Jump to content


Photo
- - - - -

Kukavičluk će spasiti svijet


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
28 replies to this topic

#1 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 28 November 2013 - 17:36

"Te noći, mokar do kože, sjedio sam u džunglama Gvadalkanala čekajući da budem ubijen. Tada sam imao zasljepljujuće otkriće. Otkrio sam da sam kukavica. To je moja nova religija. Ja sam veliki vjernik u to. Kukavičluk će spasiti svijet!" ...

 

"Gospođo Barum, nikada nećemo prestati sa ratovanjem tako što okrivljujemo ministre i generale ili ratnohuškačke imperijaliste, ili sve ostale babaroge. Mi, ostali smo ti koji gradimo statue tim generalima i dajemo imena bulevarima po tim ministrima. To je do nas koji naše mrtve pretvaramo u heroje i naša bojna polja u svetilišta." - Charlie Madison, James Garner u američkom filmu "Amerikanizacija Emilije".

 

 

 

 

Cijeli transkript dostupan na: http://www.slobodaiprosperitet.tv



#2 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 28 November 2013 - 17:46

Meni je ovaj isječak jednostavan ( jednostavniji ne može biti), blago-satirični opozit ratu. Ironija i sarkazam, predivno gorak tekst sa perfektno donesenom poentom.

 

Slobodno ostavite komentar.



#3 jasamja32

jasamja32
  • Banned
  • 676 posts

Posted 28 November 2013 - 18:10

samo-prezervacionista je dobra religija :D

 

nije problem da mi budemo kukavice ili samoprezervacionisti da kazemo problem je da privolimo one druge da i oni to budu.

 

zaboravio je vrlo bitne motive ratovanja a to su pljacka i zelja za moc iliti vlast a to ce tesko da iskorenimo iz kolektivnog nesvesnog. u tome nas sprecava samo strah od smrti a ww3 nije jos poceo samo zbog A i H bombi i nizbogceg vise.

 

organizovana anarhija je jednino sto bi moglo da nas spase, recimo kad bi samoupravljanje bilo moguce, medjutim to je verovatno besmislica ili u najboljem slucaju utopia.



#4 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 28 November 2013 - 18:41

Treba imati petlju da budeš kukavica, lako je biti heroj, samo isključiš razum.



#5 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 28 November 2013 - 18:46

Meni je ovaj isječak jednostavan ( jednostavniji ne može biti), blago-satirični opozit ratu. Ironija i sarkazam, predivno gorak tekst sa perfektno donesenom poentom.

 

Slobodno ostavite komentar.

 

Za rat je dovoljna jedna strana. U ratu o kojem govori lik iz filma, ta strana bila je fasisticka Nemacka. Da je rat zapocet 1934., kad je Hitler prekrsio odredbe Versajskog sporazuma pokrenuvsi program naoruzavanja i jacanja nemacke vojske, Nemacka bi brzo bila pregazena a broj mrtvih bi se merio u desetinama hiljada. Ali to nije ucinjeno. Pobedio je pacifizam! Nemacka nije napadnuta ni kada se usetala u demilitarizovanu zonu iza Rajne. Ni kada je prisvojila Austriju. Ni kada je ubijala svoje mentalno hendikepirane gradjane. Ni kada je pocela da diskriminise Jevreje. Ni kada se usetala u Sudetsku oblast, a posle i u ostatak Cehoslovacke. Jos jedna u nizu pobeda pacifizma! Zahvaljujuci tim pobedama, stradalo je 6 miliona Jevreja i par desetina miliona drugih, a da je pacifizam nastavio da pobedjuje, verovatno Jevreja, Roma, Slovena i crnaca danas uopste ne bi bilo. 


Edited by Merlin, 28 November 2013 - 18:47.


#6 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 28 November 2013 - 22:34

Hvala svima za komentare.

 

 

samo-prezervacionista je dobra religija :D

 

nije problem da mi budemo kukavice ili samoprezervacionisti da kazemo problem je da privolimo one druge da i oni to budu.

 

zaboravio je vrlo bitne motive ratovanja a to su pljacka i zelja za moc iliti vlast a to ce tesko da iskorenimo iz kolektivnog nesvesnog. u tome nas sprecava samo strah od smrti a ww3 nije jos poceo samo zbog A i H bombi i nizbogceg vise.

 

organizovana anarhija je jednino sto bi moglo da nas spase, recimo kad bi samoupravljanje bilo moguce, medjutim to je verovatno besmislica ili u najboljem slucaju utopia.

 

Da, ima mnogo toga tu sto je presudno i utice da to da rat i dalje postoji. Sigurno da je potrebno buditi razum da bi se prestalo sa idiotlukom. Prikacicu u komentar ispod jos nesto sto su mi negdje slali kao dio ovog problema (knjiga i objasnjenje da je pato-psihologija ratovanja zapravo mnogo dublja od samo one borbe za resurse).

Nadam se da ovakve stvari, barem mrvicu mogu promjeniti stvari. Jedan po jedan covjek.

Da, samoupravljanje je (iako cesto dobar) ipak samo "biznis-model", ne ekonomska ideja ili skola.

 

Treba imati petlju da budeš kukavica, lako je biti heroj, samo isključiš razum.

 

Ha ha ha, upravo tako!   :thumbs:



#7 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 28 November 2013 - 22:43

Za rat je dovoljna jedna strana. U ratu o kojem govori lik iz filma, ta strana bila je fasisticka Nemacka. Da je rat zapocet 1934., kad je Hitler prekrsio odredbe Versajskog sporazuma pokrenuvsi program naoruzavanja i jacanja nemacke vojske, Nemacka bi brzo bila pregazena a broj mrtvih bi se merio u desetinama hiljada. Ali to nije ucinjeno. Pobedio je pacifizam! Nemacka nije napadnuta ni kada se usetala u demilitarizovanu zonu iza Rajne. Ni kada je prisvojila Austriju. Ni kada je ubijala svoje mentalno hendikepirane gradjane. Ni kada je pocela da diskriminise Jevreje. Ni kada se usetala u Sudetsku oblast, a posle i u ostatak Cehoslovacke. Jos jedna u nizu pobeda pacifizma! Zahvaljujuci tim pobedama, stradalo je 6 miliona Jevreja i par desetina miliona drugih, a da je pacifizam nastavio da pobedjuje, verovatno Jevreja, Roma, Slovena i crnaca danas uopste ne bi bilo. 

 

Mozda je tu najbolja ona parafraza ili citat Edmund Berk-a: Jedina stvar koja je potrebna za trijumf zla jeste da dobri ljudi ne urade ništa.

Postoji i dublja uzrocno-posledicna veza. Da Versajski sporazum nije napravljan kako je napravljen ne bi ni bilo Hitlera. Da SAD nisu usle u rat na samom kraju i drasticno promjenile odnos snaga na dugi rok takav sporazum, prakticno potpuna kapitulacija, do nje ne bi doslo. Da nije formirana Americka centralna banka, Fed, '13./'14., vjerovatno bi bilo daleeko teze finansirati rat, a i do Velike ekonomske krize nikada ne bi doslo (koja je isto igrala ogromnu ulogu u rastu Hitlerove popularnosti). Itd.
 

Ne mislim da ovaj video zagovara pacifizam. Ja ga barem tako ne shvatam. Apsolutno sa za ne-inicijaciju sile kao princip; samoodbrana je svakako legitimna.



#8 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 28 November 2013 - 22:46

Evo knjige o kojoj sam govorio: http://www.freedomai...ks.aspx#origins



#9 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 29 November 2013 - 00:31

HAHAHAHAHAHAHA, pa onda opet HAHAHAHAHAHA na ovaj uvodni post i neke komentare. i kukavice ubijaju, tu je jedini problem. nekad u hiljadama, a nekad i u milionima.



#10 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 29 November 2013 - 16:51

Nije mi jasan ovaj emocijalni ispad.



#11 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 29 November 2013 - 17:11

Nije mi jasan ovaj emocijalni ispad.

smijanje, zdravo smijanje. nikakav emocionalni ''ispad''.



#12 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 29 November 2013 - 18:36

Mozda je tu najbolja ona parafraza ili citat Edmund Berk-a: Jedina stvar koja je potrebna za trijumf zla jeste da dobri ljudi ne urade ništa.

Postoji i dublja uzrocno-posledicna veza. Da Versajski sporazum nije napravljan kako je napravljen ne bi ni bilo Hitlera. Da SAD nisu usle u rat na samom kraju i drasticno promjenile odnos snaga na dugi rok takav sporazum, prakticno potpuna kapitulacija, do nje ne bi doslo. Da nije formirana Americka centralna banka, Fed, '13./'14., vjerovatno bi bilo daleeko teze finansirati rat, a i do Velike ekonomske krize nikada ne bi doslo (koja je isto igrala ogromnu ulogu u rastu Hitlerove popularnosti). Itd.
 

Ne mislim da ovaj video zagovara pacifizam. Ja ga barem tako ne shvatam. Apsolutno sa za ne-inicijaciju sile kao princip; samoodbrana je svakako legitimna.

 

Na strani saveznika ratovali su milioni ljudi ciji zivoti i imovina nisu bili neposredno ugrozeni. Primer iz susedstva: recimo stanovnik Splita koji se pridruzio partizanima, ucinio je to ili radi komunisticke revolucije (dakle zbog ideologije), ili zbog toga sto je nije mogao da istrpi cinjenicu da  je Dalmacija pod italijanskom vlascu (dakle zbog patriotizma), ili zato je verovao u Jugoslaviju (dakle opet zbog patriotizma), ili zato sto mu je, kao svakom normalnom coveku, bio mrzak fasizam i zlocini cinjeni u njegovo ime (dakle opet zbog ideologije)... Licna sigurnost i sigurnost imovine su u takvim slucajevima bili najmanje bitni: najlakse je bilo sedeti kod kuce i neinicirati silu do mile volje, odnosno dok se rat ne zavrsi. E sad, ta li su takvi ljudi bili budale zato sto su zbog relativno apstraktnih ciljeva (ideoloskih, patriotskih) kretali u rat protiv tada najjace sile sveta? 



#13 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 29 November 2013 - 19:30

Na strani saveznika ratovali su milioni ljudi ciji zivoti i imovina nisu bili neposredno ugrozeni. Primer iz susedstva: recimo stanovnik Splita koji se pridruzio partizanima, ucinio je to ili radi komunisticke revolucije (dakle zbog ideologije), ili zbog toga sto je nije mogao da istrpi cinjenicu da  je Dalmacija pod italijanskom vlascu (dakle zbog patriotizma), ili zato je verovao u Jugoslaviju (dakle opet zbog patriotizma), ili zato sto mu je, kao svakom normalnom coveku, bio mrzak fasizam i zlocini cinjeni u njegovo ime (dakle opet zbog ideologije)... Licna sigurnost i sigurnost imovine su u takvim slucajevima bili najmanje bitni: najlakse je bilo sedeti kod kuce i neinicirati silu do mile volje, odnosno dok se rat ne zavrsi. E sad, ta li su takvi ljudi bili budale zato sto su zbog relativno apstraktnih ciljeva (ideoloskih, patriotskih) kretali u rat protiv tada najjace sile sveta? 

 

Komentar mi djeluje ko veoma zbunjen. Da li si pogledao video, procitao tekst?

 



#14 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 29 November 2013 - 19:40

Komentar mi djeluje ko veoma zbunjen. Da li si pogledao video, procitao tekst?

 

 

Opet u nedostatku argumenata pribegavas bezobrazluku. 



#15 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 29 November 2013 - 20:10

Molim te da vise ne komentarises ovdje. Ne sjecam se da sam ikada imao ikakvu komunikaciju sa tobom, u svakom slucaju molim te isto tako da vise ne komentarises ni moje postove, ni moje komentare.