Jump to content

Photo
- - - - -

Ujedinjenje Pravoslavne i Katoličke crkve

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
53 replies to this topic

#16 rolling stone

rolling stone
  • Members
  • 78 posts

Posted 19 October 2013 - 23:23

Ne moze to biti 'jedna jedinstvena hriscanska crkva', ako ne racunas oko 600 - 800 miliona hriscana koji pripadaju protestanskim konfesijama (oni sami sebe zovu hriscani i smatraju se hriscanima). ;)

Ja iskreno poštujem protestante, smatram da
ima nekih dobrih stvari u njihovom učenju, ali
oni su se sami odvojili i za sada ne pokazuju
želju da se vrate!

Tačno je da crkva bez protestanata ne bi
obuhvatala sve deklarisane hrišćane, ali bi
svejedno bila "Jedna Sveta Saborna i
Apostolska Crkva" iz Simvola vere! Danas ta
Crkva ne postoji, podeljena je na Katoličku i
Pravoslavnu crkvu koje obe sebe smaraju
izvornom Crkvom, a zapravo ni jedna od njih ne
može biti izvorna Crkva ako nije sjedinjena sa
ovom drugom.

Edited by rolling stone, 20 October 2013 - 12:18.

#17 rolling stone

rolling stone
  • Members
  • 78 posts

Posted 20 October 2013 - 12:15

...

Edited by rolling stone, 20 October 2013 - 12:21.

#18 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,310 posts

Posted 20 October 2013 - 14:17

Mislim da je, dugorocno, prilicno nebitno da li ce se  pravoslavne i katolicke crkve ujediniti. Dugorocno bi najveci doprinos covecanstvu ostvarile kada bi i jedne i druge nestale, a sa sobom povele i ostale religije.

#19 crveno - beli

crveno - beli
  • Members
  • 6,335 posts

Posted 20 October 2013 - 16:53

Ja iskreno poštujem protestante, smatram da
ima nekih dobrih stvari u njihovom učenju, ali
oni su se sami odvojili i za sada ne pokazuju
želju da se vrate!

Tačno je da crkva bez protestanata ne bi
obuhvatala sve deklarisane hrišćane, ali bi
svejedno bila "Jedna Sveta Saborna i
Apostolska Crkva" iz Simvola vere! Danas ta
Crkva ne postoji, podeljena je na Katoličku i
Pravoslavnu crkvu koje obe sebe smaraju
izvornom Crkvom, a zapravo ni jedna od njih ne
može biti izvorna Crkva ako nije sjedinjena sa
ovom drugom.

Zasto ne moze? Cak i da se ujedine, opet postoje razne katolicke i pravoslavne frakcije koje sebe smatraju 'Jednom Svetom Sabornom crkvom'. 

Postoje znacajne razlike u verovanjima izmedju katolika i pravoslavaca, zato i ne vidim sta to katolici (ili pravoslavci) dobijaju time sto ce doci do ujedinjenja? Ako ce ostati pri svojim verovanjima, onda ovi drugi gube, jer prosto treba da se utope ... a ako nece, kako onda mogu da se smatraju jednom crkvom ako odustaju od svojih verovanja?

#20 rolling stone

rolling stone
  • Members
  • 78 posts

Posted 20 October 2013 - 21:38

Zasto ne moze? Cak i da se ujedine, opet postoje razne katolicke i pravoslavne frakcije koje sebe smatraju 'Jednom Svetom Sabornom crkvom'.
Postoje znacajne razlike u verovanjima izmedju katolika i pravoslavaca, zato i ne vidim sta to katolici (ili pravoslavci) dobijaju time sto ce doci do ujedinjenja? Ako ce ostati pri svojim verovanjima, onda ovi drugi gube, jer prosto treba da se utope ... a ako nece, kako onda mogu da se smatraju jednom crkvom ako odustaju od svojih verovanja?

Pravoslavni i katolički teolozi treba da pronađu rešenje za bitne razlike u učenju dve crkve. Postoje, složićeš se, mnoge razlike, ali jesu li sve suštinski značajne? Šta je loše u tome da neko revidira stavove koji nisu ispravni, recimo da se Rim odrekne doktrine o papskoj nepogrešivosti?

#21 crveno - beli

crveno - beli
  • Members
  • 6,335 posts

Posted 20 October 2013 - 22:25

Pravoslavni i katolički teolozi treba da pronađu rešenje za bitne razlike u učenju dve crkve. Postoje, složićeš se, mnoge razlike, ali jesu li sve suštinski značajne? Šta je loše u tome da neko revidira stavove koji nisu ispravni, recimo da se Rim odrekne doktrine o papskoj nepogrešivosti?

Vekovima su te razlike samo produbljivane:

1.Pravosljavlje insistira na nacionalizmu (pogledaj samo problem priznavanja MPC) da bi odrzalo veze sa drzavom, Vatikan je sa druge strane internacionalna drzava u drzavi koja je imala veci uticaj u srednjem veku od mnogih kraljeva.

2.Pravosljavlje je usvojilo mnoge paganske obicaje, Vatikan ne.

3.Pravoslavlje je imalo dodira sa istocnjackim religijama (islam, zoroastrizam) pa ima vise misticizma, dok je Vatikan okrenut svetovnim stvarima (zbog cega se Luter i bunio i zbog cega je kasnije i nastao protestantizam).

4. Vatikan je strogo centralizovana ustanova (sto je omogucilo inkviziciju i ostalo), pravoslavlje je decentralizovano, pa su tako nastajali mnogi ogranci (sekte).

Neka od uobicajenih zabluda tice se tih razlika u smislu primata ili filioque, sustina je u tome da su to dva totalno razlicita sveta. ;)  

#22 rolling stone

rolling stone
  • Members
  • 78 posts

Posted 21 October 2013 - 07:42

Vekovima su te razlike samo produbljivane:
1.Pravosljavlje insistira na nacionalizmu (pogledaj samo problem priznavanja MPC) da bi odrzalo veze sa drzavom, Vatikan je sa druge strane internacionalna drzava u drzavi koja je imala veci uticaj u srednjem veku od mnogih kraljeva.
2.Pravosljavlje je usvojilo mnoge paganske obicaje, Vatikan ne.
3.Pravoslavlje je imalo dodira sa istocnjackim religijama (islam, zoroastrizam) pa ima vise misticizma, dok je Vatikan okrenut svetovnim stvarima (zbog cega se Luter i bunio i zbog cega je kasnije i nastao protestantizam).
4. Vatikan je strogo centralizovana ustanova (sto je omogucilo inkviziciju i ostalo), pravoslavlje je decentralizovano, pa su tako nastajali mnogi ogranci (sekte).

Neka od uobicajenih zabluda tice se tih razlika u smislu primata ili filioque, sustina je u tome da su to dva totalno razlicita sveta. ;)

Insistiranje na nacionalnom je pogrešna politika, koju vode neke autokefalne crkve (Srpska, Ruska...). Ima i onih koje su više regionalno-geografski orijentisane (Antiohija, Aleksandrija...), ali su one znatno manje uticajne.

Zato mislim da bi u potencionalnom ujedinjenju sa Katoličkom crkvom, pravoslavlje poboljšalo svoju organizaciju, hijerarhiju i disciplinu. Meni lično se više dopada taj vatikanski centralizam od ovog stanja u Pravoslavnoj crkvi gde svako vuče na svoju stranu.

Što se tiče misticizma - treba ga šititi na katolički Zapad, koji je postao previše svetovan i pragmatičan. A paganski običaji su ne previše lep deo tradicije i tu se ne može previše uraditi.

I na kraju, kada kažeš da su to dva različita sveta, ne mogu da se ne složim sa tobom. Ali ideja ekumenizma jeste upravo "jedinstvo u različitosti", poštovanje različitih obreda i tradicija. Mentaliteti jesu drugačiji, ali oni se dosta razlikuju i unutar svakog od ova dva hrišćanska bloka. Ipak je najvažnije da i jedni i drugi veruju u gotovo identične stvari. :D

Edited by rolling stone, 21 October 2013 - 07:45.

#23 holden87

holden87
  • Members
  • 12 posts

Posted 21 October 2013 - 10:36

Samo što većina pravoslavnih to ne bi prihvatila nikada, a i tebe bi osudili da si ekumenistički jeretik.

#24 rolling stone

rolling stone
  • Members
  • 78 posts

Posted 21 October 2013 - 10:55

Samo što većina pravoslavnih to ne bi prihvatila nikada, a i tebe bi osudili da si ekumenistički jeretik.

To je nažalost tačno, mada ima i ljudi koji drugačije razmišljaju, a nisu bez uticaja u Crkvi.  ;)

Bez obzira na većinsko raspoloženje (koje je svakako promenljivo), ja ostajem dosledan ekumenizmu, a sigurno nisam jeretik i nikome ne želim ništa loše!

Edited by rolling stone, 21 October 2013 - 10:56.

#25 vladan

vladan
  • Members
  • 25,386 posts

Posted 21 October 2013 - 11:18

Najpre da objasnim: ja sam po svom licnom ubedjenju ateista. Imao sam priliku pre nekoliko godina da razgovaram u Jerusalimu sa staresinom jerusalimske grkokatolicke crkve (patrijarh?), koji se na moju tezu da sam ja ateista samo blago nasmesio.
Ekumenizam bi morao da pretpostavi priblizavanje svih hriscanskih crkava, ukljucujuci tu I razlicite grane protestantizma.

#26 crveno - beli

crveno - beli
  • Members
  • 6,335 posts

Posted 21 October 2013 - 18:28

Insistiranje na nacionalnom je pogrešna politika, koju vode neke autokefalne crkve (Srpska, Ruska...). Ima i onih koje su više regionalno-geografski orijentisane (Antiohija, Aleksandrija...), ali su one znatno manje uticajne.

Zato mislim da bi u potencionalnom ujedinjenju sa Katoličkom crkvom, pravoslavlje poboljšalo svoju organizaciju, hijerarhiju i disciplinu. Meni lično se više dopada taj vatikanski centralizam od ovog stanja u Pravoslavnoj crkvi gde svako vuče na svoju stranu.

Što se tiče misticizma - treba ga šititi na katolički Zapad, koji je postao previše svetovan i pragmatičan. A paganski običaji su ne previše lep deo tradicije i tu se ne može previše uraditi.

I na kraju, kada kažeš da su to dva različita sveta, ne mogu da se ne složim sa tobom. Ali ideja ekumenizma jeste upravo "jedinstvo u različitosti", poštovanje različitih obreda i tradicija. Mentaliteti jesu drugačiji, ali oni se dosta razlikuju i unutar svakog od ova dva hrišćanska bloka. Ipak je najvažnije da i jedni i drugi veruju u gotovo identične stvari. :D

Mislis da pravoslavlje postane katolicanstvo? Pa ti budi katolik, niko ti ne brani, ne vidim sta se dobija time sto ce 100 ili 200 miliona (ako ih uopste toliko ima?) ljudi sledeti 'pravu veru'? 

#27 rolling stone

rolling stone
  • Members
  • 78 posts

Posted 21 October 2013 - 21:49

Mislis da pravoslavlje postane katolicanstvo? Pa ti budi katolik, niko ti ne brani, ne vidim sta se dobija time sto ce 100 ili 200 miliona (ako ih uopste toliko ima?) ljudi sledeti 'pravu veru'?

Ne mislim da pravoslavlje postane katolicizam, niti mislim da je i jedna od ove dve vere jedina "prava". Svaka od njih je u nečemu u pravu, a u nečem drugom nije. Zato sam u poslednjem komentaru rekao da bi trebalo da se međusobno nadopunjuju i tako prevaziđu svoje slabosti.

#28 angelia

angelia
  • Members
  • 13,697 posts

Posted 21 October 2013 - 23:05

Ne mislim da pravoslavlje postane katolicizam, niti mislim da je i jedna od ove dve vere jedina "prava". Svaka od njih je u nečemu u pravu, a u nečem drugom nije. Zato sam u poslednjem komentaru rekao da bi trebalo da se međusobno nadopunjuju i tako prevaziđu svoje slabosti.

Znaci nijedna nije potpuno u pravu??? :) Ovo je prvi put da od vernika cujem nesto slicno....da njegova vera nije u pravu.

#29 crveno - beli

crveno - beli
  • Members
  • 6,335 posts

Posted 21 October 2013 - 23:38

Pa reci u cemu je pravoslavlje ili katolicizam u pravu, a u cemu nije, daj primere (sve ove 'greskice' su mogle da se isprave i bez osnivanja jedne jedinstvene religije). Sve mi se cini (a to je i nekako prirodno, obzirom na rasprostranjenost i broj vernika) da bi se to ujedinjenje zavrsilo tako sto bi pravoslavci postali rimokatolici.

Cega bi inace trebalo (po tebi) da se odreknu katolici i sta bi to pravoslavno oni prihvatili? 

#30 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 22 October 2013 - 00:17

Sta da rade sa silnim "crvenim slovima" ? :lol+:

Jedan vas, jedan nas . . . :kece: