Jump to content


Photo
- - - - -

Eurostan - ne potpisujte ugovor da bi gledali stan


  • Please log in to reply
809 replies to this topic

#1 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 07 December 2013 - 12:35

Resio sam da iskoristim svoje moderatorsko pravo da upozorim kako Agencije zloupotrebljavaju novi zakon.

 

Pozvao sam Eurostan da pogledam jedan stan i receno mi je da, ako zelim da ga gledam, moram sa njima da potpisem ugovor o posredovanju, a prema uslovima opstog poslovanja na njihovom sajtu. Cak su me uveravali da vec 10 dana to zahtevaju od svakog kupca i da niko nije odbio. Rekli su mi i da je sada manja provizija (2%), sto bi sve bilo u redu da sam naivan (procenat mi je apsolutno nebitan, bitna je samo apsultna suma koju placam - i nju mogu da ugradim u cenu koju sam spreman da platim, pa neka se dogovore sa prodavcem da se odrekne dela cene ili neka se oni odreknu dela svoje provizije u apsolutnom iznosu).

 

Ono o cemu se zapravo radi jeste zaobilazenje zakona - oni verovatno nemaju potpisan ugovor o posredovanju sa prodavcem (koji ne zeli da im da procenat ili ekskluzivu), pa potpisuju sa kupcima da bi izbegli kazne. 

 

Moj savet - ne nasedajte!


Edited by alexnikolic na kvadrat, 07 December 2013 - 12:36.

  • 8

#2 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 07 December 2013 - 13:03

Resio sam da iskoristim svoje moderatorsko pravo da upozorim kako Agencije zloupotrebljavaju novi zakon.

 

Pozvao sam Eurostan da pogledam jedan stan i receno mi je da, ako zelim da ga gledam, moram sa njima da potpisem ugovor o posredovanju, a prema uslovima opstog poslovanja na njihovom sajtu. Cak su me uveravali da vec 10 dana to zahtevaju od svakog kupca i da niko nije odbio. Rekli su mi i da je sada manja provizija (2%), sto bi sve bilo u redu da sam naivan (procenat mi je apsolutno nebitan, bitna je samo apsultna suma koju placam - i nju mogu da ugradim u cenu koju sam spreman da platim, pa neka se dogovore sa prodavcem da se odrekne dela cene ili neka se oni odreknu dela svoje provizije u apsolutnom iznosu).

 

Ono o cemu se zapravo radi jeste zaobilazenje zakona - oni verovatno nemaju potpisan ugovor o posredovanju sa prodavcem (koji ne zeli da im da procenat ili ekskluzivu), pa potpisuju sa kupcima da bi izbegli kazne. 

 

Moj savet - ne nasedajte!

Pa ne bi valda izbrisao post ili banovao nekog ko bi to isto uradio!?


  • 1

#3 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 07 December 2013 - 13:53

Ne bih brisao, ali ocekujem da se agencija javi sa svojom verzijom i mozda zeljama da se tema skine - nece biti skinuta.
  • 8

#4 rkomi

rkomi
  • Members
  • 206 posts

Posted 07 December 2013 - 15:36

Hvala za ovu informaciju alexnikolic na kvadrat.

Videcemo iskustva sa drugim agencijama. Ovo stvarno zvuci kao navlacenje.

Pitanje je - ako nemaju ugovor sa prodavcem, da li smeju da oglase stan uopste? Nesto u vezi sa time su pominjali ljudi na forumu, a da se nalazi u novom zakonu.


  • 1

#5 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 07 December 2013 - 20:01

Naravno da ne smeju da oglase stan ukoliko nisu sklopili ugovor o posredovanju sa prodavcem. U tom slucaju direktno krse zakon.


  • 2

#6 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 07 December 2013 - 20:10

Sto se tice Eurostana meni se licno dopada to sto su na svojm sajtu jasno istakli uslove poslovanja, nov zakon  o prometu, pa cak i primere ugovora o posredovanju, kako za prodavca, tako i za kupca, sto je u skladu sa novousvojenim zakonom i sto bi trebalo/je trebalo  da ucine i ostale agencije ( a mnoge to jos nisu odradile ). Medjutim, ako je istina ovo o cemu Alex pise, onda sve pada u vodu.


Edited by Technogod, 07 December 2013 - 20:13.

  • 1

#7 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 08 December 2013 - 00:06

Sto se tice Eurostana meni se licno dopada to sto su na svojm sajtu jasno istakli uslove poslovanja, nov zakon  o prometu, pa cak i primere ugovora o posredovanju, kako za prodavca, tako i za kupca, sto je u skladu sa novousvojenim zakonom i sto bi trebalo/je trebalo  da ucine i ostale agencije ( a mnoge to jos nisu odradile ). Medjutim, ako je istina ovo o cemu Alex pise, onda sve pada u vodu.

 

Meni je jako cudno da se uslovljava kupac pre gledanja stana da potpisuje ovaj ugovor.. Tim ugovorom kupac postaje nalogodavac, pa samim tim oni ispunjavaju zakonsku obavezu - potpisali su ugovor sa nalogodavcem - niko meni ne garantuje da su ga potpisali i sa prodavcem. Tako moze da se nastavi praksa od pre ovog zakona da se oglasava sve sto im padne na pamet jer cim potpises, kao kupac, sa njima neki ugovor - oni su cisti pred zakonom..


  • 0

#8 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 08 December 2013 - 12:24

Meni je jako cudno da se uslovljava kupac pre gledanja stana da potpisuje ovaj ugovor..  

 

Pre svega je neprofesionalno uslovljavati kupca na taj nacin ( ukoliko isti nije samoinicijativno izrazio zelju za potpisivanjem ugovora), i sasvim sigurno nije u skladu sa dobrom poslovnom politikom, ali 

imaju diskreciono pravo da zahtevaju tako nesto. Ja licno bih im se zahvalio i napustio hjihove prostorije.

 

 

Tim ugovorom kupac postaje nalogodavac, pa samim tim oni ispunjavaju zakonsku obavezu - potpisali su ugovor sa nalogodavcem - niko meni ne garantuje da su ga potpisali i sa prodavcem. Tako moze da se nastavi praksa od pre ovog zakona da se oglasava sve sto im padne na pamet jer cim potpises, kao kupac, sa njima neki ugovor - oni su cisti pred zakonom..

 

Ako rade po zakonu, nemaju izbora. Dakle moraju imati ugovor sa prodavcem da bi mogli da oglasavaju nekretninu. Sa kupcem mogu a i ne moraju imati potpisan ugovor. Simple as that.


  • 0

#9 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 08 December 2013 - 12:49

Pre svega je neprofesionalno uslovljavati kupca na taj nacin ( ukoliko isti nije samoinicijativno izrazio zelju za potpisivanjem ugovora), i sasvim sigurno nije u skladu sa dobrom poslovnom politikom, ali 

imaju diskreciono pravo da zahtevaju tako nesto. Ja licno bih im se zahvalio i napustio hjihove prostorije.

 

Epilog moje price je sledeci - rekao sam im da necu nista potpisivati da bih gledao nekretninu, zavrsio razgovor.. Onda su me zvali posle 20 min i rekli - ok, napravicemo izuzetak za vas.. Dakle, mutljavina. 


  • 5

#10 rkomi

rkomi
  • Members
  • 206 posts

Posted 08 December 2013 - 15:57

Epilog moje price je sledeci - rekao sam im da necu nista potpisivati da bih gledao nekretninu, zavrsio razgovor.. Onda su me zvali posle 20 min i rekli - ok, napravicemo izuzetak za vas.. Dakle, mutljavina. 

!#@!%!@%@^$&^^&#. Kakvo muljanje, strasno.


  • 0

#11 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 08 December 2013 - 16:41

Meni je jako cudno da se uslovljava kupac pre gledanja stana da potpisuje ovaj ugovor.. Tim ugovorom kupac postaje nalogodavac, pa samim tim oni ispunjavaju zakonsku obavezu - potpisali su ugovor sa nalogodavcem - niko meni ne garantuje da su ga potpisali i sa prodavcem. Tako moze da se nastavi praksa od pre ovog zakona da se oglasava sve sto im padne na pamet jer cim potpises, kao kupac, sa njima neki ugovor - oni su cisti pred zakonom..

Zar se ugovor ne potpisuje tek kad kupac odluci da hoce da kupi nektretninu, pa onda agencija ide i prgovara o ceni?


  • 0

#12 Dr.Socrates

Dr.Socrates
  • Members
  • 14 posts

Posted 14 December 2013 - 17:16

ne kapiram...

 

tražili su ti da potpišeš da ćeš platiti iako ne kupiš stan ????


  • 0

#13 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 14 December 2013 - 19:55

Ne, vec da ce platiti proviziju ukoliko kupi stan preko njih.


  • 0

#14 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 14 December 2013 - 20:40

Vidi se da agencije revnosno prate forum.

Shvatili su da smo bar neke detalje uvideli, tj. da mnogo ljudi nece potpisivati "potvrde" da su videli stan, pa sad traze da se potpise unapred i da zarade brdo para, opet ni na cemu.

 

Sta bi sada bio fenomenalan potez?

Doci do tog kupca i bar mu ukazati da prati forum kako bi video kako njegova agencija zapravo za njegovu proviziju "bira" kupce jer zeli astronomsku zaradu iako ih on vec po obavezi placa.

 

To je ono o cemu sam pricao, ostecen kupac, ostecen prodavac, a oni love u mutnom. Jedini nacin da se na vreme sve iskristalise u ovoj oblasti je da sve ovo izadje na videlo, da se negde javno objave iskustva Hrvatske koja smo navodili i da se prosto "trzisnom utakmicom" prociste agencije koje zele astronomske provizije.

 

Svaki prodavac koji bi bio upucen u ovako nesto brzo bi mogao da proveri da li ga agencija vara tako sto bi sam okrenuo agenciju da vidi stan.

Nazalost, vecina medija ce verovatno imati korist, ili bar placanje od agencija da o ovome cute.

 

Ako je dupla provizija, neka bude, ali to moraju i da znaju, i da prihvate i prodavac i kupac, pa da vidimo ko ce u ovako teskim uslovima sa kim saradjivati.


  • 2

#15 Dr.Socrates

Dr.Socrates
  • Members
  • 14 posts

Posted 14 December 2013 - 23:01

pa u čemu je onda problem?

 

plaćaš samo ako kupiš onaj stan koji si gledao preko njih.

 

ili bi ti da ne platiš uopšte :)


  • 0