Jump to content


Photo
- - - - -

Slucaj Snouden-stanje ljudskih prava


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
745 replies to this topic

#1 daljinac

daljinac
  • Banned
  • 783 posts

Posted 02 July 2013 - 16:27

Do sada nisam primetio topik koji se odnosi na aktuelnu situaciju oko masovnog prisluskivanja USA obavestajnih sluzbi. Nekoliko pitanja mi se automatski namece.

-Razmere Orvelijastine u kojem zivi savremeni covek

-U kojoj meri USA misljenje o demokratskim slobodama u buducnosti moze biti relevantno

-Inferiornost UN i uopste tzv.demokratskih vlada da jasno osude & ako treba izreknu jasne sankcije prema US-a

 



#2 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 02 July 2013 - 16:29

Evo ga još jedan klo(v)n spavač sa 50-100 postova koji nigde ništa nije primetio.

Lock- ujte topic. Postoji već debata na USA vs...


Edited by melankolic, 02 July 2013 - 16:30.


#3 daljinac

daljinac
  • Banned
  • 783 posts

Posted 02 July 2013 - 22:06

A zasto ne postaviti to kao izdvojenu temu? I zasto se uopste javljas ako nemas sta reci osim da trazis ˝sankcije˝ & malkice izvredjuckas



#4 predic

predic
  • Banned
  • 50 posts

Posted 04 July 2013 - 17:32

e pa daljinac, ne znas da forum b92 ima moderagtore koji rade za CIA :) ja sam bio bannovan mesec dana jer sam progovorio o zapadnjackim zlocinima a po njima postoje samo komunisticki zlocini, dakle, bannovali su me na ideoloskoj osnovi.

ima i ljudi koji ne rade za CIA ali se uvlace zapadu, takvi te prijave moderatoru da te banuje.

sto se mene tice, bas ovaj sto te vredja i trazi zakljucavanje teme, treba da bude opomenut zbog vredjanja. ali posto pricas protiv amerike, on ce jos biti pohvaljen.

dakle, na forumu postoji vredjanje i proterivanje onih koji nisu proamericki orijentisani a ni prokapitalisticki, jebga, vlasnik B92 nije che gevara nego bogatas. tako da cela B92 radi u interesu korporacija, propagiraju korporacije kao drustveno odgovorne a ne kao zlocinacke, itd. na kraju, oni zive od reklamiranja korporacija na b92. ne prodaju nama vest nego prodaju posetioce sajta firmama koje se reklamiraju. tako da su im firme bitnije nego ja ili ti.

 

da odgovorim na pitanja, pre nego sto me banuju :)

 

Razmere Orvelijastine u kojem zivi savremeni covek:

 

nakon diktature u ime radnika i hladnog rata izmedju kapitralizma i socijalizma, sledi diktatura kapitala, tu spada ne samo neoliberalizam nego i pljackanje drugih zemalja i shodno tome represija sa ciljem obezbedjivanja pljackanja. dakle, jos u vreme rata protiv vijetnama, antiratni aktivisti su bili spijunirani, hapseni, maltretirani, itd. sada se to samo kristalisalo, sa razvojem mas medija i drustvenih mreza i smartphonea. prebacili su spijuniranje na visi nivo nego u vreme vijetnamskog rata. brutalnost se najvise ogleda u prebijanju demonstranata kada su medjunarodne demonstracije, djenova 2001, geteborg 2003, kopenhagen 2009 (antiklimatski protesti) kada je preventivno hapseno po dve hiljade ljudi za vece, a posto nema toliko mesta u pritvoru, napravili su pritvor od kaveza u magacinima u predgradju kopenhagena, dakle, nema vode ni wc, itd. kakva ljudska prava, a sto je najdrasticnije, hapseni su preventivno (dakle nisu razbili nista niti uradili nesto kriminalno, uhapsili ih pre nego sto su stigli da protestvuju), na osnovu spijuniranja i baze podataka gde registruju ljude koji protestvuju. dakle, sprecavali su i studente da iz malmo putuju u kopenhagen. tu se vidi sta je svrha spijuniranja, nije borba protiv terorizma nego borba protiv svakoga kome se ne svidja politika vlasti. jedino sto kada su lokalni protesti (100 do 1000 ljudi) vlast ne haje za to, ali kada su medjunarodni protesti sa preko 100 000 ljudi, vlast postaje brutalna. dakle, mi zivimo u vreme masovnog spijuniranja koje nema veze sa terorizmom vec sa represijom protiv neposlusnih koji nece da se uvlace vlastima da bi dobili karijeru i pare. u britaniji je najvise primertan neoliberalizam i represija, kamere na sve strane, itd, represija je prisutna pogotovo protiv Muslimana koje napadaju da ih energetski opljackaju, devojka je napisala dzihad pesmu i dobila 6 meseci zatvora, znam da srbi ne gotive to, ali kakva sloboda govora, pesma je samo pesma, makar bila ne znam kakva. bitno je da hapse ljude za sitnice, samo da bi pravili ratnu propagandu protiv njih. propaganda sluzi da osiguraju da domace stanovnistvo ne pruzi solidarnost onima koje pljackaju vec da podrze vlast, tako ljudi zive u medijskom mraku kar je rat u pitanju plus slusaju propagandu o nekim "mnooooogo losim Muslimanima". dakle, i b92 siri informacije amerike a ne talibana, nema nepristrasnog izvestavanja kad je rat u pitanju, iako ako gledas na primer komentare u blicu, 90% citalaca podrzava talibane a ne ameriku, ali blic i b92 nece da prestanu sa americkom prpagandom jer su u posedu bogatasa i korporacija (blic poseduje svajcarski ringier ali vlasnici ringiera su nemci koji registruju firmu u swiss da bi manje placali porez, dakle, zna se kakva je nemacka politika zadnjih 200 godina, to se ne menja, i dan danas nas drndaju oko datuma). banke i mediji su takodje produzena ruka tajnih sluzbi zemalja iz kojih su vlasnici tih maticnih kompanija. ne osnivaju oni dzabe offshore kompanije, nije samo porez u pitanju nego i sakrivanje ko je pravi vlasnik firme.

 

-U kojoj meri USA misljenje o demokratskim slobodama u buducnosti moze biti relevantno

 

pa brate vec se zna njihovo misljenje, jedno pricaj drugo radi, zavadi i vladaj. ni UN nisu sa ravnopravnim clanicama a i finansijski zavise od amerike, dakle, amerika se ponasa kao rimsko carstvo i ne znam odakle ti ideja da americke poltiicare uopste briga za demokratiju? demokratija je najvise zloupotrebljavana rec, to se uci na pravnom faxu na prvoj godini. americki politicari su regrutovani iz korporacija, odatle su dosli u politiku da zastupaju interese odredjenih korporacija, nema tu nikakve demokratije, nego lova i samo lova. Ko je jaci taj moze da tlaci, anarhija u ekonomskom smislu, kako oni kazu,l tako ce da bude jer su vojnio najjaci i korumpirali su mnoge poltiicare po belom svetu. arapske revolucije su pod kontrolom CIA, zaustavljaju i razvijaju kako njima zatreba. dakle, kako kaze Arkan, tako je, ko kaze drugacije, dobije metak, isto je i sa Amerikom. Anwara al awlakija su ubili jer je imao uticaj na ljude kao ucitelj islama, ali onakvog islama koji nije odgovarao amerima, niej covek nikad ucestvovao u ni jednom teroristickom aktu, a ubili su mu i sina od 16 godina koji nije uopste bio zainteresovan za politiku. mozes vuise da citras o tome u najnovijoj knjizi novinara koji se ne prodaje za pare, Jeremy Scahill's, Dirty Wars: The World Is a Battlefield (dirtywars.org/the-book). mozes pogledati democracynow: http://www.democracy...et_story_behind

 

-Inferiornost UN i uopste tzv.demokratskih vlada da jasno osude & ako treba izreknu jasne sankcije prema US-a

 

ovo je iracionalno nadanje, ako imas takvu nadu. UN zavise finansijski od amerike, mnoge zemlje u UN glasaju kako im amerika kaze, jer su njihovi politicari dobili lovu od amera, kao i ovi nasi, nemoj mi reci da ce srbija osuditi ameriku, hahaha, to bi bila nemoguca misija, nase politicare zanima samo lova i onda zabiju glavu u pesak i bas ih briga sta ameri rade, vidis da je vlast jos odlucila da posalje nase vojnike u borbu protiv somalijskih pirata da tamo stite brodove privatnih firmi (korporacija) od kriminalaca, brate neka firme plate privatno obezbedjenje, a takodje salju nase vojnike u Mali koji je pun zlata, da obezbede da tamo bude na vlasti onaj ko odgovara francuskim i britanskim korporacijama. ne zanimaju se dzabe francuzi za Mali, Mali je bivsa kolonija ali iako su nezavisni, francuske korporacija mlate lovu tamo, dakle oni finansiraju tamo politicare. zato im je bitno da Muslimani ne dodju na vlast jer ce proterati zapadne korproracije, bas kao sto je Iran proterao americke korporacije 1979. dakle, sve se vrti oko love, ne postoje demokratske vlasti, svaka vlast sprovodi represiju u svojoj zemlji, svuda se krse ljudska prava. ne postoji zemlja koja ce da izrekne sankcije americi, vidis sta su ovih dana uradili sa moralesovim avionom, pola evrope se prodalo americi, zajedno su u svojim kolonijalistickim misijama, otimali su Muslimane po Evropi i slali ih u Gvantanamo, doduse italijanski sudija je osudio agente CIA ali su oni nedostupni i cudo je da se nasao jedan sudija koji nece da radi kako vlast naredi. ali eto, italija, francuska, spanija, portugal, svi su "napali" moralesov avion samo da se uvuku amerima u zadnji trap. kakva osuda amerike, to su pusti snovi. politicari se prodaju za pare.


Edited by predic, 04 July 2013 - 17:43.


#5 daljinac

daljinac
  • Banned
  • 783 posts

Posted 26 July 2013 - 12:39

U kojoj meri se svet menja... Evropa se izvinjava Boliviji

 

http://www.bbc.co.uk...merica-23443196



#6 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 02 August 2013 - 10:59

e pa daljinac, ne znas da forum b92 ima moderagtore koji rade za CIA :) ja sam bio bannovan mesec dana jer sam progovorio o zapadnjackim zlocinima a po njima postoje samo komunisticki zlocini, dakle, bannovali su me na ideoloskoj osnovi.

ima i ljudi koji ne rade za CIA ali se uvlace zapadu, takvi te prijave moderatoru da te banuje.

sto se mene tice, bas ovaj sto te vredja i trazi zakljucavanje teme, treba da bude opomenut zbog vredjanja. ali posto pricas protiv amerike, on ce jos biti pohvaljen.

dakle, na forumu postoji vredjanje i proterivanje onih koji nisu proamericki orijentisani a ni prokapitalisticki, jebga, vlasnik B92 nije che gevara nego bogatas. tako da cela B92 radi u interesu korporacija, propagiraju korporacije kao drustveno odgovorne a ne kao zlocinacke, itd. na kraju, oni zive od reklamiranja korporacija na b92. ne prodaju nama vest nego prodaju posetioce sajta firmama koje se reklamiraju. tako da su im firme bitnije nego ja ili ti.

Ostavljajuci po strani sve ispisane budalastine, uvreda  za zdravu pamet je ovo sto je napisano; zapadni svet, nesavrsen I pun mana, jos uvek je nesto najbolje do cega je covecanstvo ikada stiglo.

 

Izvinjavam se: nisam video da je ovo banovano, nego sam reagovao na post, a to inace ne bih uradio.


Edited by vladan, 02 August 2013 - 11:00.


#7 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 19 August 2013 - 20:29

...

>> ... Svet | ponedeljak 19.08.2013 | 16:57
Grinvald: Pisaću mnogo agresivnije
Izvor: Tanjug

London -- Američki novinar Glen Grinvald izjavio je da će od sada biti mnogo agresivniji u objavljivanju informacija koje mu je dostavio bivši radnik NSA Edvard Snouden.

Grinvaldovo saopštenje usledilo je pošto su engleske vlasti pritvorile više od devet sati na londonskom aerodromu Dejvida Mirandu, Grinvaldovog životnog partnera, prenela je agencija AP. Miranda je pritvoren na osnovu člana 7 Zakona o terorizmu, koji dozvoljava bezbednosnim agencijama da zadrže i ispituju pojedince na granicama.
Miranda se iz Nemačke vraćao u Rio de Žaneiro, gde živi sa Grinvaldom, kada je zadržan na aerodromu "Hitrou" i potom pušten bez optužbi.
Miranda se u Nemačkoj sastao sa američkom rediteljkom Lorom Poitres, koja sa Grinvaldom radi na priči o američkoj Nacionalnoj agenciji za bezbednost (NSA). Grinvald je rekao da mu je bio potreban materijal od rediteljke za priče na kojima radi sa njom i da je on imao "stvari koje njoj trebaju". "Dejvid, pošto je bio u Berlinu, pomogao je sa tom razmenom", pojasnio je Grinvald.

"Pisaću mnogo agresivnije nego pre, objaviću mnogo više dokumenata nego pre", poručio je Grinvald.

Grinvald je najavio i da će obelodaniti mnogo više stvari o Engleskoj, istakavši da ima mnogo dokumenata o sistemu špijunaže u Engleskoj i da će se sada na to usredsrediti. Novinar "Gardijana", Grinvald, izjavio je da su njegovom partneru zaplenjeni mobilni, laptopovi i USB uređaji. "Ovo je očigledno značajna eskalacija njihovih napada na proces sakupljanja vesti i novinarstvo", napisao je Grinvald na sajtu "Gardijana". "Dovoljno je loše proganjati i zatvarati izvore. Još gore je zatvarati novinare koji govore istinu. Ali da se počne sa zadržavanjem članova porodice i dragih osoba novinara je jednostavno despotski", ocenio je Grinvald.
Miranda je sa Grinvaldom u građanskom braku ... <<

 


Kinicki sam se nasmejao ovom izlivu gneva lika kome je neko dirnuo u 'porodicnu svetinju'.

 

Pa sam se setio sjajne recenice J. O'Nila (Nikolsona) iz filma 'Reds', kad mu dodje Luiz (D. Kiton) da kuka oko Dz. Rida (V. Biti), na sta joj blistavi O'Nil cinicno kaze:

 

571
00:31:22,546 --> 00:31:26,466
You and Jack have a lot of middle-class dreams for two radicals

...

 

pa onda:

 

584
00:32:05,005 --> 00:32:07,257
... power-mad journalists who join the revolution

 

A ovaj udario u histericnu malogradjansku vrisku - osveticu se!

Kakav pajac.

 

...



#8 forza viola

forza viola
  • Members
  • 37 posts

Posted 20 August 2013 - 10:07

Kako je naveo urednik "Gardijana" Alan Rasbridžer, vlada je zapretila da će preduzeti "pravne mjere" ukoliko list fizički ne uništi nosače podataka ili ne preda računare. U članku objavljenom sinoć na sajtu "Gardijana", Rasbridžer je opisao događaj, ali nije precizirao kada se on tačno desio. Autentičnost njgovih tvrdnji potvrdio je i jedan neimenovani izvor za Rojters.

 

Rasbridžer je naveo da ga je u proteklih mesec dana, nakon što je list objavio nekoliko priča od Snoudenovih otkrića, jedan zvaničnik britanske vlade upozorio: "Zabavili ste se, ali sad nam vratite materijale".

 

Obaveštajci su navodno tvrdili da je razlog za njihov potez, "opasnost od toga da kineski hakeri dođu do Snoudenove dokumentacije".
Nakon dodatnih razgovora sa predstavnicima vlade, Rasbridžer kaže da su redakciju "Gardijana" u Londonu posetila dva "stručnjaka za bezbednost" iz vladine Agencije za komunikacije, britanskog ekvivalenta američke Nacionalne bezbedosne agencije (NSA).

Državni agenti su u podrumu zgrade "Gardijana" zatim prisustvovali uništavanju kompjuterskih hard diskova koji su sadržavali materijal koji je obezbedio Snouden, otkrio je Rasbridžer i dodao da se jedan od agenata zatim našalio: "Sad možemo da opozovemo dolazak helikoptera sa ljudima u crnom."

 

Čini se da odluka uredništva "Gardijana" da javno objavi pretnje vlade, kao i tvrdnja lista da može da nastavi sa objavom Snoudenovih otkrića van Britanije, predstavljaju najnoviji korak u eskalaciji sukoba između medija i vlade oko objavljivanja materijala o tajnim državnim programima nadzora.

Britanske vlasti su tako u nedelju više od devet sati na londonskom aerodromu držale Dejvida Mirandu, životnog partnera Glena Grinvalda, novinara koji je u "Gardijanu" objavio niz dokumenata koje je dobio od Edvarda Snoudena.

 

Miranda je pritvoren na osnovu člana sedam zakona o terorizmu, koji dozvoljava bezbednosnim agencijama da zadrže i ispituju pojedince na granicama, a Miranda je zadržan maksimalno koliko taj zakon predviđa.

Jedan neimenovani izvor iz američkih službi je agenciji Rojters rekao kako je jedan od glavnih ciljeva zadržavanja Mirande na aerodromu bio da se pošalje poruka medijima koji dobijaju dokumente od Snoudena, uključujući "Gardijan", da je vlada u Londonu ozbiljna u namerama da spreči dalje curenje tih podataka.



#9 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 20 August 2013 - 11:25

Zbog zaštite Juliana Assangea i Edwarda Snowdena


WikiLeaks objavio 400 GB šifriranih dokumenata na Facebooku


Ako se nešto dogodi organizatoru WikiLeaksa Julianu Assangeu ili bivšem NSA operativcu Edwardu Snowdenu, dokumenti će se objaviti bez šifri

 

Kao vlastito osiguranje organizacija WikiLeaks, predvođena zviždačem Julianom Assangeom, objavila je čak 400 gigabajta "velike" tajne, šifrirane dokumente na društvenim mrežama Facebook i Twitter. No, dokumenti ipak nisu odmah dostupni javnosti već se mogu pregledati samo uz pomoć određene šifre. Kako je objavljeno, ti dokumenti u datotekama veličine od 3,6 do 49 gigabajta, postat će javnosti potpuno dostupni i otvoreni ako se nešto dogodi Julianu Assangeu ili Edwardu Snowdenu. To je svojevrsno osiguranje ovog dvojca, objavljeno je na službenim stranicama organizacije WikiLeaks, a prenosi International Business News.

 

Dokumenti su zaštićeni naprednom verzijom Encryption Standarda naziva AES-256, što znači da ih je gotovo nemoguće dešifrirati korištenjem suvremene tehnologije. (...)

 

https://twitter.com/...426845735120896

 

:rolleyes:



#10 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 20 August 2013 - 11:26

Šta li je tek Putler od informacija dobio od tvog idola...



#11 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 20 August 2013 - 11:29

...

 

Ovo veselo drustvance 'zvizdaca' su obicni Topalovici.

 

Ti ces da otrujes moga oca, - 'bem li ti oca!

 

...



#12 heathen

heathen
  • Members
  • 1,442 posts

Posted 20 August 2013 - 22:35

Kako je naveo urednik "Gardijana" Alan Rasbridžer, vlada je zapretila da će preduzeti "pravne mjere" ukoliko list fizički ne uništi nosače podataka ili ne preda računare.

 
 

 
Јави Ђури да блокира аеродром!


#13 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 20 August 2013 - 23:01

...

 

Nesto sa 'Pescanika':

 

>> ... Nije važno da li mrzite špijune i mislite da oni razjedaju demokratiju, ili verujete da su oni dragoceni zaštitnici države. U oba slučaja se pretpostavlja da tajni agenti znaju više od nas.

Ali neobična činjenica je da, kada pogledate istoriju špijuna, otkrivate nešto sasvim suprotno.

To nije priča o ljudima koji poseduju bolje i dublje razumevanje sveta nego mi. Zapravo, u mnogim slučajevima to je priča o čudacima koji su kreirali potpuno ludačku verziju sveta, koju su zatim nametali svima ostalima ... <<

 

...



#14 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 21 August 2013 - 10:37

Gardijan: Bez brige, imamo kopije


Izvor: B92, Gardijan, BBC

London -- Uništavanje diskova sa podacima dobijenim od Snoudena bilo je besmisleno jer imamo kopije, ali je pomoglo Gardijanu da nastavi da izveštava, kaže urednik lista. (...)

 

:rolleyes:



#15 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 21 August 2013 - 16:00

...

 

Pa, ako se ne boje gasenja - neka probaju da objave nesto.

 

...