Jump to content


Photo
- - - - -

Seksualno uznemiravanje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
226 replies to this topic

#1 Majce1987

Majce1987
  • Members
  • 1 posts

Posted 31 August 2013 - 02:37


Moj prof. na fakultetu se lozio na mene. Predavao mi je glavni predmet,i  5 semestara sam imala individualne casove sa njim. Vec je poznat po tome da spopada studentkinje i jedna ga je vec prijavila u dekanat zbog sexualnog uznemiravanja. A koliko znam,nikad nije zaista bio u vezi sa nekom studentkinjom.....

Moj odnos sa njim je bio los-tj. on me je maltretirao, bio neuvidjajan,nekoliko puta su mi kretale suze na oci na casu. A u isto vreme mi je pricao da on to radi za moje dobro,i kako mu profesionalna etika nalaze...da on na mene gleda kao na cerku(izgubio je 20-togodisnju cerku u saobracajnoj nesreci..ali odavno)

Bila sam jednom kod psihologa koji mi je jasni rekao da je SEX to sto profa trazi od mene... Nisam poverovala,jer sam zelela da verujem da moj prof. ipak ima neki svoj stil i razlog.... Imala sam poverenja u njega!

Dva meseca pred moj diplomski, dosla sam u suknji na cas...koja je bila vrlo pristojne duzina-ali ipak suknja. To je bila greska. Kako bi volela da mogu da promenim to sada....To ga je ocigledno nalozio,i raspitivao se sta radim za raspust,i da li ostajem u gradu ili idem kod roditelja. Odgovorila sam da ne znam,nemam nikakve obaveze u rodnomm gradu,pa ne moram da idem-u smislu,nemam nikakav posao da obavim-on je to protumacio-NEMA NIKAKVE OBAVEZE- u smislu-NEMA DECKA... i rekao- AH ZIVOT SAD IZGLEDA DRUGACIJE,ZVACU TE.....

Reci ne mogu da opisu kako sam se tada osecala.. Te reci su bile dovoljne da znam da je psiolog bio u pravu , i da sam ja 5 semestara zlostaljana. Samo zene koje su na slican nacin zlostavnjane znaju o cemu pricam i kakav je to uzasan osecaj!!!!
Najgore je sto to nije bila osoba koja se zaljubila u mene,ili da smo imali neki lep profesor-ucenik odnos, vec je on hteo da me sexualno iskoristi...i nije mario sto je moj zivot pretvarao u pakao!!!
 Kada je zvao,nisam se javljala...Bilo je oko Bozica,pa Nova Godina.... umesto da se koncentrisem na diplomski,bila sam u stanju soka.
On je trebao da mi da ocenu za taj zadnji semstar da bi mogla da izadjem na diplomski. !!!!!   Zvala sam ga 3 puta...na kraju je i ta ocena bila tu.
Videli smo se dan pred diplomski,kao da me preslisa. Mnoge stvari nisu bile dovrsene,s obzirom da sam ga izbegavala poslednja 2 meseca . i da sam bila u stanju soka i nesposobna za razmisljanje i umni rad. Usudio se da me pita  da li zelim da idem u Svajcarsku,vodi jos neke studente na festival,pa ako zelim s njima...ja sam odgovorila da cu videti jos...a u stvari bila zaprepascena kako moze posle svega to da me pita-besna,povredjena,a iznad svega nisam zelela da ta osoba NIKAD vise nema pristup meni....

Na diplomskom sam bila polupogubljena... I komisija je bila zbuljena... Dobila sam ne tako dobru ocenu- iz svih predmeta sam imala bolje ocene osim iz tog glavnog predmeta..Ali to mi je bio najmanji problem.
Nisam imala nikakav osecaj uspeha povodom zavrsetka faksa-bila sam iscrpnjena,depresivna- i u stanju soka i neverice!

Sada,posle 5 meseci sam na sigurnom, ta osoba je proslost i vise nema pristup meni! Iskreno,jos uvek sam bezvoljna iimam taj ocajan osecaj povredjenosti i narosavanja mog integriteta!

Interesuje me samo kakve ce posledice imati ovo iskustvo na mene i moju buducnost...
Iako nikad nije doslo do fizickog kontakta-osecam kao da je unistio jedan deo mog bica.

Eto,interesuje me da li je neko imao slicna iskustva na fakultetu,ili poslu... Svaki komentar ili savet su dobrodosli!!!!

Marija
 



#2 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 31 August 2013 - 03:15

Preporucujem rad sa psihologom, obavezno. Dozvolicu sebi da kazem   (nisam psiholog) da je stepen vasheg osecanja zrtve jako visok i da  predugo traje a to vec prevazilazi pravu meru i zato mislim da vam preba strucna pomoc.

Bez namere da omalovazim vashu pricu, recicu vam da sam identicnu situaciju imala i na fakultetu i tokom karijere. Problem sa profesorom sam reshila tako sto sam se povukla sa mesta clana jako zanimljivog studentskog foruma i prepustila ga kolegi od 2 metra kojem profesor/napasnik nije zakazivao konsultacije u 20h u kabinetu a prvom kolegi koji me je jurio oko kancelarisjskog stola sam zapretila da cu njegovoj zeni reci sta radi na poslu. Bio je posle toga miran kao bubica jer je vecina tih siledzija klasican papucic kod kuce. Ruznu i neprijatnu situaciju ste mogli da reshite spominjanjem "verenika" (nepostojeceg) ili usputnom aluzijom da vas "ceka decko" - muskarci cesto ne zalaze u tudj zabran i kad je zena "necija", vrlo verovatno da nece nasrtati.

Draga moja, glavu gore - zivite svoj zivot i ne dozvolite da vam ga kvari jedan pokvarenjak i manipulator - on vishe nije deo vasheg zivota i samo od vas zavisi da li ce i sada imati vlast nad vama. 


Edited by highlanderka, 31 August 2013 - 03:20.


#3 hiperaktivna buva

hiperaktivna buva
  • Members
  • 48 posts

Posted 31 August 2013 - 19:33

Sa namerom da omalovažavam priču rekla bih da je problem u njenom prihvatanju toga što se desilo. Pobogu, nije silovana... Ne kapiram ćutanje, ja bih to rešila na drugi način.

Ona je već mesecima u stanju šoka i neverice, a to se dešava na svakom koraku, bolje će joj biti da se navikava.



#4 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 31 August 2013 - 20:43

Meni nisu bas najjasniji "individualni casovi 5 semestara"?!

I je l' to sad postalo normalno da profesori zovu studente? Otkud mu tvoj broj telefona? Studirah i ja, ali se ne secam da su nam profesori i/ili asistenti trazili broj telefona.

Zao mi je, ocito ti je ovo veliki problem, ali ti jedino mozes biti ljuta na sebe sto nisi preduzela nesto dok je to trajalo. Sad ovako, looking back i osecajuci se povredjeno, malo sta mozes da promenis... ali mozes da naucis, da ako ti neka situacija ne prija, probas da je promenis na neki nacin. Napisala si:"Vec je poznat po tome da spopada studentkinje i jedna ga je vec prijavila u dekanat zbog sexualnog uznemiravanja." A zasto ti nisi bila druga koja bi to uradila? Sto si prihvatila njegovo "narusavanje tvog integriteta"?

 

p.s. da ne bude da te ne razumem - razumem vrlo dobro. Imali i mi nekog kretena na fizici, pa prilikom nekih konsultacija kaze on meni:"Koleginice, postoje razni nacini da se polozi ispit" (pa se "kurvanjski" nasmeje, samo sto nije namignuo....) Kazem:"Znam, uz komisiju!" I tu zavrsimo!


Edited by Sunshine State, 31 August 2013 - 21:01.


#5 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 31 August 2013 - 20:54

Ova devojčica se po meni, malo igrala vatrom. Ako je profesor čuven po spopadavanju studentkinja, šta je tražila s njim?

Ali, ako zanemarimo priču koja prethodi, i zamislimo da je bila prva koja je otišla po pozivu profesora, na individualne časove, a neka devojka jeste bila prva, ovaj komentar je... mislim, Buvo, da li si ti doživela da neko bude hiperaktivan u odnosu na tebe i tvoj integritet? Znaš li kako je to? Možeš li da to prihvatiš olako, kao, nije mi pocepao haljinu, strgnuo gaće i zaustavio se kad sam rekla ne? Samo me malo bestidno odmeravao od glave do pete i rekao da će me zvati sutra oko devet uveče da se nađemo u njegovom kabinetu, i pri tom mi prelazio prstom od ramena do šake?

 

Sa namerom da omalovažavam priču rekla bih da je problem u njenom prihvatanju toga što se desilo. Pobogu, nije silovana... Ne kapiram ćutanje, ja bih to rešila na drugi način.

Ona je već mesecima u stanju šoka i neverice, a to se dešava na svakom koraku, bolje će joj biti da se navikava.

 

Pobogu, silovana jeste.

I na šta treba da se navikava? Da je zaskaču oni koji po svom položaju treba da budu autoritet i putokaz za budući život?  Nije trebala da ćuti, ali ako jedna žena reaguje ovako - "bolje će joj biti da se navikava", šta devojka da očekuje ako progovori?


Edited by jesenja, 31 August 2013 - 20:57.


#6 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 01 September 2013 - 01:58

Procitala sam dvaput pocetni post i jos uvek mi je nejasno. Do 2 meseca pred diplomski ona se nije osecala sexualno uznemiravanom ali je pricala o tome sa psihologom. 5 semestara 'individualnih' casova (nisam znala da se daju) i ona nije primetila nabacivanje?

Onda on zove ona se ne javlja, pa ona njega zove a on se ne javlja.

 

Nesto je jako cudno u ovoj prici. I ima previse drame, previse soka, narusenog licnog integriteta, pakao od zivota... Iskreno receno vise zvuci kao sudski podnesak za obestecenje.

 

Ja sam sigurna da na BU na skoro svakom fakultetu ima po jedan creep, dal profesor dal asistent koji pravi neprimerene komentare, namiguje studentkinjama i slicno. Imala i ja tako jednog asistenta koji me pozvao na 'privatne konsultacije' sto ja kao svezi student nisam nasla za cudno, ali kad sam pomenula sta mi je rekao, odmah sam cula da je poznat po konsultacijama u kasne sate. Ne odes i ne dovodis sebe u potencijalno neprijatnu situaciju.

 

Mislim da je Buva probala da kaze da ako je poznato da toga ima, nema razloga za sok i nevericu od 7 meseci, zivot koji se pretvorio u pakao i sl. Neke ruzne stvari se desavaju u zivotu, poenta je kako sa njima izlazimo na kraj



#7 freeforme

freeforme
  • Members
  • 28 posts

Posted 01 September 2013 - 03:23

ja stvarno ne vidim nikakve tragove sexualnog uznemiravanja niti sam znao da su profesori zakleti na celibat. devojke na fakultetima su valjda dovoljno zrele da znaju sta hoce a sta nece. cak iako je zvao da izadju i ako joj je ponudio bilo kakvu vezu po meni to nista nije zabranjeno i tesko se moze okarakterisati kao sexualno uznemiravanje tako se svako startovanje moze nazvati uznemiravanje. na mom faksu je bilo po vise profesora iz svakog predmeta i moglo je da se bira.

 

bila je jedna asistentkinja kod koje sam ja isao na vezbe dugo posto sam polozio taj predmet, ali nije pokusala da me iskoristi :(



#8 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 01 September 2013 - 04:24

ja stvarno ne vidim nikakve tragove sexualnog uznemiravanja niti sam znao da su profesori zakleti na celibat. devojke na fakultetima su valjda dovoljno zrele da znaju sta hoce a sta nece. cak iako je zvao da izadju i ako joj je ponudio bilo kakvu vezu po meni to nista nije zabranjeno i tesko se moze okarakterisati kao sexualno uznemiravanje tako se svako startovanje moze nazvati uznemiravanje. na mom faksu je bilo po vise profesora iz svakog predmeta i moglo je da se bira.

 

bila je jedna asistentkinja kod koje sam ja isao na vezbe dugo posto sam polozio taj predmet, ali nije pokusala da me iskoristi :(

Neko ko ima autoritet i moc nad drugom osobom ne sme da je koristi za nabacivanje



#9 freeforme

freeforme
  • Members
  • 28 posts

Posted 01 September 2013 - 05:17

u ljubavi i ratu je sve dozvoljeno.

 

kao sto joj je receno startovace je ko zna koliko muskaraca i to je po meni sasvim normalno njeno je da kaze da li hoce ili nece i ja tu ne vidim neki veliki problem. ne razumem sta je nju uopste tu potreslo, svidela se coveku, pitao je, nije pristala i idemo dalje. ni prvi ni poslednji. kome se ne svidja treba da ide u manastir a ne na fakultet.



#10 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 01 September 2013 - 06:23

u ljubavi i ratu je sve dozvoljeno.

 

kao sto joj je receno startovace je ko zna koliko muskaraca i to je po meni sasvim normalno njeno je da kaze da li hoce ili nece i ja tu ne vidim neki veliki problem. ne razumem sta je nju uopste tu potreslo, svidela se coveku, pitao je, nije pristala i idemo dalje. ni prvi ni poslednji. kome se ne svidja treba da ide u manastir a ne na fakultet.

Nece biti da je sve dozvoljeno, zato i postoje zakoni da ogranice sta je sve dozvoljeno, takvo nabacivanje je koriscenje autoriteta i definitivno je sexualno uznemiravanje. Ako mu se svidela saceka da diplomira pa se nabacuje.

 

Ono sto mene buni je da se prof los odnos prema studentu tumaci (od psihologa) kao sexualno uznemiravanje, koliko ja znam, obicno je potpun drugacija situacija, ljigavci su jako fini dok nisu odbijeni. Ja sam imala vise problema od profesorke koja me prosto nije podnosila, posto sam sigurna da nije imala sexualne aspiracije.

 

U svakom slucaju prica ima mnogo rupa toliko da zvuci izmisljeno ili barem kao pokusaj da se izgradi neki slucaj, ili izazovu reakcije. Nigde se ne navode neki konkretni postupci koji navode na sexualno uznemiravanje, jedna recenica moze da se tumaci na vise nacina. Telefonski pozivi (a i otkud profesoru njen broj) su mogli da budu zbog nezavrsenih radova, posto nije na njih odgovarala ne moze ni da zna sta su bili. Ocenu je dobila - sa 3 poziva, znaci nije je nesto ucenjivao.

 

Izmedju svega, suvise emotivnih grandioznih reci u postu, meni neubedljivo a ja sam prva da napadnem bilo kakvu vrstu sexualnog napada na zenu ili diskriminaciju.



#11 freeforme

freeforme
  • Members
  • 28 posts

Posted 01 September 2013 - 10:41

ok ali pretpostavimo da jeste sve tacno sto je ona rekla. ti stvarno mislis da je nemoralno da profesor muva studentkinju? mislim na stranu sto sam poprilicno siguran da nije protivzakonito jer mi zvuci nelogicno.



#12 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 01 September 2013 - 10:42

startovace je ko zna koliko muskaraca i to je po meni sasvim normalno njeno je da kaze da li hoce ili nece 

 

 

slazem se sa Sunshine, djevojka iz uvodnog posta ima prije svega gomilu svojih privatnih nesuglasica 

ali ne mogu odoljeti a ne zapitati freeformel-a 

dal' zbilja misli da nema razlike izmedju "startovanja" studentica od strane profesora na fakultetu 

i njegova "startovanja" komada/lolite/zene npr. u disku ili kafeu ili autobusu, (crkvi)?

 

mislim da ima, a mislim i da mnoge zene reagiraju upravo kao sto je u prvom postu receno.

naime, samo mali broj zena ima takav personaliti koji ce odlucno nastupiti u takvim situacijama.

vecina se pogubi i "pusi" goreopisane strahove. 

 

 

ps

 

za sankcije koje bi takvi i slicni profesori snosili ukoliko bi preskocili ono - ne - dva puta u karijeri (a svi znamo sto znaci - ne)

zalozio bi se da budu vjecne npr. zabranom rada na svim skolskim i drzavnim poslovima, dozivotno.

uostalom, kakvi su to profesori? sto takvi imaju koga nauciti? 

 

*potpuno isto kao sto i popovi iskoristavaju djecake (ista vrsta straha)



#13 freeforme

freeforme
  • Members
  • 28 posts

Posted 01 September 2013 - 11:43

to nikako ne moze biti isto jer su decaci maloletni a studentkinje valjda znaju sta rade. kao da je zabranjeno ono sto je onaj pop radio sa odraslim momcima. svi su bili punoletni mogu da rade sta oce bar sto se drzave tice, jedino ako je studirala bogosloviju.


Edited by freeforme, 01 September 2013 - 11:43.


#14 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 01 September 2013 - 11:48

to nikako ne moze biti isto jer su decaci maloletni a studentkinje valjda znaju sta rade. kao da je zabranjeno ono sto je onaj pop radio sa odraslim momcima. svi su bili punoletni mogu da rade sta oce bar sto se drzave tice, jedino ako je studirala bogosloviju.

 

Lepo ti Angelija napisa gore:"Nece biti da je sve dozvoljeno, zato i postoje zakoni da ogranice sta je sve dozvoljeno, takvo nabacivanje je koriscenje autoriteta i definitivno je sexualno uznemiravanje."

 

Ali, da bi bilo sankcionisano, mora biti prijavljeno. I to je jedino sto joj ja, recimo, zameram - zasto nije otisla u dekanat, kao ona neka prva devojka, i prijavila?

 

edit: samo da se nadovezem na Slavenov post - ne bi smelo da zavisi od personality-ja zene, vec od toga da svaka ta zena zasigurno zna da ce takav napasnik snositi posledice, ako ga ona prijavi. Kod nas (u Srbiji) to nije slucaj, pa su zene/studentkinje ostavljene na milost/nemilost sebi i svojim jakim/slabim personality-jima


Edited by Sunshine State, 01 September 2013 - 12:18.


#15 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 01 September 2013 - 11:50

Da li ti stvarno ne razumeš da je student(kinja) u podređenom/zavisnom položaju u odnosu na profesora ili se samo praviš blesav?