Jump to content


Photo
- - - - -

Globalni reset - Bretton Woods 3.0


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
67 replies to this topic

#1 daljinac

daljinac
  • Banned
  • 783 posts

Posted 23 February 2014 - 22:28

Pokrecem ovu temu sa pretpostavkom da ce u narednih 5 godina doci do prekompozicije globalnog finansijskog sistema. To nece nuzno znaciti kraj dolara (ta tema vec postoji), vec promena postojeceg Bretton Woods sistema. Mozemo ga nazvati i BW 3.0. (B.W 1.0-1944, B.W. 2.0-1971, kada Nixon odvaja dolar od zlata)

B.W. 3.0 ce imati za cilj spasavanje svetskog finansijskog sistema a u njemu ce definitivno ucestvovati i Kina& IMF.

Uloga dolara ce se smanjiti na ustrb drugih valuta (korpe valuta) .Nesto poput SDR-a, koje obracunava IMF(SDR je po meni i stvoren predvidjajuci BW 3.0)

U celokupnoj operaciji ce verovatno doci i do revaluacije zlata .

 



#2 ing.glick

ing.glick
  • Members
  • 412 posts

Posted 26 February 2014 - 17:14

Do prekompozicije dolazi svakog dana po malo, a nekih danima i po mnogo.

 

Na primer, USD je pre par godina bio 120 jena, pre godinu dana svega 80, a sad je oko 100.

 

Ako uzmes u ozbir koliko je dugova i generalno svakojakih vrednosti (nekretnine, akcije, plate, ugovori, sirovine) denominovano u ovim (i drugim) valutama, to su prekompozicije u trilionima dolara za jako kratko vreme.

 

Revaluacija zlata se vec dogadja, svakim danom osim vikendom, stoga, ako ne budu sastancili vikendom, bice i revaluacije zlata.



#3 daljinac

daljinac
  • Banned
  • 783 posts

Posted 07 November 2014 - 16:43

Reset sve blizi

 

https://www.bullions...rder-essential/



#4 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 08 November 2014 - 09:25

Reset sve blizi

 

https://www.bullions...rder-essential/

 

Samo pazi da ne citas nikada tekstove gde je poenta sajta: "buy gold and silver".. Ko je kupio zlato pre godinu i kusur, sada je u minusu 40%.



#5 daljinac

daljinac
  • Banned
  • 783 posts

Posted 10 November 2014 - 23:25

Samo pazi da ne citas nikada tekstove gde je poenta sajta: "buy gold and silver".. Ko je kupio zlato pre godinu i kusur, sada je u minusu 40%.

Izgleda da ih Kinezi citaju

 

http://www.usatoday....-gold/18644197/



#6 daljinac

daljinac
  • Banned
  • 783 posts

Posted 10 November 2014 - 23:39

Btw. ako vec baratamo podacima da li je zlato palo za toliko procenata ili je poraslo za toliko mozda nije lose videti malo big picture. Po meni do 1000$ je trend pozitivan.Cak sta vise, za ocekivati je da cena padne na oko 1000 dolara i testira support koji je vec nekoliko puta testirala.(btw.. 50% fibonaci je 1088$)

Da rezimiram.Ako si kupio na vrhu, onda si u pravu da si izgubio 40% a vrlo je verovatno da ces izgubiti jos 10%. Ako ces sad da prodas, onda pojma nemam ni zasto si kupovao. To znaci da si los investitor.Ako si kupio na dnu (oko 200$), onda ces cak i sa padom od jos 10% imati oko 500% zarade. To znaci da si pametan investitor .

 

blog+Fibonacci+targets+on+gold+final+GFT



#7 rkomi

rkomi
  • Members
  • 206 posts

Posted 21 November 2014 - 22:07

Dutch Move 122 Tons of Gold out of US
AMSTERDAM — Nov 21, 2014, 3:17 AM ET
Associated Press
The Dutch Central Bank says it has recently shipped 122.5 tons of gold worth around 4 billion euros ($5 billion) from safekeeping in New York back to its headquarters in Amsterdam.
In a statement Friday morning the bank said that its 612.5-ton national gold reserve is now divided 31 percent in Amsterdam, 31 percent in New York, 20 percent in Ottawa, Canada and 18 percent in London.
"With this adjustment the Dutch Central Bank joins other banks that are keeping a larger share of their gold supply in their own country," the bank said in a statement. "In addition to a more balanced division of the gold reserves...this may also contribute to a positive confidence effect with the public."


#8 tigar sa eufrata tigufrat

tigar sa eufrata tigufrat
  • Members
  • 14 posts

Posted 24 November 2014 - 21:46

daljinac, sta si mislio kad si rekao revaluacija cene zlata

 

da li mislis da ce cena zlata poceti onda da raste, cini mi se da je u poslednje vreme bas stabilna



#9 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 24 November 2014 - 23:21

daljinac, sta si mislio kad si rekao revaluacija cene zlata

 

da li mislis da ce cena zlata poceti onda da raste, cini mi se da je u poslednje vreme bas stabilna

 

Kako bude padao rizik investiranja - tako ce padati i cena zlata. Dakle, moze samo dole, to sam tvrdio pre 2 godine na 1900 USD/unci (kad su ovde pricali o 5000 USD), sad jos vise tvrdim da je tako... Ici ce zlato dosta dole.



#10 daljinac

daljinac
  • Banned
  • 783 posts

Posted 25 November 2014 - 15:27

daljinac, sta si mislio kad si rekao revaluacija cene zlata

 

da li mislis da ce cena zlata poceti onda da raste, cini mi se da je u poslednje vreme bas stabilna

Oficijelno FED poseduje oko 8000 tona zlata.Postoji pretpostavka da su se Kinezi & Usa dogovorili da se Kinezi ne rastosiljavaju USA duga a da za uzvrat Kinezi mogu jeftino da povecaju zlatne rezerve minimalno do 4000 tona.Kao sto se vidi zadnjih nekoliko godina centralne banke Rusije i Kine (ali i drugih ne zapadnih zemalja) su pocele masovno kupovati zlato.Sa druge strane, cena zlata nije odredjena fizickom ponudom i potraznjom nego papiricima (derivati).

E sad , kvaka je u tome da je knjigovodjstvena vrednost zlata u USA i dalje 30$. U jednom momentu se moze medju vodecim igracima postici konsenzus da se izvrsi revaluacija cene zlata na (recimo 10000$). Time bi se automatski podigle knjigovodstvene vrednosti ukupnih rezervi(USA na primer 300 puta) i na taj nacin bi se ujedno izaslo i iz krize.Drasticno bi se smanjio nivo zaduzenosti u odnosu na GDP. Dakle radi se o jednoj administrativnoj odluci koja se verovatno moze dogoditi jednog ponedeljka(odnosno za vreme vikenda)

Da zlato nije samo relikvija vidimo i po tome sto je Holandija u tajnosti vratila nekih 123 tone zlata iz USA.To je pokusala i Nemacka ali izgleda da je zlato iz USA visestruko pozajmljeno pa im ne mogu isporuciti u narednih 7 godina.Evo i Svajcarci zele da povecaju pokrivenost franka zlatnom podlogom pa organizuju 30.11 referendum.Ujedno i ECB je najavila da ne iskljucuje dalju kupovinu zlata.



#11 daljinac

daljinac
  • Banned
  • 783 posts

Posted 26 November 2014 - 08:26

Kako bude padao rizik investiranja - tako ce padati i cena zlata. Dakle, moze samo dole, to sam tvrdio pre 2 godine na 1900 USD/unci (kad su ovde pricali o 5000 USD), sad jos vise tvrdim da je tako... Ici ce zlato dosta dole.

Jedino papirni novac moze samo na dole.Zlato traje vec 6000 hiljada godina.U rimskom vremenu toga i sandale su kostale 1 oncu zlata.Danas za jednu uncu zlata(oko 1200$) mozes kupiti pristojno odelo i cipele.Mislim da brkas pojmove.Cenu zlata ne odredjuje dolar kroz istoriju vec kupovna moc.A kupovna moc dolara je

purchasing-power-of-the-us-dollar-1913-t



#12 daljinac

daljinac
  • Banned
  • 783 posts

Posted 26 November 2014 - 08:28

Jedino papirni novac moze samo na dole.Zlato traje vec 6000 hiljada godina.U rimskom vremenu toga i sandale su kostale 1 oncu zlata.Danas za jednu uncu zlata(oko 1200$) mozes kupiti pristojno odelo i cipele.Mislim da brkas pojmove.Vrednost zlata ne odredjuje dolar kroz istoriju vec kupovna moc.A kupovna moc dolara je

purchasing-power-of-the-us-dollar-1913-t



#13 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 26 November 2014 - 08:51

Jedino papirni novac moze samo na dole.Zlato traje vec 6000 hiljada godina.U rimskom vremenu toga i sandale su kostale 1 oncu zlata.Danas za jednu uncu zlata(oko 1200$) mozes kupiti pristojno odelo i cipele.Mislim da brkas pojmove.Cenu zlata ne odredjuje dolar kroz istoriju vec kupovna moc.A kupovna moc dolara je

 

 

I sve sam ovo slusao milion puta i milion puta sam ponovio - zlato ce dole - i zlato je palo.. Za sada sam ja u pravu. Obrnuta je korelacija izmedju ekonomske krize i cene zlata.. Kada Evropa krene u oporavak i US oporavak bude stabilan, zlato ide jos dole jer ce investitori novac premestiti tamo gde ima vecu sansu da se "oplodi" - u zlatu je trenutno najveca sansa da ces da puknes pare. 

 

Ali slobodno kupuj zlato, gomilaj u podrumu.. God speed.


Edited by alexnikolic na kvadrat, 26 November 2014 - 08:52.


#14 daljinac

daljinac
  • Banned
  • 783 posts

Posted 26 November 2014 - 09:33

Mislim da me ne razumes najbolje, (a mozda i ja tebe ne razumem)a pokusao sam da objasnim kroz grafik.Zadnjih 15-20 godina zlato je raslo i u dolarima ali i u drugim valutama.Ja otprilike vidim da ti izaberes timeframe koji tebi odgovara i kazes u pravu sam.Ok, hajde onda budi konkretan i odgovori na par pitanja

1.)kada kazes zlato moze samo na dole.Hoce li ici na 0(NULA), odnosno hoce li postati bezvredno i ako je tako kada ce se to desiti

2.) ako nece postati bas bezvredno, hoce li pasti ispod cene koja je bila 2000.godine(200-300$)

3.) Hoce li pasti ispod knigovodstvene cene koja joj stoji u USA trezoru (30 $)

4.)Koji je zapravo tvoj price target i za koji vremenski period

 

Mislim da je ovo 4. pitanje i najvaznije sa tacke investiranja.Onda slobodno mozes uci u short(recimo fjucursima) i postati milioner.E tad ces definitivno biti u pravu ;) ,



#15 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 26 November 2014 - 12:08

Mislim da me ne razumes najbolje, (a mozda i ja tebe ne razumem)a pokusao sam da objasnim kroz grafik.Zadnjih 15-20 godina zlato je raslo i u dolarima ali i u drugim valutama.Ja otprilike vidim da ti izaberes timeframe koji tebi odgovara i kazes u pravu sam.Ok, hajde onda budi konkretan i odgovori na par pitanja

1.)kada kazes zlato moze samo na dole.Hoce li ici na 0(NULA), odnosno hoce li postati bezvredno i ako je tako kada ce se to desiti

2.) ako nece postati bas bezvredno, hoce li pasti ispod cene koja je bila 2000.godine(200-300$)

3.) Hoce li pasti ispod knigovodstvene cene koja joj stoji u USA trezoru (30 $)

4.)Koji je zapravo tvoj price target i za koji vremenski period

 

Mislim da je ovo 4. pitanje i najvaznije sa tacke investiranja.Onda slobodno mozes uci u short(recimo fjucursima) i postati milioner.E tad ces definitivno biti u pravu ;) ,

 

Zlato nece otici na 0, naravno. Cena zlata je naduvana bekstvom investitora (i lakovernih) u isto kao hedge u vreme krize. Ja sam osetio da je u pitanju balon kada je cena pre godinu i kusur dositgla 1900 USD po unci i kada su poceli da iskacu bankomati za zlato po ulicama, kada je svaki prosecni Srbin (kao u vreme Belex balona na srpskoj berzi) pricao o zlatu i Peteru Schiffu i dan danas ne mozes da zivis od reklama za zlato po internetu. 

 

Moje misljenje je da je zlato i dalje hedge zbog krize u EU i nesigurnog izlaska iz krize u USA. Onog trenutka kada kriza bude gotova i vidimo jasne znake odrzivog privrednog rasta - svako ce iz zlata pomeriti svoje pare u akcije/berzu - i imaces pad... Koliki - ne znam - ali sigurno ide ispod 1000 USD i to dobro. 

 

E sad, ako to moze da se desi u roku od 2-3 godine (a moze), treba biti kompletan bolid i kupiti sada zlato da bi izgubio 30% za 2 godine.. Zlato nije investicija, zlato je hedge - to dobri investitori znaju - i smanjuju pozicije u njemu kada nema ekonomskih potresa. Wait and see. Niko mi nije verovao na 1900, ne mora ni na 1200.