Jump to content


Photo
- - - - -

Garantno (pozivno) pismo - Nemacka


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
19 replies to this topic

#1 nikola_misic

nikola_misic
  • Members
  • 6 posts

Posted 22 February 2014 - 17:50

Pozdrav,
Interesuje me sledece:
1. Sta osoba treba da ispunjava da bi mogla da posalje garantno pismo iz Nemacke?
2. Sta to sve podrazumeva? Tj. Da li je potreban dokumenat na kome se vidi da ta osoba ima iznajmljen stan, neki dokumenti o primanjima te osobe i slicno.
3. Gde trebaju da se izvade ti papiri?

Hvala unapred.

#2 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 22 February 2014 - 21:46

Za šta će ti garantno pismo kada ti za Nemačku ne treba viza?

 

Za garantno pismo obično treba dokaz da si građanin te države i da poseduješ finansijske mogućnosti ako se "gostu" nešto desi da ćeš snositi troškove (lečenja...). Garantna pisma se obično overavaju u pisarnici (sud, gradska kuća, opština.. gde je kako propisano).



#3 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 22 February 2014 - 23:17

Za šta će ti garantno pismo kada ti za Nemačku ne treba viza?

 

Za garantno pismo obično treba dokaz da si građanin te države i da poseduješ finansijske mogućnosti ako se "gostu" nešto desi da ćeš snositi troškove (lečenja...). Garantna pisma se obično overavaju u pisarnici (sud, gradska kuća, opština.. gde je kako propisano).

On je verovatno mislio na dobijanje vize. Za osobe kojima je potrebna  turistička viza potrebno je kao prvo da  se priloži dokaz o neto primanjima domaćina (obično obračunske liste od poslednje 3 plate),  te kvadratura stana,  (za strane državljanje i pasoš kao dokaz posedovanja stalne boravišne vize) Zavisno od mesta, administracija zahtev obično popuni za par dana.  Taj se obrazac onda šalje onome ko želi da putuje. Onda se mora javiti u ambasadu zemlje u kojoj misli da putuje i podneti zahtav za izdavanje vize. Odobrenje vize naravno nije garancija da će se dobiti viza. Ambasada je ta koja odlučuje. Takođe ambasada nij dužna da navodi razloge ukoliko se zahtev za vizu odbije.



#4 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 23 February 2014 - 00:49

On je verovatno mislio na dobijanje vize. Za osobe kojima je potrebna  turistička viza potrebno je kao prvo da  se priloži dokaz o neto primanjima domaćina (obično obračunske liste od poslednje 3 plate),  te kvadratura stana,  (za strane državljanje i pasoš kao dokaz posedovanja stalne boravišne vize) Zavisno od mesta, administracija zahtev obično popuni za par dana.  Taj se obrazac onda šalje onome ko želi da putuje. Onda se mora javiti u ambasadu zemlje u kojoj misli da putuje i podneti zahtav za izdavanje vize. Odobrenje vize naravno nije garancija da će se dobiti viza. Ambasada je ta koja odlučuje. Takođe ambasada nij dužna da navodi razloge ukoliko se zahtev za vizu odbije.

 

DObro, ali uvek imas opciju da tuzis drzavu ako si nezadovoljan .



#5 nikola_misic

nikola_misic
  • Members
  • 6 posts

Posted 23 February 2014 - 07:18

Ja zelim da idem u Nemacku radi pohadjanja intenzivnog kursa, i trajace duze od tri meseca. Mene buni ta stavka garantno pismo. Recimo, da li moj tata koji radi vec dve godine u Nemackoj i koji ima boravisnu, radnu dozvolu, vizu na godinu dana i onda produzava na godinu (i sve tako, jer jos uvek nema stalne papire), moze da mi posalje to garantno pismo ili to mora biti neko ko je "pravi" nemacki drzavljanin?

#6 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 23 February 2014 - 11:42

Ja zelim da idem u Nemacku radi pohadjanja intenzivnog kursa, i trajace duze od tri meseca. Mene buni ta stavka garantno pismo. Recimo, da li moj tata koji radi vec dve godine u Nemackoj i koji ima boravisnu, radnu dozvolu, vizu na godinu dana i onda produzava na godinu (i sve tako, jer jos uvek nema stalne papire), moze da mi posalje to garantno pismo ili to mora biti neko ko je "pravi" nemacki drzavljanin?

 

Građanin ne mora da bude državaljanin nego da legalno živi u državi, a legalno živi ako ima boravišnu tj. radnu dozvolu, i da, može da ti šalje garantno pismo.

Mislim da bi, pošto ti je razlog školovanje, najbolje bilo da pozoveš ambasadu i pitaš, jer za školovanje se odobrava viza po upisu kursa, škole, fakulteta uz dokaz ustanove gde si upisao školovanje. Čak nisam sigurna da li možeš da pohađaš kurseve uz turističku vizu koja bi ti u slučaju slanja garantnog pisma od oca bila izdata. Možda ima neko od forumaša ko živi u Nemačkoj i zna kako su oni regulisali ta pravila pa napiše. Ali mislim da je ipak ambasada najbolje mesto da prikupiš te informacije.



#7 nikola_misic

nikola_misic
  • Members
  • 6 posts

Posted 23 February 2014 - 11:53

Potrebna dokumenta za podnošenje zahteva: • 2 obrasca , svojeručno potpisana i u celosti popunjena na nemačkom jeziku kao i potpisan obrazac prema članu 55. Zakona o boravku stranaca (ovaj obrazac možete dobiti besplatno u Odeljenju za vize ili ga možete preuzeti sa naše internet-stranice) • 3 biometrijske fotografije (ne starije od 6 meseci, fotografije ne smeju biti štampane kompjuterski) • važeći i potpisan pasoš koji važi još najmanje godinu dana. Pasoš ne treba da bude stariji od 10 godina i da ima najmanje dve slobodne, neispečatirane stranice. Pasoš se nakon predaje zahteva za vizu vraća podnosiocu. • 2 fotokopije stranice pasoša na kojoj se nalazi fotografija i lični podaci • potvrda o uplaćenom kursu jezika na ime podnosioca zahteva sa najmanje 18 časova nastave nedeljno, original i dve fotokopije • dokaz o finansiranju boravka: o garancija «Verpflichtungserklärung» prema članu 66. i 68. Zakona o boravku stranaca (AufenthG) , original i dve fotokopije ili o potvrda banke (original i dve fotokopije) da ste vlasnik računa sa ograničenim pravom raspolaganja kod banke u Nemačkoj na iznos od 659,00 evra mesečno za celokupan period boravka, original i dve fotokopije ( na primer: za kurs jezika u trajanju od 6 meseci na računu treba da bude suma od ukupno 3.954,00 evra). • opširno motivaciono pismo na engleskom ili srpskom jeziku sa prevodom na nemački jezik i jednom fotokopijom • CV u kratkim crtama na engleskom ili srpskom jeziku sa prevodom na nemački jezik i jednom fotokopijom • ukoliko je podnosilac zahteva već ranije stekao znanje nemačkog jezika treba da predoči dokaz da je pohađao kurs, odnosno sertifikat o položenom ispitu, original i dve fotokopije. Ja zelim krajem marta da odem i sklopim ugovor sa DID Institutom gde bih isao na kurs i to bih predao za vizu i uz to garantno pismo i naravno sve ove ostale papire sto sam naveo. Jedino mi treba objasnjenje za garantno pismo, procedura kako njega da dobijem? Gde, kako, koliko to traje?

#8 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 23 February 2014 - 12:53

 Jedino mi treba objasnjenje za garantno pismo, procedura kako njega da dobijem? Gde, kako, koliko to traje?

 

Ti reče da ti je tata tamo, pa, bilo bi bolje da se on raspita gde i šta mu je potrebno da bi nekom poslao garantno pismo. Obično je izjava uz dokaz (o boravku, poslu, finansijama) da te poziva na toliko i toliko da boraviš kod njega, da će on snositi sve troškove oko tvog boravka.. i onda to overi (zavisi od države do države, negde je sud, negde opština...) i pošalje ti poštom (u poslednje vreme su tražili da se direktno šalje na ambasadu, s tim što može poslati ambasadi fax, tebi original ili obrnuto).

 

Ne znam zašto zazireš toliko od toga da nazoveš amabasadu i lepo postaviš jasna pitanje šta te interesuje?



#9 nikola_misic

nikola_misic
  • Members
  • 6 posts

Posted 23 February 2014 - 13:27

Zato sto sam zvao, i pitao. I dobijem odgovor da treba sam da se raspitam oko toga i da mi oni nista ne mogu reci. Na prvi poziv sam cak dobio smeh i spustenu slusalicu.

#10 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 23 February 2014 - 17:22

Zato sto sam zvao, i pitao. I dobijem odgovor da treba sam da se raspitam oko toga i da mi oni nista ne mogu reci. Na prvi poziv sam cak dobio smeh i spustenu slusalicu.

http://www.belgrad.d...tki_boravak.pdf

 

http://www.belgrad.d...Allgemeines.pdf

 

 

dokazi o svrsi putovanja su:
- turizam: rezervacija hotela, putovanja ili turističkog aranžmana
- poslovno putovanje: potvrda firme sa sedištem u Nemačkoj, poziv nakongres, seminar ili sastanak sa poslovnim partnerima
- privatna poseta: pozivnica prijatelja/roñaka
- drugo putovanje: potvrda o kursu jezika, potvrda škole ili drugihorganizacija

 

Upiši kurs i imaš potvrdu za boravak. Posle isteka tri meseca, sa tom potvrdom o kursu odeš da produžiš u imigraciono boravak i odobriće ti dok ti traje kurs, posle moraš da izađeš ili ćeš imati problem ako budeš ponovo hteo da ideš. Za kurs ne treba viza, piše u linkovima gore.



#11 nikola_misic

nikola_misic
  • Members
  • 6 posts

Posted 23 February 2014 - 17:55

Ja idem na kurs koji je duze od 90 dana. Koliko sam razumeo viza ne treba za kurs do 90 dana, ja idem na 4 meseca.

#12 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 23 February 2014 - 18:45

Ja idem na kurs koji je duze od 90 dana. Koliko sam razumeo viza ne treba za kurs do 90 dana, ja idem na 4 meseca.

 

Ne mogu da verujem da u konzulatu ne žele da ti daju takvu informaciju.

 


Upišeš kurs, odeš u imigraciono i tražiš da ti produže boravak ili upišeš kurs i odeš u ambasadu da ti daju vizu na taj period do kada traje kurs.



#13 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 24 February 2014 - 00:49

Baby, nisi u pravu. Ako kurs traje duže od 3 meseca, mora viza, nema naknadnog produžavanja boravka.



#14 nikola_misic

nikola_misic
  • Members
  • 6 posts

Posted 24 February 2014 - 07:01

Da, treba viza. Jedino za kurs koji je kraci od tri meseca, onda ne treba. Za intenzivni kurs se daje.

#15 bella.24

bella.24
  • Members
  • 6 posts

Posted 09 November 2015 - 10:18

Lijep pozdrav

I mene zanima isto sto je nikola_misic vec pitao. Info sam se sta sve treba od dokumentacije ali da li je moguce dobiti vizu na osnovu kursa njemackog jezika? I ja pokusavam na taj nacin, ako je gubitak vremena bolje da odustanem na vrijeme.