Jump to content


Photo
- - - - -

Prekvalifikacija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
15 replies to this topic

#1 gordana811

gordana811
  • Members
  • 1 posts

Posted 06 January 2014 - 01:59

Pozdrav. Imam 32 godine i zavrsila sam ruski jezik na filoloskom, ali sa tim ne mogu da nadjem nikakav posao. Shvatila sam da treba da se prekvalifikujem, ali ne znam u sta. Da li neko moze da mi pomogne imajuci u vidu moje godine. Hvala



#2 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 06 January 2014 - 09:16

Pozdrav. Imam 32 godine i zavrsila sam ruski jezik na filoloskom, ali sa tim ne mogu da nadjem nikakav posao. Shvatila sam da treba da se prekvalifikujem, ali ne znam u sta. Da li neko moze da mi pomogne imajuci u vidu moje godine. Hvala


Zašto misliš da su 32 godine neke "velike godine"?

No kako si završila filološki fakultet nije li logično učenje nekog drugog jezika (sa kojim se lakše može zaposliti) i sticanje odgovarajućih diploma i sertifikata?
Naravno informatička pismenost (ako je moguće uz odgovarajuće sertifikate) se podrazumeva.

#3 Minimax

Minimax
  • Banned
  • 187 posts

Posted 15 March 2014 - 13:57

Posto je nas obrazovni sistem odavno pukao (ucimo skolu za nesta sto nema prodju) prekvalifikacija moze da pomogne ali ne svima.

Samo mali broj mladih moze da dobije posao kod stranih kompanija a sta da radi njih 70% nezaposlenih?Gde da se zaposle?



#4 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 15 March 2014 - 17:31

Posto je nas obrazovni sistem odavno pukao (ucimo skolu za nesta sto nema prodju) prekvalifikacija moze da pomogne ali ne svima.

Samo mali broj mladih moze da dobije posao kod stranih kompanija a sta da radi njih 70% nezaposlenih?Gde da se zaposle?

Da je nas obrazovni sistem "pukao" nema sumnje. Medjutim "ucimo skolu za nesta sto nema prodju"  nije samo posledica "pucanja" obrazovnog sistema, vec i pogresnih odluka onih koji se odlucuju da "uce skolu za nesta sto nema prodju".

 

Nego zasto samo u "stranim kompanijama"? Zasto ne i u domacim?



#5 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 15 March 2014 - 22:50

Ja odavno ne shvatam ljude koji upisuju smerove bez perspektive, jer odavno se znalo da je sa nekim diplomama posao sasvim neizvestan. Isto tako, nejasno mi je zbog čega u ministarstvu i dalje sprovode neku vrstu socijalne politike, tj. da država finansira nepotrebne smerove u školama i na fakultetima. Zbog čega bi država plaćala iz budžeta nekome ko hoće da studira istoriju umetnosti, andragogiju, ukrajinski, filozofiju ili bilo koju drugu struku sa kojom se posao ne može naći nigde, a u nekim slučajevima ni u inostranstvu. Do sada nije bilo ozbiljnog razgovora sa ovdašnjim poslodavcima kako bi se bar grubo utvrdile njihove potrebe, nije bilo ni prognoza o tome koji sektor bi mogao postati isplativ, a o ozbiljnom istraživanju tržišta rada da i ne govorimo. Nemam ja ništa protiv da se ovde izučava npr. andragogija - samo napred, ali plati iz sopstvenog džepa, pa ako fakultet nema interesa ili dovoljno studenata, neka gasi katedru.



#6 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 16 March 2014 - 14:44

Ja odavno ne shvatam ljude koji upisuju smerove bez perspektive, jer odavno se znalo da je sa nekim diplomama posao sasvim neizvestan. Isto tako, nejasno mi je zbog čega u ministarstvu i dalje sprovode neku vrstu socijalne politike, tj. da država finansira nepotrebne smerove u školama i na fakultetima. Zbog čega bi država plaćala iz budžeta nekome ko hoće da studira istoriju umetnosti, andragogiju, ukrajinski, filozofiju ili bilo koju drugu struku sa kojom se posao ne može naći nigde, a u nekim slučajevima ni u inostranstvu. Do sada nije bilo ozbiljnog razgovora sa ovdašnjim poslodavcima kako bi se bar grubo utvrdile njihove potrebe, nije bilo ni prognoza o tome koji sektor bi mogao postati isplativ, a o ozbiljnom istraživanju tržišta rada da i ne govorimo. Nemam ja ništa protiv da se ovde izučava npr. andragogija - samo napred, ali plati iz sopstvenog džepa, pa ako fakultet nema interesa ili dovoljno studenata, neka gasi katedru.

Dovoljno bi bilo da se redovno prave analize o tome kakve su potrebe privrede i drustva, da se analizira koji procenat diplomaca nalazi posao "u struci", koliko ih ima prijavljenih na biroima za nezaposlene itd, i na bazi toga da se kreiraju kvote po fakultetima za drzavno finansiranje studija. To ne znaci da bi trebalo potpuno ukinuti drzavno finansiranje studija na "neperspektivnim smerovima", vec da se tamo kvote svedu na nekoh 1-2% ukupne liste, cisto da se omoguci nekolicini izuzetno zainteresovanih i supertalentovanih studenata da studiraju i takve smerove o trosku drzave.



#7 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 17 March 2014 - 20:29

Ili da se lepo objavljuju podaci po fakultetu/smeru - recimo koliko je diplomaca naslo posao u struci 60-90-365 (ili koliko je vec prosecno ocekivanje nalazenja posla) dana po diplomiranju. Pa onda studenti mogu sami da procene isplati li im se provoditi cetiri godine na smeru gde recimo 25% nalazi posao u struci za manje od godinu dana. Rangiranje skola je vrlo nezahvalno, i zato mi recimo idu na nerve gomile publikacija koje to rade, tipa FT/EIU/World University Ranking itd, ali u najsirem smislu takva poredjenja imaju smisla - dodaju jos jedan nivo informacija studentu koji se odlucuje za studiranje. A ne informator na 6 strana koji se manje vise kopira poslednjih 5 godina i koji je 95% orijentisan na unutrasnja pitanja - nastavu, procedure itd, a ako i spominje perspektive diplomaca, provlace se generalne fraze o cenjenosti studenata itd. 



#8 Minimax

Minimax
  • Banned
  • 187 posts

Posted 21 March 2014 - 14:25

Da je nas obrazovni sistem "pukao" nema sumnje. Medjutim "ucimo skolu za nesta sto nema prodju"  nije samo posledica "pucanja" obrazovnog sistema, vec i pogresnih odluka onih koji se odlucuju da "uce skolu za nesta sto nema prodju".

 

Nego zasto samo u "stranim kompanijama"? Zasto ne i u domacim?

Sta covek da upise, pravnika imamo za narednih 100 godina ekonomista isto tako ovo malo zanimanja koja trebaju stranim kompanijama je takodje popunjeno.

Sta upisati?



#9 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 21 March 2014 - 15:22

Da je nas obrazovni sistem "pukao" nema sumnje. Medjutim "ucimo skolu za nesta sto nema prodju" nije samo posledica "pucanja" obrazovnog sistema, vec i pogresnih odluka onih koji se odlucuju da "uce skolu za nesta sto nema prodju".

Nego zasto samo u "stranim kompanijama"? Zasto ne i u domacim?

Sta covek da upise, pravnika imamo za narednih 100 godina ekonomista isto tako ovo malo zanimanja koja trebaju stranim kompanijama je takodje popunjeno.
Sta upisati?


IT smerovi na raznim fakultetima? ETF? Energetika? Biotehnologije? , ...

Ako razmišljaš samo u domenu prava i ekonomije (ili što bi bilo još gore "menadžmenta") onda mi je jasno zašto pričaš o "učenju škole za nešto što nema prođu".

Evo mogu da ti iz ličnog iskustva potvrdim da Srbiji postoji velika nestašica kvalitetnog kadra u IT oblasti (daklem ne priučenih "stručnjaka" sa 6 meseci kursa ili diplomaca privatnih "IT" fakulteta (časni izuzetak je RAF) ).

Edited by tomas.hokenberi, 21 March 2014 - 15:23.


#10 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 21 March 2014 - 15:37

IT smerovi na raznim fakultetima? ETF? Energetika? Biotehnologije? , ...

Ako razmišljaš samo u domenu prava i ekonomije (ili što bi bilo još gore "menadžmenta") onda mi je jasno zašto pričaš o "učenju škole za nešto što nema prođu".

Evo mogu da ti iz ličnog iskustva potvrdim da Srbiji postoji velika nestašica kvalitetnog kadra u IT oblasti (daklem ne priučenih "stručnjaka" sa 6 meseci kursa ili diplomaca privatnih "IT" fakulteta (časni izuzetak je RAF) ).

Uciti bilo koji tehnicki fakultet sa "razumevanjem" bi trebalo da bude dovoljno. Medjutim, cesto se studja svede na polaganje ispita, a ta vestina nije mnogo korisna pri resavanju bilo kog logickog problema. Da ne ulazim u mogucnost 'dobijanja' ocene. ;)



#11 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 21 March 2014 - 15:49

Uciti bilo koji tehnicki fakultet sa "razumevanjem" bi trebalo da bude dovoljno. Medjutim, cesto se studja svede na polaganje ispita, a ta vestina nije mnogo korisna pri resavanju bilo kog logickog problema. Da ne ulazim u mogucnost 'dobijanja' ocene. ;)

Nazalost, tu imas pravo. Svako ko je "sa razumevanjem" savladao neki tehnički (ako ne sve, onda barem većinu)  ili prirodno-matematički fakultet i ima bazična IT znanja, može uz malo truda i entuzijazma da se nadje u vecini softverskih IT oblasti.

 

Problem je sto sve veci procenat studenata otaljava ispite, odnosno uči da "položi" a ne da nauči i razume gradivo, čak i na fakultetima koji su nekad važili za prestižne kao što je ETF ili PMF.

 

Posebno me "odusevljava" stav studenata o "nepotrebnim" predmetima na fakultetu kao sto je matematika :twak: :krsta:


Edited by tomas.hokenberi, 21 March 2014 - 15:50.


#12 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 21 March 2014 - 20:11

Nazalost, tu imas pravo. Svako ko je "sa razumevanjem" savladao neki tehnički (ako ne sve, onda barem većinu)  ili prirodno-matematički fakultet i ima bazična IT znanja, može uz malo truda i entuzijazma da se nadje u vecini softverskih IT oblasti.

 

Problem je sto sve veci procenat studenata otaljava ispite, odnosno uči da "položi" a ne da nauči i razume gradivo, čak i na fakultetima koji su nekad važili za prestižne kao što je ETF ili PMF.

 

Posebno me "odusevljava" stav studenata o "nepotrebnim" predmetima na fakultetu kao sto je matematika :twak: :krsta:

Ja recimo primecujem kod studenata epidemiju cekanja formula na tanjiru. Jako malo dece se upusta u izvodjenje i razmisljanje, kako bi to drugacije resili. Strano mi je to, uvek sam zeleo da vidim taj drugi nacin, pa cak sam se i sa profesorima raspravljao, oko mojih resenja.



#13 Rade2111

Rade2111
  • Banned
  • 1 posts

Posted 15 May 2014 - 14:38

Ljudi ja sam teška budala, video na netu oglas za čobane, zavrsio kurs za čobanina-blogera u Akademiji Krivi Stojko i zaposlio se kod njih.
Koliko znam jos im trebaju ovce.
Ogromna tašna-mašna kompanija, preko 200 ljudi zaposljeno al' kad bismo se zezali, odlicni uslovi za rad, solidna plata, pare padaju s neba.

 

[Izbrisan link]


Edited by DJ_Vasa, 15 May 2014 - 16:27.
'Sređivanje' oglasa


#14 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 15 May 2014 - 15:30

Ljudi ja sam zavrsio ruski,video na netu oglas zavrsio kurs za blogera u XXXi zaposlio se kod njih.
Koliko znam jos im trebaju ljudi.
Ogromna kompanija, preko 200 ljudi zaposljeno, odlicni uslovi za rad, solidna plata.

...

Mislis da su ovde ljudi toliko glupi da ne prepoznaju oglas u formi forumskog posta?

 

Nego, sta velis "kurs za blogera"? Da li mozda imaju i kurs za "forumskog postera", "korisnika internet news grupa" i "posiljaoca masovne elektronske poste/e-mail spamera" ?


Edited by DJ_Vasa, 15 May 2014 - 16:27.
Uklonjeni linkovi i reklama


#15 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 15 May 2014 - 15:32

Mislis da su ovde ljudi toliko glupi da ne prepoznaju oglas u formi forumskog posta?

 

Nego, sta velis "kurs za blogera"? Da li mozda imaju i kurs za "forumskog postera", "korisnika internet news grupa" i "posiljaoca masovne elektronske poste/e-mail spamera" ?

Mozda ima i kupac na eBay.com?