Jump to content


Photo
- - - - -

Pregrejavanje procesora


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
22 replies to this topic

#1 Hladno pivo

Hladno pivo
  • Members
  • 2,059 posts

Posted 08 January 2014 - 22:46

Je l se kaze pregrejavanje ili pregrevanje?

 

Kupio komp sa AMD procesorom sa integrisanom grafikom(hteo da ustedim koju iljadu-pojeo govno) i vrisne procesor za vreme igranja menadzera...

 

Navodno zamenili mi procesor, sad pratim temperature, kod igrica izlazi i na 70 stepeni... 

 

Koja je kriticna temperatura i kako resiti problem? Kuler ispod 20cm sigurno ne pomaze, a morao bih da busim stranicu...



#2 Publius

Publius
  • Members
  • 401 posts

Posted 09 January 2014 - 01:25

Pošto si uštedeo sa integrisanom grafikom, sad ćeš da se ispružiš za hladnjak. :)

 

Koji je procesor u pitanju? Ako već vazdušni kuler nije u stanju da ga ohladi, da li si gledao neki sa vodenim hlađenjem?



#3 Hladno pivo

Hladno pivo
  • Members
  • 2,059 posts

Posted 09 January 2014 - 02:42

Pošto si uštedeo sa integrisanom grafikom, sad ćeš da se ispružiš za hladnjak. :)

 

Koji je procesor u pitanju? Ako već vazdušni kuler nije u stanju da ga ohladi, da li si gledao neki sa vodenim hlađenjem?

AMD A10-6700 

 

Iskreno nisam ni gledao, ali kontam da dugorocno moram resiti problem... jbg nisam ocekivao ovakav problem.



#4 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 09 January 2014 - 03:21

Trebalo bi da mu je iznad 75 stepeni kriticno, a pri duzem opterecenju je normalno AMD ide na 71-72 stepena celzijusevih.

 

Druga stvar je, da bi procesori trebali da imaju zastitu od pregorevanja, odnosno pri velikoj temperaturi da prestane da radi. Tebi bi se to manifestovalo tako sto bi se komp restartovao sam od sebe (ako je na Windowsu).

 

Ukoliko je stvarno procesor pregorio (moguce i da nije, nego po tim servisimo obicno nemaju pojma), prije ce biti da ga je zeznuo neki od napona, to prati, dal' su svi naponi kako treba. Dobra ploca i kod losih napajanja je u stanju da iznivelise napone, kako ti imas losu/jeftinu plocu (svaka sa integrisanom grafikom je losa), jos ako je i napajanje lose/jeftino imas recept da se nesto ozbiljno zajebe.

 

Te integrisane su pravljene za office, a ne za igrice. Dugorocno opterecenje, npr, grafika se zagrije, vuce vise struje nego sto ploca moze da iznivelise, procesor dobija lose napone, eto, problema.

 

Ukoliko ti je procesor u box varijanti, znaci da je i kuler original AMDov, onda sigurno nije do procesora problem.

 

Na ploci nikad ne treba stediti pare, na svemu ostalom mozes.


Edited by Atreid, 09 January 2014 - 04:03.


#5 lary ptica

lary ptica
  • Members
  • 696 posts

Posted 09 January 2014 - 16:02

Slican  problem je  imao moj  brat sa  Counter  Strike-om...

 

Prva  stvar  je  da  se  covjek "ispruzi  koliko je  dugacka  deka a ne  koliko je  dugacak". Integrisana  grafika  nije namjenjena  za  igranje  igrica  i treba ju  tako  tretirati.  Cak ni  simulacije  tipa menadzera nisu opitimozovane  za  laptop i dolazi do pregrijavanja. Moja  preporuka  je  da  se,  kad se  vec  moraju  igrati igrice (a sto  se  mora  mora se ...  :) ) i  nema  se  kesa  za  hladjenje  ( oskudacija) da  se  laptop  drzi  na  stolu bez  ikakvog stolnjaka  (na  dasci) i  da  mu  se  podbaci na   zadnji kraj  knjiga  ili  sveska. Vazduh  ce  lakse  da  struji,  neces  dobiti mnogo,  ali  moci  ces  da  izguras  dva- tri  sata. Ako igras vise, jbg ,  novi komp i instaliraj Crysis.


Edited by lary ptica, 09 January 2014 - 17:38.


#6 pixel

pixel
  • Members
  • 2,487 posts

Posted 09 January 2014 - 20:26

Na ploci nikad ne treba stediti pare, na svemu ostalom mozes.

 

Na ploči i napajanju. Na ostalom možeš.



#7 Hladno pivo

Hladno pivo
  • Members
  • 2,059 posts

Posted 10 January 2014 - 02:35

Ja nisam mnogo igrao, i generalno ne igram mnogo, za vrem igranja, samo je nestala slika, crn ekran, moze da se pokrene, cuje se normalan zvuk pri pokretanju, ali slike nema... u servisnoj knjizici pise da je zamenjen procesor, a nikad do sad se nije restartovao sam od sebe...

 

Windows 8 koristim.

 

Kuciste je sa napajanjem,  LC Power pro 925B, a ploca MB FM2 A85X Gigabyte.

 

Sad kad pokrenem recimo NBA, cujem kuler kako vristi, kad zavrsim igranje, restartujem ga i udjem ubios, krene od 60 stepeni pa do 72 ide, pa vraca na dole... inace je oko 45.

 

Ukupno sam dao 37 000, da sam isao na intela i jacu graficku posebno, presao bih 50 000.


Edited by Hladno pivo, 10 January 2014 - 02:35.


#8 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 10 January 2014 - 03:03

Ja nisam mnogo igrao, i generalno ne igram mnogo, za vrem igranja, samo je nestala slika, crn ekran, moze da se pokrene, cuje se normalan zvuk pri pokretanju, ali slike nema... u servisnoj knjizici pise da je zamenjen procesor, a nikad do sad se nije restartovao sam od sebe...

 

Windows 8 koristim.

 

Kuciste je sa napajanjem,  LC Power pro 925B, a ploca MB FM2 A85X Gigabyte.

 

Sad kad pokrenem recimo NBA, cujem kuler kako vristi, kad zavrsim igranje, restartujem ga i udjem ubios, krene od 60 stepeni pa do 72 ide, pa vraca na dole... inace je oko 45.

 

Zasto ides u BIOS da gledas te podatke? Skini ovaj Easy Tune6 (AMD), ako ti nije instaliran, pa gledaj iz Windowsa: http://www.gigabyte....id=4652#utility

 

BTW, ovo je bas office varijanta ploce i to u mATX formatu. 72ºC je OK za opterecen AMD.

 

8438_big.jpg

Intel ti nije nista posebno, AMD na dobroj/jakoj ploci sasvim fino prede. Dal' uzet jaku grafiku ili ne zavisi od toga za dal' ces igrati igrice i baviti se multimedijom ili ne. Uglavnom, grafiku uvijek mozes dodati jacu poslje nekog vremena kad imas na sta da je stavis.

 

Ne znas jel' procesor u box varijanti (prosli/sadasnji), provjeri to u papirima.


Edited by Atreid, 10 January 2014 - 03:07.


#9 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 10 January 2014 - 03:40

Da, da objasnim i zasto te pitam jel' ti procesor u box varijanti.

 

Procesori se stancuju na jednoj velikoj silicijumskoj ploci, to izgleda ovako:

 

if3l7m.jpg

 

Kad se nastancuju onda se sjeku, dodaje se jos nesto od elektronika ako treba, i pakuje u kuciste. Fora je sto iako su svi ovi procesori istih proizvodnih karakteristika, ovi na rubu su losiji. Sto ides vise ka centru ove ploce, oni su kvalitetniji, odnosno mogu izdrzati vise radne temperature, pogodni su za overklokovanje i tako.

 

AMD ih razdvaja tako sto ovi iz sredine te ploce gore sa slike pakuje zajedno sa svojim AMD kulerom i prodaje po vecoj cijeni. Ovi sa ruba se pakuju bez AMDovog kulera i jeftiniji su, a imas i one koji ne prodju kontrolu, pa njih tamo otkupljuju kinezi i tajvanci za sitne pare, pa nesto budze. Ovi nasi pilicari sto prodaju kompjutere vole ove koji nisu u box varijanti, pa dodaju neki bezvezni kuler i kazu eto kod nas cijena ta i ta, sto je nesto manje nego u nekoj ozbiljnoj firmi koja diluje ove box. Imas i one pilicare koje kupuju kasnije i one reparirane od tajvanaca pa i te prodaju. Naravno sve ove tri varijante su pod istom oznakom, jer to i jeste isti procesor, ali nije isto kvalitetan.

 

Intel, ove sa sredine prodaje za vece brzine rada, a ove sa ruba za nize. Iako su pravljeni da budu istih karakteristika, ali opet da kazem, to je jednostavno posljedica takvog proizvodnog proceas.


Edited by Atreid, 10 January 2014 - 03:57.


#10 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 10 January 2014 - 15:38

Baš ste zakomplikovali. :)

Poenta je, kao što je već rečeno, da je 70 stepeni normalna  temperatura za taj procesor u radu.

Pristojni kuleri koji će ga rashladiti za nekoliko stepeni i (što je mnogo važnije) značajno smanjiti buku mogu se naći za 4-5000, nema potrebe za nekim "zverima".



#11 katamaran

katamaran
  • Banned
  • 2,805 posts

Posted 10 January 2014 - 16:36

Meni je kod Intela (i5 2500k) kuler od 1500-2000 napravio drasticnu razliku u odnosu na box.

 

edit: poskupeo je malo

 

http://www.itsvet.co..._cooler/54/1350

 

edit 2: poveci je pa u neka kucista ne bi mogao ni da stane.

 

 


Edited by katamaran, 10 January 2014 - 16:40.


#12 Hladno pivo

Hladno pivo
  • Members
  • 2,059 posts

Posted 10 January 2014 - 19:28

Mislim da je u box varijanti, to sam narucio u emmiju i u delovima je stiglo i posle sam sastavio.

 

Easy tune imam, pokazuje mi slicne vrednosti, ali kad odem u bios, ipak pokaze neki stepen vise. I nervira me sto varira mnogo, cas je 40, cas 50, ne mogu da pohvatam.

 

Nervira me kuler jer je previse bucan. Ipak mi nije normalno da rikne posle mesec dana, u servisnoj knjizici pise da je zamenjen i stoji preporuka da se ugradi dodatni kuler, po njima odgovara 8-9cm ali to je meni smesno i ne verujem da moze bilo kakav efekat da ostvari, a i ne kontam gde bih ga stavio.

 

I ja mislim da je do 70 stepeni ok, ali ako je pregoreo ovaj prvi, onda je to islo znatno preko 80.


Edited by Hladno pivo, 10 January 2014 - 19:30.


#13 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 10 January 2014 - 19:32

A, da ubacis jedan kuler na samo kuciste? To bi olaksalo posao ovom kuleru na procesoru, a hladilo bi i ostale komponente (chipset,.. etc).



#14 Hladno pivo

Hladno pivo
  • Members
  • 2,059 posts

Posted 10 January 2014 - 19:51

A, da ubacis jedan kuler na samo kuciste? To bi olaksalo posao ovom kuleru na procesoru, a hladilo bi i ostale komponente (chipset,.. etc).

Na to sam i mislio, mislim da se na to odnosila preporuka iz servisa, stim sto bih ja za neki veci kuler morao da busim stranicu.



#15 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 10 January 2014 - 20:01

Na to sam i mislio, mislim da se na to odnosila preporuka iz servisa, stim sto bih ja za neki veci kuler morao da busim stranicu.

 

Ako na kucistu ima predvidjeno mjesto za kuler, samo ga ubaci i super.

 

Sve komponente pa i procesor imaju svoju radnu temperaturu koja ima i gornje granice i donje. Ukoliko ga previse ohladis opet ce ti se javljati problem, ali zato sto radi na temperaturi koja mu je ispod donje granice. Drugim rijecima, ne valja pretjerivati ni sa hladjenjem.


Edited by Atreid, 10 January 2014 - 20:01.