Jump to content


Photo
- - - - -

Novi ministar finansija - katastrofa u najavi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
229 replies to this topic

#31 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 15 September 2013 - 21:59

Pa ustvari to sam i hteo da kazem. Kod privatnika ce ljudi dobiti povecanje bruto plate, gde ce on nadoknaditi gubitak verovatno na otpustanju onih najnizih cinovnika.

 

Ja sam u top mgmtu jedne strane firme u Srbiji i odmah da ti kazem - nece. Privatne firme uglavnom nemaju bespotrebne zaposlene usred ove krize. Jednostavno ce bruto plata ostati ista na racun neto plate.

 

A i svaka cast ministru ako bi ti bio u pravu (a opet kazem, nisi) - uspeo bi da otpusti socijalno najugrozenije. 

 

Sto je problem reci - smanjicu sve plate preko 70,000 RSD u drzavnoj sluzbi? I eto mu super efekat. Ovako ce da udari (debil) na privatni sektor koji je ionako u posrtanju i otera jos ljudi u sivu ekonomiju. 


Edited by alexnikolic na kvadrat, 15 September 2013 - 22:13.


#32 Партибрејкер

Партибрејкер
  • Members
  • 254 posts

Posted 15 September 2013 - 22:36

Pa ustvari to sam i hteo da kazem. Kod privatnika ce ljudi dobiti povecanje bruto plate, gde ce on nadoknaditi gubitak verovatno na otpustanju onih najnizih cinovnika.

 

A hoce biti u drzavnim smanjenje, ali kazem ti da je to toliko beznacajno da je to smesno. Npr, uvode dodatni porez od 5% na deo plate preko 100.000. I sad ako neko ima 120.000, oporezovace mu 20.000 sa 5%, znaci smanjice mu platu 1.000 dinara ili nesto slicno. Bice nesto simbolicno radi raje.

 

Ja bih voleo da znam sta je ono krupno sto ce da se desi i stvarno me zanima na koji nacin cemo seiku platiti onaj neverovatan kredit ako ga dobijemo.

 

Taj i većinu ostalih kredita ćemo vratiti rasprodajom preostale imovine, dodatnim zaduživanjem pod "ekstra povoljnim uslovima" i eventualno će Šeikova firma dobiti vlasnički udeo u još nekom državnom preduzeću.



#33 Φίλιπ Βλαςακ

Φίλιπ Βλαςακ
  • Members
  • 1,233 posts

Posted 16 September 2013 - 04:14

 

Čim sam ga čuo da neće biti otpuštanja u javnom sektoru, sve mi je bilo jasno.

Znači, i dalje ću od svoje plate da izdržavam dva-tri Boškića/Čvarkova koji hvataju zjale po ceo dan, plus popove u vojsci i popove u školama.
:-1:

 

Vlastodrzci bi trebali da prestanu da trose energiju na mozganje o tome kako da zakrpe postojeci budzet, uvodjenjem novih i povecanjem postojecih nameta, i da pocnu da razmisljaju o tome kako da budzet drasticno smanje. Kvazieksperti, presipaci iz supljeg u prazno, se dovijaju kako da namaknu sto vise para u republicki budzet, tu rupu bez dna, koju su vestacki napumpali u periodu kada su prodavali nekadasnja drustvena preduzeca, da bi ga kasnije odrzavali na istom nivou inostranim pozajmicama. 
 
Njihova pocetna premisa je losa zato sto polaze od toga da su rashodi nezajazljive drzavne birokratije u koju su se po stranackoj liniji uhlebili i Kurta i Murta nezavisna varijabla, koja uopste ne treba da zavisi od prihoda, i koja ne sme da se smanjuje, nego samo da se povecava. Planiraju da kozmeticki smanje nekoliko nameta da bi zamazali narodu oci, i da istovremeno drugim nametima otmu mnogo vise. Novac koji planiraju da otmu na taj nacin bi kao i obicno isao na njihove debele plate, skupocene "sluzbene" mercedese, luksuzna sluzbena putovanja na egzoticne destinacije... 
 
Jedno istrazivanje je pokazalo da se u javnom sektoru radi u proseku dnevno 3.5 sata, duplo manje nego kod privatnika, a prima se plata za 8 sati. Prosecna plata u javnom sektoru je veca od onih kod privatnika. Jednu trecinu debeloguzih stranackih ispijaca kafa bi trebalo poslati na biro za zaposljavanje, a ovima koji ne zavrse na biro treba smanjiti plate. Poslednjih 5 godina budzetlije su svake godine primale 2-3 plate od novca koji je dolazio iz inostranih pozajmica. Novac koji su trosili samo neki, ce morati da vracaju svi. Pre toga,  u periodu kada su se prodavala nekadasnja drustvena preduzeca najveci deo tog novca je pumpanjem u budzet zavrsio u platama tih istih budzetlija...
 
Osnovni preduslov privrednog oporavka i povecanja kvaliteta zivota gradjana je smanjenje javne potrosnje i racionalizacija drzavne birokratije. Glomazan i skup javni sektor davi privredu i gradjane.
- racionalizovati drzavnu birokratiju otpustanjem neradnika koji su se na drzavne jasle uhlebili po politickoj liniji
- uskladiti nezasluzene i visoke plate u javnom sektoru sa platama u privatnom sektoru koje su u proseku nize
- ustedom tih sredstava otvoriti prostor za smanjenje postojecih nameta... 
 
Ne treba gajiti iluziju da ce vlastodrzci bez velikog pritiska krenuti da otpustaju razne "zasluzne" partijske duduke koje su pre toga uhlebili i nakacili na vrat poreskim obveznicima. Kada su jednog takvog partijskog drpatora, inace vlasnika diplome sociologa uhlebili na izmisljenom radnom mestu koje se zvalo "rukovodilac sluzbe za drustveni aspekt prostornog planiranja", doticni je na pitanje na koji nacin on moze doprineti poslovanju preduzeca odgovorio "Moracete da pitate nadlezne u firmi, zaista ne mogu napamet da odgovorim."
 
 
 


#34 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 16 September 2013 - 07:35

 
- uskladiti nezasluzene i visoke plate u javnom sektoru sa platama u privatnom sektoru koje su u proseku nize 
 


Ova mantra, o tome da su plate u privatnom sektoru prosecno nize nego u javnom, se cesto ponavlja pa me zanima na bazi kojih podataka je to izracunato? Da li se kod proracuna proseka plata uzima u obzir to da u privatnom sektoru dobar deo poslodavaca svoje radnike prijavljuje na minimalcu, a isplacuje ostatak plate "na ruke" i druge slicne "tehnike" zaobilazenja placanja poreza i doprinosa?

Da se razumemo, ja sam za rasterecenje poreskih obveznika od placanja ogromnog viska partijskog kadra zaposlenog u opstinama, ministarstvima itd. U praksi ako do tog dodje sumnjam medjutim da ce biti otpustanja birokratije (osim mozda kadrova protivnickih stranaka), vec ce se prelomiti na sluzbama tipa zdravstva, obrazovanja, komunalnih sluzbi i slicno, odnosno pootpustace cistace ulica, ali salterske sluzbenice nece.

#35 Φίλιπ Βλαςακ

Φίλιπ Βλαςακ
  • Members
  • 1,233 posts

Posted 16 September 2013 - 09:05

@tomas.hokenberi
 
"Ova mantra, o tome da su plate u privatnom sektoru prosecno nize nego u javnom, se cesto ponavlja pa me zanima na bazi kojih podataka je to izracunato?" 
 
Ovo je citat iz jednog clanka Dnevnika (koji se poziva na MAT) iz 2010. Verujem da se u medjuvremenu odnos nije mnogo promenio.
"Lane je, po podacima ekonomskog biltena „Mesečne analize i trendovi“, prosečna plata u Srbiji bila 31.291 dinar. Pri tom je ona isplaćena u javnom sektoru bila 38.433 dinara, a u državnim kompanijama 38.484 dinara. S druge strane, zaposleni u privatnim firmama imali su mesečnu prosečnu neto zaradu od 28.952 dinara." 
 
 
"Da li se kod proracuna proseka plata uzima u obzir to da u privatnom sektoru dobar deo poslodavaca svoje radnike prijavljuje na minimalcu, a isplacuje ostatak plate "na ruke" i druge slicne "tehnike" zaobilazenja placanja poreza i doprinosa?"
 
Sigurno ne, jer bi onda morali da i budzetlijama povecaju prosecne plate, jer mnogi od njih pored zvanicne plate imaju dodatne prihode od mita.
 
 
"Da se razumemo, ja sam za rasterecenje poreskih obveznika od placanja ogromnog viska partijskog kadra zaposlenog u opstinama, ministarstvima itd. U praksi ako do tog dodje sumnjam medjutim da ce biti otpustanja birokratije (osim mozda kadrova protivnickih stranaka), vec ce se prelomiti na sluzbama tipa zdravstva, obrazovanja, komunalnih sluzbi i slicno, odnosno pootpustace cistace ulica, ali salterske sluzbenice nece."
 
Oni koji su se zaposlili u drzavnu sluzbu bez veze, nisu clanovi stranaka na vlasti, a pored toga su savesni, vredni... ce sigurno biti na udaru, ali kada takvi ostanu bez posla, oni ce mnogo lakse od "partijskih duduka" naci posao u privatnom sektoru (ako ga pre toga javni sektor ne ugusi). Vec sam napisao "ne treba gajiti iluziju da ce vlastodrzci bez velikog pritiska krenuti da otpustaju razne "zasluzne" partijske duduke koje su pre toga uhlebili i nakacili na vrat poreskim obveznicima...".


#36 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 16 September 2013 - 10:04

 
@tomas.hokenberi
 
"Ova mantra, o tome da su plate u privatnom sektoru prosecno nize nego u javnom, se cesto ponavlja pa me zanima na bazi kojih podataka je to izracunato?" 
 
Ovo je citat iz jednog clanka Dnevnika (koji se poziva na MAT) iz 2010. Verujem da se u medjuvremenu odnos nije mnogo promenio.
"Lane je, po podacima ekonomskog biltena „Mesečne analize i trendovi“, prosečna plata u Srbiji bila 31.291 dinar. Pri tom je ona isplaćena u javnom sektoru bila 38.433 dinara, a u državnim kompanijama 38.484 dinara. S druge strane, zaposleni u privatnim firmama imali su mesečnu prosečnu neto zaradu od 28.952 dinara." 
 
 
"Da li se kod proracuna proseka plata uzima u obzir to da u privatnom sektoru dobar deo poslodavaca svoje radnike prijavljuje na minimalcu, a isplacuje ostatak plate "na ruke" i druge slicne "tehnike" zaobilazenja placanja poreza i doprinosa?"
 
Sigurno ne, jer bi onda morali da i budzetlijama povecaju prosecne plate, jer mnogi od njih pored zvanicne plate imaju dodatne prihode od mita.
  


Slozices se da su nepotpuni podaci (odnosno podaci koji se zasnivaju na laznim prijavama plata zaposlenih) irelevantni i da je samim tim besmisleno pozivati se na iste.

Sto se tice "mita", fakat je da se mnogi nalaze u poziciji da budu podmiceni, ali ne i vecina (nisam primetio da neko podmicuje cistace ulica, vozace tramvaja i odzacare).

#37 Φίλιπ Βλαςακ

Φίλιπ Βλαςακ
  • Members
  • 1,233 posts

Posted 16 September 2013 - 10:35

@tomas.hokenberi
 
- Slozices se da su... podaci koji se zasnivaju na laznim prijavama plata zaposlenih irelevantni i da je samim tim besmisleno pozivati se na iste.
 
Slozicu se onda kada budzetlijama u kalkulaciji prosecne plate pored zvanicne plate budu dodali i prihode koje mnogi od njih ostvaruju uzimajuci mito.
 
 
- Sto se tice "mita", fakat je da se mnogi nalaze u poziciji da budu podmiceni, ali ne i vecina. 
 
Fakat je i da mnogi izmedju novca na ruke odmah i vece osnovice za penziju odaberu ovo prvo, ali ne i vecina.


#38 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 16 September 2013 - 11:36

 
@tomas.hokenberi
 
- Slozices se da su... podaci koji se zasnivaju na laznim prijavama plata zaposlenih irelevantni i da je samim tim besmisleno pozivati se na iste.
 
Slozicu se onda kada budzetlijama u kalkulaciji prosecne plate pored zvanicne plate budu dodali i prihode koje mnogi od njih ostvaruju uzimajuci mito.
 
 
- Sto se tice "mita", fakat je da se mnogi nalaze u poziciji da budu podmiceni, ali ne i vecina. 
 
Fakat je i da mnogi izmedju novca na ruke odmah i vece osnovice za penziju odaberu ovo prvo, ali ne i vecina.
 


Fakat je da ti imas prilicno povrsnu predstavu o platama i mogucnostima "primanja mita" "budzetlija". Na stranu price o podmitljivim lekarima, opstinskim sluzbenicima i slicnim, ali vecina "na budzetu" jednostavno nije u prilici da prima mito, sve i kada bi hteli. A upravo ti ce se naci prvi na udaru, ako se to ikada desi.

Sta mislis, kada budu racionalizovali javne sluzbe, drzavna i javna preduzeca, da ce smanjiti broj birokrata ili sluzbenika u raznim vladinim telima ili agencijama? Nece, "racionalizovace" komunalne sluzbe, prosvetu, zdravstvo, smanjice finasiranje nauke i obrazovanja itd.


Apropo statistike plata, da razjasnim zasto je besmisleno poredjenje "prijavljenih plata". Ja radim u jednom nasem naucno-istrazivackom institutu. Plata mi nije tolika da bih zapao medju "bogatase od 100.000+ RSD", ali je dovoljno veca od proseka, pa se racuna verovatno da podizem prosek "drzavnih plata". Par mojih kolega sa generacije radi u privatnim softverskim firmama, gde su prijavljeni na nesto vecem iznosu od minimalca (25-30K RSD), i tako doprinose "malim platama u privatnom sektoru", a na ruke primaju 3-4 moje plate.

Pre nego sto me spopadnes "efektivnim radnim vremenom od 3 sata i primanjem mita", odmah cu te prekinuti, efektivno radno vreme mi je 8 ili vise, po potrebi, posao nosim i kuci, a "mitom" i da hocu da se bavim, nemam osnova.

Edited by tomas.hokenberi, 16 September 2013 - 11:43.


#39 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 16 September 2013 - 11:51

... nisam primetio da neko podmicuje cistace ulica...

 

Da, ti ljudi su moralno cisti u oba smera - niti primaju mito, niti moraju da ga daju. Stavise, zahvaljujuci stotinama hiljada saosecajnih dusa oni svakoga dana imaju obezbedjen posao kakav bi u nekim emotivno hladnim sredinama mogli samo da sanjaju.



#40 Φίλιπ Βλαςακ

Φίλιπ Βλαςακ
  • Members
  • 1,233 posts

Posted 16 September 2013 - 16:27

@tomas.hokenberi
 
"...Na stranu price o podmitljivim lekarima, opstinskim sluzbenicima i slicnim, ali vecina "na budzetu" jednostavno nije u prilici da prima mito, sve i kada bi hteli. A upravo ti ce se naci prvi na udaru, ako se to ikada desi." 
 
Ako se oni koji su "vredni i savesni" budu nasli na udaru, naci ce posao u privatnom sektoru mnogo lakse od onih koji to nisu. 
 
"Sta mislis, kada budu racionalizovali javne sluzbe, drzavna i javna preduzeca, da ce smanjiti broj birokrata ili sluzbenika u raznim vladinim telima ili agencijama? Nece, "racionalizovace" komunalne sluzbe..."
 
Ako otpuste cistace, a zadrze salterske sluzbenice... osetice se... u pocetku, ali pre ili kasnije ce morati da tim istim salterskim sluzbenicama daju po jednu metlu i krpu, osim ako ne zele da borave u smradu i prljavstini.
 
"Apropo statistike plata, da razjasnim zasto je besmisleno poredjenje "prijavljenih plata". Ja radim u jednom nasem naucno-istrazivackom institutu. Plata mi nije tolika da bih zapao medju "bogatase od 100.000+ RSD", ali je dovoljno veca od proseka, pa se racuna verovatno da podizem prosek "drzavnih plata". Par mojih kolega sa generacije radi u privatnim softverskim firmama, gde su prijavljeni na nesto vecem iznosu od minimalca (25-30K RSD), i tako doprinose "malim platama u privatnom sektoru", a na ruke primaju 3-4 moje plate."
 
Jednog dana ce da kukaju zbog toga, jer ce njihove penzije imati manju osnovicu.
 
"Pre nego sto me spopadnes "efektivnim radnim vremenom od 3 sata i primanjem mita", odmah cu te prekinuti, efektivno radno vreme mi je 8 ili vise, po potrebi, posao nosim i kuci..."
 
Ovaj primer, koji si naveo je izuzetak. Nazalost.  


#41 SonjaSpasic

SonjaSpasic
  • Members
  • 11 posts

Posted 03 October 2013 - 22:18

Ne dopadaju mi se njegove kontradiktorne izjave.. 



#42 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 04 October 2013 - 02:34

 

Ako se oni koji su "vredni i savesni" budu nasli na udaru, naci ce posao u privatnom sektoru mnogo lakse od onih koji to nisu. 
Hmmm, ako zaista u to verujes, onda zivis u nekoj iluzornoj zemlji - nije tako ni u razvijenom svetu, a kamoli ce biti u Srbiji. Gde ce tacno srednjeskolski nastavnik, recimo geografije ili matematike ili hemije ili likovnog ili cak i fizickog, MAKAR BIO I NAJBOLJI U SVOJOJ PROFESIJI, da nadje posao u privatnom sektoru??? Pa to moze, ali tek kad bi "poreska reforma" omogucila da se daju velike olaksice za osnivanje privatnih skola - sto nije ni na vidiku (i zapravo smo se, sa Lazarevim i srodnim idejama, od toga samo jos vise udaljili) ni u narednih 20 godina...
 
 
"Sta mislis, kada budu racionalizovali javne sluzbe, drzavna i javna preduzeca, da ce smanjiti broj birokrata ili sluzbenika u raznim vladinim telima ili agencijama? Nece, "racionalizovace" komunalne sluzbe..."
 
Ako otpuste cistace, a zadrze salterske sluzbenice... osetice se... u pocetku, ali pre ili kasnije ce morati da tim istim salterskim sluzbenicama daju po jednu metlu i krpu, osim ako ne zele da borave u smradu i prljavstini.
Ha, pa mnogi danas upravo tako zive i rade... i glasaju... neki i postaju visoki funkcioneri... i nista im ne fali. Na kraju krajeva, nije Srbija za dzabe jedna od tri evropske zemlje gde svako malo izbije kolera, a trihineloza dominira stocnim fondom.
 
 
"Apropo statistike plata, da razjasnim zasto je besmisleno poredjenje "prijavljenih plata". Ja radim u jednom nasem naucno-istrazivackom institutu. Plata mi nije tolika da bih zapao medju "bogatase od 100.000+ RSD", ali je dovoljno veca od proseka, pa se racuna verovatno da podizem prosek "drzavnih plata". Par mojih kolega sa generacije radi u privatnim softverskim firmama, gde su prijavljeni na nesto vecem iznosu od minimalca (25-30K RSD), i tako doprinose "malim platama u privatnom sektoru", a na ruke primaju 3-4 moje plate."
 
Jednog dana ce da kukaju zbog toga, jer ce njihove penzije imati manju osnovicu.
Mislis da to ima i najmanju ekonomsku osnovu? Pa ta manja osnovica im omogucuje da uplacuju privatno penzijsko - ili, uostalom, da kupe "penzionerske" akcije na berzi ili drzavne obveznice (neke ozbiljnije drzave, ne Srbije) i da imaju cenim po desetak puta vece prihode u starosti nego sto bi im ikakva ZAMISLIVA penzija preko republickog fonda omogucila. Pa svako iole racionalan bi da moze odbio da da zutu banku kretenskom PIO fondu i umesto toga bih se vrlo rado sam pobrinuo za sopstvenu penziju, ne bi mi ni najmanje tesko palo...
 
 
"Pre nego sto me spopadnes "efektivnim radnim vremenom od 3 sata i primanjem mita", odmah cu te prekinuti, efektivno radno vreme mi je 8 ili vise, po potrebi, posao nosim i kuci..."
 
Ovaj primer, koji si naveo je izuzetak. Nazalost.  

Eto, onda sam i ja verovatno izuzetak, radim par poslova, a glavni mi je takodje u naucnom institutu i jako bih voleo da primim mito...ako imas neki savet, samo napred.



#43 Φίλιπ Βλαςακ

Φίλιπ Βλαςακ
  • Members
  • 1,233 posts

Posted 04 October 2013 - 06:00

@Schrodinger
 
Hmmm, ako zaista u to verujes, onda zivis u nekoj iluzornoj zemlji - nije tako ni u razvijenom svetu, a kamoli ce biti u Srbiji. Gde ce tacno srednjeskolski nastavnik... da nadje posao u privatnom sektoru???
 
Oni mogu da se udruze i osnuju privatnu skolu. Mnogi od njih to vec sada rade individualno u formi privatnih casova. Ima posla i za one koji su naizgled deficitarni. Profesor likovnog npr moze da potrazi posao u firmi koja se bavi dizajnom... 
 
 
Mislis da to ima i najmanju ekonomsku osnovu? 
 
Naravno.
 
 
Pa ta manja osnovica im omogucuje da uplacuju privatno penzijsko...
 
Oni mogu i bez toga da zatraze od poslodavca da deo super bruta preusmeri privatnom penzionom fondu po njihovom izboru. Na taj nacin mogli bi da jednog dana primaju dve penzije, jednu koja bi bila uskladjivana u skladu sa troskovima zivota i drugu koja bi zavisila od prinosa. Umesto toga vecina potrosi novac, pa onda kasnije zali zbog toga.
 
 
Eto, onda sam i ja verovatno izuzetak, radim par poslova, a glavni mi je takodje u naucnom institutu i jako bih voleo da primim mito...ako imas neki savet, samo napred.
 
Kako stizes sve to? Kazes da pored "javno-redovnogposla, radis jos par "liberalno-sporednih". Sa toliko vremena na raspolaganju, ti si vec bogat, sta ce ti jos i mito preko toga? 

Edited by Φίλιπ Βλαςακ, 04 October 2013 - 06:04.


#44 dobrostojeci

dobrostojeci
  • Members
  • 192 posts

Posted 04 October 2013 - 07:21

 

Eto, onda sam i ja verovatno izuzetak, radim par poslova, a glavni mi je takodje u naucnom institutu i jako bih voleo da primim mito...ako imas neki savet, samo napred.

 

 

Ja imam.

Prodaj to radno mesto u institutu za 10.000 evra (kupaca ima koliko voliš), kupi 2 manje garaže, izdaj ih za 2x30 evra, to ti je oko 30.000 evra za 40 godina, sa kamatama možda i preko 100.000 i neka ti to bude penzija, a živi od tih privatnih poslova koje i sada stižeš da obavljaš pored toga na državnim jaslama.



#45 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 04 October 2013 - 20:19

 to ti je oko 30.000 evra za 40 godina

Lepo je sto si ti optimista, ali obzirom na zivotni vek u Srbiji, nemam tih iluzija...