Jump to content


Photo
- - - - -

Jugoslavija, jugoslovenstvo (split. pitanja i predlozi)


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
613 replies to this topic

#61 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 December 2013 - 01:43

Spoiler

Nevezano sa celom pricom, stvarno imam totalno drugacija iskustva i sa Evropljanima i sa Amirikancima. 

Prvi dan kad sam usao u kucu i porusio sve zidove, dosao je novi komsija da me pita i da mi kaze ako mi treeba bilo kakva pomoc da ga pozovem. Kad mi je teebao posao pe 20 godina u Parizu jedan Danac me je odveo u restoran u kome radi da me predstavi gazdi zbog posla. Mislim da su svi ljudi spremni da pomognu i da se to vidi bas u trenucima kad je nesto jako tesko. Nema to veze sa Yu ili bilo cime, to je ipak ljudska reakcija u nevolji.

Spoiler

 

A je li mrde, taj dobri danac sto te odveo u restoran, za koji te je posao predstavio?

O boze, kako se otkrivate.

Onda dodjes ti, pa se meni kao rugas nazivajuci me cistacem? Smejurijo ljudska.

i



#62 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 December 2013 - 01:56

Kad bolje razmislim, hvala lepo.  Za mene jugoslovenska ideja nije stvar istorije i religije, nego stvarnosti i demokratije.



#63 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 22 December 2013 - 04:59

A je li mrde, taj dobri danac sto te odveo u restoran, za koji te je posao predstavio?

O boze, kako se otkrivate.

Onda dodjes ti, pa se meni kao rugas nazivajuci me cistacem? Smejurijo ljudska.

i

Ne razumem sta si htela ovime da kazes?



#64 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 22 December 2013 - 08:08

... Crnu Goru '79 nakon zemljotresa, kao i Skoplje '69. pa i Banjaluku '81. ..

Biće da je Skopje 1963, Banja Luka 1969, kad smo već na Istoriji.



#65 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 22 December 2013 - 10:40

Biće da je Skopje 1963, Banja Luka 1969, kad smo već na Istoriji.


U pravu si.
Moja greška u sećanju.

#66 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 December 2013 - 16:51

Ne razumem sta si htela ovime da kazes?

 

Time sam htela da kazem da to sto te neko odveo da te predstavi poslodavcu kojem treba tupa radna snaga za mizernu platu ne govori bas nista ni o njemu licno, ni o njegovom evropejstvu, a ponajmanje moze da bude osnov za donosenje bilo kakvih zakljucaka na ovu temu. Ja sam govorila o situaciji u kojoj se nepoznatim ljudima pozajmljuju ili daju pare. To sa situacijama koje si ti opisao nema blage veze.

I ponuditi pomoc komsiji koji nesto radi oko kuce ili stana, spada u osnovnu pristojnost. Neretko je i cista kurtoazija, jer je jasno da neces od coveka traziti da zasuce rukave i besplatno ti odradi nekoliko sati.

Situacija koju sam ja opisala dogadja se svakodnevno kad avioni kasne ili ih se preusmeri na druge aerodrome. Dogadjalo mi se i sa svedskom ekipom da cekamo satima i ne znamo kad cemo i da li cemo poleteti. Bese jednom u vreme onog islandskog vulkana, a mi imali uplaceno putovanje. Ljudi su se obracali osoblju iz agencije, ali medjusobno nisu razmenjivali ni informacije, a kamoli sta drugo. Po sistemu "ja sam se potrudio da saznam, pa mozes i ti isto to". Stvar navika i kulture, kao i potpuno drugacijih normi o tome sta se od drugog coveka moze traziti i ocekivati, a sta ne.

Devojka koju sam pominjala u prethodnim postovima zivi u Svedskoj i nisu joj nepoznate tamosnje norme. Zato sam i rekla da se Svedjanki ne bi obratila s istim zahtevom s kojim se obratila meni. Tu nema nikakve podele na dobro i lose, nikakvog vrednosnog suda, vec jednostavno drugacije funkcionisemo.



#67 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 22 December 2013 - 17:59


Devojka koju sam pominjala u prethodnim postovima zivi u Svedskoj i nisu joj nepoznate tamosnje norme. Zato sam i rekla da se Svedjanki ne bi obratila s istim zahtevom s kojim se obratila meni. Tu nema nikakve podele na dobro i lose, nikakvog vrednosnog suda, vec jednostavno drugacije funkcionisemo.

Vili mozda se ona ne bi obratila zato sto ima te predrasude da joj Svedjanka ne bi pomogla na isti nacin kao ti.  To je vise ksenofobicno nego sto je stvarno odlika jednog mentaliteta. Ti navodis da bi Svedjanka pomogla ali se osecala nadmocno - da li si se ikad zapitala da mozda to ti vidis kao nadmocno?

 

Tacno je jedna stvar iz tvoje price, da su se ti ljudi osecali blisko lakse jer imaju zajednicki kulturni background.



#68 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 22 December 2013 - 20:34

Time sam htela da kazem da to sto te neko odveo da te predstavi poslodavcu kojem treba tupa radna snaga za mizernu platu ne govori bas nista ni o njemu licno, ni o njegovom evropejstvu, a ponajmanje moze da bude osnov za donosenje bilo kakvih zakljucaka na ovu temu. Ja sam govorila o situaciji u kojoj se nepoznatim ljudima pozajmljuju ili daju pare. To sa situacijama koje si ti opisao nema blage veze.

I ponuditi pomoc komsiji koji nesto radi oko kuce ili stana, spada u osnovnu pristojnost. Neretko je i cista kurtoazija, jer je jasno da neces od coveka traziti da zasuce rukave i besplatno ti odradi nekoliko sati.

Situacija koju sam ja opisala dogadja se svakodnevno kad avioni kasne ili ih se preusmeri na druge aerodrome. Dogadjalo mi se i sa svedskom ekipom da cekamo satima i ne znamo kad cemo i da li cemo poleteti. Bese jednom u vreme onog islandskog vulkana, a mi imali uplaceno putovanje. Ljudi su se obracali osoblju iz agencije, ali medjusobno nisu razmenjivali ni informacije, a kamoli sta drugo. Po sistemu "ja sam se potrudio da saznam, pa mozes i ti isto to". Stvar navika i kulture, kao i potpuno drugacijih normi o tome sta se od drugog coveka moze traziti i ocekivati, a sta ne.

Devojka koju sam pominjala u prethodnim postovima zivi u Svedskoj i nisu joj nepoznate tamosnje norme. Zato sam i rekla da se Svedjanki ne bi obratila s istim zahtevom s kojim se obratila meni. Tu nema nikakve podele na dobro i lose, nikakvog vrednosnog suda, vec jednostavno drugacije funkcionisemo.

Vidi ovako, tada sam bio na ulici bez ikakvih prihoda balavander 26 godina. Slabo govorio Francuski i samo sam porazgovarao sa covekom, po tvojoj prici o evropljanima je trebao da mi kaze da mu je zao za moju situaciju i da ode da popije kaficu. To sto ti ne zelis da shvatis da su ljudi ljudi, to je tvoj problem(veliki), a ima svakako veze sa pomaganjem ljudi u nevolji. Taj osecaj plemstva je izrazito izrazen na Balkanu, ali svakako ne ponistava predusretljivost i spremnost drugih ljudi da pomognu. 



#69 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 December 2013 - 21:35

Vili mozda se ona ne bi obratila zato sto ima te predrasude da joj Svedjanka ne bi pomogla na isti nacin kao ti.  To je vise ksenofobicno nego sto je stvarno odlika jednog mentaliteta. Ti navodis da bi Svedjanka pomogla ali se osecala nadmocno - da li si se ikad zapitala da mozda to ti vidis kao nadmocno?

 

Tacno je jedna stvar iz tvoje price, da su se ti ljudi osecali blisko lakse jer imaju zajednicki kulturni background.

 

Svedjanka bi joj verovatno dala novac ako bi ga imala, ali bi njenu molbu smatrala nepristojnom. Svedjani su u pravilu mnogo odgovorniji od nas, bolje planiraju i polazeci od sebe, zameraju onima koji tako ne rade. Varovatno su i u pravu :) . Cinjenica je da se u tom pogledu prilicno razlikujemo. Nasa opustencija, uz ono "lako cemo" ili "snacicemo sed vec nekako", i njihova odgovornost su prilicno razlicite stvari.

A ovo o osecanju nadmoci se ne bih usudila da sama donosim zakljucak, cak i nakon mnogo vise godina provedenih ovde. To je ocena veceg broja razlicitih ljudi (sociologa, novinara...) cije misljenje sam imala prilike da cujem/procitam.

 

Zajednicki kulurni background - upravo to. Zato to sto je neko krenuo na put bez novca mi vidimo kao nevolju koja se nije mogla predvideti, dok ce neki drugi to videti kao neodgovornost i lose planiranje.



#70 crveno - beli

crveno - beli
  • Members
  • 6,335 posts

Posted 22 December 2013 - 22:32

Da mi nije poznata ta solidarnost iz vremena SFRJ pa da i kažeš da je nikada nije ni bilo.
Upravo solidarnost nas je sve povezivala u toj Jugoslaviji.
Ljudi su išli na radne akcije udaljeni ko zna koliko od svojih kuća. Ne znam da li ima porodice čiji makar jedan član nije bio na radnim akcijama. Bukvalno su izgrađivali zemlju jer su verovali da to rade za opšte dobro. Isto tako, cela Jugoslavija je pomagala Crnu Goru '79 nakon zemljotresa, kao i Skoplje '69. pa i Banjaluku '81. Ne kažem da tako nečeg nema i danas, recimo pomoć Kraljevu, ali kako su izvestili neki mediji i tu postoje neke malverzacije. Danas ne može da se izgradi kilometar puta da se neko ne ugradi a svima su, kao nikad, puna usta ljubavi za Srbiju.
Gde je ta ljubav prema Srbiji kada svako gleda samo sebe?
Taj ko kaže da je bratstvo i jedinstvo postojalo u Jugoslaviji zahvaljujući Titovoj diktaturi koja je nametnuta jugoslovenskim narodima, očigledno ne zna ništa o ljudskoj solidarnosti.

 

To je funkcionisalo zato sto je drustvo funkcionisalo ... kada se ono pocelo ekonomski raspadati i ljudi su zaboravili na svoju solidarnost.

 

Zajednicki kulurni background - upravo to. Zato to sto je neko krenuo na put bez novca mi vidimo kao nevolju koja se nije mogla predvideti, dok ce neki drugi to videti kao neodgovornost i lose planiranje.

 

U arapskim zemljama ljudi imaju po vise zena upravo zbog tih naucenih kulturnih obrazaca i zbog tog primopredavanja sistema vrednosti u porodici, pa ne kazemo da je to dobro. Hocu reci, krajnje je vreme da se prestanemo ponasati kao clanovi torova (to vazi i za Svedjane i za Egipcane i za Srbe ...) vec kao individue sa svojim pogledima na svet, svojim prednostima i svojim manama.  :)

Inace, ta podela na juznjake koji su smekeri, srdacni i neodgovorni i severnjake koji su kruti, hladni i odgovorni ... ima i drugacijih primera, pa tako neki 'nasi' vole da kazu da postoje karakterne razlike izmedju pravoslavaca, katolika i muslimana.

Po cemu je tvoje glediste tacno, a njihovo pogresno? :o  



#71 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 22 December 2013 - 23:40


Zajednicki kulurni background - upravo to. Zato to sto je neko krenuo na put bez novca mi vidimo kao nevolju koja se nije mogla predvideti, dok ce neki drugi to videti kao neodgovornost i lose planiranje.

Izvini ali i ja to smatram neodgovornoscu i losim planiranjem :) iako se jednom i meni desilo



#72 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 23 December 2013 - 00:28

Prije nekoliko godina, ovdje u Londonu, neki gasovod prsnuo i sve nas evakuisali iz cijele ulice. Policija je sve tjerala iz kuca i svi smo zavrsili u nekoj sali. Bilo je nekoliko stotina dusa iz svih krajeva planete. Mnogi nisu pricali ni engleski, a kamoli "nas" i opet se svi solidarno pomagali, dodavali deke i flase sa vodom i hranu.

 

Vili, bezveze ti je primjer, daj neki bolji. Ljudi u istoj nevolji se pomazu, bez obzira na porijeklo, nacionalnu ili etnicku pripadnost ili poznavanje jezika. 

 

Takvi smo prirodno, coporativni, bitno je da smo svi u istim govnima. 

 

Hajde sad nadji neki bolji primjer, ovaj u autobusu ti je za nula bodova. :)

 

Jugoslovenstvo je prevazidjeno. Da je opstalo i ubilo ove plemenske i vjerske identitete, pa i nekako ali nije. Sad je ne samo demode, nego i lose. Taman k'o i balinluk u Bosnjaka ili srBadzijstvo u Srba. A 90% vas "Jugoslovena" ovdje, na ovom topicu ste srBovi, samo sa malim "b" u sredini. Ne vjerujem vam ni kad darove nosite ili vodu i cips da dijelite.



#73 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 23 December 2013 - 00:43


Jugoslovenstvo je prevazidjeno. Da je opstalo i ubilo ove plemenske i vjerske identitete, pa i nekako ali nije. Sad je ne samo demode, nego i lose. Taman k'o i balinluk u Bosnjaka ili srBadzijstvo u Srba. A 90% vas "Jugoslovena" ovdje, na ovom topicu ste srBovi, samo sa malim "b" u sredini. Ne vjerujem vam ni kad darove nosite ili vodu i cips da dijelite.

Nemoj da se vredjamo ovako napamet kad ne znas ljude.



#74 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 23 December 2013 - 01:23

Nemoj da se vredjamo ovako napamet kad ne znas ljude.

 

Ja se ne vredjam. A ako ja ne znam Jugoslovene, ne znam onda ko ih zna. I Jugoslovene i "Jugoslovene".

 

Ma nemojte, nema vise potrebe. Gotova je to prica. 

 

Zavrsena.



#75 jasamja32

jasamja32
  • Banned
  • 676 posts

Posted 23 December 2013 - 02:44

 A 90% vas "Jugoslovena" ovdje, na ovom topicu ste srBovi, samo sa malim "b" u sredini. Ne vjerujem vam ni kad darove nosite ili vodu i cips da dijelite.

 

samo da se razumemo da gradjani Srbije vrlo retko mastaju o Yugi, ta sentimentalnost je zal za dozivotnim radnim mestom i besplatnom gajbom od drzave i apsolutno nizacim vise...