Jump to content


Photo
- - - - -

Zakon o radu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
609 replies to this topic

#1 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 08 January 2014 - 14:14

http://www.blic.rs/V...i-kao-nadnicari

 

Ova vest je okrenula vec oko 600 komentara na Blicu.. Vasa misljenja?

 

Ono sto prvo upada u oci jesu i dobre i lose strane:

1) Potpuno se slazem povodom placanja otpremnine samo za vreme koje je zaposleni proveo kod trenutnog poslodavca (bilo je vise primera zloupotrebe ovoga gde su ljudi uzimali po tri otpremine za tri godine, svaka po 30,000 evra, u drzavi - za to bih slao u zatvor)

2) Nekako se bas ne slazem da mi za placeni odmor daju nizi obracun plate, ako je to u predlogu zakona - ne stizem od posla da procitam zakon o radu, jeste me sramota...

3) Ovo za odredjeni rad od 2 godine mi nije bas jasno.. Ako novi zakon treba da olaksa otpustanje i, automatski, olaksa i zaposljavanje (sa ovim se slazem), sta ce nam produzavanje rada na odredjeno?

 

 



#2 veciti putnik 2

veciti putnik 2
  • Members
  • 628 posts

Posted 08 January 2014 - 14:22

vrlo je zanimljivo to sto je ovaj zakon izazvao tolike polemike. Pocela je stolica javnog sektora da se ljulja pa na sav glas mas medija zire neverovatne posledice zakona o radu..... 700 000 u javnom sektoru... ejjjj



#3 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 08 January 2014 - 14:32

vrlo je zanimljivo to sto je ovaj zakon izazvao tolike polemike. Pocela je stolica javnog sektora da se ljulja pa na sav glas mas medija zire neverovatne posledice zakona o radu..... 700 000 u javnom sektoru... ejjjj

 

Sve sto ce zvizne po javnom sektoru podrzavam potpuno. Medjutim, u kaubojskoj ekonomiji dati jos oruzija poslodavcu da se izivljava (u smislu 2 godine odredjenog rada) - zvuci pomalo nepromisljeno. Ako je cilj zakona da olaksa zaposljavanje i otpustanje - cemu 2 godine odredjenog rada? It defeats the point..



#4 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 08 January 2014 - 14:52

Ono sto prvo upada u oci jesu i dobre i lose strane:

1) Potpuno se slazem povodom placanja otpremnine samo za vreme koje je zaposleni proveo kod trenutnog poslodavca (bilo je vise primera zloupotrebe ovoga gde su ljudi uzimali po tri otpremine za tri godine, svaka po 30,000 evra, u drzavi - za to bih slao u zatvor)

2) Nekako se bas ne slazem da mi za placeni odmor daju nizi obracun plate, ako je to u predlogu zakona - ne stizem od posla da procitam zakon o radu, jeste me sramota...

3) Ovo za odredjeni rad od 2 godine mi nije bas jasno.. Ako novi zakon treba da olaksa otpustanje i, automatski, olaksa i zaposljavanje (sa ovim se slazem), sta ce nam produzavanje rada na odredjeno?

 

1. Moj muž radi u privatizovanoj firmi. Nakon privatizacije, ljudima koji su odlazili je isplaćena otpremnina samo za godine koje su proveli u tom preduzeću (pre privatizacije), ko je imao nekog staža u drugim preduzećima, za te godine nije dobio otpremninu. Da su tražili otpremninu za ceo staž, verovatno bi im gazda određeni iznos samo razvukao, a dobili bi isto.

2. Osnovna plata + minuli rad, čini mi se da je OK.

3. Meni se više čini da novi zakon treba da ozakoni ono što već postoji, samo prikriveno. A kad radiš na određeno, u svakom momentu daješ sve od sebe, nadajući se stalnom poslu, nema opuštanja i uljuljkivanja, i donošenja hladnog bureka i mlakog jogurta ;)

 

Meni, ustvari mnogo više smeta ovaj odijum na tzv. javni sektor, sa ovih čuvenih 750.000 ljudi. Vlada bi trebala da izađe sa podacima o tome koliko je u tom broju neophodnih ljudi, jer nisu tu samo administrativci iz agencija. Tu su lekari, učitelji, profesori, medicinske sestre... Ali, ako bi se tako reklo, onda brojka ne bi bila bombastična, i ne bi se gladna masa zabavljala prebrojavajući viškove.

Takođe mi je zasmetala Radulovićeva izjava da se zakon pravi zbog sređivanja stanja u javnim preduzećima. Apsolutno nijednom rečju niko ne spominje privatne firme koje isplaćuju minimalac, ne plaćaju poreze i doprinose, ne daju ljudima zakonski minimum godišnjeg odmora, i koje su jednom nogom i sa obe ruke u sivoj zoni.

Nadam se da će, kad prestanu da se zabavljaju prebrojavanjem viškova, progovoriti i o ovom, i krenuti u sređivanje sive zone.



#5 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 08 January 2014 - 15:06

1. Moj muž radi u privatizovanoj firmi. Nakon privatizacije, ljudima koji su odlazili je isplaćena otpremnina samo za godine koje su proveli u tom preduzeću (pre privatizacije), ko je imao nekog staža u drugim preduzećima, za te godine nije dobio otpremninu. Da su tražili otpremninu za ceo staž, verovatno bi im gazda određeni iznos samo razvukao, a dobili bi isto.

2. Osnovna plata + minuli rad, čini mi se da je OK.

3. Meni se više čini da novi zakon treba da ozakoni ono što već postoji, samo prikriveno. A kad radiš na određeno, u svakom momentu daješ sve od sebe, nadajući se stalnom poslu, nema opuštanja i uljuljkivanja, i donošenja hladnog bureka i mlakog jogurta ;)

 

Meni, ustvari mnogo više smeta ovaj odijum na tzv. javni sektor, sa ovih čuvenih 750.000 ljudi. Vlada bi trebala da izađe sa podacima o tome koliko je u tom broju neophodnih ljudi, jer nisu tu samo administrativci iz agencija. Tu su lekari, učitelji, profesori, medicinske sestre... Ali, ako bi se tako reklo, onda brojka ne bi bila bombastična, i ne bi se gladna masa zabavljala prebrojavajući viškove.

Takođe mi je zasmetala Radulovićeva izjava da se zakon pravi zbog sređivanja stanja u javnim preduzećima. Apsolutno nijednom rečju niko ne spominje privatne firme koje isplaćuju minimalac, ne plaćaju poreze i doprinose, ne daju ljudima zakonski minimum godišnjeg odmora, i koje su jednom nogom i sa obe ruke u sivoj zoni.

Nadam se da će, kad prestanu da se zabavljaju prebrojavanjem viškova, progovoriti i o ovom, i krenuti u sređivanje sive zone.

 

I meni se to pod 2. cini ok. Imas li link ka poslednjoj verziji zakona?

 

I tvoje misljenje - da li ovakav zakon imalo pomaze u zastiti zaposlenih od privatnika koje navodis gore?



#6 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 08 January 2014 - 15:29

Cenim da je ovaj tekst dobar:

http://www.blic.rs/V...m-Zakonu-o-radu

 

10 istina i zabluda o novom Zakonu o radu

 

Usvajanje aktuelnog predloga zakona o radu išlo bi najviše na štetu zaposlenih u državnom sektoru, pod uslovom da nisu zaštićeni kolektivim ugovorom, ali i radnika u privatnom sektoru kojima je firma uplaćivala bonuse.

217273_gradilste06-foto-d-goll_f.jpg?verIstina je da bi novi zakon bio rigidniji od dosadašnje regulative, ali je zabluda da će oduzeti zaradu radnicima dok su na bolovanju ili dok koriste dane godišnjeg odmora. Plata će u tom periodu biti manja, onim radnicima koji od firme dobijaju razne vrste bonusa.

 

 

 

 

U Ministarstvu privrede objašnjavaju da su najveće promene ukidanje otpremnina i minulog rada za sve godine staža i drugačiji obračun naknada za one dane kad radnik ne dolazi na posao.

 

- Otpremnine i minuli rad računaće se samo kod samo kod poslednjeg poslodavca i to se odnosi na sve zaposlene. S druge strane, drugačiji obračun za dane kad ne rade najviše će pogoditi one u javnom sektoru. Po novom, osnovica za obračun ne bi više bila prosek tri poslednje zarade, već osnovna plata plus minuli rad - kažu za “Blic” u ovom ministarstvu.

 

Najveći broj firmi u privatnom sektoru, kako kažu, i do sada je za vreme godišnjeg odmora isplaćivao toliki iznos, jer je retko ko isplaćivao bonuse koji bi ulazili u obračun. U nekim javnim preduzećima, bez obzira na to koliko su uspešno poslovali, bonusa je bilo.

 

- U javnim preduzećima se dešavalo da u jednom mesecu dobijete regres u iznosu čitave plate, a ako ceo sledeći mesec odete na odmor, vi ćete za taj period primiti veću naknadu nego onaj ko je ostao u firmi i radio. Tako su firme koje isplaćuju regres, imale problem da su mnogi već sledećeg meseca želeli da odu na odmor da bi im i regres ušao u prosek - kažu oni i dodaju da u “bonuse” spada regres, 13. plata, prekovremeni, noćni rad ili bilo koja vrsta novčanog nagrađivanja zaposlenih.

 

Evo 10 istina i zabluda oko novog Zakona o radu:
1. Godišnji odmor će biti manje plaćen – delimično tačno


- Sada, za vreme godišnjeg odmora zaposleni dobija platu, koja je prosek onoga što je zarađivao u poslednja tri meseca. U taj prosek ulazi i regres, 13. plata, svi bonusi i naknade u poslednja tri meseca. Po novom zakonu bi osnovica za naknadu u vreme odmora bila osnovna zarada uvećana za minuli rad.

 

215101_1012-kcv-foto-jelena-ivanovic_kf.2. Bolovanje će biti manje plaćeno - delimično tačno


Obračun naknada za vreme bolovanja više se ne bi radio na osnovu proseka poslednje tri zarade, umanjene za 35 odsto. Sada se menja osnovica koja će i u ovom slučaju biti osnovna zarada, plus minuli rad. Dodatan teret za sve je što će se i minuli rad računati samo kod poslednjeg poslodavca, što bi značajno pogodilo one koji su menjali firme.


3. Smanjuje se naknada za minuli rad - tačno


Po novom, obračun nadoknade za minuli rad će se raditi samo prema godinama provedenih kod poslednjeg poslodavca, umesto za ceo radni staž. Ako zaposleni promeni firmu, minuli rad će mu biti nula, što u praksi znači da svuda gde ova stavka ulazi u obračun, taj radnik dobija manje novca. Sada je zakonski minimum za minuli rad 0,4 odsto zarade po godini staža.

 

4. Otpremnine će biti manje nego do sada - tačno


- Radnici su do sada, u slučaju otkaza, mogli da računaju da će im poslodavac isplatiti otpremninu za sve godine radnog staža. Po novom, poslodavac je dužan da plati otpremninu samo za godine staža provedene u njegovoj firmi.

 

5. Manja naknada za odlazak u penziju - tačno

299795_penzioneri01rasfoto-sh_kf.jpg?ver
- Prilikom penzionisanja, radnik bi do sada dobijao od firme i tri prosečne plate. Po novom, plan je da se ta naknada za buduće penzionere svede na dve prosečne plate u Srbiji.


6. Rad na određeno će zameniti stalni radni odnos - netačno


- Ugovori na određeno su do sada mogli da traju do godinu dana. Po novom, taj rok se produžava na dve godine.


7. Oštrije kazne zbog nediscipline - tačno


- Radnik bi sada zbog nediscipline mogao da bude udaljen s posla tri dana, dok bi po novom zakonu to moglo da se prolongira na čak 30 dana. Kao disciplinska mera predviđeno je i smanjivanje plate do 20 odsto.

 

8. Lizing radnika zatvoriće mogućnost zapošljavanja za stalno - netačno


- Danas je na lizing već zaposleno oko 50.000 ljudi, ali ta oblast nije zakonom regulisana, pa su radnici manje plaćeni od svojih kolega koje firma zaposli za stalno. Novi zakon bi regulisao ovu oblast tako da što bi ti ljudi morali da imaju jednake zarade i prava kao i oni zaposleni za stalno.

 

9. Manje naknade za povredu na radu – delimično tačno


I ova naknada zavisi od obračuna, a to je i u ovom slučaju osnovna zarada uvećana za minuli rad.

 

265287_svadja-foto-01-public-shutterstoc10. Nema isplate zaostalih plata ako radnik tuži firmu zbog otkaza - tačno


- Do sada je radnik koji dobije otkaz, tuži firmu i dobije spor, mogao da računa i na isplatu svih zaostalih plata za vreme suđenja. Po novom, poslodavac je obavezan da mu isplati naknadu, a ne zaostale zarade.



#7 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 08 January 2014 - 16:49

I meni se to pod 2. cini ok. Imas li link ka poslednjoj verziji zakona?

 

I tvoje misljenje - da li ovakav zakon imalo pomaze u zastiti zaposlenih od privatnika koje navodis gore?

 

Nemam, ima sto nekih verzija na raznim stranama, ali, ako imaš volje, mislim da je Gordana Čomić na blogu i na tviteru ostavljala neke linkove.

 

Mislim da ne pomaže ni malo. Ovde uglavnom mislim na pekare, markete, kozmetičke salone, kioske... Njima je bio dobar i stari zakon, ali da inspekcija ne dođe u kiosk, ogrebe se za par boksova cigareta i ode.

Javna preduzeća uglavnom imaju kolektivne ugovore, tako da zakon za njih ne važi, pa ne važi. Jedino će se, kad dođe do obnavljanja, sindikat naći u manje ležernoj poziciji. A i to zavisi "čiji" je direktor.



#8 Constantin

Constantin
  • Members
  • 21,867 posts

Posted 08 January 2014 - 19:58

10. Nema isplate zaostalih plata ako radnik tuži firmu zbog otkaza - tačno

Do sada je radnik koji dobije otkaz, tuži firmu i dobije spor, mogao da računa i na isplatu svih zaostalih plata za vreme suđenja. Po novom, poslodavac je obavezan da mu isplati naknadu, a ne zaostale zarade.

Kad se zakon menja,računa se na to da se zakonom dodje do kvalitetnijeg rešenja.Ovde se otvara prostor da radnik bude oštećen,na taj način,što ako dobije spor,a spor npr. traje 6 meseci,poslodavac nije dužan da isplati primanja,koja su "tekla" u medjuvremenu.

Naime,po mom mišljenju,otvara se "širok prostor" za svakojaki mobing,a na način što poslodavac može vrlo lako dati,mimo sklada sa zakonom,otkaz zaposlenom i da posle nekoliko meseci,a možda i godinu dana (npr.) Sud naloži povratak zaposlenog na posao,a nadoknade nema.Posle nekoliko meseci,situacija se može ponoviti...Da uzmemo za primer jedno JP gde je direktor uglavnom "partijski kadrovik" i "nedodirljivi-mali bog", kome zbog "koalicionog sporazuma" je fotelja zacementirana neverovatno čvrsto,isti može "improvizovati" do neslućenih razmera...



#9 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 08 January 2014 - 20:22

Kao što rekoh: http://www.b92.net/b...8&nav_id=797565



#10 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 08 January 2014 - 22:37

Off-topic:

 

Da li i danas u državnoj službi postoje regres i topli obrok? Zar to i dalje postoji?



#11 ras kass

ras kass
  • Members
  • 7,285 posts

Posted 08 January 2014 - 22:58

Naravno da postoji.Regres,topli obrok,nekakve pozajmice,neki bodovi i koeficijenti po kojima se obracunava plata....



#12 Marcus Lupus

Marcus Lupus
  • Members
  • 479 posts

Posted 09 January 2014 - 01:29

A čemu ovo?

 

Poslodavci koji su izbegavali obaveze proistekle iz Zakona o radu - sitne gazde, saloni itd. - nastojaće svim silama da to i dalje čine, jer troškovi na platu i dalje ostaju poprilične.

 

Poslodavci koji su sve radili knjigovodstveno i zakonski čisto:

a) strane korporacije - radile bi čisto i sa većim nametima od ovih sada jer im je zarada koju prave po osnovu afričke cene rada toliko velika da stvarno ne verujem da ih je briga za obračun mesec dana nečijeg bolovanja;

b) država (valjda) - em imaju kolektivne ugovore, em ih svakako totalno nije briga, oni ionako rade tuđim parama, i uvek će pronaći način za rasipništvo odnosno ovaj novi zakon teško da će to promeniti.

 

Zaključak: Kao po običaju, iskoristiće se najgore što novi zakon donosi za razne lične spletke, sitne koristi i ostale omiljene radnje, a ono dobro ako ga i ima teško da će ikada biti privedno primeni u značajnoj meri.



#13 Buum

Buum
  • Members
  • 2,042 posts

Posted 09 January 2014 - 02:37

http://www.blic.rs/V...i-kao-nadnicari
 
Ova vest je okrenula vec oko 600 komentara na Blicu.. Vasa misljenja?
 
Ono sto prvo upada u oci jesu i dobre i lose strane:
1) Potpuno se slazem povodom placanja otpremnine samo za vreme koje je zaposleni proveo kod trenutnog poslodavca (bilo je vise primera zloupotrebe ovoga gde su ljudi uzimali po tri otpremine za tri godine, svaka po 30,000 evra, u drzavi - za to bih slao u zatvor)
2) Nekako se bas ne slazem da mi za placeni odmor daju nizi obracun plate, ako je to u predlogu zakona - ne stizem od posla da procitam zakon o radu, jeste me sramota...
3) Ovo za odredjeni rad od 2 godine mi nije bas jasno.. Ako novi zakon treba da olaksa otpustanje i, automatski, olaksa i zaposljavanje (sa ovim se slazem), sta ce nam produzavanje rada na odredjeno?

 
Osvrnuću se samo na treću stavku (rad na određeno vreme) kojom se rešava jedna ozbiljna anomalija prethodnog zakona.
 
 
 
Evo kako glasi izmenjeni član zakona:
 

Члан 37. мења се и гласи:


„Члан 37.
Уговор о раду може се закључити на одређено време, за заснивање радног односа чије је трајање унапред одређено објективним разлозима који су оправдани роком или извршењем одређеног посла или наступањем одређеног догађаја, за време трајања тих потреба.
 
Послодавац може закључити један или више уговора о раду из става 1. овога члана, на основу којих се радни однос са истим запосленим заснива за период који са прекидима или без прекида не може бити дужи од 24 месеца.
 
Прекид краћи од 30 дана не сматра се прекидом периода из става 2. овога члана.
 
Изузетно од става 2. овога члана, уговор о раду на одређено време може трајати дуже од  24 месеца:
1) ако је то потребно због замене привремено одсутног запосленог, до његовог повратка;
2) за рад на пројекту чије је време унапред одређено, најдуже до завршетка пројекта;
3) са страним држављанином, на основу дозволе за рад у складу са законом, најдуже до истека рока на који је издата дозвола.
 
Уговор о раду може се закључити на најдуже 36 месесци без навођења објективних разлога:
1) са  запосленим старијим од 52 године;
2) са лицем које је пре закључења уговора о раду најмање  12 месеци непрекидно имало статус незапосленог у складу са законом;
3) за рад на пословима код новооснованог послодавца, чији упис у регистар код надлежног органа није старији од од пет година.
 
Ако је уговор о раду на одређено време закључен супротно одредбама овог закона и ако запослени остане да ради код послодавца најмање пет радних дана и после истека времена за које је уговор закључен, сматра се да је радни однос заснован на неодређено време.“

 
Šta to znači u praksi?

Mnogi poslodavci su kršili ovu odredbu tako što su zaposlenom obnavljali ugovor o radu na određeno vreme menjajući mu poziciju tj. naziv radnog mesta. I to je moglo da ide u nedogled.

Sada to više neće biti moguće.

Uvodi se ograničenje od 24, odnosno 36 meseci za ugovor na određeno vreme po zaposlenom, bez obzira da li je menjao poziciju na kojoj radi (i shodno tome imao više različitih ugovora na određeno vreme).



#14 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 09 January 2014 - 04:24

Mene stvarno odusevljava stavka o minulom radu....dakle zaposleni dobija odredjenu sumu novca, ne zato sto toliko proizvodi, odnosno vredi na trzistu, nego zato sto je prethodno radio. Samo cinjenica da je nesto radio je dovoljna da se obracuna "minuli rad"!?! Po kojoj logici? Ako je neko radio 10 godina lose i stekao lose iskustvo, iskustvo van struke, u krajnjem slucaju iskustvo koje mu ne daje prednost nad drugim radnicima  a neko drugi 5 godina sticao dobro iskustvo, koje je korisno na sadasnjem poslu, ovaj drugi ce sada dobijati manje po osnovu tog minulog rada? :) 



#15 sreta-steta

sreta-steta
  • Members
  • 291 posts

Posted 09 January 2014 - 05:44

Mene stvarno odusevljava stavka o minulom radu....dakle zaposleni dobija odredjenu sumu novca, ne zato sto toliko proizvodi, odnosno vredi na trzistu, nego zato sto je prethodno radio. Samo cinjenica da je nesto radio je dovoljna da se obracuna "minuli rad"!?! Po kojoj logici? Ako je neko radio 10 godina lose i stekao lose iskustvo, iskustvo van struke, u krajnjem slucaju iskustvo koje mu ne daje prednost nad drugim radnicima  a neko drugi 5 godina sticao dobro iskustvo, koje je korisno na sadasnjem poslu, ovaj drugi ce sada dobijati manje po osnovu tog minulog rada? :)

 

Pa sad... pogledaj to sa druge strane: ti imas 25 godina staza i bez obzira na strucnost ti treba da se takmicis sa klincima koji znaju 10x manje od tebe. Taj minuli rad kako je osmisljen u soc vreme (ne verujem da je to izmisljotina od devedesetih naovamo) je jedna vrsta golden parashuta za ljude koji su u godinama. Mozda je pilo vodu u vreme samoupravljanja i drustvenih preduzeca, ali sada kada je fluktuacija radne snage tolika, on predstavlja problem a ne olaksicu za zaposljavanje. 

Tako da ne bih ga ja zvao glupim, vec ga treba osavremeniti.