Jump to content


Photo
- - - - -

Masinski fakultet u Beogradu,smerovi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
10 replies to this topic

#1 Nikola1995

Nikola1995
  • Members
  • 6 posts

Posted 24 November 2013 - 22:35

Sta mislite o smerovima na Masincu?Koji smer se najvise isplati kasnije?



#2 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 24 November 2013 - 22:48

U Srbiji ili inostranstvu? Moje je misljenje da su ti u Srbiji najperspektivniji termotehnika, termoenergetika i hidroenergetika, posto za taj profil ima posla u EPS-u, toplanama itd. Vazduhoplovni smerovi, vojno masinstvo, robotika i slicno su za izbegavanje. Mogu biti perspektivni jos i "najklasicniji smer" proizvodno masinstvo i automatika.

Edited by tomas.hokenberi, 24 November 2013 - 22:48.


#3 makarije čudotvorac

makarije čudotvorac
  • Members
  • 369 posts

Posted 27 November 2013 - 21:04

Samo mogu da te savetujem da ne upisuješ smer za informacione tehnologije. Ja sam protraćio 2 godine mastera na to. Lepo zamišljen i nikako izveden (čast izuzecima).

Sa termo i hidro definitivno najbrže do posla, možda i procesna tehnika. Ako te ne privlače te oblasti razmisli o mehanizaciji.



#4 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 27 November 2013 - 21:11

Samo mogu da te savetujem da ne upisuješ smer za informacione tehnologije. Ja sam protraćio 2 godine mastera na to. Lepo zamišljen i nikako izveden (čast izuzecima).

Sa termo i hidro definitivno najbrže do posla, možda i procesna tehnika. Ako te ne privlače te oblasti razmisli o mehanizaciji.

Danas i sledecih 30-ak godina, samo robotika, ili informatika. To su poslovi koji ce biti dobro placeni. Ne kazem da masinstvo nije dobro placeno, ali je CS i informatika, ili neko masinstvo kombinovano sa numerickim upravljanjem.

Masinske plate su u startu manje od elektro.



#5 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 28 November 2013 - 17:05

Mrd, ako pricamo o konkretnom "informatickom" (master) smeru na masinskom fakultetu taj smer je za siroko izbegavanje. Ako u Srbiji zeli da studira CS za to ima ETF, FON i Matematicki fakultet.

#6 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 28 November 2013 - 18:18

Mrd, ako pricamo o konkretnom "informatickom" (master) smeru na masinskom fakultetu taj smer je za siroko izbegavanje. Ako u Srbiji zeli da studira CS za to ima ETF, FON i Matematicki fakultet.

Svakako da se CS i informatika zavrsavaju na odgovarajucim fakultetima. Osvrnuo sam se konkretno na masinstvo i perspektivu sa tom diplomom. 



#7 Commandant Carlos

Commandant Carlos
  • Members
  • 169 posts

Posted 21 March 2014 - 20:18

da ne otvaram novu temu postavicu pitanje ovde. Zavrsio sam na masincu proizvodno masinstvo, trenutno razmisljam o doktorskim studijama i mogucnosti da promenim smer da umesto na proizvodnji nastavim studije na katedri za automtsko upravljanje. Razlog takvoj odluci je sugestija sestrine poznanice da od njenih prijatelja klinci studiraju automatiku ( ili tako nesto ) u americi i da ce to u stvari biti naj perspektivnija oblast. Problem je u tome sto ona o tome nista vise nije cula nego samo prenosi informaciju ( manje vise igramo se gluvih telefona), sad moje pitanje je da li to pije vodu i koja oblast automatskog posebno ima izgleda ako je to istina.



#8 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 21 March 2014 - 20:23

da ne otvaram novu temu postavicu pitanje ovde. Zavrsio sam na masincu proizvodno masinstvo, trenutno razmisljam o doktorskim studijama i mogucnosti da promenim smer da umesto na proizvodnji nastavim studije na katedri za automtsko upravljanje. Razlog takvoj odluci je sugestija sestrine poznanice da od njenih prijatelja klinci studiraju automatiku ( ili tako nesto ) u americi i da ce to u stvari biti naj perspektivnija oblast. Problem je u tome sto ona o tome nista vise nije cula nego samo prenosi informaciju ( manje vise igramo se gluvih telefona), sad moje pitanje je da li to pije vodu i koja oblast automatskog posebno ima izgleda ako je to istina.

Ja bih ti preporucio da uzmes automatiku na ETF-u.

Da automatika je struka koja ce sigurno sledecih 20+ godina biti aktuelna.



#9 Commandant Carlos

Commandant Carlos
  • Members
  • 169 posts

Posted 21 March 2014 - 20:25

Ja bih ti preporucio da uzmes automatiku na ETF-u.

Da automatika je struka koja ce sigurno sledecih 20+ godina biti aktuelna.

 

Znam da je ETF za automatiku mama, sad da li bi me pustili da upisem kod njih, pogotovo sto sam na masancu zavrsio proizvodnju



#10 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 21 March 2014 - 20:28

Znam da je ETF za automatiku mama, sad da li bi me pustili da upisem kod njih, pogotovo sto sam na masancu zavrsio proizvodnju

Moras da ih pitas. Automatika na masincu, ni u moje vreme nije bila nesto znacajno, a sada vec, nisam siguran.

Puno srece.



#11 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 21 March 2014 - 22:23

Kao automaticar sa ETF-a mogu da ti preporucim da nastavis na ETF-u (sada se to zove odsek za Signale i SIsteme).  Ja znam par ljudi koji su zavrsili masinski fakultet (po starom petogodisnjem programu) i doktorirali na ETF (istina i magistarske studije- opet po starom programu- su zavrsili tamo).

 

Na sajtu ETF-a (verovatno) imas spisak potrebnih uslova za upis doktorskih studija i da li se ocekuje da polazes diferencijalne ispite i koliko (u mojoj generaciji su na magistarskim studijama polagali 2 do 4 diferencijalna ispita studenti koji prelaze sa drugih tehnickih fakulteta).

 

[Edit]  Dodao bih, medjutim, da ne treba da upisujes automatiku zato sto ti je "neko rekao da je to dobar izbor" vec samo ako te to zaista interesuje. Uzmi u obzir da je oblast automatskog upravljanja (sistemi i signali) i obuhvata razlicite oblasti (kurs automatskog upravljanja koji si verovatno odslusao tokom studija uopste nije relevantan za prikaz sirine oblasti), kao sto su:

 

Industrijska automatizacija i upravljacki sistemi

Upravljacki racunarski sistemi

Inteligentni sistemi

Obrada signala

...


Edited by tomas.hokenberi, 22 March 2014 - 14:11.