Jump to content


Photo
- - - - -

Prilivi iz inostranstva, porez itd.


  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#1 forum.b92.net

forum.b92.net
  • Members
  • 10 posts

Posted 30 January 2014 - 17:51

Zivim u EU vec 10 godina, ali drzavljanin sam Srbije.

Kao slobodan umetnik dobijam narudzbine iz citavog sveta. Medjutim veliki su porezi u zemlji u kojoj zivim. Od dobijenog novca za svoj proizvod, posle svih davanja koja su nametnuta, ostane mi nekih 43% (to bi mi rekli "na ruke").

Interesuje me kako bi to islo da ta primanja idu preko neke banke u Srbiji?

Imam devizni racun u Intezi.

Recimo, neko mi uplati 10 000€, koliko mi uzme banka, koliko zakonsko porezi, a koliko na kraju "na ruke", sto se kaze da mogu 'leb da kupim?

 

Ako neko zna, hvala u napred.


  • 0

#2 Torium

Torium
  • Members
  • 184 posts

Posted 31 January 2014 - 10:01

Ako ti godisnji prihodi ne premase 1.700.000 nema poreza. Banka napalcuje proviziju na svaku transakciju ja mislim oko 1.5% razlikuje se od banke do banke....

 

Na sume preko 5k evra banka je duzna da prijavi priliv novca NBS-u i mislim da te onda oporezuju sa 30% na taj prihod...Nisam siguran dal je 30% ili koliko tacno, nadam se da ce neko ko ima iskustva sa vecim prilivom iz inostranstva da ti pomogne...


Edited by Torium, 31 January 2014 - 10:02.

  • 0

#3 veciti putnik 2

veciti putnik 2
  • Members
  • 628 posts

Posted 31 January 2014 - 10:24

Zivim u EU vec 10 godina, ali drzavljanin sam Srbije.

Kao slobodan umetnik dobijam narudzbine iz citavog sveta. Medjutim veliki su porezi u zemlji u kojoj zivim. Od dobijenog novca za svoj proizvod, posle svih davanja koja su nametnuta, ostane mi nekih 43% (to bi mi rekli "na ruke").

Interesuje me kako bi to islo da ta primanja idu preko neke banke u Srbiji?

Imam devizni racun u Intezi.

Recimo, neko mi uplati 10 000€, koliko mi uzme banka, koliko zakonsko porezi, a koliko na kraju "na ruke", sto se kaze da mogu 'leb da kupim?

 

Ako neko zna, hvala u napred.

 

Pitas bilo koju  banku u Srbiji i dobijes tacan podatak.


  • 0

#4 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 31 January 2014 - 10:57

Ako ti godisnji prihodi ne premase 1.700.000 nema poreza. Banka napalcuje proviziju na svaku transakciju ja mislim oko 1.5% razlikuje se od banke do banke....

 

Na sume preko 5k evra banka je duzna da prijavi priliv novca NBS-u i mislim da te onda oporezuju sa 30% na taj prihod...Nisam siguran dal je 30% ili koliko tacno, nadam se da ce neko ko ima iskustva sa vecim prilivom iz inostranstva da ti pomogne...

Npr: http://www.kombank.com/srp/pitanja.asp

 

6. Da li kod vas mogu da primam uplate iz inostranstva na devizni racun i koliki procenat uzimate za tu uslugu?
Prilive iz inostranstva (LORO DOZNAKE) na Vaš devizni račun (koji se otvara uz ličnu kartu) dobijate na vaš račun kod Banke u roku od nekoliko dana, uz proviziju Banke od 0,4%.

 

To je sto se tice banke (bankarska provizija). Medjutim na sve prilive iz inostranstva se placa i porez (za stopu proveri na NBS ili kod neke od banaka). Takodje kada ti prihodi predju iznos reda 1.5MDin na sve preko toga placas dodatni porez.


  • 0

#5 forum.b92.net

forum.b92.net
  • Members
  • 10 posts

Posted 31 January 2014 - 11:19

Mislis na 1.700.000 DINARA, a ne €? Posto ovde govorim o evrima.


  • 0

#6 Torium

Torium
  • Members
  • 184 posts

Posted 31 January 2014 - 11:26

Mislis na 1.700.000 DINARA, a ne €? Posto ovde govorim o evrima.

 

Da dinara to ti dodje negde oko 15k evra....


  • 0

#7 forum.b92.net

forum.b92.net
  • Members
  • 10 posts

Posted 31 January 2014 - 11:32

Nista, izgleda da ce neki Excel-dokument da proradi pa ce da mi izbaci najbolju kombinaciju.

 

Gde je najbolje informisati se sto se tice poreza? Mislim, lako je otici kad si u Srb, medjutim ja nisam, a ne znam na koji mail ili telefon da dobijem tacne informacije. Neka informacija u formi tabele, gde stoji precizno sta i kako, bi mi bila neophodna.

 

Pozdrav.


  • 0

#8 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 31 January 2014 - 11:46

Nista, izgleda da ce neki Excel-dokument da proradi pa ce da mi izbaci najbolju kombinaciju.

 

Gde je najbolje informisati se sto se tice poreza? Mislim, lako je otici kad si u Srb, medjutim ja nisam, a ne znam na koji mail ili telefon da dobijem tacne informacije. Neka informacija u formi tabele, gde stoji precizno sta i kako, bi mi bila neophodna.

 

Pozdrav.

http://www.mfin.gov.rs


  • 0

#9 forum.b92.net

forum.b92.net
  • Members
  • 10 posts

Posted 31 January 2014 - 12:08

Hvala za link.

Moracu da prostudiram, treba se tu snaci, pogotovo za mene koji ne kapiram bas najbolje ekonomske termine.


  • 0

#10 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 31 January 2014 - 13:01

Nista, izgleda da ce neki Excel-dokument da proradi pa ce da mi izbaci najbolju kombinaciju.

 

Gde je najbolje informisati se sto se tice poreza? Mislim, lako je otici kad si u Srb, medjutim ja nisam, a ne znam na koji mail ili telefon da dobijem tacne informacije. Neka informacija u formi tabele, gde stoji precizno sta i kako, bi mi bila neophodna.

 

Pozdrav.

Kod "Family Sport". Oni jako dobro znaju kako izbeci porez, ili se, jednostavno preseli u Monako kao Djokovici.


  • 0

#11 Buum

Buum
  • Members
  • 2,042 posts

Posted 31 January 2014 - 13:38

Porez plaćaš u onoj zemlji gde si prijavljen kao rezident.

 

Ako tvoja matična zemlja (u ovom slučaju Srbija) i zemlja gde si trenutno prijavljen nemaju sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, onda si poreski obveznik prema obe zemlje.

 

Ovde imaš pregled ugovora sa državama sa kojima Srbija ima sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja: http://www.mfin.gov....sue.php?id=7063

 

To što bi uplate preusmerio na neku srpsku banku nije garancija da te poreska uprava države u kojoj se nalaziš neće juriti za utaju poreza.

 

 

 

Kod "Family Sport". Oni jako dobro znaju kako izbeci porez, ili se, jednostavno preseli u Monako kao Djokovici.

 

Đoković porez plaća u zemljama u kojima osvaja turnire i u Monaku pošto je rezident te države.

 

Tu je sve po zakonu.

 

Jedino ako ne aludiraš na neki moralni aspekt.


  • 0

#12 forum.b92.net

forum.b92.net
  • Members
  • 10 posts

Posted 31 January 2014 - 14:05

Spominjati Djokovica ovde stvarno nema veze s mozgom.


  • 0

#13 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 31 January 2014 - 15:15

Porez plaćaš u onoj zemlji gde si prijavljen kao rezident.

 

Ako tvoja matična zemlja (u ovom slučaju Srbija) i zemlja gde si trenutno prijavljen nemaju sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, onda si poreski obveznik prema obe zemlje.

 

Ovde imaš pregled ugovora sa državama sa kojima Srbija ima sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja: http://www.mfin.gov....sue.php?id=7063

 

To što bi uplate preusmerio na neku srpsku banku nije garancija da te poreska uprava države u kojoj se nalaziš neće juriti za utaju poreza.

 

 

 

 

Đoković porez plaća u zemljama u kojima osvaja turnire i u Monaku pošto je rezident te države.

 

Tu je sve po zakonu.

 

Jedino ako ne aludiraš na neki moralni aspekt.

...a personal income tax u Monaku je 0%. Naravno da je po zakonu ali skroz nemoralno.


  • 0

#14 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 31 January 2014 - 15:39

Srbija ima rezidentni princip poreza, tj. obveznik poreza na dohodak gradjana je lice koje je stalni rezident u Srbiji, ili u istoj  provodi 183+ dana u godini. Zaposleni koji primaju platu (sto se u ovom slucaju ne primenje, placaju deo poreza, a deo poslodavac), "po odbitku" (tj. tekuce, od svake plate se odbija i uplati); obveznici sa dohotkom (ukupnim, dakle iz svih izvora) preko odredjene granice (mislim da je neko napisao gore, milion i nesto), na kraju godine prijavlju i placaju sinteticki porez (povrh onoga sto su vec uplatili u toku godine). Za samostalno zaposlene - zavisi od forme, samostalni preduzetnik, lice po ugovoru itd - avokati koji se bave privrednim pravom su obicno najefikasnije mesto za trazenje odgovora, mada, asocijacija malih i srednjih preduzeca (ili kako se vec zove sad), mislim da ima neko savetovaliste za samostalne preduzetnike. E sada, ovo se nista ne primenjuje ukoliko autor posta zivi van Srbije (tj. ima centar zivotnih i radnih interesa), jer nije obveznik. Cak i da se recimo prijavite da zivite stalno u Srbiji, zemlja izvor prihoda moze da zahteva porez ukoliko sa Srbijom nema sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja. 

 

JEdna stvar mi upada u oko: "d dobijenog novca za svoj proizvod, posle svih davanja koja su nametnuta, ostane mi nekih 43% (to bi mi rekli "na ruke")." Ovde se izgleda radi ne samo o porezu, vec i o "davanjima", tj. ostalim doprinosima, kao sto su obavezno socijalno/penziono/zdravstveno osiguranje. U Srbiji, zavisno od visine prihoda vam ne bi ostajalo mnogo vise, a nesto sumnjam da bi ste radije placali obavezno penziono ili zdravstveno u Srbiji nego recimo u Svedskoj. 


  • 2

#15 byja

byja
  • Members
  • 190 posts

Posted 06 February 2014 - 22:39

Aj ovako, par stvari, iz ličnog iskustva.

Što se transfera novca na (devizni) račun u Srbiji tiče, postoje par načina kako banke naplate svoju proviziju. Jedan način je da troškovi padnu na teret uplatioca, drugi je da padnu na teret primaoca a treći je kombinovan. S obzirom da naše banke naplaćuju lepu cifru za tu uslugu, bolja opcija je da vidiš kakvo je stanje u inostranstvu, da otvoriš račun u stranoj banci i da onda prebaciš pare sa svog računa u stranoj banci na svoj račun u domaćoj banci, s izborom da troškovi idu na teret uplatioca. Naravno, još bolja opcija je da keš preneseš svojeručno, uzevši u obzir maksimalne iznose koji se moraju prijaviti prilikom izlaska iz tvoje zemlje i ulaska u Srbiju.

Sledeća stvar, plaćanje doprinosa, poreza i ostaloga na pare koje bi uneo u zemlju. Ako nisi rezident Srbije (to što si već 10 godina napolju ne mora da znači da nisi odjavljen, ponekad to sam moraš da uradiš), onda ne bi trebao da plaćaš bilo kakve doprinose i poreze po osnovu svojih primanja. Moj drugar je van zemlje, isto kao i ja, ali mu poslodavac uplaćuje zaradu na devizni račun u Srbiji. Naravno, ispoštovao je proceduru, odjavio je boravak, ima rezident status u drugoj zemlji, i nije plaćao nikakav porez. Iznos uplate iz inostranstva do koje je banka obavezna da prijavi NBSu (banka može da prijavi i manji iznos) je 10.000 evra, ako je verovati mom drugaru bankaru. Što znači da bi bilo poželjno da uplate budu manje od 10k evra. Mislim da godišnji porez može da zakači i nerezidente pod nekim uslovima, to treba proveriti.

Što se tiče saveta oko poreza, to ti niko od zaposlenih u ministarstvima i poreskim upravama neće dati. Ne zato što ne žele, nego zato što su većinom retardirani i/ili se ne razumeju u svoj posao. Svojevremeno sam radio za stranu firmu, ali sam boravio u Srbiji, gde su mi oni zaradu uplaćivali iz inostranstva na moj devizni račun. Bio sam dužan da plaćam i poreze i doprinose. Zakon baš nije predvideo ovakvu situaciju, pa je bio podložan tumačenjima, a podzakonski akti su bili još i gori, ili nepostojeći ili kontradiktorni sa zakonom. Razgovarao sam sa šeficom poreske uprave u mojoj opštini, sa jednom od šefova u PIO fondu. Zvao sam centralu Poreske uprave, oni me preusmerili na Ministarstvo finansija, u Ministarstvu finansija me preusmerili na Ministarstvo ekonomije, a ovi poslednji me preusmerili na Poresku upravu. Žena iz Ministarstva finansija mi direktno rekla, smejući se, da ne plaćam poreze nego da zadržim sve pare. Čak sam uplatio i taksu i tražio zvanično tumačenje za moj slučaj, gde mi je odgovor stigao nakon 3 meseca (zakonski rok je valjda 10 radnih dana) u kojem su bukvalno samo uradili copy & paste dela zakona koji i jeste nejasan.

Na kraju sam otišao u Poresku upravu, predao sve papire i rekao da ja lično zakon tumačim ovako, i da shodno tome treba da im dam ovoliko para, i tu je bio kraj. Najsmešnije od svega je bilo to što sam bio dužan da uplaćujem i doprinose za penziono, a za taj period imam rupu u stažu, jer poslodavac nije zaveden u registar (logično, pošto i ne postoji u Srbiji).


  • 0