Jump to content


Photo
- - - - -

Pregrejavanje procesora


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
22 replies to this topic

#16 Hladno pivo

Hladno pivo
  • Members
  • 2,059 posts

Posted 10 January 2014 - 20:05

Ako na kucistu ima predvidjeno mjesto za kuler, samo ga ubaci i super.

 

Sve komponente pa i procesor imaju svoju radnu temperaturu koja ima i gornje granice i donje. Ukoliko ga previse ohladis opet ce ti se javljati problem, ali zato sto radi na temperaturi koja mu je ispod donje granice. Drugim rijecima, ne valja pretjerivati ni sa hladjenjem.

Ja to mesto ne vidim, jedino iza da ga nakacim, na stranici nema predvidjeno mesto... na starom kompu kuciste je imalo svoj kuler dodatni, ali sam ga ja posle iskljucio jer se culo kao ves masina.



#17 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 10 January 2014 - 20:14

Ja to mesto ne vidim, jedino iza da ga nakacim, na stranici nema predvidjeno mesto... na starom kompu kuciste je imalo svoj kuler dodatni, ali sam ga ja posle iskljucio jer se culo kao ves masina.

 

Ne znam kakvo je kuciste ali moze i iza, sveijedno je. Bitno je da se napravi dodatno strujanje vazduha.



#18 Hladno pivo

Hladno pivo
  • Members
  • 2,059 posts

Posted 10 January 2014 - 20:46

U sustini sve sto bi smanjilo temperaturu za 5-8 stepeni imalo bi smisla. U krajnjoj liniji taj dodatni kuler ne bih morao ni da ukljucujem kad ne igam igrice, jer temperatura ne prelazi 50 stepeni ako je verovati ET-u.

 

 

Kakav bi efekat bio da ovaj stavim na procesor umesto postojeceg?

 

 http://www.emmi.rs/h...productId=19652


Edited by Hladno pivo, 10 January 2014 - 23:46.


#19 katamaran

katamaran
  • Banned
  • 2,805 posts

Posted 11 January 2014 - 03:04

Ako na kucistu ima predvidjeno mjesto za kuler, samo ga ubaci i super.

 

Sve komponente pa i procesor imaju svoju radnu temperaturu koja ima i gornje granice i donje. Ukoliko ga previse ohladis opet ce ti se javljati problem, ali zato sto radi na temperaturi koja mu je ispod donje granice. Drugim rijecima, ne valja pretjerivati ni sa hladjenjem.

Prvi put cujem za ovo. Sta bi po tebi bila preniska temperatura za 2500k?

 

Nisam bas ubedjen da su suvise niske temperature problem. Vrlo sam skeptican po ovom pitanju.


Edited by katamaran, 11 January 2014 - 03:16.


#20 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 11 January 2014 - 04:31

Prvi put cujem za ovo. Sta bi po tebi bila preniska temperatura za 2500k?

 

Nisam bas ubedjen da su suvise niske temperature problem. Vrlo sam skeptican po ovom pitanju.

 

Neka je sobna temperatura 25ºC, kakav god kuler sa ventilatorom da stavis, on ne moze ispod toga da spusti temperaturu. Ono sto sam napisao se odnosi na one kulere sa tecnim helimum, nitrogenom i ko zna sta sve ne trpaju u te kulere. Sve ispod nule kod manje kvalitetnog procesora moze praviti problem. Probelm u tim slucajevima nastaje najcesce pri ukljucivanju kompa, jer je procesor previse ohladjen, pa ima problema u podizanju operativnog sistema. Kad se vise optereti, pa mu se koliko-toliko podigne i temperatura, onda radi OK.

 

To se desava kod ovih nabudzenih gejmerskih masina sa nekim ludilima od hladjenja.


Edited by Atreid, 11 January 2014 - 04:42.


#21 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 11 January 2014 - 08:32

Na to sam i mislio, mislim da se na to odnosila preporuka iz servisa, stim sto bih ja za neki veci kuler morao da busim stranicu.

Ne moras da busis stranicu - skini je i stavi pored kompa :D

vivax-home-ventilator-stoni-ft-20.jpg



#22 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 11 January 2014 - 09:49

 

Kakav bi efekat bio da ovaj stavim na procesor umesto postojeceg?

 

 http://www.emmi.rs/h...productId=19652

Snizio bi temperaturu za par stepeni, a buka bi bila drastično manja.

Ja imam sličan kuler i malo sam eksperimentisao (doduše na drugom procesoru) i sa 50% brzine ventilatora (podešavanje u BIOS-u) temperatura je na punom opterećenju za 1 stepen viša (i dalje 7-8 sniža u odnosu na box) nego kada se podesi 100%, a na 50% ventilator je praktično nečujan, dok se na 100% ipak čuje, ali više šum vazduha, a ne zujanje kao da će da poleti karakteristično za box kuler.

 

I nemoj da bušiš stranicu, stavi ventilator na prednju stranu i povremeno čisti prašinu sa filtera. Odaberi neki sa manjim brojem obrtaja pa se neće čuti.


Edited by namcor, 11 January 2014 - 09:56.


#23 nemi

nemi
  • Members
  • 6 posts

Posted 11 January 2014 - 13:55

U sustini sve sto bi smanjilo temperaturu za 5-8 stepeni imalo bi smisla. U krajnjoj liniji taj dodatni kuler ne bih morao ni da ukljucujem kad ne igam igrice, jer temperatura ne prelazi 50 stepeni ako je verovati ET-u.

 

 

Kakav bi efekat bio da ovaj stavim na procesor umesto postojeceg?

 

 http://www.emmi.rs/h...productId=19652

 

mislim da ti to hlađenje nije nužno odmah, ali svakako ne šteti.

postavi na kućištu sa leve strane jedan ventilator koji će da duva unutra od 8 ili 9cm da ubacuje spoljni vazduh direktno između procesora i ram memorije 

jedan ventilator stavi pozadi ispod napajanja od 12cm koji će da izbacuje vazduh iz kućišta . spoji te kulere na molex 5 volti da se ne čuju previše a u letnje vreme možeš da ih prikačiš na 7volti potencijal 12V-5V=7V

taj procesor je fuzija cpu i gpu amd su uvek bili poznati po većem grejanju, ako ti se kompjuter ne restartuje ne moraš da brineš ali svakako treba rashladiti kućište

integrisana grafika je verovatno HD 8450 solidno uz ram memoriju od 1866mhz+ dobro

sa crossfire opcijom uz grafičku koja je podržana za crossfire može biti dobra konfiguracija. 

još jedan ventilator je dobro postaviti sa donje leve strane ukoliko se postavi grafička kartica da ubacuje spoljni vazduh unutra direktno prema grafičkoj

mislim da je ova ploča bilo bolje rešenje 82evra 

ASROCK

FM2A88X Extreme4+
 
 

Edited by nemi, 11 January 2014 - 13:57.