Jump to content


Photo
- - - - -

smer Informacione Tehnologije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
21 replies to this topic

#1 Maja.IT

Maja.IT
  • Members
  • 9 posts

Posted 06 September 2013 - 16:41

Zdravo! Ove godine sam upisala INFORMACIONE TEHNOLOGIJE u Cacku, iako sam htela FON, ali nisam uspela da upadnem. Interesuje me misljenje ljudi koji se razumeju u ovu struku da li je lose studirati na FTN u Cacku, tj da mogu steci kvalitetno znanje iz ove oblasti na ovom fakultetu. Razmisljala sam o prebacivanju na FON, ali je mnogo komplikovano, pritom kosta, a ja bih da izbegnem mateijalne troskove.



#2 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 06 September 2013 - 21:42

Zavisi od toga kako definises "lose". FTN u Cacku je daleko od najboljih fakulteta za IT, no to ne znaci da neces i tamo moci nesto nauciti, posebno ako se samostalno dodatno trudis.

Ono sto je lose kod FTN u Cacku je sto u ponudi imas dosta nabacanih predmeta poput "Menadzmenta promena", CAD/CAM tehnologija i slicnog (sto je od koristi nekom masincu ali ne i buducem IT strucnjaku) sto je pre svega posledica uzasnog nedostatka profesorskog kadra na tom fakultetu. Da ne pricam o besmislu "Tehnickog crtanja" na IT fakultetu. Svakako bi ti bilo znacajno bolje na FON-u, PMF-u ili ETF-u ali sta je tu je. "Izlazna strategija" ti moze biti da, po zavrsetku osnovnih studija u Cacku, pokusas da upises master studije na FON-u (sto moze biti problem posto su njihove studije cetvorogodisnje, a tvoje trogodisnje, ali mislim da oni imaju master program i za takav slucaj) ili master studije informatike na matematickom fakultetu ( http://www.matf.bg.a...er-informatika/) (ove su bas za nastavak trogodisnijh IT profila)

Edited by tomas.hokenberi, 06 September 2013 - 21:43.


#3 Maja.IT

Maja.IT
  • Members
  • 9 posts

Posted 06 September 2013 - 22:16

Hvala Vam puno na tim informacijama. Ja bih pokusala da se prebacim na FON, ali ne znam da li je to def moguce. Moracu da se informisem o tome bas na FON-u, ali mislim da je bas komplikovano. Samo mi je bitno da pre nego sto se upustim u sve to oko prebacivanja znam da je vredno truda jer cu tamo steci kvalitetno znanje; ne sumnjam da je daleko kvalitetnije nego u Cacku.

Sto se tice mastera, od sledece god ce biti i u Cacku, u trajanju od 2 god, sa mogucnoscu odlaska u Siemens u Nemacku. Pritom, daleko lakse je zavrsiti FTN. Meni je problem taj finansijski aspekt cele price jer ne bih htela roditelje da izlazem velikim troskovima, a kako rekoh, ne verujem da na FON mogu da se prebacim o trosku budzeta. 

Unapred hvala.



#4 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 06 September 2013 - 22:32

Hvala Vam puno na tim informacijama. Ja bih pokusala da se prebacim na FON, ali ne znam da li je to def moguce. Moracu da se informisem o tome bas na FON-u, ali mislim da je bas komplikovano. Samo mi je bitno da pre nego sto se upustim u sve to oko prebacivanja znam da je vredno truda jer cu tamo steci kvalitetno znanje; ne sumnjam da je daleko kvalitetnije nego u Cacku.

Sto se tice mastera, od sledece god ce biti i u Cacku, u trajanju od 2 god, sa mogucnoscu odlaska u Siemens u Nemacku. Pritom, daleko lakse je zavrsiti FTN. Meni je problem taj finansijski aspekt cele price jer ne bih htela roditelje da izlazem velikim troskovima, a kako rekoh, ne verujem da na FON mogu da se prebacim o trosku budzeta. 

Unapred hvala.

 

Te price tipa "mogucnosti odlask u Simens u Nemacku" i slicne navlakuse potpuno ignorisi.

 

Sto se tice mastera  -  ideja nije da ga odradis u FTN u Cacku (nece im master biti bolji od osnovnih studija) nego da mozes sa FTN da predjes na FON ili PMF. Nego zasto samo FON razmatras, a ne i IT na matematickom fakultetu?



#5 Maja.IT

Maja.IT
  • Members
  • 9 posts

Posted 06 September 2013 - 22:48

Iskreno, nisam ni razmisljala o drugim fakultetima, vec samo o FON-u jer sam htela to da upisem. Nisam znala da postoji IT na matematickom.?



#6 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 06 September 2013 - 23:24

Postoji odavno, a informacija je dostupna na sajtu fakulteta: http://www.matf.bg.ac.rs/

 

Doduše, kad spomenu Siemens, bila je neka glupača koja je reklamirala dotični fakultet, pa je završila u forumskom limbu. Imala je sreće što nije završila sa ostalim spamerima na sledećoj temi: http://forum.b92.net...a-jednom-mestu/


Edited by DJ_Vasa, 06 September 2013 - 23:25.


#7 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 06 September 2013 - 23:50

Iskreno, nisam ni razmisljala o drugim fakultetima, vec samo o FON-u jer sam htela to da upisem. Nisam znala da postoji IT na matematickom.?

Nije mi jasno. Odlucila si da  studiras IT i nisi istrazila koje su ti sve opcije dostupne? Studije IT na MATF su u mnogim aspektima bolje nego te na FON-u  (posebno cetvorogodisnji smer Racunarstvo i informatika). Naravno "nedostatak" je sto se uci vise matematike nego na FON-u, na kome se umesto toga uci puno ekonomskih/"menadzerskih"  predmeta. Takodje, ako te zanima IT, smerovi   "Softversko inzenjerstvo" i "Racunarska tehnika i informatika" na ETF-u su odlican izbor.

 

Ono sto po svaku cenu treba izbegavati  jesu IT smerovi koji su na silu i nategnuto formirani na mnogim drzavnim i privatnim fakultetima, kao sto su te na FTN u Cacku, ili na Masinskom u Kragujevcu i slicne.


Edited by tomas.hokenberi, 06 September 2013 - 23:52.


#8 Maja.IT

Maja.IT
  • Members
  • 9 posts

Posted 07 September 2013 - 07:33

Meni se FON i svidja bas zato sto ima dosta ekonomskih predmeta; no, nebitno sad. Ono sto mi je vazno je da znam sta da radim posle prve godine, da li mogu da se prebacim, i ako mogu koji je fakultet najbolji izbor.? Ne verujem da mogu da se prebacim na MATF jer se mnogo razlikuju predmeti, a sa FON-om imam nekoliko predmeta razlike. Zbog toga toliko forsiram FON. Bitno mi je da znam koji fakultet pruza najbolju osnovu za dalji rad u ovoj struci, i da li mogu da dospem tamo bez gubljenja godine?



#9 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 07 September 2013 - 13:01

Meni se FON i svidja bas zato sto ima dosta ekonomskih predmeta; no, nebitno sad. Ono sto mi je vazno je da znam sta da radim posle prve godine, da li mogu da se prebacim, i ako mogu koji je fakultet najbolji izbor.? Ne verujem da mogu da se prebacim na MATF jer se mnogo razlikuju predmeti, a sa FON-om imam nekoliko predmeta razlike. Zbog toga toliko forsiram FON. Bitno mi je da znam koji fakultet pruza najbolju osnovu za dalji rad u ovoj struci, i da li mogu da dospem tamo bez gubljenja godine?

 ETF i MATF bi ti sigurno pruzili najbolju osnovu u IT-u, a za njima FON. Kao sto sam ti vec napisao mozes uvek da zavrsis sve tri godine  u Cacku, pa da nastavis master studije na FON-u ili MATF (trazice ti verovatno da polozis par dopunskih ispita "razlike" ali ne previse). Tako neces izgubiti godinu. U medjuvremenu se prosto trudi da ostvaris sto bolji uspeh u Cacku tako da upadnes na budzet na master studijama na nekom od ova dva fakulteta.

 

Edit: Moram da se ispravim. Na FON-u primaju na master samo studente sa zavrsenim cetvorogodisnjim studijama, tako da master mozes nastaviti samo na MATF.


Edited by tomas.hokenberi, 07 September 2013 - 13:08.


#10 Maja.IT

Maja.IT
  • Members
  • 9 posts

Posted 07 September 2013 - 14:38

Hvala Vam puno! :)



#11 Maja.IT

Maja.IT
  • Members
  • 9 posts

Posted 07 September 2013 - 14:41

Postoji odavno, a informacija je dostupna na sajtu fakulteta: http://www.matf.bg.ac.rs/

 

Doduše, kad spomenu Siemens, bila je neka glupača koja je reklamirala dotični fakultet, pa je završila u forumskom limbu. Imala je sreće što nije završila sa ostalim spamerima na sledećoj temi: http://forum.b92.net...a-jednom-mestu/

 Ta "glupaca" sam bila ja, ali ste mi blokirali profil. Nije mi bila namera da reklamiram fakultet, zaista, vec da mi neko da iskren savet i pritom ima uvid u situaciju. Mislila sam ako detaljno opisem situaciju, moci cete mi pomoci i posavetovati. Stvarno mi nije u interesu da reklamiram fakultet o kome ni sama nemam dobro misljenje.



#12 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 07 September 2013 - 14:59

Eh, prvi post, pa reklama za Siemens, pa reklama za fakultet... Ako ono nije bilo napisano kao dobra reklama, ne znam šta jeste.



#13 Maja.IT

Maja.IT
  • Members
  • 9 posts

Posted 07 September 2013 - 15:07

Zar bih imala razlog sad da lazem? Drago mi je ako je zvucalo dobro, to znaci da imam smisla za to, ali stvarno nije bila reklama. Sto bih htela da se prebacim sa tako "dobrog" fakulteta koji reklamiram?



#14 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 07 September 2013 - 15:50

Ta poruka je klasičan oblik skrivene reklame, a bilo ih je dosta upravo za taj fakultet ili za još neke fakultete sličnog profila. U poslednje vreme spameri nisu toliko blesavi da u prvom postu kažu 'Ja studiram na XYZ, dođite da se uverite', jer onda lete u roku od nekoliko sekundi. Čest oblik spama je malo uvijen, pa glasi otprilike 'Jel kupio neko ABC (upisao, naručio, šta već), čujem da imaju ogromne popuste, da su najkvalitetniji' i slično, a obično je to neko ko se tek pojavio na forumu.

 

Kada bi npr. Tomas, koji ti je odgovorio, a jedan je od najboljih poznavalaca svoje struke na forumu, zatražio mišljenje o nekom fakultetu, kompaniji i slično, niko ne bi ni pomislio da nešto reklamira, a 3000+ postova svakako nisu mačiji kašalj. Kada to isto uradi novi član, onda je situacija drugačija, jer je u 99,99% slučajeva u pitanju reklama.



#15 Maja.IT

Maja.IT
  • Members
  • 9 posts

Posted 07 September 2013 - 15:54

Ok. Ja se pronalazim u onih 00,01%.