Jump to content


Photo
- - - - -

Rešenje ekonomske krize


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
27 replies to this topic

#16 ing.glick

ing.glick
  • Members
  • 412 posts

Posted 08 December 2013 - 16:44

Napomunjem da je porez na zaradu 10%. Porez na zaradu. Sve ostalo su razni doprinosi.

 

Lepo sam ti objasnio da nisu sve ostalo doprinosi. Ono sto se zvanicno zove doprinos smo rasclanili na dva dela, deo koji je stvarno doprinos i deo koji je porez. Grubo uzevsi 2/3 doprinosa su u stvari porez, a 1/3 stvarno doprinosi. Veci deo poreza je prikazan kroz doprinose, po gruboj racunici zi prethodnog posta imamo da je otprilike cetvrtina poreza prikazana kao porez, a tri cetvrtine prikazane kao doprinosi. Razlika izmedju 10% i 40% je sustinska i ne moze se prenebregnuti ni u najgruboljoj aproksimacijii.

 

 

Kada se uvede sintetički porez promet na crnom tržištu pada jer svi koji primaju platu traže račun. Ako prodavac na crno ne može da izda račun kupac neće da kupi robu jer mu je to 20% skuplje. Radije će kupiti robu sa računom koji mu omogučuje da mu plata bude 10% veća. I to je objašnjeno u osnovnom tekstu.

 

Ne svi, nego samo oni koji primaju platu na racun. Ne kazem da je ideja losa, ali meni licno se ne svidja ideja da se bakcem sa racunima. Ne volim ideje u kojoj onaj koji radi posteno ima dodatno cimanje, a onaj koji "vara" nema, time sam samo dodatno kaznjen.



#17 ing.glick

ing.glick
  • Members
  • 412 posts

Posted 08 December 2013 - 16:53

Nisam razumeo sta se desava sta stednjom. Ako stavim pare na stednju imam pravo na odbitak poreza. Ali onda kad podignem pare opet ulazim u poresku obavezu? Jel isto vazi i za kupovinu deonica ili obveznica?



#18 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 08 December 2013 - 16:54

Kopija fiskalnog računa može da se čuva godinama bez ikakvih problema.

A sad o kupovinoi u inostranstvu i švercu. Ako se primeni sintetički porez svako ko primi platu i ode u kupovinu van zemlje platiće 20% porez na dohodak jer račun koji se izda van zemlje ne može da se priloži za odbitak poreza. Pored toga robu iz uvoza ne moze da proda na crno jer svako ko prima platu tražiće mu račun jer bez njega opet mora da plati 20% poreza na dohodak. Faktički ako priloži račune za ceo iznos plate njegova plata je veća za 10% u odnosu na sadašnji porez.

To upravo pokreće proizvodnju i konpletnu privredu i šiti je od nelojalne konkurencije, Pročitaj zadnji deo teksta još jednom.

Broj zaposlenih na buđetu je politička odluka trenutne vlasi koja ima finansiski efekat. Ona će zbog toga biti kažnjena ili nagrđena zavisno od toga koju meru bude primenila. Smanjenje ili povećanje broja zaposleni na buđetu direkto utiče na opterećenje ili rasterećenje privrede.

 

 kako priznati kopiju ?  neko moze onda napraviti 10 kopija istog racuna . overa mozda?  opet dodatna administracija..  dobit koja bi mozda izasla iz tvojih navoda o porezima otisla bi na tu dodatnu administraciju... rezultat- sretnije stranke - imace nesto vise glasaca...

 

Sto se sverca tice... ovo sto navodis Suboticane ne bi pogodilo ic.  Taj povrat poreza ce dobiti od madjara podizanjem AFA-e koja je unazad racunana oko 20%.  Dakle na isto su.  Stim da su ipak proizvodi i dalje kud i kamo jeftiniji tamo nego u Subotici.   OK, smanjio bi preprodavce na buvljaku ali bi povecali pojedinacne prelaze onih koji kupuju za sebe a ne sverc. Tompa i marketi su na 12ak km od granice i troskovi za gorivo su i kao i do nekih vecih marketa van grada. Daljina dostigljiva i za bicikle koji su u Subotici veoma popularno prevozno sredstvo... Slicno je i za ostale pogranicne prostore. A cene neuporedive.  Da ne govorim o tome da npr milka "nasa" i ona "preko" nije ni priblizno ista. i to ne samo u gramazi/ ceni vec i po receptnom sastavu.  ( kupi milku od ulicnih prodavaca- pogledaj deklaraciju za koje zemlje je namenjena i uporedi sa onima za nase trziste u marketima)...  Razlika u praskovima za pranje vesa je jos veca.


Edited by Doc Holliday, 08 December 2013 - 16:55.


#19 ing.glick

ing.glick
  • Members
  • 412 posts

Posted 08 December 2013 - 17:19

- да сви који су радили на црно, да би радили даље, отварају фирме, јер без регуларног издавања рачуна не могу да дођу до клијената;                     

 

Ovo isto nije tacno. Kazete da bez regularnog izdavanja racuna odredjeni klijenti ne bi mogli da dobiju povrat poreza. Sto znaci da bi cena prema njima bila 20% veca (pod uslovom da uopste nemaju crnih para) Tih 20% ide drzavi, ne ostaje prodavcu, znaci da prodavac nije automatski motivisan da otvori firmu. 
 

Neka imamo dva prodavca, A1 koji radi na crno i B1 koji radi na belo, i dva kupca, C2 prima platu na racun i D2 na crno.

 

A1 prodaje robu ili usluge za 100 dinara na crno,

B1 prodaje za 120 dinara, od cega 20 dinara ide drzavi, a 100 njemu.

 

Kupac C2 placa robu prodavca A1 100 dinara, a prodavca B1 120 dinara, pri cemu mora da plati drzavi 20 dinara poreza ako je kupio od A1. Njemu je cena u svakom slucaju 120 dinara, svejedno mu je.

 

Kupac D2 placa robu prodavca A1 100 dinara, a prodavca B1 120 dinara, njemu nije svejedno, bolje mu je da kupi od A1.

 

Nigde ne vidim taj momenat da ce A1 gubiti klijente i morace da predje na legalno poslovanje (da bi se izjednacio sa B1). Tacno je da A1 gubi prednost u odnosu na B1, ali ne i da je prednost na drugoj strani.

 

Ono sto se takodje zanemaruje je da ljudi uvek imaju deo crnih i deo belih para. Stvorila bi se eksplicitna razlika izmedju njih, prakticno bi nastale dve valute, crni i beli dinar. Recimo kad kupujes polovna kola, za 3000 crnih evra bi verovatno dobio ista kola kao i za 3600 belih.



#20 preduzetnik62

preduzetnik62
  • Members
  • 15 posts

Posted 09 December 2013 - 00:18

Nisam razumeo sta se desava sta stednjom. Ako stavim pare na stednju imam pravo na odbitak poreza. Ali onda kad podignem pare opet ulazim u poresku obavezu? Jel isto vazi i za kupovinu deonica ili obveznica?

Naravno. Dokle god novac ide u legalne tokove imaš pravo na odbitak. Ako si stavio na štednju. OK. Skineš sa štednje i kupiš nešto. Opet OK dokle god donosiš račune. OK. Kupiš nemaš račun plati 20%. Odeš u inostranstvo kupiš tamo robu dobiješ račun ta država ti vraća PDV ali zato ovde plati 20%. Pa i naša država vraća PDV kad izvezeš robu. Bitno je da novac ne ode na crno tržište. Tada oni koji rade na crno ne mogu da rade jer ne mogu da izdaju račune. Državni prihodi bi se povećali na ime PDV-a bar dva puta. Znaš li koliko je to novca. Više ne bi držav bila bez para. Mogla bi da još smanji namete u privredi i da poboljša uslove poslovanja. Bila bi interesantnija za strana ulaganja. Veći broj zaposlenih povećava kupovnu moć. Itd. i sl.

 

Apsurdni su apeli na televiziji uzmite račun. Ako mi neko nudi jeftiniju robu bez račun naravno da ću je uzeti. Račun mi ništa ne znači ako nemam povraćaj. A ko može da mi da račun. Regularna firma. Znači samo se vrši pritisak na regularne firme da ne rade na sivo. Crno tržište na može da da račun ali daje jeftiniju robu.

Apel je usmeren samo na regularne firme koje se brane od crnog trzišta sivom ekonomijom. Apsurd.

 

Apsur je i ova rečenica. Firme zakidajući državu čine uslugu državi jer da je ne zakidaju zatvorili bi a onda država nema baš nikav prihod od njih.



#21 preduzetnik62

preduzetnik62
  • Members
  • 15 posts

Posted 09 December 2013 - 01:03

Lepo sam ti objasnio da nisu sve ostalo doprinosi. Ono sto se zvanicno zove doprinos smo rasclanili na dva dela, deo koji je stvarno doprinos i deo koji je porez. Grubo uzevsi 2/3 doprinosa su u stvari porez, a 1/3 stvarno doprinosi. Veci deo poreza je prikazan kroz doprinose, po gruboj racunici zi prethodnog posta imamo da je otprilike cetvrtina poreza prikazana kao porez, a tri cetvrtine prikazane kao doprinosi. Razlika izmedju 10% i 40% je sustinska i ne moze se prenebregnuti ni u najgruboljoj aproksimacijii.

 

 

 

Ne svi, nego samo oni koji primaju platu na racun. Ne kazem da je ideja losa, ali meni licno se ne svidja ideja da se bakcem sa racunima. Ne volim ideje u kojoj onaj koji radi posteno ima dodatno cimanje, a onaj koji "vara" nema, time sam samo dodatno kaznjen.

Zvanično je 10%. A da su ga preterali sa doprinosima videli su i sami pa sada smanjuju.

 

Što setiče plate na račun ili na keš ako je regulana firma svejedno, Ako ne donese račune od sledeće plate će se odniti 20%. A ako neko prima platu na crno naravno da ga baš briga. Međutim pošto je mnogo veća količina plata na belo povećao bi se promet u regularnim firmama pa posle izvesnog vremena polako ali sigurno bi se zbog smanjeno prometa smanjile plate na crno a i broj firmi koje rade na crno. Prešle bi na belo jer im je pao promet zbog ne izdavanja računa. To je obrnuti proces od ovog sad. Treba će vremena kao što je trebalo i crnom tržištu da se razvije. Cimaće se oni koji varaju. A pošteni će se navići da čuvaju račune kao što su se i u drugim državama navikli. Nešto slično kao i sa ovim katicama sa popustima. Sada ih svi nose. Zašto. Novac je u pitanju. Za 10% veću paltu navikli bi se i na komplikovanije stvari.

 

Država bi tu mogla da pomogne sama sebi. Ako u Bosni za 300 eura platu plaćaju 100 eura za doprinose. Što ne bi taj odnos bio i kod nas. To znači neće više da se daje deo plate na crno a deo na belo. Ne samo to nego bi ljudi sa većom regularnom platom mogli da imaju veću kreditnu sposobnost. Veća kreditne sposobnost daje veću kupovnu moć. To je i dodatna motivacija da se neko s crnog tržišta pebaci na belo.



#22 preduzetnik62

preduzetnik62
  • Members
  • 15 posts

Posted 09 December 2013 - 01:43

Ovo isto nije tacno. Kazete da bez regularnog izdavanja racuna odredjeni klijenti ne bi mogli da dobiju povrat poreza. Sto znaci da bi cena prema njima bila 20% veca (pod uslovom da uopste nemaju crnih para) Tih 20% ide drzavi, ne ostaje prodavcu, znaci da prodavac nije automatski motivisan da otvori firmu. 
 

Neka imamo dva prodavca, A1 koji radi na crno i B1 koji radi na belo, i dva kupca, C2 prima platu na racun i D2 na crno.

 

A1 prodaje robu ili usluge za 100 dinara na crno,

B1 prodaje za 120 dinara, od cega 20 dinara ide drzavi, a 100 njemu.

 

Kupac C2 placa robu prodavca A1 100 dinara, a prodavca B1 120 dinara, pri cemu mora da plati drzavi 20 dinara poreza ako je kupio od A1. Njemu je cena u svakom slucaju 120 dinara, svejedno mu je.

 

Kupac D2 placa robu prodavca A1 100 dinara, a prodavca B1 120 dinara, njemu nije svejedno, bolje mu je da kupi od A1.

 

Nigde ne vidim taj momenat da ce A1 gubiti klijente i morace da predje na legalno poslovanje (da bi se izjednacio sa B1). Tacno je da A1 gubi prednost u odnosu na B1, ali ne i da je prednost na drugoj strani.

 

Ono sto se takodje zanemaruje je da ljudi uvek imaju deo crnih i deo belih para. Stvorila bi se eksplicitna razlika izmedju njih, prakticno bi nastale dve valute, crni i beli dinar. Recimo kad kupujes polovna kola, za 3000 crnih evra bi verovatno dobio ista kola kao i za 3600 belih.

Ako imaš regularnu platu i ako kupiš robu bez računa platićeš 20% poreza na 100 dinara a to je 120 dinara za robu na crno. Ako to isto kupiš sa računom košta će te isto ali imaćeš račun i garanciju i neće ti uzeti 20% za porez. A to znači 10% veću paltu u odnosu na sadašnje stanje. Ako imaš crnu platu kupovaćaš gde god hoćeš ali plata će ti ostati ista. Uostalom imaš objašnjenje u predhodnom odgovoru. To je proces. Traje. Ali se kreće u pozitivnom smeru. To na zapadu ima i drugu težinu. Kod njih postoji zakon o poreklu imovine. A to će koliko ja vidim doći i kod nas. Za sada poreklo imovine važi samo za organizovani kriminal. Pa zar nije kriminal ako ne možeš da dokažeš svoju imovinu. 

 

Primer:

Jedan moj kolega je otišao u Ameriku i posle 5 godina otac mu pošalje 30 000 eura od prodaje imanja. Pošto je imao neka dva krša od kola reši da kupi dobar auto. U roku od 10 dana na vrata stiže poreska. Naj ljubaznije su zamolili da im objasne odakle im toliki novac jer po njihovoj evidenciji nisu mogli da on i žena od dve plate uštede 30 000 eura za 5 godina. Kada su dali dokaze daje to otac poslao novac od prodatog imanja zahvalili su se i otišli.Tamo se računi i ostala dokumenta čuvaju kao oči u glavi. I cimaju se samo oni koji nisu regularni. Zato u državnoj kasi ima para i za socijalu i sve što treba državi.  



#23 ing.glick

ing.glick
  • Members
  • 412 posts

Posted 09 December 2013 - 11:43

Ako se promet obavi crnim dinarima, drzava ne dobija 20%. Cak i ako neko ima registrovanu firmu moze da prima crne dinare. Tih 20% ostaje ljudima koji su obavili transakciju. To je u gornjem primeru trgovina izmedju A1 i D2. Tvrdjenje da ce trgovina na crno biti u podredjenom polozaju zbog obracuna poreza je jednostavno pogresna.

 

Ja ne mogu bolje od ovoga objasniti gde gresite u konkretnom tvrdjenju. Nekom ko resava integrale napamet treba da je vec ocigledno gde gresi. Doduse, sto kaze Djordje Orvelski - 'There are some ideas so absurd that only an intellectual could believe them.'
Adje, masincima obicno logika nije jaca strana, pa imas mali popust od mene. :)

 

 

 

 



#24 preduzetnik62

preduzetnik62
  • Members
  • 15 posts

Posted 09 December 2013 - 21:49

Ako se promet obavi crnim dinarima, drzava ne dobija 20%. Cak i ako neko ima registrovanu firmu moze da prima crne dinare. Tih 20% ostaje ljudima koji su obavili transakciju. To je u gornjem primeru trgovina izmedju A1 i D2. Tvrdjenje da ce trgovina na crno biti u podredjenom polozaju zbog obracuna poreza je jednostavno pogresna.

 

Ja ne mogu bolje od ovoga objasniti gde gresite u konkretnom tvrdjenju. Nekom ko resava integrale napamet treba da je vec ocigledno gde gresi. Doduse, sto kaze Djordje Orvelski - 'There are some ideas so absurd that only an intellectual could believe them.'
Adje, masincima obicno logika nije jaca strana, pa imas mali popust od mene. :)

Mašincima je logika jača strana. Sintetički porez nisam ja izmislio. Nemoj meni da objašnjavaš gde ja grešim. Na zapadu ima primera za primenu ovog poreza koliko hoćeš. Njima objasni kako i zašto to ne radi. A pobaj da prodaš robu na crno na zapadu pa ćeš videti kako to radi ili ne radi. 

Pošto barataš sa crnim i belim dinarima dobro ne bih da ti kvarim znanje sa daljim objašnjenjima. Trebaju mi konstruktivne i realne primedbe. Hvala na saradnji. Čika Djordje se odnosi i na tebe. 



#25 preduzetnik62

preduzetnik62
  • Members
  • 15 posts

Posted 09 December 2013 - 22:23

 kako priznati kopiju ?  neko moze onda napraviti 10 kopija istog racuna . overa mozda?  opet dodatna administracija..  dobit koja bi mozda izasla iz tvojih navoda o porezima otisla bi na tu dodatnu administraciju... rezultat- sretnije stranke - imace nesto vise glasaca...

 

Sto se sverca tice... ovo sto navodis Suboticane ne bi pogodilo ic.  Taj povrat poreza ce dobiti od madjara podizanjem AFA-e koja je unazad racunana oko 20%.  Dakle na isto su.  Stim da su ipak proizvodi i dalje kud i kamo jeftiniji tamo nego u Subotici.   OK, smanjio bi preprodavce na buvljaku ali bi povecali pojedinacne prelaze onih koji kupuju za sebe a ne sverc. Tompa i marketi su na 12ak km od granice i troskovi za gorivo su i kao i do nekih vecih marketa van grada. Daljina dostigljiva i za bicikle koji su u Subotici veoma popularno prevozno sredstvo... Slicno je i za ostale pogranicne prostore. A cene neuporedive.  Da ne govorim o tome da npr milka "nasa" i ona "preko" nije ni priblizno ista. i to ne samo u gramazi/ ceni vec i po receptnom sastavu.  ( kupi milku od ulicnih prodavaca- pogledaj deklaraciju za koje zemlje je namenjena i uporedi sa onima za nase trziste u marketima)...  Razlika u praskovima za pranje vesa je jos veca.

Idemo od početka. Crno tržište nastaje kada se uslovi poslovanja poremete do te mere da ne može da se izdrži i ljudi gase firme i počinju da rade na crno. Uz to država sve to posmatra blagonakolno i kao jedan vid socijale. U stvari iza toga stoje veoma krupne face koje robu uvoze u velikim količinama bez carine, poreza i akciza. Ako im niko ne traži račun ostvariće ekstra profit a država će ostati bez svog prihoda. Toga ne bi bilo ako svako traži račun. A tražiće ga ako ima neku korist od toga. Tako funkcioniše bilo koja vrsta sintetičkog poreza na zapadu gde je i nastao. Nije pitanje da li to radi nego kako ga primeniti u našim uslovima. Pitanje je da li ćs ga neko i primeniti uopšte jer mu ne odgovara. Sve je pitanje interesa.

 

E da! Kopija se naravno jer ti stojiš iza verodostojnosti. Kazna za zloupotrebu je takva da ti se neisplati da je falširaš. A provera je vrlo laka. Svaki račun ima svoj broj a svaka firma svoj pib. Kad se slože kockice sve se vidi. A tebi se oduzima pravo na odbitak poreza znači 10% manja plata. 



#26 preduzetnik62

preduzetnik62
  • Members
  • 15 posts

Posted 09 December 2013 - 22:36

Zapitajmo se zašto jedna takva mera koja se pokazala na zapadu vrlo efikasna uopšte ne pominje. Kao da je tabu tema. Bar da izađe neko u javnost i kaže da posatoji takva mera i da se ne primenjuje zbog toga i toga. Ništa samo tajac. Kao da ne postoji.



#27 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 09 December 2013 - 22:52

Primer:

Jedan moj kolega je otišao u Ameriku i posle 5 godina otac mu pošalje 30 000 eura od prodaje imanja. Pošto je imao neka dva krša od kola reši da kupi dobar auto. U roku od 10 dana na vrata stiže poreska. Naj ljubaznije su zamolili da im objasne odakle im toliki novac jer po njihovoj evidenciji nisu mogli da on i žena od dve plate uštede 30 000 eura za 5 godina. Kada su dali dokaze daje to otac poslao novac od prodatog imanja zahvalili su se i otišli.Tamo se računi i ostala dokumenta čuvaju kao oči u glavi. I cimaju se samo oni koji nisu regularni. Zato u državnoj kasi ima para i za socijalu i sve što treba državi.  

Zakljucak ti je netacan ili ti je prijatelj pogresno preneo. U roku od 10 dana nije moglo da se pojavi poresko, jer poresko kontrolise po isteku godine, nakon sto je predata poreska prijava, pa ce za ovu godinu poceti kontrolu tek negde u aprilu. Pojavili su se verovatno inspektori za pranje para. Niko ti ne kontrolise ili evidentira koliko ti mozes da ustedis, ali ako ti naprasno stigne iz nepoznatog izvora suma od preko 10,000 dolara a da banci nisi najavio odakle, mogu da dodju da pitaju. Postoji citav poreski zakon o tome da bi sprecio pranje para narko kartela.



#28 preduzetnik62

preduzetnik62
  • Members
  • 15 posts

Posted 10 December 2013 - 06:54

Zakljucak ti je netacan ili ti je prijatelj pogresno preneo. U roku od 10 dana nije moglo da se pojavi poresko, jer poresko kontrolise po isteku godine, nakon sto je predata poreska prijava, pa ce za ovu godinu poceti kontrolu tek negde u aprilu. Pojavili su se verovatno inspektori za pranje para. Niko ti ne kontrolise ili evidentira koliko ti mozes da ustedis, ali ako ti naprasno stigne iz nepoznatog izvora suma od preko 10,000 dolara a da banci nisi najavio odakle, mogu da dodju da pitaju. Postoji citav poreski zakon o tome da bi sprecio pranje para narko kartela.

Moguće je da mi je njegov otac to karikirano preneo. Suština je u tome da tamo ne možeš da se pojaviš sa novcem ni od kuda i kupiš kola, kuću, fabriku kao kod nas. Ne može da ja sam lekar, pekar, apotekar, .... advokat i imam šta nemam a kad vidiš koliki je porez platio ima samo dobru patu. Imaju ceo set zakona koji sprečavaju crne tokove novca. Tako su svi ravnopravni na tržištu i podstiču rast privrede a samim tim pune državnu kasu. 

Sve to se jednom rečiju zove uslovi poslovsnja. Tamo gde su uslovi poslovsnja bolji tamo se investira i spolja i iznutra. Ljudi se zapošljavaju puni se kasa i sve normalno funkcioniše.

Angelija, da li je sintetički porez kod nas ne primenljiv.