Jump to content


Photo
- - - - -

Prilivi iz inostranstva, porez itd.


  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#16 forum.b92.net

forum.b92.net
  • Members
  • 10 posts

Posted 07 February 2014 - 00:19

Hvala puno. Objasni mi molim te ovo za tvog drugara koji zivi u inostranstvu? Da li je u EU? Prima platu na racun ili samo po nekad?
  • 0

#17 byja

byja
  • Members
  • 190 posts

Posted 07 February 2014 - 00:23

Jok, i drugar i ja smo u jednoj lepoj arapskoj zemlji gde nema poreza. :)

Primao je platu na račun redovno, svaki mesec, plus sve vanredne troškove koji mu pripadaju.


  • 0

#18 jasamja32

jasamja32
  • Banned
  • 676 posts

Posted 07 February 2014 - 00:41

ja da sam ti i tvoj drugar ja bih izbrisao ove postove i razgovor nastavio na PM. jebiga mi svi koji smo procitali smo sad duzni da vas prijavimo za utaju poreza.


  • 0

#19 byja

byja
  • Members
  • 190 posts

Posted 07 February 2014 - 00:56

Nema problema, samo mi navedi po kom članu zakona smo izvršili utaju poreza? Pre svega poreza ima raznih, a deo toga plaćam i dalje, iako nisam u zemlji. Što se onoga na dohodak tiče, evo šta piše:

Резидент
Члан 7.
Обвезник пореза на доходак грађана је резидент Републике Србије (у даљем тексту: резидент), за доходак oстварен на територији Републике Србије (у даљем тексту: Република) и у другој држави.
Резидент Републике, у смислу овог закона, јесте физичко лице које:
1) на територији Републике има пребивалиште или центар пословних и животних интереса, или
2) на територији Републике, непрекидно или са прекидима, борави 183 или више дана у периоду од 12 месеци који почиње или се завршава у односној пореској години.


  • 0

#20 forum.b92.net

forum.b92.net
  • Members
  • 10 posts

Posted 07 February 2014 - 08:27

@jasamja32: u svim ovim postovima nema niceg nelegalnog. Ne treba sada da glumis policajca. Mislim, mozes da zoves sa svog fiksnog telefona Australiju i da se bunis sto neko zove preko skajpa jer trazi jeftinije resenje, legalno.

Edited by forum.b92.net, 07 February 2014 - 08:28.

  • 0

#21 forum.b92.net

forum.b92.net
  • Members
  • 10 posts

Posted 07 February 2014 - 08:32

Nego, interesuje me koliki je porez na dohodak gradjana? Ima li neka tabela ili excel? Pisao sam ja onima u poresko, byja, i niko mi nije odgovorio... Istina vala... ako znaju da odgovore.
  • 0

#22 Deja93

Deja93
  • Members
  • 1 posts

Posted 03 March 2014 - 03:03

.


Edited by Deja93, 03 March 2014 - 20:01.

  • 0

#23 losmi17

losmi17
  • Members
  • 13,571 posts

Posted 11 March 2014 - 19:32

Imam jedno pitanje. Deda je poslao caletu neki novac iz inostranstva preko moneygrama-a. Posto cale duguje novac banci, sredstva su mu blokirana. Da li moze da te pare podigne u nekoj drugoj banci s obzirom da one glase na ime,a ne na tekuci racun?


  • 0

#24 kotrljajuci kamen

kotrljajuci kamen
  • Members
  • 3 posts

Posted 31 August 2014 - 21:42

Sto bi placao porez ovima koji od toga pune svoje dzepove jednostavno otvoris off shore banku preporuka Lichtenshtain a za ostale koji bi da glume policajca ili su ljubomorni na neciji uspeh sta da vam kazem jadni ste :D


  • 0

#25 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 01 September 2014 - 05:54

Sto bi placao porez ovima koji od toga pune svoje dzepove

Zato sto ne stavljaju sve u svoje dzepove nego potrose neki (mali?) deo para za opsta dobra. Npr. to sto imas struju te mozes da pises po internetu nije (samo) zato sto ti placas struju nego zato sto su neki drugi platili porez od koga se sagradjeni strujovodi. Ili to sto ti neko ne razbije nos svakog dana na ulici nije (samo) zato sto si ti opasan lik nego zato sto su neki drugi platili porez od koga se placa policija. Da, naravno, ti na vlasti placaju policiju da bi i sebe stitili tako da ih ti ne zbacis, te da postanes vlast i punis svoje dzepove. Ali ipak ima nekog opstog dobra od policije... kao i od poreza.


  • 2

#26 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 01 September 2014 - 05:58

Zato sto ne stavljaju sve u svoje dzepove nego potrose neki (mali?) deo para za opsta dobra. Npr. to sto imas struju te mozes da pises po internetu nije (samo) zato sto ti placas struju nego zato sto su neki drugi platili porez od koga se sagradjeni strujovodi. Ili to sto ti neko ne razbije nos svakog dana na ulici nije (samo) zato sto si ti opasan lik nego zato sto su neki drugi platili porez od koga se placa policija. Da, naravno, ti na vlasti placaju policiju da bi i sebe stitili tako da ih ti ne zbacis, te da postanes vlast i punis svoje dzepove. Ali ipak ima nekog opstog dobra od policije... kao i od poreza.

A i ko ne plati porez treba da ide u zatvor i tamo radi drustveno koristan posao, a i nadoknadi stetu drzavi i onima koji su placali porez.


  • 2

#27 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 04 September 2014 - 15:32

Nego, interesuje me koliki je porez na dohodak gradjana? Ima li neka tabela ili excel? Pisao sam ja onima u poresko, byja, i niko mi nije odgovorio... Istina vala... ako znaju da odgovore.

http://www.poreskaup...k-gradjana.html

 

Ima vise stopa, zavisno od vrste prihoda. 10% na zarade i prihode od samostalnih delatnosti, + godisnjii preko 6x prosecne od 15%; prihodi od autorskih prava itd 20%; prihodi od kapitala 15% (ili izuzetno 20%); kapitalni dobitak 15%; prihod od osiguranja lica 15% i "ostali" 20%. 


  • 0

#28 Blue_wave

Blue_wave
  • Members
  • 7 posts

Posted 08 November 2015 - 22:26

A kada prodas nekretninu i taj novac hoces da prebacis u Srbiju, a drzavaljnin si obe drzave, da li se to gleda kao prihod iz inostranstva koji treba oporezivati ili nekako drugacije?


  • 0

#29 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 09 November 2015 - 00:41

Pa ako dodje do prenosa stvarnih prava na nepokretnosti u drugoj drzavi i drzavljanin si i te drzave, uplacujes porez poreskoj upravi te drzave. Ovde samo treba da prilozis dokaz da je porez placen i to je to.


  • 0

#30 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 09 November 2015 - 01:22

Zato sto ne stavljaju sve u svoje dzepove nego potrose neki (mali?) deo para za opsta dobra. Npr. to sto imas struju te mozes da pises po internetu nije (samo) zato sto ti placas struju nego zato sto su neki drugi platili porez od koga se sagradjeni strujovodi.

A Nikola Tesla - nista? Dakle, ako potezes moralne argumente u prilog drzavnog monopola sile kojim se uzima porez, onda treba da imas u vidu da ista vrsta argumenta ide u oba smera. Ako ti koristis struju zato sto su neki sagradili strujovode pa je moralno da im se plati, onda je jos pre moralno da od svakog vata struje ide neki procenat i onima koji su celu stvar smislili, dakle Faradeju, Tesli, de Ferantiju, Hevisajdu, kod nas Djordju Stanojevicu, itd. To jest njihovim naslednicima, posto oni nisu zivi. Da li se to desava? Ne desava se. Da li se za to neko brine ili to cuvare moralnosti nesto uznemirava? Ne preterano.

 

Ali ih zato jako uznemirava ako se malo problematizuju drzavne birokrate iz drzavne elektromreze, zar ne?


  • 1