --> slabija ekonomija --> manja traznja itd.



#27 daljinac

daljinac
  • Banned
  • 783 posts

Posted 12 December 2014 - 22:28

Ovo izgleda mi poprima razmere epidemije.Evo i Austrijanci izgleda hoce svoje zlato

 

http://www.zerohedge...s-physical-gold



#28 daljinac

daljinac
  • Banned
  • 783 posts

Posted 22 December 2014 - 10:27

Evo zasto je QE indijska serija.

 

http://www.zerohedge...reset-under-way



#29 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 22 December 2014 - 15:25

Ima jos neki mislilac osim ovog zerohedge sajta?

 

Zero Hedge is a financial blog that aggregates news and presents editorial opinions from original and outside sources. It has been described as offering a "deeply conspiratorial, anti-establishment and pessimistic view of the world".



#30 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 22 December 2014 - 16:35

Ima, npr. nobelovac Joseph Stiglitz:

http://www.project-s...tiglitz-2014-10

 

Zadnji pasus koji prilicno jasno sumira ono o cemu sam ja pricao u prethodnom postu:

"Regardless of how fast GDP grows, an economic system that fails to deliver gains for most of its citizens, and in which a rising share of the population faces increasing insecurity, is, in a fundamental sense, a failed economic system. And policies, like austerity, that increase insecurity and lead to lower incomes and standards of living for large proportions of the population are, in a fundamental sense, flawed policies."

 

Takodje bih izdvojio i ovaj clanak:

http://www.project-s...s-only-the-rich

 

Cisto da naglasim par njegovih po meni kljucnih stavova:

"If monopoly power increases, or firms (like banks) develop better methods of exploiting ordinary consumers, it will show up as higher profits and, when capitalized, as an increase in financial wealth. But when this happens, of course, societal wellbeing and economic efficiency fall, even as officially measured wealth rises."

"High levels of economic inequality in countries like the US and, increasingly, those that have followed its economic model, lead to political inequality. In such a system, opportunities for economic advancement become unequal as well, reinforcing low levels of social mobility."

 

Sa ovakvim sistemom ne postoji mogucnost za zdravu ekonomiju, a to ima i svoje politicke posledice, Bretton Woods-a 3.0 ce doci tek nakon gadnih politickih lomova, kojima se ja licno ne radujem...


Edited by mrblaf, 22 December 2014 - 16:36.