Jump to content


Photo
- - - - -

Život se premestio ( vratio ) na buvljake


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
43 replies to this topic

#31 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 08 December 2013 - 17:13

Zivim u US. Jedino sto ja znam da se svercuje su vatromet iz drzave koja dozvoljava upotrebu u drzavu koja ne dozvoljava, negde u vreme 4.tog jula, i ljudi preko granica, ako ne racunamo drogu. Ne racunam neke nase babe koje svercuju kajmak kad dodju u posetu deci.

 

Ali to svercovanje sacekuje policija, cak i ove sa vatrometom a inace to se svercuje za sopstvenu upotrebu :)

 

Svaka normalna drzava pospesuje mala i srednja preduzeca, bas zbog tog zaposljavanja.

 

Mali otklon od teme, ali meni bi bilo zanimljivo:

 

Ako živiš u US of A, onda verovatno možeš li da nam objasniš kako tamo država naplaćuje porez kad je promet isključivo u kešu i između pojedinaca i ne ostaje nikakav pisani trag transakcije?

 

Dosta često gledam na History Channelu razne "American Pickers", "Storage Wars", "Counting Cars" i "Pawn Stars" i uvek me začudi da nema fiskne cene i da se posluje isključivo s kešom. Recimo, u jednoj epizodi Pickersi su kupili za keš nekakav krš od (vrednog) motocikla u jednom gradu, utovarili ga u kombi i preprodali takođe za keš i uz solidan profit u drugom gradu.

U "Counting Cars", vlasnik radionice krstari gradom i čim vidi auto koji mu izgeda kul, odmah iz ruke nudi keš, 20, 30 hiljada dolara, bez problema!

 

Ako se sve to prikazuje na TV, pretpostavljam da je to tamo potpuno legalno. Ne mogu da verujem da se američka država jednostavno odriče od poreza u takvim slučajevima. Kako ga onda naplaćuje? Da li ljudi na kraju godine manje više pošteno prijavljuju sintetički prihod u koji su ušli i svi prihodi ostvareni za keš, pa im onda država razrezuje? Ako je tako, pretpostavljam da je sistem takav da s jedne strane, porez nije preterano visok, a s druge strane kazne koga uhvate u prekršaju su tako žestoke, da većina nije ni motivisana da vara, što bi za nas bila čista naučna fantastika! Osim toga, važnu ulogu igra sigurno i "law habit" koji u normalnim društvima postoji (zato su i normalna), a mi nemamo čak ni direktan prevod za taj izraz!

 

Da se vratim na temu:

Jedan od naših velikih problema je, kao što je ovde već navedeno, to što mi nikad, od samog osnivanja države Srbije, nismo imali funkcionalnu državu, s jakim institucijama koje bi građanin doživljavao kao svoj servis i na koje bi mogao da se osloni. Ovde je oduvek sve bilo na "mož' da bidne, al' ne mora da znači" i oduvek je od države bila važnija (samo)volja i interes moćnih pojedinaca. Zato smo došli u situaciju da se ne zna da li država (tj. vladajuća kasta) više prezire svog građanina i vidi ga samo kao gusku za čerupanje, ili građanin zbog toga mrzi tu istu "svoju" državu i vara je gde god može i stigne jer on to ne vidi kao prevaru, nego samo kao povraćaj neznatnog dela onoga što država od njega svakodnevno otima.

 

 

Meni se cini (zamalo da kazem da me plasi ali posto sam otisla nista od toga me ne plasi) da je siva zona duboko ukorenjena sada u mentalitet u Srbiji.

 

Tačno je da je siva zona (kao i mito i korupcija) duboko ukorenjena u mentalitet Srbiji. Ali ne od sada, nego oduvek, baš zato što je Srbija oduvek bila država u pokušaju, bez jakih i pouzdanih institucija koje se poštuju i koje su servis svih građana podjednako i neselektivno. Otuda i ta sklonost Srba ka "prečicama" i "snalaženju", ne zato što ljudi to vole ili im je u genima, nego zato što iz životnog iskustva znaju da praktično ne može drugačije.

 

Ovakav užasan obim sive ekonomije u Srbiji delimično samo je delimično odraz tog mentaliteta snalaženja i muljanja, ali najviše zasluga same države koja građanima ne ostavlja mnogo drugih mogućnosti. Tranzicija i banditska privatizacija (i rezultujuća dezindustrijalizacija Srbije) stvorile su ogroman broj tranzicionih gubitnika koji ne mogu drugačije da prežive nego kršeći zakone. Ko će da zaposli nekoga u poznim 40-im ili 50-im godinama života? Šta taj da pokrene, kad nema ni evro kapitala, niti ga može negde dobiti, a nema ni zemlje, ni dovoljno fizičke snage i znanja da živi od zemlje, sve i kad bi mu je neko poklonio? Preostaje mu samo kartonska kutija sa švercovanim boflom.

 

S druge strane, kao što je ovde već rečeno, i državi odgovara to stanje jer pošto nema rešenja za takve, niti je u stanju da ga nađe, pa je zato za državu manje je zlo da prepusti tim nesrećnicima da se sami snalaze kao znaju i umeju i da pri tome ipak ubere koju kintu od njih, nego da ih (previše) kažnjava.

 

Često nailazimo na mudrovanja u stilu "milioni hektara neobrađene zemlje u Srbiji, a oni kukaju kako nemaju 'leba da jedu". Tako pričaju samo oni koji su zemlju videli samo saksiji za cveće i otprilike toliko i znaju o obrađivanju zemlje. Tačno je da su u Srbiji "milioni hektara neobrađeni", ali treba znati i to da je poljoprivreda privredna aktivnost kao i svaka druga i da zato i za poljoprivredu treba i znanje i kapital, oboje u popriličnim količinama. Poljoprivreda je sve samo ne "lako, može svako". Neko može, ali ne mogu svi i poljoprivreda nije univerzalni lek za sve. Ali čisto sumnjam da je bilo takvih koji su mogli da slobodno biraju između kartonske kutije u pasažu kod Zelenog Venca i gajenja pilića ili kupusa na selu, pa su se zato što ne vole da mnogo rade, radije opredlili za znatno profitabilniju i lakšu karijeru u oblasti valjanja bofl robe na ulici.



#32 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 08 December 2013 - 19:13

Mali otklon od teme, ali meni bi bilo zanimljivo:

 

Ako živiš u US of A, onda verovatno možeš li da nam objasniš kako tamo država naplaćuje porez kad je promet isključivo u kešu i između pojedinaca i ne ostaje nikakav pisani trag transakcije?

:huh: Znas kako ovo zvuci? Kao da si rekao da si gledao Kardashijane pa si zakljucio da tako izgleda zivot u US.

Stvarno si me iznenadio. Ali dosta ljudi to gleda i mozda dolazi do istog zakljucka.

 

Federalni porez u US na prihod se uzima automatski od plate po odredjenom % na osnovu godisnjih prihoda. Kazne su izuzetno visoke za poslodavca tako da se retko rizikuje rad na crno, iako ga imas sa ilegalnim emigrantima.

 

Porez na promet zavisi od drzave do drzave, svaka drzava ima svoj % a neke nemaju uopste, recimo Delaware ako kupujes robu nema poreza, kod mene je 6%. Drzava je to resila time sto porez ubire od firmi koje vrse maloprodaju, privatne transakcije nisu podlozne porezu. U slucaju DE drzava se odrice tog poreza da bi podrzala promet, imas recimo ljude iz PA koji idu u DE da kupe televizor :D .

 

Drzave (svih 50) imaju drugi porez na prihod koji puni budzet.

 

Cene u prodavnicama su fixne, nema pregovora :D to sto ti gledas su privatni pregovori, to moze u malim privatnim aranzmanima.

 

Sistem funkcionise zato sto je svima u interesu da funkcionise. Imas ljudi koji lazu na svojim poreskim prijavama ali je IRS takva bog i batina da to nije masovno, ako te uhvate .... -_-

 

Da se vratim na temu:

Jedan od naših velikih problema je, kao što je ovde već navedeno, to što mi nikad, od samog osnivanja države Srbije, nismo imali funkcionalnu državu, s jakim institucijama koje bi građanin doživljavao kao svoj servis i na koje bi mogao da se osloni. Ovde je oduvek sve bilo na "mož' da bidne, al' ne mora da znači" i oduvek je od države bila važnija (samo)volja i interes moćnih pojedinaca. Zato smo došli u situaciju da se ne zna da li država (tj. vladajuća kasta) više prezire svog građanina i vidi ga samo kao gusku za čerupanje, ili građanin zbog toga mrzi tu istu "svoju" državu i vara je gde god može i stigne jer on to ne vidi kao prevaru, nego samo kao povraćaj neznatnog dela onoga što država od njega svakodnevno otima.

Americki gradjanin zna tacno gde je svaki dolar njegovog poreza otisao. Imas pravo uvida u budzet od okruga do US budzeta.

Ako koristis drzavne sluzbe one su servis, znaju da su oni tu zbog tebe.

 

Ne znam kako da do toga dodje u Srbiji, da ljudi ocekuju postovanje ali i da ga daju.



#33 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 08 December 2013 - 21:24

  Evo.. jel bese ti zivis u svedskoj ? ne bitno..   Reci ti meni koliko ima svercera u Svedskoj ? Koji procenat stanovnistva se time bavi ?  Mozda neka statisticka greska jel da ?  Najcesce neki kriminalci i razni mafijasi , dok ih ne uhvate .

 

Ja zivim u Svedskoj, nije Angie :D .

Sto se tice sverca, nije da ga nema, ali se zna na sta se ogranicava - na alkohol i cigarete. Nisu sve kriminalci ti koji se time bave, ali dok god moze da se podvede pod ono "za sopstvene potrebe", drugim recima da nemas krcatu garazu ili podrum pomenutom robom, nije problem. Sve ostalo bi bilo smesno svercovati. Pobogu, u HM je odeca istog kvaliteta jeftinija od onog sto se prodaje po srpskim buvljacima. Hrana moze da bude neshvatljivo jeftina. Ne bas na svakom cosku, ali svi znaju gde treba otici, ako hoce da ustede. U najgorem slucaju, nekoliko stanica metroom.

E sad, sto se kandidata za sverc tice, prica je sledeca. Ljudi koji nemaju (priznate) kvalifikacije za bolji posao (citaj: imigranti) rade nekvalifikovane poslove u formama zaposljavanja, koje ne pruzaju nikakvu sigurnost. Radi se od danas do sutra, kad ima posla, a sve ono sto znas o zastiti nezaposlenih i uopste o skandinavskoj socijali, odnosi se na ljude koji iz nekog razloga u duzem periodu ne mogu da rade. Ovi koji mogu, rade povremeno i za male pare, a socijala ih otkaci samo tako. Nije njihova egzistencija bas toliko sigurna, i u mnogim slucajevima bi im se sitan sverc bolje isplatio. Vise je stvar u tome sto nema prostora za sverc. Ima toliko jeftine robe uredno poredjane po policama, da gotovo i nema toga sto bi se isplatilo prodavati na sivo i crno. Ne mogu svi cigarete i alkohol, a za sve drugo vazi da niko ne moze da nabavi jeftinije nego sto mogu veliki dobavljaci.

Uglavnom je u tome stvar, a ne u tome da se ljudi time ne bi bavili radije nego da rade lose poslove, za veoma malu platu, i uz vrlo nesigurne uslove rada. Stvarno nemam ideju sta bi se to nekome isplatilo svercovati, a da nije ono vec pomenuto. Odeca, obuca, hrana i tehnicka roba - sigurno ne.


Edited by vilhelmina, 08 December 2013 - 21:27.


#34 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 08 December 2013 - 22:03

http://www.b92.net/b...8&nav_id=786759



#35 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 08 December 2013 - 23:52

http://www.b92.net/b...8&nav_id=786759

 

Pa to je to. Ne verujem da negde na Zapadu postoji mogucnost da neko privatno lice nabavi i moze da proda istu robu za manje pare nego zvanicna trgovina. Milka cokolada je na novosadskom buvljaku skuplja nego u stockholmskoj prodavnici. Ko to uspe da objasni, resio je sve enigme ovog sveta. Sta dalje da pricamo....



#36 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 09 December 2013 - 10:49

Pa to je to. Ne verujem da negde na Zapadu postoji mogucnost da neko privatno lice nabavi i moze da proda istu robu za manje pare nego zvanicna trgovina. Milka cokolada je na novosadskom buvljaku skuplja nego u stockholmskoj prodavnici. Ko to uspe da objasni, resio je sve enigme ovog sveta. Sta dalje da pricamo....

pa sve je jasno... nisu za taj sverc krivi samo drzava , korupcija i nezaposlenost.  Krivi su trgovacki lanci koji imaju enormne marze. Tako da su cene u okruzenju ( Segedin npr ) znatno nize nego u srbiji (jos ako se dize madjarski pdv (AFA) )  Koji ostavljaju pooprilican prostor da se sverceri ugrade , a i dalje da bude nesto jeftinije nego u raznim "Tempima i ideama " Uz to jos i te npr "Milke" koje idu za ovo nase trziste nisu iste kao one za druge zemlje. Em 80 grama ( 100 gr van ) , em drugi ukus ( recept je drugi , siromasniji za nas ) . A cene uvoznici samo drapaju..

 

 Reci cu ti najocigledniji moj licni primer primer.  Elem , kupim ja u septembru neki LED tv..  Kod mene u Pancevu kostao 43000 dinara. Da sam isao u Beograd prosao bi nesto jeftinije - oko 41-42000 din ali ako uracunam gorivo, parking gde sam tu sam...

 Taj potpuno isti televizor u Segedinu  33000 din .  Tolko bi ga platio i od "uvoznika" iz Subotice , Sente i Kanjize  -  posto oni rade samo na povrat pdv-a ( AFA) , kilometraza za gorivo im mala ( pa jos na gas )...  Garancija ??  Imas racun i garanciju - u Segedinu.  Da ne govorimo o ogromnim problemima sa garancijama i kod nas. u nasim prodavnicama..

 

  Dakle.. nisu krive samo ekonomska situacija i nezaposlenost vec su krive i ogromne marze legalnih firmi.  One stvaraju prostor za sverc ...  



#37 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 13 December 2013 - 03:38

Kad drzava postane normalna i bude zaista servis gradjana i bude radila u njihovom interesu , i pruzi im mogucnost da mogu legalno da zarade da prezive tek onda ce imati prava da trazi i od njenih gradjana da budu "posteni"

 

 

 btw.... posto toliko grcevito branis tu drzavu, verovatno da si na "budzetu "...  cisto da ti kazem... kriza je takva,( realnog novca iz privrede nema) da ce ipak na kraju morati da prepolove taj drzavni aparat uglavnom neradnika. Tako da se ne iznenadis ako mozda i ti sutra budes bio "sa druge strane barikade"

 

Ne radim za drzavu, pa po mojim postovima sam najglasniji za sto veca otpustanja u drzavi i iseljavanje Beograda kao centra te kataklizme.

 

Drzava moze sve. Pre neki dan, OKO magazin, gosti direktor Duvanske industrije, direktor NIS-a i ne znam ime onog treceg.

Bas su davali primere kako drzava nesto moze kad i hoce.

Pred samu prodaju duvanske industrije nelegalna trgovina duvanom je iznosila 80% prema recima tog direktora. Kada su oni naveli sta je razlog zasto niko nece da kupi duvansku industriju, drzava je tako odreagovala da je za godinu dana sivo trziste smanjila na 15%, a kroz 5 godina na 1-2%. Danas se zali kako ih ta ista drzava uopste ne konstatuje, kako ne radi inspekcija vikendom kad je na pijacama najveci promet, a i kad izadje na pijac moze da kontrolise samo onog ko je na pijaci, ali ne moze ako je van pijace, za to je nadlezna komunalna i citavo vrzino kolo. Direktor pijace kaze da ga ne zanima sta se na pijaci prodaje dok se placa tezga i sl.

Da li je ovde pitanje da je drzava nemocna, ili se opet pojavio neki jak interesni svercerski lobi kao ranije?

 

Drzava je toliko mocna da bi mogla da naplati sada i sav porez i da oduzima stanove i onda bi svi sve isplatili, ali se dodvorava dok moze da ucestvuje u kradji. Kada budemo dotakli dno, ili cemo se raspasti i necemo postojati, ili ce se desiti nesto radikalno.

 

Ne moze kraduckanje zato sto se nikad ne zavrsi na kraduckanju, uvek se pretvori u veliku kradju.

 

Ja mislim da je ovako naglo povecanje sive ekonomije cista politika brze zarade nekih iz vlasti koji ce to da puste neko vreme ne bi li sebi sakupili "brzi kes" za izbore, a pred izbore ce biti navodno velika hapsenja (verovatno neki koji je zaista mucenik sa 10 paketa milki). Sve je ovo previse organizovano da bi se moglo podvesti pod "pad standarda", "ljudi nemaju sta drugo" i sl.

Ovo radi neko iz "drzave".



#38 akiro

akiro
  • Members
  • 1,111 posts

Posted 13 December 2013 - 13:47

Uzima država sasvim fine pare i na takozvanom švercu. Porez na televizore je spušten na 3% pri regularnom uvozu a taj postupak u principu sumnjam da "švercer" može da sprovede već samo veliki uvoznici. Pretpostavljam da "švercer" plaća ekspres carinjenje na licu mesta od 10% (+20% pdv), jer teško da će i uz najbolju vezu na carini uvoziti velike količine televizora na mufte (to možda puste nekog pojedinca sa televizorom za sopstvenu upotrebu uz stotku u pasošu, a ne verujem ove što ih masovno dovlače). Verujem da je jedini "ustupak" carinika ako takvima dopusti količine koje premašuju potrebe domaćinstva. Elem, država je jedino oštećena za pdv prema krajnjem kupcu. Ako se uzme u obzir da su razne Tehnomanije u pdv sistemu, pitanje je koliko je tu uopšte država oštećena. Oštećeni su uvoznici i maloprodaja. Evo, sada ću odmah da plačem što vlasnici distributerskih kuća i velikih maloprodaja (uglavnom postsocijalističke dripčine potekle još iz onog režima) ne mogu da parkiraju još veću jahtu u Kotoru ili Kanu.

 

Dok je država takva kakva je, tj. lopovska, i dok ovde ne postoji tržište koje će marže distributera i maloprodaje dovesti na realan nivo - živeli nam šverceri. Zašto 60" plazmu plaćati u Srbiji preko 2.000 Eur ako za polovinu možeš da je dovučeš iz Segedina uz regularno plaćenu carinu i pdv. Ako je model iz 2011. može i za 800 Eura (naravno uz povrat AFE, ali za tu razliku se isplati skoknuti u Segedin na kafu). Ako te baš mrzi da putuješ, prepustiš AFU švercerima, mada što je skuplji predmet kupovine, to više se isplati sam da ideš.

 

A kukanje na radna mesta kod distributera i maloprodaje elektronike nema mnogo smisla, jer oni nisu proizvodnja i zapošljavaju relativno mali broj ljudi. Niti profesionalni dobavljači niti individualni shopisti tu nešto specijalno ne ugrožavaju državu. Doduše, to je računica za televizore. Raznorodna sitnija roba, koja može da se švercuje bez carine, možda menja sliku. Ostaje svejedno da ova država bolje nije zaslužila nego da je individua eskivira kad god može.


Edited by akiro, 13 December 2013 - 13:48.


#39 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 02 January 2014 - 14:49

pa kod te sitne robe je upravo i lom... nije to toliko do televizora....  to se ne kupuje svakodnevno.  ali se kupuje hrana , pice , kucna hemija, kafa , duvan...

A na tim artiklima je upravo najkrvolocnija marza, harac drzave i sl...  kako je moguce da je hrana u Madjarskoj i pored veceg madjarskog PDVa ( njihov je 27 % za sve ) jeftinija ? pa se uz povrat AFE isplati za nju ici i iz Beograda ?  Racunica iz BG ako idu troje( porodicna kupovina)

kolima na gas u Segedin i pazare za 300-400 e i  ako se dize AFA ( pokriva troskove goriva ) i posto ih je troje ta kolicina robe je dozvoljena carinskim propisima ( 100 e po osobi )  racunica je oko 70-80 evra ( za neke stvari i 100) prosecne ustede ili zarade ako se preproda...   pa izvinite to je 1/5 zvanicne prosecne plate.  Nezvanicne i vise... 

 

 Da su drzava i tajkuni manje alavi na marzama i haracima razlika bi bila znatno manja pa bi se ici za Segedin i Tompu isplatilo samo mozda Suboticanima i drugim pogranicnim mestima... ostalima ne....

 

  Da probam da pojasnim i tu razliku izmedju Madjarskog izvoza i Srpskog uvoza....

  Razlika je upravo ona dozvoljena licna kupovina na koju se neplaca carina.. 100 E..   pola Suboticana pazari u marketima u Tompi ( 10ak km od centra SU ) a Suboticani bas vole biciklama da se voze...    Naravno ni drugim gradovima u blizini nije na kraj sveta Segedin.. zato i ti sverceri rade samo za AFU- jednostavno porodicni biznisi..



#40 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 02 January 2014 - 15:17

Ako se sve to prikazuje na TV, pretpostavljam da je to tamo potpuno legalno. Ne mogu da verujem da se američka država jednostavno odriče od poreza u takvim slučajevima. Kako ga onda naplaćuje? Da li ljudi na kraju godine manje više pošteno prijavljuju sintetički prihod u koji su ušli i svi prihodi ostvareni za keš, pa im onda država razrezuje? Ako je tako, pretpostavljam da je sistem takav da s jedne strane, porez nije preterano visok, a s druge strane kazne koga uhvate u prekršaju su tako žestoke, da većina nije ni motivisana da vara, što bi za nas bila čista naučna fantastika! Osim toga, važnu ulogu igra sigurno i "law habit" koji u normalnim društvima postoji (zato su i normalna), a mi nemamo čak ni direktan prevod za taj izraz!

 

 

Prvo, kog poreza? Poreza na promet? Porez na promet je stvar pojedinih drzava, mnoge ga uopste nemaju. Posebno ne na polovnu robu. I ne na sve. Recimo u NY se ne placa porez na promet odecu ispod $100. Ni jedna drzava nema PDV, tako da ovo vise lici na onaj nekadasnji porez na promet u Srbiji, sa stotinama poreskih stopa, primenjenih na odredjene stvari.

 

U slucaju poreza na prihod, svi drzavljani i poreski rezidenti (poreski rezident je i nestalan rezident koji provede vise od 180 dana  u US itd itd itd), su obavezni da prijavljuju porez na prihod, federalni, i u slucaju da ga naplacuje i drzava u kojoj su rezidenti (ili opet imaju izvor prihoda) i drzavi (i gradu u nekim slucajevima...grrrrrr). Poreske stope uopste nisu niske - prosecna poreska stopa na prihod, federalna, je negde izmedju 25%-28%. zavisi od visine prihoda. Gradjani sami podnose prijave, a poresko raspisuje reviziju sto slucajnim uzorkom, sto u slucaju da se nesto na prijavi ne uklapa. Kazne mogu da budu zestoke, ukljucujuci i dugogodisnje zatvorske, ali mogu da budu i vrlo blage - ziveo sam sa devojkom koja je tri godine pravila istu gresku u prijavama, i na kraju, posle sastanka sa revizorom, dobila da plati nekih manje od $500 kazne, raspodeljeno preko nekoliko meseci. 



#41 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 18 January 2014 - 17:31

O ovome sam pricao, ko nema para, spakuje kofere i pravac...

 

http://www.kurir-inf...-clanak-1184957



#42 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 18 January 2014 - 18:01

O ovome sam pricao, ko nema para, spakuje kofere i pravac...

 

http://www.kurir-inf...-clanak-1184957

 

Eto, našao Tadić rešenje za krizu. 
Nego, drugo nešto iz tog kratkog teksta upada u oči. Kaže:

 

 

NOVI SAD - Počasni predsednik DS Boris Tadić danas je na sednici Glavnog odbora stranke je upozorio da će, ukoliko Đilas ostane na čelu stranke, u roku od tri do šest meseci pasti i Vlada Vojvodine.

Prema njegovim rečima, to znači da će egzistencija zaposlenih u pokrajinskoj administraciji biti dovedena u pitanje. Tadić je ocenio da je današnja sednica Glavnog odbora veoma važna jer treba da se glasa o budućnosti stranke

 

 

Dakle, ako stranka izgubi vlast, zaposleni u administraciji gube posao, to je dovoljan razlog za promene u stranci. Treba sačuvati radna mesta partijskih piona u birokratiji.

 

 

.



#43 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 29 May 2014 - 10:50

Evo nesto kao buvljak. Mada i jeste kod buvljaka.

Pocetne cene automobila koje ce prodavati Grad Beograd.

 

http://www.beograd.r...lazaprodaju.pdf



#44 core1984

core1984
  • Members
  • 38 posts

Posted 29 May 2014 - 12:18

Evo nesto kao buvljak. Mada i jeste kod buvljaka.

Pocetne cene automobila koje ce prodavati Grad Beograd.

 

http://www.beograd.r...lazaprodaju.pdf

 

 

Sve skupo