Jump to content


Photo
- - - - -

Zdravstvena nega u Srbiji - sa koliko godina ste otpisani?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
37 replies to this topic

#16 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 15 January 2014 - 07:03


 

Ja se sada maksimalno trudim da nastavim razumnu konverzaciju sa tobom, ali gorim. Generalno - sumnjam u adekvatnu dijagnostiku jer se dijagnostika radi selektivno. Ne sprovode se sve neophodne pretrage jer nema dovoljno opreme, ali na tvoju žalost moram da dodam da lekari ne posvećuju ni dovoljno pažnje. Na kraju kada simptomi postanu toliko jasni da ti ne treba nikakav stručnjak da ustanoviš šta ti fali obično bude kasno. Druga stvar je što je terapija više puta izostavljena jer nije bilo citostatika, ako mi ne verujes pročitaj novine.

 

 

molim te pojasni ovo

 

i opet ću da pitam  - zašto operacija nije uradjna na prvom mestu?



#17 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,235 posts

Posted 15 January 2014 - 08:25

molim te pojasni ovo

 

i opet ću da pitam  - zašto operacija nije uradjna na prvom mestu?

 

Ja ovde kao da vodim diskusiju protiv advokata koji samo teraju svoje. U izveštaju o zdravstvenom sistemu Srbije piše da su mito i korupcija rasprostranjena pojava. And hellooo svi to u Srbiji znaju. Šta me sad ispitujete kao da ste s Marsa pali? 

 

Evo još jednog lepog primera:

 

http://www.novosti.r...odu-u-KBC-Zemun


Edited by Pauly Ester, 15 January 2014 - 08:28.


#18 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 15 January 2014 - 10:41

Ja ovde kao da vodim diskusiju protiv advokata koji samo teraju svoje. U izveštaju o zdravstvenom sistemu Srbije piše da su mito i korupcija rasprostranjena pojava. And hellooo svi to u Srbiji znaju.

 

Pa nisi samo ti imao ozbiljnih problema sa zdravstvenim sistemom. Mito i korupcija su dvosmjerna pojava, imas onog ko daje novac i onog ko prima, obadvojica su kriva podjednako u toj interakciji. Sa druge strane, ozbiljne stvari sam radio po raznoraznim zdravstvenim ustanovama u Novom Sadu i sve bez dinara mita / korupcije ili neke veze.

 

Šta me sad ispitujete kao da ste s Marsa pali?

 

Pa, pokrenuo si temu, ali izbjegavas odgovoriti zasto pacijenta u prvom slucaju nisu htjeli da operisu?



#19 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 15 January 2014 - 11:24

Hajde korak po korak:

Zdravstveni sistem u Srbiji vrlo je los.

Davati mito je jednako kriminalna aktivnost kao I primati mito.

Ja nigde nisam napisao da su sve zene poremecene, nego da se nekada smatralo da je histerija zenska bolest (hystera = materica).

Dijagnostika jeste zavisna od opreme, a raspoloziva oprema izraz je bogatstva zdravstvenog sistema.

Teoretski, danas, ako je pacijent nezadovoljan postupcima lekara, koji leci pacijenta, postoji zastitnik prava pacijenata, kojem se pacijent ili clanovi porodice mogu obratiti.

Nedostatak citostatika izraz je materijalnog stanja zdravstvenog sistema. Samo uzgred da napomenem, ni u bogatoj Velikoj Britaniji necete dobiti o trosku NHS sve citostatike, nego se to razlikuje od podrucja do podrucja te zemlje. Neki citostatici jednostavno se ne dobijaju o trosku javne zdravstvene sluzbe (NHS). To, naravno, ne opravdava mnogo goru situaciju u Srbiji, ali - koliko para, toliko I muzike.



#20 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,235 posts

Posted 15 January 2014 - 12:21

Pa nisi samo ti imao ozbiljnih problema sa zdravstvenim sistemom. Mito i korupcija su dvosmjerna pojava, imas onog ko daje novac i onog ko prima, obadvojica su kriva podjednako u toj interakciji. Sa druge strane, ozbiljne stvari sam radio po raznoraznim zdravstvenim ustanovama u Novom Sadu i sve bez dinara mita / korupcije ili neke veze.

 

 

Pa, pokrenuo si temu, ali izbjegavas odgovoriti zasto pacijenta u prvom slucaju nisu htjeli da operisu?

 

Stavljen je na listu za čekanje.



#21 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 15 January 2014 - 13:51

Liste za cekanje postoje svuda u svetu u javnom zdravstvu; opet, u prebogatoj Velikoj Britaniji lista za cekanje za moj pregled retko je kada u NHS padala ispod 9 meseci.

Naravno, zato postoji I privatno zdravstvo, gde lista cekanja nema, a ili ih pacijent licno placa, ili ih placa privatno zdravstveno osiguranje, koje mesecno placa pacijent. Ta vrsta osiguranja postoji I u Srbiji.


Edited by vladan, 15 January 2014 - 13:51.


#22 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,235 posts

Posted 15 January 2014 - 13:57

Liste za cekanje postoje svuda u svetu u javnom zdravstvu; opet, u prebogatoj Velikoj Britaniji lista za cekanje za moj pregled retko je kada u NHS padala ispod 9 meseci.

Naravno, zato postoji I privatno zdravstvo, gde lista cekanja nema, a ili ih pacijent licno placa, ili ih placa privatno zdravstveno osiguranje, koje mesecno placa pacijent. Ta vrsta osiguranja postoji I u Srbiji.

 

Pa onda je u suštini sve ok, Hvala ti.



#23 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 15 January 2014 - 15:44

Ja ovde kao da vodim diskusiju protiv advokata koji samo teraju svoje. U izveštaju o zdravstvenom sistemu Srbije piše da su mito i korupcija rasprostranjena pojava. And hellooo svi to u Srbiji znaju. Šta me sad ispitujete kao da ste s Marsa pali? 

 

Evo još jednog lepog primera:

 

http://www.novosti.r...odu-u-KBC-Zemun

 

 

vidi, tema je tvoja, ako nisi hteo da pišeš o tome, nisi morao da  je otvaraš. Pisanje tipa - e ajd sad da ogovaramo doktore - mi je neprihvatljivo, a nije ni svrsishodno. Lepo sam te pitao za par detalja, tako da nema razloga da se brecaš na mene. No, kad već jesi samo da raščistimo par stvari....

 

....drugi deo slagalice o srpskom zdravstvu su upravo ljudi kao ti, koji misle da kovertama kupuju bog zna kakav vaučer odnosno polisu osiguranja, pa kad stvari, na žalost, ne krenu zamišljenim tokom kreće drvlje i kamenje - evo smem da se okladim da ova tema ne bi nikad postojala da je sve prošlo kako treba. Ti bi škrgutao zubima o tome kako lekari kradu, al priča o mitu i korupciji ne bi otišla dalje od kafanskog stola. Pre nekoliko meseci sam pitao prijatelja koji je inspektor u SUPu što ne hapse doktore zbog mita - i on mi kaže da jure samo slučajeve gde postoji element iznude - pošto bi inače morali da apse i jednu i drugu stranu. E i to je Srbija.

 

Ukoliko je čovek iz tvoje priče bio inicijalno inoperabilan onda tu nema operacije. Pošto si u medjuvremenu napisao da je bio na listi čekanja - ja moram da kažem, naravno uz ogradu da ne znam gde se radnja dešava, da liste čekanja za operacije kad je malignitet u pitanju nisu dugačke - u KC KRagujevac ih, koliko znam, i nema.

 

Druga stvar - priča o neadekvatnoj dijagnostici tek ne pije vodu - ja se bavim dijagnostikom i potpisujem da opreme ima sasvim dovoljno u Srbiji. Ima i ljudi koji na njima rade. Postoji problem oko listi čekanja /koji opet nije strašan - opet u KCKG se ne čeka duže od mesec dana niti za jednu dijagnostiku, koliko je meni poznato/, ali liste čekanja se često pune besmislenim pregledima koji se propisuju posle pritiska pacijenata. Sa druge strane postoji i opcija, koja jeste nepopularna u zdravstvenim centrima, ali postoji,  da je za preglede koji se čekaju duže od mesec dana moguće otići u privatnu ordinaciju i odraditi isti a da se sredstva refundiraju.

 

Na kraju, naše zdravstvo je loše. Loše je zato što nema para i što je organizacija katastrofalna. Loše je i zato što je ispolitizovano. Kadar /nroičito lekarski/ je na celoj listi nedostataka zdravstva, najmanji problem.



#24 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 15 January 2014 - 20:13

Stavljen je na listu za čekanje.

 

Koliko sam ja shvatio radi se o Institutu u Sremskoj Kamenici. Medjutim, kad se na sajtu pogledaju liste cekanja za Onkologiju, onda se vidi da liste cekanja postoje samo za dijagnostiku, ne i za operacije (ili je ja nisam nasao?).

 

http://www.rfzo.rs/i...?ustanovaID=104

 

Liste cekanja svih zdravstvenih ustanova  Srbiji:

 

http://www.rfzo.rs/i...-cekanja-actual



#25 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,235 posts

Posted 15 January 2014 - 20:14

Ti kažeš pitao si prijatelja zašto ne hapse doktore, znači verovatno imaš neka saznanja da bi ih trebalo hapsiti inače ne bi "ogovarao" doktore pred inspektorom SUP-a. Onda kažeš ne prihvataš pisanje tipa ajd da ogovaramo doktore. Na kraju zaključuješ sa "naše zdravstvo je loše". A svrha celog teksta je da objasniš kako je sve ok, što reče Vladan loše je na nivou Velike Britanije.

 

I na kraju koliko sam shvatio budalama koji su prepuni para i koji misle da je koverta neki vaučer i treba uzeti novac pa neka kasnije vide šta će, drvlje i kamenje koje sledi posle nas ne tangira.



#26 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,235 posts

Posted 15 January 2014 - 20:58

To, naravno, ne opravdava mnogo goru situaciju u Srbiji, ali - koliko para, toliko I muzike.

 

Takođe ne mogu baš da se pomirim ni sa tom činjenicom da se za zdravstvo u Srbiji izdvaja toliko malo. U Nemačkoj se od bruto plate izdvaja 7,5% za zdravstvo (zaposleni nešto više, poslodavac nešto manje ali cca 7,5%). U Srbiji se od bruto plate izdvaja 6,15% za zdravstvo.

 

Ok tamo su plate mnogo veće pa su i ti doprinosi veći, ali treba imati u vidu da tamo lekar u proseku zarađuje neto (!) 5.500 evra. To je bruto sigurno 8.000 evra mesečno. Takođe tamo većina bolnica u manjim mestima poseduje opremu koju kod nas imaju samo veći centri. Kod svakog prijema pacijenta rade se kompletne analize koje su besplatne (ne morate u laboratorijama da vadite krv, na drugom mestu RTG itd.) i na kraju treba dodati da tamo u praksi većinu lekova dobijete na recept uz možda neki manji doprinos. 

 

Prema tome imajući u vidu plate u zdravstvu, činjenicu da jako mnogo ljudi u Srbiji plaća lekove iz svog džepa, i da većina zaposlenih koji ne mogu da čekaju u redovima plaća privatne lekare, ja apsolutno mislim da je nerealno da uslovi u bolnicama budu toliko loši.



#27 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 15 January 2014 - 22:57

Ti kažeš pitao si prijatelja zašto ne hapse doktore, znači verovatno imaš neka saznanja da bi ih trebalo hapsiti inače ne bi "ogovarao" doktore pred inspektorom SUP-a. Onda kažeš ne prihvataš pisanje tipa ajd da ogovaramo doktore. Na kraju zaključuješ sa "naše zdravstvo je loše". A svrha celog teksta je da objasniš kako je sve ok, što reče Vladan loše je na nivou Velike Britanije.

 

I na kraju koliko sam shvatio budalama koji su prepuni para i koji misle da je koverta neki vaučer i treba uzeti novac pa neka kasnije vide šta će, drvlje i kamenje koje sledi posle nas ne tangira.

 

pišeš tendeciozno i bezveze. počeo si temu sa nekakvim pitanjem sa koliko godina ste otpisani a onda nisi napisao ni koliko godina je imao pacijent o kome govoriš - nije da je mnogo bitno, samo vinjetica koja pokazuje da je ustvari tvoj jedini cilj ovde bio ogovaranje i sakupljanje nekakve bande za linč - problem je što je ovo ipak ozbiljniji PDF u odnosu na slične, ovde ipak pišu i ljudi koji se profesionalno bave medicinom, tako da pristup reče mi jedan čoek na jednome mestu, prosto nema prodju.....

 

I vladan i ja smo prosto pokušavali da ti ukažemo da postoji i jedan drugi aspekt tvoje priče. Al to tebe malo interesuje -ti si jednostavno došao da tražiš povraćaj novca za nedovoljno kvalitetnu uslugu - Međutim to nije značilo i da će taj lekar posle operacije redovno posećivati pacijenta i informisati se i brinuti o njegovom stanju, naime nije se više pojavljivao.

Onda si bezobrazno generalizovao - Ali nije ni bitno ko je taj lekar, takvi su svi lekari jer je sistem napravljen tako da oni ako hoće mogu da odbiju da operišu pacijenta, ili da ga stave na listu za čekanje.

A na kraju si, naoružan internet znanjem medicine zaključio - Mada većina pacijenata koji boluju od kancera i tako umire vrlo brzo jer se operacije rade nestručno a lekova malo ima malo nema.

 

i kao da to nije najveće zlo nastavio si da se razmećeš interet pameću i da lupetaš gluposti - sumnjam u adekvatnu dijagnostiku jer se dijagnostika radi selektivno. Ne sprovode se sve neophodne pretrage jer nema dovoljno opreme

 

i ja i ostali smo samo pokušali da objektiviziramo tvoju priču. Al ne ide.

 

Prema tome - shvati ovo kako hoćeš - al u Srbiji sa 260e mesečno doprinosa za zdravstvo /i to ne plaća svako/ ne možeš da raučanaš na spektakularne usluge. Sa takvim izdavanjem, i u ovakvoj državi zdravstvo koje imamo je prosto perpetuum mobile.



#28 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 15 January 2014 - 23:19

Zdravstveni sistem je veoma kompleksan, veliki I skup sistem. U GB je NHS najveci pojedinacni poslodavac u celoj zemlji.

Zdravstveni sistem je nadirektnije proporcionalan bogatstvu nekog drustva.



#29 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,235 posts

Posted 15 January 2014 - 23:29

Druga stvar - priča o neadekvatnoj dijagnostici tek ne pije vodu - ja se bavim dijagnostikom i potpisujem da opreme ima sasvim dovoljno u Srbiji. Ima i ljudi koji na njima rade. 

 

Evo pogledaj jedno drugačije mišljenje od tvog:

 

http://www.rts.rs/pa...та и смрти.html



#30 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 15 January 2014 - 23:46

Evo pogledaj jedno drugačije mišljenje od tvog


Mesas babe i žabe. Ovo nema gotovo nikakve veze ni sa temom a još manje sa onim o čemu sam ja pisao