Jump to content


Photo
- - - - -

ISKUSTVA USA - kako ste sa J1 vizom presli na druge vize ili GC


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
19 replies to this topic

#1 maybemay

maybemay
  • Members
  • 7 posts

Posted 24 June 2013 - 13:53

Pozdrav svima!

Zanimaju me vasa iskustva o nacinu odlaska u USA i nacinima ostajanja. Moja ideja je da odem preko J1 vize, najverovatnije preko strucne prakse (18 meseci), posto W&T vise ne mogu, au pair me slabo privlaci a ne znam ni da li mogu posto imam zavrsen fakultet. Zanimaju me opcije, pradlozi, vasa iskustva i realne sanse da se legalno ostane nakon isteka J1 vize (a da je krajnja opcija brak  :))

Pokusala sam da se uputim u tematiku koliko sam mogla teoretski, ali me zanimaju vasa iskustva i predlozi!



#2 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 24 June 2013 - 14:37

Imas nekoliko topica dole na istu temu. Btw, J1 regularno imaju po isteku dvogodisnji period u kojemu ne mozes da radis u US - odnosno, mozes, ali pre bilo koje druge vize bi morala da prodjes kroz waiver process, sto je manje vise dodatni trosak, ali je mnogo vise dodatno vreme, i moze da ti poremeti kalendar za H1B recimo. 



#3 maybemay

maybemay
  • Members
  • 7 posts

Posted 24 June 2013 - 14:55

J1 regularno imaju po isteku dvogodisnji period u kojemu ne mozes da radis u US - odnosno, mozes, ali pre bilo koje druge vize bi morala da prodjes kroz waiver process, sto je manje vise dodatni trosak, ali je mnogo vise dodatno vreme, i moze da ti poremeti kalendar za H1B recimo. 

Da li mislis na "Two year rule" kada kazes da po isteku postoji dvogodisnji period u kom ne mozes da radis u US? Pokusala sam da pronadjem da li bi se to pravilo odnosilo i na mene tj ljude iz Srbije i pronasla sam na sledecem linku

http://travel.state....types_4514.html

spisak drzava i zanimanja na koje se to pravilo odnosi. Srbija nije na tom spisku i pise

"Note: If your country does not appear on this list, there is no requirement to return to your home country for two years at the end of your program, based on the skills list."

da li neko ima proverenu informaciju da je to tako? ili ja nesto nisam dobro shvatila?



#4 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 24 June 2013 - 20:38

Koliko znam (iz druge ruke) nakon 2 godine mozes da dobijes neki rad unutar campusa nesto pola radnog vremena. Ostalo ja samo znam za slucaj braka da je neko sa J ostao. Ne znam da li recimo mozes da dobijes H1 kasnije ako nadjes nekog da te zaposli.



#5 afirmator

afirmator
  • Members
  • 29 posts

Posted 25 June 2013 - 07:51

Pozdrav! I ja bih da se prikljucim ovoj temi sa jednim kratkim pitanjem. Da li je potreban sertifikat jezika da bi se dobila J1 viza i praksa? Izvinite za mali off topic.



#6 maybemay

maybemay
  • Members
  • 7 posts

Posted 25 June 2013 - 10:29

Pozdrav! I ja bih da se prikljucim ovoj temi sa jednim kratkim pitanjem. Da li je potreban sertifikat jezika da bi se dobila J1 viza i praksa? Izvinite za mali off topic.

 

Zavisi od agencije, ali najcesce nije potreban sertifikat jezika, ali moras da prodjes intervju sa poslodavcem na engleskom. Mada je to u vecini slucajeva samo formalnost, opet zavisi od posla za koji si dobio praksu,

 

Koliko znam (iz druge ruke) nakon 2 godine mozes da dobijes neki rad unutar campusa nesto pola radnog vremena. Ostalo ja samo znam za slucaj braka da je neko sa J ostao. Ne znam da li recimo mozes da dobijes H1 kasnije ako nadjes nekog da te zaposli.

 

Ovo sto si napisala se verovatno odnosi na J1 vizu za studiranje tj kada dobijes stipendiju da studiras (ako sam finansiras studije dobijas F1). A J1 viza se dobija i za programe W&T, Internships, Au Pair i bilo koja druga vrsta razmene (Exchange Visitors). Znam da moze da se trazi promena statusa na druge vize, npr H1, ako te ne kaci "two years rule" (jos uvek nisam uspela da shvatim kako ga zaobici, neko je sa W&T programom imao ovo pravilo, nako sa Internship nije, nama pravila).

 

Pisite iskustva. Npr koliko je tesko naci sponzora za H1 ako ste vec u USA? Lakse nego iz Srbije? Ili kako ste se vi snasli? Koji je vas put do USA? Koji putevi jos postoje osim J1 vize i sponzorstva neke kompanije za H1? Dajte neku ideju ovim mladim ljudima koji su zavrsili fakultete, a nemaju nikakvu perspektivu u ovoj nasoj dragoj Srbiji kako otici odavde :)

 

Hvala



#7 afirmator

afirmator
  • Members
  • 29 posts

Posted 25 June 2013 - 10:34

 

Pisite iskustva. Npr koliko je tesko naci sponzora za H1 ako ste vec u USA? Lakse nego iz Srbije? Ili kako ste se vi snasli? Koji je vas put do USA? Koji putevi jos postoje osim J1 vize i sponzorstva neke kompanije za H1? Dajte neku ideju ovim mladim ljudima koji su zavrsili fakultete, a nemaju nikakvu perspektivu u ovoj nasoj dragoj Srbiji kako otici odavde :)

 

 

Lepo rečeno. Ali izgleda da je tu dosta faktora u igri. Konkretno mislim na iskustvo. Teško ga je steći a za svaku aplikaciju ga traže.



#8 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 25 June 2013 - 11:21

 

Koji je vas put do USA?

 
Put kojim se redje ide - Green Card Lottery

#9 maybemay

maybemay
  • Members
  • 7 posts

Posted 25 June 2013 - 11:57

  
Put kojim se redje ide - Green Card Lottery

 

Da li poznajes nekoga ko je otisao na neki drugi nacin, iskustvo nekog poznanika npr, ili je ovo napisano samo da se pohvalis :) ? nama izgleda ni to vise nece biti opcija s obzirom da ce najverovatnije ove godine da je ukinu



#10 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 25 June 2013 - 12:32

Pa pitao/la si koji su nasi putevi - ja napisah. I to je jedna od mogucnosti, bar dok jos postoji.

Znam jednog koji je otisao 92-ge, pa ostao na osnovu azila, neke koji su odlazili da zavrse cetvrti srednje, pa ostali da studiraju i posle da rade, neke koji su studirali kao international students, pa nasli posao i ostajali na nekim vizama, pa neke koji su dobili papire na osnovu special skills, pa verenicke vize, etc... Imam utisak da ne znam dve osobe koje su otisle na isti nacin :).... osim ovih s Green Card!
 
edit: ima na ovom pdf par tema vezanih za US (na poslednje dve stranice, dalje nisam gledala), pa prelistaj, mozda nadjes nesto zanimljivo

Americke radne vize

PhD u USA

Odlazak u USA

Edited by Sunshine State, 25 June 2013 - 13:27.


#11 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 25 June 2013 - 14:29

Ovo sto si napisala se verovatno odnosi na J1 vizu za studiranje tj kada dobijes stipendiju da studiras (ako sam finansiras studije dobijas F1). A J1 viza se dobija i za programe W&T, Internships, Au Pair i bilo koja druga vrsta razmene (Exchange Visitors). Znam da moze da se trazi promena statusa na druge vize, npr H1, ako te ne kaci "two years rule" (jos uvek nisam uspela da shvatim kako ga zaobici, neko je sa W&T programom imao ovo pravilo, nako sa Internship nije, nama pravila).

 

Pisite iskustva. Npr koliko je tesko naci sponzora za H1 ako ste vec u USA? Lakse nego iz Srbije? Ili kako ste se vi snasli? Koji je vas put do USA? Koji putevi jos postoje osim J1 vize i sponzorstva neke kompanije za H1? Dajte neku ideju ovim mladim ljudima koji su zavrsili fakultete, a nemaju nikakvu perspektivu u ovoj nasoj dragoj Srbiji kako otici odavde :)

 

Hvala

Da studiranje, kako sam razumela imaju skole ovde koje ih obezbedjuju.

 

Moj put je L1 executive management pa onda GC



#12 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 25 June 2013 - 14:35

H4=>h1b=>GC
Medjutim put nije bitan, koliko je bitno da se dodje i onda nadju kontakti za obezbedjivanje statusa.

#13 maybemay

maybemay
  • Members
  • 7 posts

Posted 25 June 2013 - 15:29

edit: ima na ovom pdf par tema vezanih za US (na poslednje dve stranice, dalje nisam gledala), pa prelistaj, mozda nadjes nesto zanimljivo

Americke radne vize

PhD u USA

Odlazak u USA

 

mozda ja nesto gresim ili previdjam, ali na kom pdf? kako da prelistam?

 

 

H4=>h1b=>GC
Medjutim put nije bitan, koliko je bitno da se dodje i onda nadju kontakti za obezbedjivanje statusa.

 

Slozila bih se sa ovim u svakom mogucem pogledu! Zaista! Snalazenje, faktor srece, sposobnosti pojedinca uopste, rizikovanje,... kako se kaze: cudni su putevi Boziji i nikad ne znas gde ce te zivot odvesti, ali prvo treba naci nacin kako otici :)

 

moj zakljucak: J1 viza (ako ikako postoji mogucnost da se zaobidje two years rule - super, ako ne - naci nacin da ga zaobidjes), pa dalje sta bude bice! Naravno i opcija H1 vize, ali kako naci sponzora to je vec daleko druga prica!



#14 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 25 June 2013 - 17:55

moj put je H1B



#15 maybemay

maybemay
  • Members
  • 7 posts

Posted 26 June 2013 - 08:31

Da li neko ko je otisao preko H1B vize moze da napise na koji nacin je nasao sponzora za posao?