Jump to content


Photo
- - - - -

Selfie-fenomen


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
164 replies to this topic

#1 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 05 December 2013 - 11:49

Renomirani Oxford Dictionary je u novembru proglasio rec ”selfie” za rec godine [2013].

 

http://blog.oxforddi...-the-year-2013/

 

 

Ne verujem da je ikome promakao selfie-fenomen (uz sve sto ga prati). Ljudi (se) skljocaju do iznemoglosti u svako doba i nedoba. I naravno, dele [sebe i sve sto rade] sa drugima na drustvenim mrezama. To je, izmedju ostalog pitanje mere i (ne)ukusa koji se moze diskutovati. Ali postoje i mnogo ozbiljnija pitanja u vezi sa tim selfie-ish issue i diskusija na tu temu je sasvim opravdana.

 

Juce je na naslovnoj strani New York Post-a osvanuo jedan autoportret – zena slika sebe samu a u pozadini Brooklyn Bridge na kome se nalazi samoubica koga spasavaju. Mene je to uzasnulo. Zasto to ljudi rade?

 

Kad ljudi na drustvenim mrezama svako malo apdejtuju svaki svoj korak (pa cak i kad menjaju kesu na usisivacu) to je dosadan ego-trip & nedostatak mere. Ali ovakvi selfies su zastrasujuci. Cinizam? Sistem iscasenih vrednosti? Maskirana potreba da se bude u centru desavanja? Sta?

Attached Files



#2 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 05 December 2013 - 12:07

 

Juce je na naslovnoj strani New York Post-a osvanuo jedan autoportret – zena slika sebe samu a u pozadini Brooklyn Bridge na kome se nalazi samoubica koga spasavaju. Mene je to uzasnulo. Zasto to ljudi rade?

Kako su samo zastareli, Srbija i tu prednjaci - kod nas je to slikanje sa samoubicom bilo popularno jos pre dve-tri godine na Brankovom mostu... Jos jedan dokaz koliki smo lideri!



#3 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 05 December 2013 - 12:24

Videla sam selfie neke silikonke, lezi na plazi a u ruci drzi urnu sa pepelom: "Spending time with my nana on this lovely Sunday."

I ta fotka je objavljena u New York Post-u.



#4 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 05 December 2013 - 21:30

Ja ne mislim da je realno u pitanju nesto novo, vec da je u pitanju samo daleko veca mogucnost. Neukus i zavisnici od paznje su postojali i ranije, internet i drustvene mreze su im omogucili laksi pristup publici. Time su uticali i na one lako podlozne trendovima - mlade. pa je nastalo takmicenje ego-tripova. Nazalost, to onda postane zacaran krug i dovodi do ovakvih extremnih slucajeva.

 

Iskreno, ne razumem opsednutost drustvenim mrezama, prijavljivanje svakog koraka ili misli u toku dana, po meni to je jedna vrsta poremecaja attention seekers.

 

Edit: btw kratko nakon posta sam citala ovo 'tweet' ali najbolji deo su komentari koji otkrivaju koliko 'smo' izgubili privatnost sa drustvenim mrezama, nista nije zasticeno.


Edited by angelia, 05 December 2013 - 21:49.


#5 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 05 December 2013 - 22:11

Eto, kad se udruzenje masturbatora nije setilo ove prirodne reci,

nek se sad koristi za ovu glupost...



#6 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 06 December 2013 - 21:51


 

Edit: btw kratko nakon posta sam citala ovo 'tweet' ali najbolji deo su komentari koji otkrivaju koliko 'smo' izgubili privatnost sa drustvenim mrezama, nista nije zasticeno.

 

:o Mislim da su ljudi u ovakvom izražavanju izgubili kontakt sa sobom. Njoj je bilo važno da ostali znaju šta je sa njim u tom momentu? :huh: 

 

Priča mi drugarica, njeni prijatelji rade od kuće, posao im je vezan za kompjuter, oboje sede u istoj prostoriji i po ceo dan sve što bi izgovorili oni pišu javno jedan drugomo na tviter, kao da su nemi. Naravno, svi oko njih su šokirani i sve više ih izbegavaju.



#7 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 07 December 2013 - 05:36

:o Mislim da su ljudi u ovakvom izražavanju izgubili kontakt sa sobom. Njoj je bilo važno da ostali znaju šta je sa njim u tom momentu? :huh:

 

Priča mi drugarica, njeni prijatelji rade od kuće, posao im je vezan za kompjuter, oboje sede u istoj prostoriji i po ceo dan sve što bi izgovorili oni pišu javno jedan drugomo na tviter, kao da su nemi. Naravno, svi oko njih su šokirani i sve više ih izbegavaju.

Onaj deo 'to je on' i gde policajac kaze da nije hteo da ona tako sazna, a pre toga je slao poruke bez obzira, me pogodio. Komentari u kojima su ljudi saznali da im je neko blizak preminuo pre FB me dokrajcio.

 

Privatno, nedavno sam saznala za smrt u porodici kasno, nakon sahrane nedelju dana. Nisam bila bliska sa osobom ali jesam sa ljudima koje je to pogodilo. Zar to ne bi trebalo da bude privatna stvar?

 

Citam ovih dana o nesreci P. Walkera i pitam se gde je privatnost. Objavljuju izvestaj autopsije da je bio ziv pre pozara u kolima. Ko hoce da zna da mu je neko blizak izgoreo ziv, javno. Postali smo jako neosecajni.

 

Drustvene mreze su tako otudjene i sebicne.



#8 chilli

chilli
  • Members
  • 946 posts

Posted 07 December 2013 - 10:06

Meni je nešto najodvratnije što sam čuo, ono kad je brižna majka otvorila profil na fejsbuku za svoje još nerođeno dete. Profile photo bio je ultrazvučni snimak! Mislim, gde je donja granica neukusa, postoji li uopšte?

 

Ceo taj fenomen društvenih mreža i "kačenja" koječega ja ne mogu da shvatim, koliko god se trudio. Mogu da razumem da je tinejdžerima zanimljivo da komentarišu, postavljaju slike, muvaju se, itd... ali da odrasli ljudi (npr. moje rođake od 30+) po ceo dan vise na Fejsbuku, postavljaju svoje fotografije na dnevnoj bazi, šeruju kojekakve "mudrosti" u srceparajućoj formi, pa svi to međusobno lajkuju do besvesti - to ne razumem. A tek "pućenje" usta, od toga me podilazi jeza. Izbaci sise u prvi plan, opako napući usta, okači to na fejs i čekaj nekog lovatora da se upeca - ja drugu poentu toga ne vidim.

Ovaj selfie fenomen mnogo je širi od pukog fotografisanja, čini mi se da su uzroci daleko složeniji, a da je ovo samo manifestacija nekog dubljeg socijalnog poremećaja.

 

Bojim se da osim gađenja, nisam u stanju da izrazim neko suvislo mišljenje o tome.


Edited by chilli, 07 December 2013 - 10:06.


#9 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 07 December 2013 - 10:23

Ovaj selfie fenomen mnogo je širi od pukog fotografisanja, čini mi se da su uzroci daleko složeniji, a da je ovo samo manifestacija nekog dubljeg socijalnog poremećaja.

 

Ja imam obicaj da kazem da postoje ljudi koji u nama mogu da aktviraju i iz nas mogu da izvuku najbolje i ljudi koji mogu da izvuku ono najgore. Otprilike.

Tako i ova tehnika je samo olaksala (nekima) da se duboko usadjena ljudska potreba za nekakvom potvrdom (+ look at me!) lakse/brze izvuce na povrsinu i manifestuje ovako vrlo degutantno. 



#10 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 07 December 2013 - 10:34

 

Drustvene mreze su tako otudjene i sebicne.

 

Društvene mreže, to smo mi. Predstavljamo sebe, a pošto nismo licem u lice sa onima kojima se obraćamo, nemamo povratnu informaciju da li je nešto glupo, ili neprimereno, onda nemamo ni ograničenje. Nažalost.

Meni je interesantna druga stvar: Ja na imam profil na fb, i četrdesetak  kontakata, (iskreno, ni u rl nemam mnogo onih koje bih nazvala prijateljima) to su uglavnom ljudi sa kojima sam odrasla, ili oni sa kojima me vežu zajednička interesovanja. Pa i tih četrdesetak ne mogu da pratim, poneko ispadne iz vida za duži period. Vidim da mnogi na fb imaju stotine "prijatelja". Klinci su mi donekle jasni, i mi smo imali stotine tel. brojeva u svoje vreme, ali odrasli ljudi... da li sa mnom nešto nije u redu ako mislim  da je potpuno glupo skupljati kontakte kao značke? Ako se s nekim ne bi družio u rl, ne treba ni na fb. Ili forumu...

Ova pućenja, isturanja sisa-terasa, prepisivanje tuđih misli bez ijedne svoje, sve to potpuno unižava komunikaciju međ' ljudima.

(Ima ljudi do kojih mi je veoma stalo, ali kad na fb vidim da samo c/p radi, malo ih skrajnem, nerviraju me.)



#11 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 07 December 2013 - 10:40

Vidim da mnogi na fb imaju stotine "prijatelja". 

 

To kad vidis - sve ti je jasno. 

 

Naravno, nacin koriscenja drustvenih mreza je stvar izbora. Tu svako moze da izabere u kojoj ligi ce da igra i sa kime. 



#12 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 07 December 2013 - 11:34

Onaj deo 'to je on' i gde policajac kaze da nije hteo da ona tako sazna, a pre toga je slao poruke bez obzira, me pogodio. Komentari u kojima su ljudi saznali da im je neko blizak preminuo pre FB me dokrajcio.

 

Privatno, nedavno sam saznala za smrt u porodici kasno, nakon sahrane nedelju dana. Nisam bila bliska sa osobom ali jesam sa ljudima koje je to pogodilo. Zar to ne bi trebalo da bude privatna stvar?

 

Citam ovih dana o nesreci P. Walkera i pitam se gde je privatnost. Objavljuju izvestaj autopsije da je bio ziv pre pozara u kolima. Ko hoce da zna da mu je neko blizak izgoreo ziv, javno. Postali smo jako neosecajni.

 

Drustvene mreze su tako otudjene i sebicne.

 

Meni je užasno šta se sve stavlja i piše po tim društvenim mrežama. Ljudi uopšte nemaju želju da imaju ikakvu privatnost, bar popriličan deo njih i stalno imaju potrebe da se eksponiraju.



#13 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 07 December 2013 - 11:38

 Ako se s nekim ne bi družio u rl, ne treba ni na fb. Ili forumu...
 

 

Od reči do reči si opisala moje misli, a ovo je pravo u cilj. Nemam nikakav društveni profil, pitam neke koji imaju zašto imaju. Odgovor im je, da se čuju sa starim prijateljima. Onda ja kažem da nemam potrebu da se čujem sa starim prijateljima, jer da treba da se čujemo, čuli bi se. Onda im je objašnjenje da tako ne mogu da vidim njihove fotografije. Ako me nešto ne interesuje, onda su to fotografije ljudi sa kojima nemam nikakav kontakt. Dok gledam tuđe fotke bez da taj zna da ih gledam, osećam se odvratno.



#14 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 07 December 2013 - 12:33

Naravno, nacin koriscenja drustvenih mreza je stvar izbora. Tu svako moze da izabere u kojoj ligi ce da igra i sa kime. 

 

Ja sam zato odabrao da ugasim FB nalog jer nisam više mogao da podnesem sve ovo što je chilli opisao. I doista mi je lakši život bez toga, ozbiljno bih svakom preporučio da isto uradi. Mnogo smo se otuđili.



#15 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 07 December 2013 - 13:21

FB ili bilo kaja druga mreža, pa i ovaj forum predstavljaju jednu novu, tehnološki, vrstu komunikacije, ne određuju nužno i sadržinu. Mogu se iste te informacije, šta smo kupili, koga videli, ko je sa kim, gde i slično razmenjivati u stanu sa komšijama i prijateljima ili u kafani ili u kancelariji, sve sedeći znaspram sagovornika, gledajući se u oči, može se i telefonom, pre nekoliko decenija telefon je pretio da će ubiti komunikaciju, da će nas otuđiti, kao, nećemo se više viđati, razgovaraćemo samo "preko žice".

I nekadašnje međukomšijsko ispijanje kafe uz pretresanje novosti iz kraja je vrsta društvene mreže. 

Uvek je postojalo i postojaće nešto što je moda, što probamo, proverimo, zadržimo šta nam se sviđa ili šta nam treba, ostalo odbacimo, idemo dalje, dolaze nove mode. 

Problem sa današnjim društvenim mrežama je samo u dimenzijama, ostala je naša nepromišljenost, iznošenje u javnost stvari iz ličnog života, nemogućnost da se puštena informacija vrati, da nestane.