Jump to content


Photo
- - - - -

Fašizam i neonacizam u Rusiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
64 replies to this topic

#1 Atlantista

Atlantista
  • Banned
  • 826 posts

Posted 30 January 2014 - 15:56

Dok se režimski mediji u Rusiji trude da protumače istoriju na svoj način i ubede svet, kako su ukrajinski demonstranti zapravo svi odreda neonacisti, pogledajmo malo bliže da li se i kako sa izazovima fašizma i neonacizma bori ruski režim na svom terenu?


http://www.autonomij...tickog-zla.html

 

 

 

Nakon što su, u periodu od 1999. do 2009, dobro organizovani ruski neonacisti pobili oko 200 ljudi, Vlada im je žestoko uzvratila hapšenjima i razbijanjem mreže. Međutim, fašizam je u Rusiji prilično uzeo maha. Što je najgore, i među običnim ljudima

 

 

 

 

 

 

Da li Putinov režim iskreno želi da iskoreni ovo zlo sa svog tla ili ga koristi za sopstvene potrebe, slično nereformisanim centrima moći u Srbiji?

 

 

 

 

 

Da li je osnov svega antikavkaska propaganda koja u Rusiji ima duboke korene? Zbog čega tamošnji neonacisti nemaju problem sa "belim" imigrantima? Da li je i koliko sve povezano sa klasičnim rasizmom i religijskim fanatizmom? Kakve ovo posledice može imati po Rusiju u budućnosti?

 

Muslimani u Rusiji danas čine 7.50% stanovništva, i dok je natalitet u evropskom delu Rusije u stabilnom i dubokom minusu, na Kavkazu je često viši nego na Kosovu.

 

Evo kako na sve reaguju ruski parlamentarci, koji bez problema funkcionišu u Rusiji, bez ikakvih sankcija i čak se nazivaju liberalima i demokratama.

 

 

http://www.novosti.r...anje-na-Kavkazu

 

 

 

 

Učestvujući u TV emisiji posvećenoj nedavnom terorističkom napadu u Volgogradu, Vladimir Žirinovski je izjavio da treba ograničiti broj rađanja na Kavkazu jer se pri natalitetu kakav je sada, ne može stvoriti dovoljan broj radnih mesta, a besposleni lako postaju meta terorista koji ih regrutuju i prevode u svoje redove. U jednom trenutku najveći provokator u ruskoj politici bio je i sam isprovociran pa je izgubio živce i počeo da viče svom oponentu u emisiji, predstavniku Kavkaza: „Sve vas mrzim!“

- Rodio sam se u Kazahstanu ali sam otišao zbog vas, sve vas mrzim! Ja sam uzeo kofer i došao u Moskvu a nisam postavljao bombe - kazao je Žirinovski.

 

 

Naravno za VN, to je samo "gubljenje živaca", a ne nacizam.

 

Ipak, može li ovakva atmosfera kod mlađih generacija ruskih muslimana pospešiti fundamentalističke stavove i ojačati redove radikalnih islamista, ali i terorista?

Velika zemlja, mnogo pitanja... ;)

Attached Files


Edited by Atlantista, 30 January 2014 - 16:09.


#2 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 30 January 2014 - 16:09

Zanimljivo koja zastava prekriva fotelju ovog neonaciste na prvom snimku (6:40 min).



#3 Atlantista

Atlantista
  • Banned
  • 826 posts

Posted 30 January 2014 - 16:10

Oštro oko. :)



#4 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 30 January 2014 - 19:48

Razumem da ima Rusa koji su protiv komunjara posle svega sta su im diktatori tamo radili i tako dalje i tako blize, ali da ima Rusa, pravih Rusa koji su nacisti, posle svega sto su preziveli od tog istog nacizma (a to se nije desilo pre tipa 300 godina), mi je potpuno nerazumljivo.

Onaj njihov Veliki otadzbinski rat ili kako se vec tacno zove ne gledaju valjda tamo svi kroz prizmu komunizam protiv nacizma vec bi trebalo da smatraju i kao borbu za goli opstanak i prezivljavanje naroda i treba bez obzira da li su komunisti ili ne treba da budu ponosni na isti. Komunisti su tamo ipak bili legitimna vlast i predstavnici drzave pre rata.

 

Meni nece da otvori snimke, jel moze naznaka koja zastava stoji, da nije neka nasa od Obraza ili tako nesto? :)



#5 puž

puž
  • Banned
  • 951 posts

Posted 30 January 2014 - 20:01

Razumem da ima Rusa koji su protiv komunjara posle svega sta su im diktatori tamo radili i tako dalje i tako blize, ali da ima Rusa, pravih Rusa koji su nacisti, posle svega sto su preziveli od tog istog nacizma (a to se nije desilo pre tipa 300 godina), mi je potpuno nerazumljivo.

Onaj njihov Veliki otadzbinski rat ili kako se vec tacno zove ne gledaju valjda tamo svi kroz prizmu komunizam protiv nacizma vec bi trebalo da smatraju i kao borbu za goli opstanak i prezivljavanje naroda i treba bez obzira da li su komunisti ili ne treba da budu ponosni na isti. Komunisti su tamo ipak bili legitimna vlast i predstavnici drzave pre rata.

 

Veliki broj Rusa se borio na strani Hitlera u drugom svetskom ratu, tako da Rusi imaju i nacisticku proslost i SS divizije. Iako se predstavljaju kao veliki antifašisti po nekim podacima se na strani nacista borilo izmedju 600 hiljada i milion Rusa. Tako da mene pojava nacizma u Rusiji uopšte ne iznenadjuje, nažalost... 



#6 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 30 January 2014 - 20:03

Attached File  rus_fas.jpg   38.34KB   10 downloads

 

...

 

Meni nece da otvori snimke, jel moze naznaka koja zastava stoji, da nije neka nasa od Obraza ili tako nesto? :)

 

Hm?!



#7 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 30 January 2014 - 22:03


Posto mi ne radi quote:

 

@puz, pa ono jeste, pravo kazes.... :-3

 

@ironside, hvala.

Znao sam da nista ne moze da prodje bez nas. :D



#8 MyLifeForAiur

MyLifeForAiur
  • Members
  • 6 posts

Posted 30 January 2014 - 22:15

Veliki broj Rusa se borio na strani Hitlera u drugom svetskom ratu, tako da Rusi imaju i nacisticku proslost i SS divizije. Iako se predstavljaju kao veliki antifašisti po nekim podacima se na strani nacista borilo izmedju 600 hiljada i milion Rusa. Tako da mene pojava nacizma u Rusiji uopšte ne iznenadjuje, nažalost... 

 

Tačno. 

 

Crvena Armija u Berlinu je mitologija, čist istorijski falsifikat. 

 

To su u stvari bili Francuzi, u pauzi ultrazajebanih diverzantskih akcija presoljavanja supe nemačkim vojnicima.



#9 F@tZadd

F@tZadd
  • Members
  • 17,083 posts

Posted 30 January 2014 - 22:31

Razumem da ima Rusa koji su protiv komunjara posle svega sta su im diktatori tamo radili i tako dalje i tako blize, ali da ima Rusa, pravih Rusa koji su nacisti, posle svega sto su preziveli od tog istog nacizma (a to se nije desilo pre tipa 300 godina), mi je potpuno nerazumljivo.
Onaj njihov Veliki otadzbinski rat ili kako se vec tacno zove ne gledaju valjda tamo svi kroz prizmu komunizam protiv nacizma vec bi trebalo da smatraju i kao borbu za goli opstanak i prezivljavanje naroda i treba bez obzira da li su komunisti ili ne treba da budu ponosni na isti. Komunisti su tamo ipak bili legitimna vlast i predstavnici drzave pre rata.

 
Veliki broj Rusa se borio na strani Hitlera u drugom svetskom ratu, tako da Rusi imaju i nacisticku proslost i SS divizije. Iako se predstavljaju kao veliki antifašisti po nekim podacima se na strani nacista borilo izmedju 600 hiljada i milion Rusa. Tako da mene pojava nacizma u Rusiji uopšte ne iznenadjuje, nažalost... 


WOW sta je sledece,da Nemacka u stvari nije bila fasisticka drzava,vec je u stvari to bila Rusija


Anstajn je definitivno bio 100% u pravu

#10 Dolly Buster

Dolly Buster
  • Members
  • 209 posts

Posted 30 January 2014 - 22:56

Rusija je i sada fašistička država, ako fašizam definišemo kao težnju za autoritarnom državom koja ne haje za ljudska prava pojedinačnih osoba.

 

Hitler je likvidirao 50 miliona, ali je ruski sistem oborio taj rekord, ubivši 60 miliona ljudi za vreme Džoa Staljina.



#11 puž

puž
  • Banned
  • 951 posts

Posted 31 January 2014 - 11:05

WOW sta je sledece,da Nemacka u stvari nije bila fasisticka drzava,vec je u stvari to bila Rusija Anstajn je definitivno bio 100% u pravu

 

Da li si ti možda slučajno čuo za Andreja Vlasova, Rusku oslobodilačku armiju, Ruski zaštitni korpus, 1. i 2. kozačku ss diviziju, Kozački konjički korpus, Донска козачка коњичка бригада,Кавкаска козачка коњичка бригада,Кубанска козачка коњичка бригада, 55. артиљеријски пук,55. извиђачки батаљон,55. инжењеријски батаљон, S.S. Sturmbrigade R.O.N.A ( Kaminski brigada) i mnoge druge vojne jedinice vermahta. 

 

Mnogo toga ti ne znaš iz istorije "bratskog nam" ruskog naroda...



#12 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 31 January 2014 - 11:32

Da li si ti možda slučajno čuo za Andreja Vlasova, Rusku oslobodilačku armiju, Ruski zaštitni korpus, 1. i 2. kozačku ss diviziju, Kozački konjički korpus, Донска козачка коњичка бригада,Кавкаска козачка коњичка бригада,Кубанска козачка коњичка бригада, 55. артиљеријски пук,55. извиђачки батаљон,55. инжењеријски батаљон, S.S. Sturmbrigade R.O.N.A ( Kaminski brigada) i mnoge druge vojne jedinice vermahta. 

 

Mnogo toga ti ne znaš iz istorije "bratskog nam" ruskog naroda...

To su uglavnom beznačajne jedinice i više su služile kao propaganda nego kao neka ozbiljna vojska.

 

Niko sovjetskom narodu ne može da ospori anti-fašizam i žrtve koje su dali u borbi protiv fašizma. Kao što niko ne može da ospori kasnije zločine Staljina nad svojim i susednim narodima. Smatram ipak da ovo što navodiš kao neki ruski fašistički back ground je skandalozno maliciozno tumačenje koja ima samo dnevno političku svrhu, i na koncu je vređanje žrtava tih istih fašista



#13 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 31 January 2014 - 11:43

...Kao što niko ne može da ospori kasnije zločine Staljina nad svojim i susednim narodima...

 

...i ranije.

nije wwii djelovao na njega inspirativno, radilo se o prirodnom talentu...lolol


Edited by muras, 31 January 2014 - 11:44.


#14 puž

puž
  • Banned
  • 951 posts

Posted 31 January 2014 - 12:16

To su uglavnom beznačajne jedinice i više su služile kao propaganda nego kao neka ozbiljna vojska.

 

Niko sovjetskom narodu ne može da ospori anti-fašizam i žrtve koje su dali u borbi protiv fašizma. Kao što niko ne može da ospori kasnije zločine Staljina nad svojim i susednim narodima. Smatram ipak da ovo što navodiš kao neki ruski fašistički back ground je skandalozno maliciozno tumačenje koja ima samo dnevno političku svrhu, i na koncu je vređanje žrtava tih istih fašista

 

Pa nece biti da je bas tako. Naveo sam samo jedinice koje su imale aktivnosti na teritoriji bivse nam države. Da nastavim niz sa brojnim stanjem jedinica, pa nek svako proceni da li je to beznačajan broj. odvojeno ću prikazivati ruse od ostalih sovjeta

1. SS jedinice

- 1. ruska ss
- 1. beloruska ss
- SS-Sonderbrigade "Dirlewanger" 
u te tri jedinice je ukupno bilo 25 hiljada vojnika
-XV kozacki konjički SS korpus
sa 23 hiljade vojnika
ostali sovjeti u ss jedinicama
- Osttürkische Waffen-Verbände der SS
- Tatarische SS
sa 12 hiljada vojnika
- 5 ukrajinskih ss divizija sa 20 hiljada vojnika
- kavkaska ss (jermeni, gruzini, azeri) 15 hiljada vojnika
- 1 estonska (20 hiljada)
-1. i 2. letonska sa 55 hiljada
1. Vermaht
- Istočna legija ( sovjeti bez rusa) oko 427 hiljada vojnika
- ruska oslobodilačka armija i hiviji (rusi) od 800 000 do milion vojnika
 
Beznačajno nema šta. (ako postoji potreba, mogu navesti svaku pojedinačnu vojnu jedinicu u kojoj su Rusi ili neki drugi sovjeti bili većina). po nekim procenama u svakom trenutku drugog svetskog rata 5% nemačkih vojnika su bili etnički Rusi. 


#15 Atlantista

Atlantista
  • Banned
  • 826 posts

Posted 31 January 2014 - 13:16

Naravno, generalno se malo zna o Rusima i drugim Sovjetima koji su se borili na strani Sila osovine u DSR i hvala Pužu na ovim informacijama, voleo bih i da nas uputiš na neke izvore gde se o ovoj temi može podrobnije pročitati.

 

Ipak, hajde da sagledamo stvari baš iz tog istorijskog ugla. Da li je današnji, nabujani neonacizam u Rusiji posledica nekakve tradicije među delom Rusa, ili se ipak i tada radilo o emigrantima, koji u principu i nisu delili nacističke svetonazore, već su se jednostavno nastavili boriti tamo gde su beloarmejci stali? Da li su današnji neonacisti, potomci ovih boraca ili oni ipak nakon poraza nisu više živeli u Rusiji ili nisu dugo poživeli, ako su ostali u SSSR?

 

Ili je pak današnji neonacizam posledica rasističkog odnosa ruske države prema kavkaskim narodima, odnosno direktno uperen ka tačno određenoj etničkoj i verskoj grupaciji?

 

Možemo li zanemariti i izopačeni bunt mladih, koji često, nezadovoljni sopstvenim položajem pokušavaju da skrenu pažnju na sebe, udarajući na one tačke koje su duboko u svesti društva? Mladi i nezadovoljni tako zapravo pokušavaju da skrenu pažnju na sopstvene frustracije, čiji uzrok jednostavno nije na glavnoj sceni društva, pa odlaskom u ekstreme i diranjem u istorijske rane, pokušavaju da uzvrate udarac "društvu koje ih ne shvata" ili koje ih čak i uništava?