Jump to content


Photo

Sezona praznika i proslava, postavljanje trpeze i ukrašavanje doma


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
54 replies to this topic

#46 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 29 September 2015 - 00:45

Priznajem da nikada nisam shvatao te ukrase ili njihovu vezu sa praznicima. Danas se moze kazati da sam omatoreli hippie, ali pocelo je jos u detnjstvu...

 

Onako malen i fasciniran raznobojnim lampicama, bio sam silno razocaran kad su ih odrasli skinuli nakon Nove Godine (u ateistickoj porodici u SFRJ, Bozica nije bilo). Na objasnjenje da je NG prosla, rekao bih - pa sta, lepo je!

Nastavilo se mojim nerazumevanjem praznika. Moj otac je bio lekar i - ma kakav je to praznik, kako mozemo da slavimo nesto, kad caleta nema jer je dezuran!?

 

Nastavilo se kasnije, nekom "filozofijom estetike." Naprosto, mislim (jos uvek) da je lepota stalna i vecna. Ako mislim da mi je kuca lepsa sa drvcetom u uglu sobe, drzacu ga tokom cele godine u nekoj saksiji. A ako mi ne nedostaje 11 meseci, nece mi nedostajati ni u tzv. "praznicno vreme."

 

Sad, ako bude komentara na ovaj post, slobodno kazite da ja to ne razumem. Slusam to vec decenijama, navikao sam... :D



#47 IMMORTEL

IMMORTEL
  • Members
  • 898 posts

Posted 11 October 2015 - 22:42

VB_Weihnachten2015_13b1a9aabf085.jpg

 

VB_Weihnachten2015_13b1a9aabf065.jpg

 

wintermae-13.jpg



#48 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 14 October 2015 - 15:58


 

Sad, ako bude komentara na ovaj post, slobodno kazite da ja to ne razumem. Slusam to vec decenijama, navikao sam... :D

 

u redu, hajde onda

 

kako da znas da je neki praznik ako cele godine imas svaki dan sve ono sto se odnosi na taj praznik, predivno ukrasen sto, lampione, svecnjake - malo blesavo i nepotrebno mucenje?

ili ako ne zelis nista ni cele godine ni na sam dan praznika kako znas da je praznik i da treba da se radujes?

 

...i naravno da ne razumes... ali zato o tome i ne brines ti

vec neko ko mari za te stvarcice  :) 



#49 Triceratops

Triceratops
  • Banned
  • 992 posts

Posted 14 October 2015 - 16:42

Ako odete u jednu malu poštu (tačnije, šaltersku ispostavu) u Bulevaru Despota Stefana, videćete na polici, iza šaltera, malu jelku sa svećicama, tu je preko cele godine. Zaposleni tako vole. Ne znam da li je njima zbog te jelkice svaki dan praznik, makar i u vrlo maloj meri, ali je simpatično videti tako nešto.



#50 IMMORTEL

IMMORTEL
  • Members
  • 898 posts

Posted 01 December 2015 - 00:02

5_m.jpg

 

9_m.jpg

 

4_m.jpg

 

2_m.jpg



#51 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 01 December 2015 - 02:22

...

kako da znas da je neki praznik ako cele godine imas svaki dan sve ono sto se odnosi na taj praznik, predivno ukrasen sto, lampione, svecnjake - malo blesavo i nepotrebno mucenje?

ili ako ne zelis nista ni cele godine ni na sam dan praznika kako znas da je praznik i da treba da se radujes?

...i naravno da ne razumes... ali zato o tome i ne brines ti

vec neko ko mari za te stvarcice  :)

 

Ah, pa to je ono - ne znam da je praznik i ne zanima me, a radujem se, najiskrenije - onome sto me prirodno raduje.

 

Ne razumem ovo iz citiranog "treba da se radujes." Ako "treba" - onda je obaveza i ritual, a nije radost. Radost je spontana.


Edited by zoran59, 01 December 2015 - 02:24.


#52 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 06 December 2015 - 17:13

Ah, pa to je ono - ne znam da je praznik i ne zanima me, a radujem se, najiskrenije - onome sto me prirodno raduje.

 

Ne razumem ovo iz citiranog "treba da se radujes." Ako "treba" - onda je obaveza i ritual, a nije radost. Radost je spontana.

 

to sam prvobitno napisala ironicno, normalno da je nemoguce da se dirigovano radujes

 

medjutim sada sam promenila misljenje, tj. nisam vise ironicna ovim povodom, sada stvarno verujem da ako

 napravis praznicnu atmosferu - osecaces se praznicno...pa seti se kad si bio mali

 

tada nisi znao ni koliko je sati a kamoli koji je datum, ukoliko roditelji ne ukrase kucu, zapale svecu/e ili naprave bolji rucak

i tek onda se radujes, do tada nista - obican dan.



#53 IMMORTEL

IMMORTEL
  • Members
  • 898 posts

Posted 11 December 2015 - 23:58

christmas-ornaments-table-setting.jpg



#54 IMMORTEL

IMMORTEL
  • Members
  • 898 posts

Posted 18 December 2015 - 16:24

55sssouuooo.jpg

 

ppjjjjjj.jpg

 

rttdp.jpg

 

ttraxhjk.jpg



#55 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 20 December 2015 - 17:09

SPR_WTL_261015_shoebox_01.jpg