Jump to content


Photo
- - - - -

Novo ime za Stari savski most


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
28 replies to this topic

#16 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 08 August 2013 - 12:41

U zemlji kakva je danasnja Srbija najbolje bi bilo da se ulice, trgovi, mostovi i sl. zovu po vocu, cvecu, planetama i tako to.

Da je srece i pameti pa sve to neutralisati barem na neko vreme, a da je jos vise srece i pameti - za to vreme ukinuti zaglupljivanje a uvesti edukaciju u skole i sl. 

A sta da rade sa 1000 crkava koje su izgradili (zaglupljivaci) u ovom veku!?



#17 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 08 August 2013 - 12:43

momci, taj most je izgradjen po komandi nacistickog okupatora, kakav kapitalizam, kakvi bakraci :lol:

Bravo majstore, Tale (surovi) se malo zaneo

btw, srecan ti jubilarni ,stoti, post! :ss:


Edited by Ibiza, 08 August 2013 - 12:45.


#18 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 08 August 2013 - 12:50

A sta da rade sa 1000 crkava koje su izgradili (zaglupljivaci) u ovom veku!?

 

Hm 0:)  ... pa mozda se same zapale? Znas da su kod nas (neki) verski objekti samozapaljivi. :unsure:



#19 Tale Surovi

Tale Surovi
  • Members
  • 363 posts

Posted 08 August 2013 - 12:57

Onda, Nemački most?



#20 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 08 August 2013 - 18:05

Ehm....a sta fali "Starom savskom mostu"? :) Mislim, sto menjati ime? Plocu da se secamo Milana Zarica, sto da ne, ali sad gubiti i vreme i novac (jer garantujem da bi se nasao neko ko bi se nekako ugradio u tu promenu imena) mi nesto ne deluje racionalno.

Inace, ja sam odrastao na Ceraku (Vinogradi) - sve ulice "drvene" (Cerova, Breza, Lipa, Borova), niko nema da se buni, niti ce neko da im menja nazive kad odluce da vise nisu neo-cetnici ili sta je sad vec zvanicna ideologija. Jedino sto se neko setio, mislim 80ih, da jedno poljance (ozbiljno, veliki otvoren prostor, staze i klupe na njemu) nazove "Trg Slobodanke Cane Babovic" - sto se naravno pojavljuje samo na mapama, jer nema tabli (osim ako nece da ih zakucavaju na breze). Takvih neimenovanih poljana ima sigurno stotinjak na recimo NBGD, Miljakovcu, Medaku III, Cukarickoj Padini itd, pa mozemo sva zasluzna imena lepo da preselimo tamo, a ulice i mostove malo da ostavimo na miru. 



#21 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 08 August 2013 - 18:24

Ma od te peticije ionako nema 'leba. Ljudi će most zvati onako kako se zove. Mogu da probaju sa nekom ulicom i to je to. Case closed.



#22 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 08 August 2013 - 23:24

 ekipa kao što su Lenjin ili Kardelj su poznati bar starijim generacijama.

Nadam se da ti je poznato da su bile i Staljinova i Berijina ulica (a pored Staljina licno, morala je biti i Staljingradska, danasnja Makedonska), pa su brze-bolje nestale. A obzirom da se Palata pravde i vecina sudova nalazila u ulici tako istaknutog legaliste kakav je bio Slobodan Penezic Krcun (general i sovjetske i jugo-policije, malo li je), postavlja se pitanje da li je uopste dobro znati bilo sta o onima po kojima se ulice zovu...

 

 

 


Ne znam za tebe, ali prosečan građanin će odgovoriti za mnoge od spomenutih da su bili 'neki revolucionari', a za poslednju trojicu je malo ko čuo. Džabe je ime ukoliko ne znaš šta je konkretno taj uradio i zbog čega je poznat. Lako je kada ulicu nazoveš po npr. Branku Radičeviću ili Zoranu Đinđiću, ali kada staviš ove iz druge grupe, retki su oni koji znaju da ispričaju njihovu biografiju ili dostignuća u više od dve rečenice.

Ti stvarno mislis da bi vecina znala da isprica dostignuca Zorana Djindjica u vise od dve recenice? Optimisto...



#23 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 08 August 2013 - 23:27

momci, taj most je izgradjen po komandi nacistickog okupatora, kakav kapitalizam, kakvi bakraci :lol:

Pa onda da ga rusimo?

 

Jedan drugi je izgradjen po komandi sovjetskog okupatora, pardon, to se zvanicno drugacije zvalo, ali kao sto lepo rece pokojni najveci pozorisni glumac u srpskoj istoriji, Ljuba Tadic, "cim sam video da su odneli sto za bilijar iz nemacke komande u partijski stab, shvatio sam da je jedna okupacija zamenjena drugom" (otprilike, citiram po secanju).



#24 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 09 August 2013 - 11:48

Nadam se da ti je poznato da su bile i Staljinova i Berijina ulica (a pored Staljina licno, morala je biti i Staljingradska, danasnja Makedonska), pa su brze-bolje nestale. A obzirom da se Palata pravde i vecina sudova nalazila u ulici tako istaknutog legaliste kakav je bio Slobodan Penezic Krcun (general i sovjetske i jugo-policije, malo li je), postavlja se pitanje da li je uopste dobro znati bilo sta o onima po kojima se ulice zovu...

 
Za Staljina jeste, mada za Beriju nisam znao. Nažalost, sa ove distance ne znam koliko su takva imena ulica bila prihvaćena u svakodnevnoj komunikaciji. Doduše, vidim da su sVrBovi i danas fascinirani ovim prvim, što je možda i tema za medicinski podforum, i to za neku temu o psihijatriji.

 

 

Ti stvarno mislis da bi vecina znala da isprica dostignuca Zorana Djindjica u vise od dve recenice? Optimisto...

Ne, mislim da bi čak i jedna rečenica bila plafon njihovog dostignuća. Nažalost, mnogi bi ga opisali kao izdajnika, dripca, bandita i slično.



#25 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 09 August 2013 - 13:34

Neka se most zove kako god samo ne po Djindjicu, jer bi to izgledalo kao da je stvarno mrtav.

 

Ni onu ulicu ne volim kad vidim.



#26 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 09 August 2013 - 15:17

Neka se most zove kako god samo ne po Djindjicu, jer bi to izgledalo kao da je stvarno mrtav.

Nazalost, taj je bio mrtav i pre nego sto je fizicki likvidiran. Kao i gotovo svi prosvetitelji u Srbiji.

 

Dok je, za razliku od njih, pozarevacki monstrum miloshesku zivlji nego ikad.

 

 

Ni onu ulicu ne volim kad vidim.

Bese u njoj se nalazi i televizija DB92?



#27 zzzzz

zzzzz
  • Members
  • 2,055 posts

Posted 18 October 2013 - 16:58

U nedelju, 20. oktobra, u 13h, obeležićemo 69. godišnjicu oslobođenja Beograda i spasavanja Starog savskog mosta. Pridružite nam se na kratkom skupu (nećemo da gnjavimo) ispod mosta, sa starobeogradske strane, na mestu gde je postavljena tabla sa imenom Miladina Zarića. Najlakše ćete to mesto naći skrenuvši kraj Hotela Bristol iz Karđorđeve u Hercegovačku ulicu, na čijem ćete kraju, kraj reke, naići na tablu. Dođite da odamo počast heroju. Zaslužio je. Imaćete priliku i da potpišete peticiju, koju ćemo ovih dana predati Skupštini grada. Podsećamo da je naš cilj da sledećeg 20. oktobra zvanično prošetamo Mostom Miladina Zarića.

http://www.facebook....t.Miladin.Zaric



#28 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 19 October 2013 - 14:53

Jedino mogu da se pridruzim predlogu.

#29 Badenac

Badenac
  • Members
  • 480 posts

Posted 19 October 2013 - 18:03

Miladinu Zariću svaka čast, ali nemojmo preterivati sa zahtevima da se po njemu nazove most. On je uradio nešto što bi verovatno uradio i svaki drugi čovek na njegovom mestu i sa njegovim zvanjem. Nakon toga je odlikovan i živeo svoj život dočekavši duboku starost.

 

Tačno je da mosta verovatno ne bi bilo da nije bilo njega, ali isto tako ne bi bilo mosta ni da nije bilo inžinjera koji ga je projektovao ili investitora koji je dao pare.

Most je izgradjen 1942. godine, zahvaljujuci prisilnom radu ,sprovedenom kroz organizaciju TOT.Moja otac je radio mesec dana na samoj gradnji.Pricao je da su ljudi prakticno visili sa mosta,da nije bilo nikakve zastite i da je dosta njih poginulo za vreme gradnje.No,tada je vazilo - ili se prijavi u TOT ili ces ici na Istocni front.Naravno,ovo je bila laz,cista propaganda jer nije ni bilo planirano da se iko iz Srbije bori protiv Rusa,mada su to neki zeleli.

Cale je uspeo da  nekako udje u adminstraciju i da se spase daljih muka.

Ovaj most je najkvalitetniji beogradski most.

Hoce li se novo ime primiti ili ne nije ni vazno,jer mnoga zvanovan imena koja traju decenijama nikada se nisu odomacila mdju Beogradjanima.

Podrzavam predlog da se most nazove po ucitelju Zaricu,koji izgleda nije svoje rodoljublje iskazao samo na kraju rata vec, izgleda, i tokom okupacije,ali je to tema za istoricare jer ljudi sa kojima Miladin Zaric u toku rata bio u kontaktu jos uvek nisu priznati kao deo pokreta otpora protiv okupatora.


Edited by Badenac, 19 October 2013 - 18:08.