Jump to content


Photo
- - - - -

Amerika vs Evropa - Za i protiv


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
507 replies to this topic

#1 Hoffman

Hoffman
  • Members
  • 3 posts

Posted 09 January 2014 - 00:40

Trazio po forumu slicnu temu da je ozivim i nista.

Generalno sam upucen, ali bih voleo da vidim  sta bi ostali uradili kada bi mogli da biraju izmedju Evrope i Amerike.

Koliko vam je bitna udaljenost od porodice? Da li biste otisli npr u USA ako imate solidan posao u Svajcarskoj?Da li vas "vuce" nesto ka USA?

 

Naravno da sve zavisi od posla i finansija, ali treba mi cisto generalno i subjektivno misljenje :)



#2 Toronto7

Toronto7
  • Members
  • 4 posts

Posted 09 January 2014 - 01:51

Meni je Kanada zakon - na pamet mi nije palo da idem u Ameriku. Razmisljala sam da odem u Evropu (konkretno u Belgiju) ali sam provalila da mi nema boljeg od Kanade. Zasto? Bilo gde da idem u Evropi, stranac sam. Gradjanin druge klase u mnogim slucajevima. Sa druge strane, Amerikanci traze da se odreknes drzavljanstva i samo guraju ka asimilaciji. Bila sam u 6 americkih drzava, i lepo je posetiti - nebi bas da zivim tako/tamo.
Zato mi je Kanada zakon: svi smo stranci, tako da svi pripadamo. Bezbednije je, placaju se porezi, postuju se zakoni. Narod je ljubazan. Mislim da nigde nije lako naci posao, ali ako zaista hoces, mozes naci ono sto ti godi. 



#3 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 09 January 2014 - 01:59

Kulturološki, Evropa mi je bliža i to mi je bitno kada se opredeljujem gde bih radije živeo (Amerika vs. Evropa) ali najčešće život nije spisak ispunjenih želja.


Edited by melankolic, 09 January 2014 - 01:59.


#4 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 09 January 2014 - 02:46

Za Kanadu sam par puta cuo da je "evropska zemlja na americkom kontinentu." Mentalitet, drustveni odnosi itd.

 

Medjutim, mislim da je najbitnija licna situacija. Zavrsio sam u USA, u (relativno i prosecno) primitivnom i neobrazovanom delu - ali, u normalnom gradu, nasao sam pismene i obrazovane ljude sa kojima se druzim. Prosek drzave mi je nebitan, bitno je da se normalno zivi.

 

Jedna dobra stvar (a nikako ne treba da bude odlucujuci faktor) je da te ovde pitaju odakle si, a to im nista ne znaci (jer su neznalice), a drugde znaju sta je to pa te odmah "grupisu" u neke manje ili vise nepozeljne i "strance." Meni se po govoru vidi da nisam "domaci" - ali ne znaci da sam "stranac," samo da da sam rodjen tamo negde.



#5 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 09 January 2014 - 04:53

Idi gde dobijes bolji posao. Evropa, US, Kanada, sve je lepo na svoj nacin. Najvaznije je da si ti siguran i da vidis, gde ces biti za 5 godina. Sto se tice posla svuda ga ima i nema. Najvaznije je da postoji zakon koji se postuje.

edit:

Sto se tice rodjaka, ili roditelja, sve ti je jedno EU, ili US, opet moras da imas dane da bi ih posetio. Ja sam izracunao da mi je bolje da platim kartu, pa da me oni posete, nego da ja idem.


Edited by mrd, 09 January 2014 - 04:55.


#6 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 09 January 2014 - 09:35

Krajnje subjektivno govoreci i bez nekog posebnog redosleda:

 

Plus kolona:

Evropa: hrana i pice, socijala, bezbednost (ako nije Francuska u pitanju), istorijske rusevine, alternativna umetnicka scena, Edinburgh, Andaluzija, Prag

Amerika: univerziteti, nauka, tehnologija, siroki horizonti, individualizam, kulturna dinamika, automobili, arhitektura, dizajn, nezavisnost mladih, entuzijazam, daleko raznovrsnije (i bolje zasticene) prirodne lepote, NBA,NASA, Broadway, La Jolla

 

Minus kolona:

Evropa: porezi, nacionalizam, birokratija, cudni jezici (u dobrom delu), kolektivizam shvacen na nivou kucnog saveta i komsiluka, problemi sa parkiranjem, mnogo vise tmurnih i depresivnih faca na ulici

Amerika: nametljiva religioznost, urbani stres, tupavi bejzbol, squash i golf, ekstremnije posledice klimatskih promena, to sto verovatnije mozes biti meta teroristickih ludaka



#7 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 09 January 2014 - 16:51

Zaista zavisi sta je tebi licno bitno, kakav odnos ljudi, kakav pristup zivotu, drzavnom uredjenju itd. Cak mi se vise cini bitnim da to identifikujes na nekom lokalnom, mikro nivou,nego na globalnom tipa drzave - meni Amerika ne odgovara kao neki "generalni" konstrukt, ali mi odgovara NYC i New England. 

 

Inace ovo: 

 

Amerikanci traze da se odreknes drzavljanstva i samo guraju ka asimilaciji. 

 

je malo predramaticno. Niti postoji obaveza odricanja drugog drzavljanstva pre nego sto se dobije Americko, niti postoji neki pritisak za asimilaciju. Inace se u Kvinsu ne bi govorilo 138 jezika i formulari za DMV ne bi bili na vise jezika, u Njujorku (drzavi,ne samo gradu) se nude mislim na 22 jezika, u Kentakiju na 23 ili tako nesto suludo. Asimiliacija je ostavljena individui - ako zelis da se asimiliujes, mozes, ako ne zelis, sasvim je lako ziveti u nekom mini-nacionalnom okruzenju; moja majka je u avionu upoznala nasu zenu koja 14 godina zivi u Cikagu ali engleski zna samo toliko da popuni customs form. Jednostavno joj nije potrebno. 



#8 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 09 January 2014 - 17:03

Meni je Kanada zakon - na pamet mi nije palo da idem u Ameriku. Razmisljala sam da odem u Evropu (konkretno u Belgiju) ali sam provalila da mi nema boljeg od Kanade. Zasto? Bilo gde da idem u Evropi, stranac sam. Gradjanin druge klase u mnogim slucajevima. Sa druge strane, Amerikanci traze da se odreknes drzavljanstva i samo guraju ka asimilaciji. Bila sam u 6 americkih drzava, i lepo je posetiti - nebi bas da zivim tako/tamo.
Zato mi je Kanada zakon: svi smo stranci, tako da svi pripadamo. Bezbednije je, placaju se porezi, postuju se zakoni. Narod je ljubazan. Mislim da nigde nije lako naci posao, ali ako zaista hoces, mozes naci ono sto ti godi. 

 

Jel' ovo nesto novo u SAD-U? Meni niko nije trazio da se odricem drzavljanstva, a i gov. website potvrdjuje.

 

A U.S. citizen may acquire foreign citizenship by marriage, or a person naturalized as a U.S. citizen may not lose the citizenship of the country of birth. U.S. law does not mention dual nationality or require a person to choose one citizenship or another. Also, a person who is automatically granted another citizenship does not risk losing U.S. citizenship. However, a person who acquires a foreign citizenship by applying for it may lose U.S. citizenship. In order to lose U.S. citizenship, the law requires that the person must apply for the foreign citizenship voluntarily, by free choice, and with the intention to give up U.S. citizenship.

 

 

I nije mi bas najjasnije ovo guranje ka asimilaciji u SAD-u, a u Kanadi, svi stranci, svi pripadaju. Da me ne bi shvatila pogresno, mnogi Amerikanci, ukljucujem i sebe, imaju jako pozitivno misljenje o Kanadi, ali tvoj post ima dosta generalizacija. Radi se o dve ogromne zemlje, velikog prostranstva, jedna sa dosta manjim brojem stanovnistva i malo hladnijom klimom, dosta razlika, ali i dosta slicnosti u zavisnosti od toga gde ko zivi, istok, zapad, sever, jug, grad, selo, kojim poslom se bavi, itd, previse faktora da bi se koristila rec "svi".



#9 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 09 January 2014 - 18:31

mi smo u jednom trenutku izabrali kanadu. i to nam je verovatno bila najbolja odluka u zivotu. u evropu volim da odem (I idem cesto) - turisticki, ali vise se tamo ne bih preselila. to je dosta individualno,  ljudi imaju razlicite prioritete I percepciju kvaliteta zivota. meni licno prija sto ovde nemam osecaj da sam stranac I sto je drustvo mnogo dinamicnije, dopada mi se

entrepreneurial spirit, sto je daleko lakse da probas sve I svasta, ne samo u smislu postojanja realnih mogucnosti (I sistema koji je laksi i otvoreniji) nego je I okruzenje stimulativnije, manji je strah od eventualnog neuspeha I ljudi su otvoreniji za promene (posla, mesta I/ili nacina zivota...). sta hocu da kazem - mi se svake godine nalazimo sa nekim ljudima u evropi (u raznim zemljama), I svake godine otprilike nema nista novo - ima tu nekih visegodisnjih tinjajucih nezadovoljstava, ali slabo motivacije da se napravi korak I nesto promeni. a mi u medjuvremenu preturili preko glave sve I svasta - nisu sva ta iskustva uvek nuzno prijatna, ali ja ih sva drzim za pozitivna, da su doprinela/doprinose bogatstvu zivotnog iskustva.

opet tim nekim individuama neke druge stvari mozda znace vise od spomenuta dinamika, pa je za njih moguce pravi izbor da budu bas tu gde jesu.

zato na naslovno pitanje I nema jednog tacnog odgovora, razlicitim ljudima odgovaraju razlicite stvari.

 

sto se tice roditelja I rodjaka, sa najblizima se sada vidjamo vise jer provode kod nas duze vreme u poseti, sa ostalima slicno, posto u srbiju nismo isli cesto ni dok smo ziveli u evropi.

 

u sustini ovo je dobar savet:

 

 

Idi gde dobijes bolji posao. Evropa, US, Kanada, sve je lepo na svoj nacin. 

 

 

I da prokomentarisem da sam se ja osecala domace I u kanadi I u usa - u kanadi sam bas imala neku licnu motivaciju da konacno negde "pustim korene" I ta motivacija je bila sasvim kompatibilna sa okruzenjem, a u usa sve I da hoces tesko mozes da se osecas kao stranac (bar je takvo moje iskustvo), ja recimo u firmi cak povremeno podsetim na to da sam ja realno stranac (I kulturoloski I pravno), oni ljudi to uopste ne konstatuju. kao sto je zoran gore spomenuo - kad cuju govor to povezuju samo sa tim da sam se rodila tamo negde, uopste im ne pada na pamet da sam zbog toga "stranac".



#10 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 10 January 2014 - 00:44

Zivela sam i u Evropi i USA, i USA je moj izbor. Sve je to licno. Ja se uopste ne osecam kao stranac u US. Udaljenost od porodice jeste logisticki problem, ali je resiv. Realno nemam sta mnogo da dodam ovom sto je Kiti rekla. US mi odgovara zbog te dinamicnosti, sarolikosti koja je rasirena, manje centralizovana nego u Evropi.



#11 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 16 January 2014 - 14:29

Za mene (licno i trenutno - ne kazem da se nece promeniti) je najbolja moja sadasnja situacija - Amerikanka u Evropi! Posedujuci americko drzavljanstvo imam tu sigurnost da mogu uvek da se vratim u US ako mi "dosadi" Evropa. Trenutno, sto zbog porodicne situacije (blizina roditeljima), sto zbog dobre profesionalne i licne situacije (odlican work-life balance), biram Evropu. Ali, ni u okviru Evrope nema skrasavanja - nakon 6-7 godina u Nemackoj, doslo vreme da se pakuju "pinkle" i seli za Niskozemsku. U medjuvremenu, ceste posete US mi jako prijaju (jos jedna prednost Evrope - mnooogo dana godisnjeg vs. dve-tri nedelje koje sam imala u US).

US, dakako, ima svojih prednosti: brze se nalazi (nazalost i gubi) posao, manje se osecas strancem (mada ni u Nemackoj nisam imala losa iskustva), manje birokratije i mnoge administrativne stvari se brze obave, vise idu na poverenje - ne moras za sve da pokazujes papir, etc....



#12 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 17 January 2014 - 15:20

Za mene (licno i trenutno - ne kazem da se nece promeniti) je najbolja moja sadasnja situacija - Amerikanka u Evropi! Posedujuci americko drzavljanstvo imam tu sigurnost da mogu uvek da se vratim u US ako mi "dosadi" Evropa. Trenutno, sto zbog porodicne situacije (blizina roditeljima), sto zbog dobre profesionalne i licne situacije (odlican work-life balance), biram Evropu. Ali, ni u okviru Evrope nema skrasavanja - nakon 6-7 godina u Nemackoj, doslo vreme da se pakuju "pinkle" i seli za Niskozemsku. U medjuvremenu, ceste posete US mi jako prijaju (jos jedna prednost Evrope - mnooogo dana godisnjeg vs. dve-tri nedelje koje sam imala u US).

US, dakako, ima svojih prednosti: brze se nalazi (nazalost i gubi) posao, manje se osecas strancem (mada ni u Nemackoj nisam imala losa iskustva), manje birokratije i mnoge administrativne stvari se brze obave, vise idu na poverenje - ne moras za sve da pokazujes papir, etc....

 

To je OK osim sto ti tu gubis kontinuitet.

Btw, po meni - iskljucivo prekookeanske zemlje da bi se zapoceo " novi zivot" . Evropa - OK je ako vec imas unapred ugovoren posao.



#13 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 17 January 2014 - 15:54

To je OK osim sto ti tu gubis kontinuitet.

Btw, po meni - iskljucivo prekookeanske zemlje da bi se zapoceo " novi zivot" . Evropa - OK je ako vec imas unapred ugovoren posao.

 

Takav je bio moj dosadasnji put - preko okeana za "novi zivot", za poslom u Evropu na ugovoren posao. Pricamo o licnim iskustvima, te tako i ja napisah svoje. Koliko sam mogla da zakljucim iz pisanja Kity i Angelije, njihov put je bio obrnut - prvo Evropa, pa preko okena.

 

Btw, na koji kontinuitet mislis?



#14 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 17 January 2014 - 16:06

Takav je bio moj dosadasnji put - preko okeana za "novi zivot", za poslom u Evropu na ugovoren posao. Pricamo o licnim iskustvima, te tako i ja napisah svoje. Koliko sam mogla da zakljucim iz pisanja Kity i Angelije, njihov put je bio obrnut - prvo Evropa, pa preko okena.

 

Btw, na koji kontinuitet mislis?

 

Pa mislim, brate, na to da ti stalnim seljakanjem gubis kontinuitet sa svojom novom sredinom, te nikakko ne mozes da se " skrasis" , na neki nacin. Potreban je dugi niz godina da bi se upoznao zivot u nekoj zemlji.



#15 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 17 January 2014 - 16:21

A zasto mislis da je svakom potrebno "skrasavanje"? Meni posle 5-6 godina dosadi... sta cu, takav mi duh. Oni koji bi da se "skrasavaju", ti nigde ni ne krecu.

 

Sto se tice upoznavanja zivota u nekoj zemlji, ni za to ti nije potreban "dugi niz godina". Verujem da postoje "nasi gastarbajteri" koji su citav svoj zivotni vek proveli po Austrijama, Nemackama, etc, a da ni posle toliko godina ne znaju mnogo o zivotu u tim zemljama.