Jump to content


Photo
- - - - -

Vilhelmina o emigraciji i reakcije ostalih


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1326 replies to this topic

#1096 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 16 April 2014 - 21:10

Odakle ti ideja da firma ne moze da menja kvalitet usluga/ponudu? Cak sta vise, privatne firme su daleko fleksibilnije u menjanju svojih ciljeva.

 

Moze, do mile volje. Ali zasto to da radi, kad svakako ne moze vise da naplati uslugu? Po korisniku dobije tacno onoliko koliko joj sleduje, a od korisnika ne sme nista da naplati. Da li bi ti u svojoj firmi povecavala troskove u cilju podizanja kvaliteta i prosirenja ponude, ako to ne bi mogla da naplatis? Odrekla bi se moguceg profita zbog casti i slave?



#1097 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 16 April 2014 - 22:10

vili kazes li ti nekome u realnom zivotu sve ovo sto kazes na forumu. kad razgovaras sa ljudima na nekom sastanku, sa kolegama na poslu,sa bilo kim,komsinicom... laz,lupas,ti si neverovatan/na... ako stvarno koristis takav recnik onda nije jednostavno sa tobom raditi....mislim ja...

 

milioniti put taj tvoj IVO kontrolise domove nekako,po nekim standardima,ne daje pausalne ocene svidja li im se boja tapeta. te svoje rezultate predaje opstini valjda, koja moze da kaze dobro ste radili ili niste prema opet nekim standardima koje mi ocekujemo. ako niste, poboljsajte kvalitet. ako je privatni dom u pitanju kvalitet treba da se poboljsava non stop/ I u opstinskom naravno/. u svakom poslu,ciscenju,sumarstvu,medicini,gradjevini gomile ljudi rade u unapredjivanju kvaliteta I standarda, cak I u okviru istog budzeta. je li moguce da mislis da svako poboljsavanje kvaliteta znaci samo trosenje para za nesto sto ne mora. pa mora,svet ide napred,ne menjaju vise pelene x nego pelene y jer neko pronasao da se bolje zakopcavaju a isto kostaju/ili manje ili vise nebitno/. eto glupava banalnost ali neko radio na njoj,I stigao sa info da zelene pelene zamenimo za ljubicaste, do vraga.neki tamo menadzment brojao pelene,duzinu trajanja,koliko se baci jer su se odlepile,koliko to kosta dom u krajnjem izlazu/ako su I bile skuplje a manje ih se baci,onda su na kraju jeftinije/.... rekao od sutra menjaj. nije ni na lepe oci,ni od dosade...

 

a privatniku nece niko dati ulaz na opstinski budzet na lepe oci,treba li ovo objasnjavati uopste, nego na plan koji dostavi,sta ce da radi,ko ce da radi,kako ce... jesi li ikada napravila takav projekat. pa oni kazu ok, moze svidja nam se napravite to ili kazu ne moze zika za iste pare nudi 2 sestre vise.Ako moze zaposlite I ako ne bude kako ste napisali/citaj zabusavali ste u ulaganju/ ne damo vam pare sledece sezone.ili vec sledeceg meseca za plate ili...niko, pa ni opstina ne seje budzetske pare bez ikakve jurisdikcije nad njima.

 

definitivno standardi neki postoje,ja ih ne znam ,kako mi se cini ni ti nisa puna informacija koji su. zasto dom od 150 ljudi ima lekara,zbog statistike  i dobre volje vlasnika/opstina ili privatnik/ ili zato sto ipak mozda postoji neka standardizacija structure zaposlenih u domu.pusti lekare,neka ostanemo na med. sestrama I bolnicarima.standardizacija treba da postoji da bi IVO dao neku ocenu I da bi opstina dala neku ocenu. prema necemu daju te procene valjda.

 

 sad sam I ja umorna....hladan dan napolju,ne izadjosmo nigde... mislim da je pametno ostaviti temu na pocetnoj strani. nema standardizacije zaposlenih,nema potrebe za unapredjivanje kvaliteta,sve je tako kako je I ostaje tako do promene vlasti tj dolaska nove partije.budzet je obezbedjen I u oviru njega je tako kako je.



#1098 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 16 April 2014 - 22:24

Jao Andjo, pa pogledaj na wikipediji bar sta je kapital. Tu su, onako najjednostavnije receno, sredstva koja donose povecanje vrednosti. ... Isto tako opstina prikuplja porez od gradjana da bi s tim novcem zadovoljila njihove zajednicke potrebe, a ne da bi svi zajedno zaradili, pa posle delili profit. Da li je moguce da je tebe treba da ucim sta je kapital :twak: ?

:) Nece znanje da dodje sa Wiki, samo ako znas sta trazis mozes da koristis Wiki.

 

“Capital” can mean many things. Its specific definition depends on the context in which it is used. In general, it refers to financial resources available for use.

 

Tako da je opstinski budzet kapital za ulaganje u drustvene usluge. Kapital u krajnjem slucaju treba da stvara neki drustvenu benefit, posto pricamo o ulaganju u brigu o starima, to je definitivno kapital.  Uz to on obicno ide uz ulozen rad, sto je u ovom slucaju jasno da postoji.

 

Pretpostavljam da si cesto cula za drustveni i privatni kapital  :)

 

Naravno, kapitalom mozes zvati sve i svasta, od necijih talenata, preko namestaja koji poseduje kod kuce, do serpi i lonaca. Kao sto i investicijom mozes zvati kad neko ostane kod kuce da uci umesto da ode na pecanje. Ali ovde ipak govorimo o uzem znacenju ovih pojmova. U mojoj poreskoj deklaraciji je rubrika "prihod od kapitala" prazna, nula. A nekakvim parama sam raspolagala. Poslovanje jedne opstine je ipak slicnije poslovanju porodice, nego poslovanju preduzeca. Kolicina novca koja je u igri nije bitna, vec princip.

Ti svoju platu ne ulazes, znaci ona je prosto za licno koriscenje, opstinski budzet nije plata opstine, i ne sluzi za konzumpciju vec za ulaganje da bi se iz tog kapitala dobila neka vrednost.

 

 

Ravnicar ti vec objasnio. Nemam sta ni da dodam, ni da oduzmem.

Samo da se jos jednom zacudim nad ovakvim i slicnim pitanjima. Pa nisam ja odgovorna sto je zakonsko resenje ovakvo kakvo je! Da je po meni, sigurno ne bi kapitalisti pravili profit od mojih i para ostalih poreskih obveznika u Sverige. Ali eto, dali im, pa prave.

Ovo je interesantno vrludanje. Znaci zakljucak je da privatnici prave pare, znaci i drustveni staracki domovi prave pare. Kako ti rece efikasnost i produktivnost su im jednake, zato sto je takva kakva je, ne moze po tvojim recima 'negovateljica da brze trci'. Prihodi su isti, jer dobijaju isto po korisniku. 

 

Izgleda ipak da tvoje opstine prave profit.

 

 

Rece neko ko veruje da je opstinski budzet kapital :frust: .

Ali evo, tebi za ljubav, nasla sam vrlo jednostavnu definiciju profita:

:) Vili, profit se jos naziva economic value added, i predstavlja vrednost razlike izmedju cene kostanja inputa i prodajne cene outputa. Postoje razliciti nacini na koje se moze dodati vrednost. Ti kad pricas o profitu pricas o racunovodstvenom profitu, i zato mesas tu dividende i sl.

 

Praksa da se ulaze profit a da se to ne naplati od korisnika je veoma cesta u poslovanju, zato recimo imas assets u firmama u koje se ulaze da bi se povecala vrednost firme. Recimo kod opstine ce to biti zaposljavanje dodatnih radnika u domu. U tom slucaju neces videti racunovodstveni profit ali ekonomski profit postoji.

 

Uz to ulaganje u intangible assets je jedna vrsta tog ulaganja, tipa firmini patenti se ne naplacuju ali su dodatna vrednost, ulaganje u brend se isto ne naplacuje ali je dodatna vrednost.

 

 

Da rezimiramo: Neki trzisni akter ostvari profit na osnovu sredstava kojima nije vlasnik, ne plati na njega porez i ne isplati dividendu vlasniku. I onda na trzistu ravnopravno konkurise onima koji su ulozili sopstvena sredstva, snosili rizik, i jos na kraju morali da plate porez i dividende. I ja bih jedno takvo preduzece. A ti?


 

Zato drzave zadrzavaju vlasnistva nad takvim preduzecima  :)

 

Šta će mi logika ...

Znam primetila sam  :D

 

 

 

Ne može ako su norme postavljene ugovorom. 

Norme?

 

Da li bi ti u svojoj firmi povecavala troskove u cilju podizanja kvaliteta i prosirenja ponude, ako to ne bi mogla da naplatis? Odrekla bi se moguceg profita zbog casti i slave?

:D Pa ne odricu se oni zbog casti i slave, nego zbog zadovoljstva korisnika koji ce ih sutra glasati. Tako da, isto tako se radi u preduzecima. Cesto je recimo da preduzeca koja ulaze na novo trziste ili zele da preuzmu odredjeni udeo u trzistu od konkurenata to rade. 

 

Pre par postova sam ti rekla da ne ulazimo u ciljeve organizacije ali ti nalete na to.



#1099 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 16 April 2014 - 22:35

vili kazes li ti nekome u realnom zivotu sve ovo sto kazes na forumu. kad razgovaras sa ljudima na nekom sastanku, sa kolegama na poslu,sa bilo kim,komsinicom... laz,lupas,ti si neverovatan/na... ako stvarno koristis takav recnik onda nije jednostavno sa tobom raditi....mislim ja...

............

 

 sad sam I ja umorna....hladan dan napolju,ne izadjosmo nigde... mislim da je pametno ostaviti temu na pocetnoj strani. nema standardizacije zaposlenih,nema potrebe za unapredjivanje kvaliteta,sve je tako kako je I ostaje tako do promene vlasti tj dolaska nove partije.budzet je obezbedjen I u oviru njega je tako kako je.

 

Zaista sam zapanjena. Nista od ovog boldovanog nisam rekla, a ti insinuiras da jesam. Umesto sto si bez ikakve potrebe ispisala gomilu toga, iako ja nista suprotno nisam tvrdila, i na kraju jos insinuiras da sam rekla ono sto nisam.... ti se pitas zbog cega ti kazem da lazes?

Zato sto lazes.



#1100 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 16 April 2014 - 22:54

...

 

Švedski institut za standardizaciju je tek polovinom 2012. pokrenuo inicijativu za razvoj standarda kvaliteta u svim oblastima brige za stare. Završetak je planiran 2015. godine. 

Standard za upravljanje kvalitetom u zdravstvu je tek završen i još nije svugde implementiran, taman da ti ništa ne bude jasno.

 

 

Kad već nećeš da guglaš a voliš da pitaš, izvoli.

http://www.de-mest-s...or-aldreomsorg/

http://www.vardanaly...vecklingsbehov/



#1101 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 16 April 2014 - 23:03

:) Nece znanje da dodje sa Wiki, samo ako znas sta trazis mozes da koristis Wiki.

 

“Capital” can mean many things. Its specific definition depends on the context in which it is used. In general, it refers to financial resources available for use.

 

Tako da je opstinski budzet kapital za ulaganje u drustvene usluge. Kapital u krajnjem slucaju treba da stvara neki drustvenu benefit, posto pricamo o ulaganju u brigu o starima, to je definitivno kapital.  Uz to on obicno ide uz ulozen rad, sto je u ovom slucaju jasno da postoji.

 

Pretpostavljam da si cesto cula za drustveni i privatni kapital  :)

 

Ti svoju platu ne ulazes, znaci ona je prosto za licno koriscenje, opstinski budzet nije plata opstine, i ne sluzi za konzumpciju vec za ulaganje da bi se iz tog kapitala dobila neka vrednost.

 

Po tvojoj definiciji, ja svoju platu ulozem na potpuno isti nacin kao sto to radi opstina. Kupim serpu da bih od sirovog pasulja kojeg ne mogu da jedem napravila nesto sto mogu. I struju platim u istu svrhu. Na kraju dobijem benefit - rucak.

Eto, i ja sam kapitalista, bas kao i moja opstina.

 

 

 

Ovo je interesantno vrludanje. Znaci zakljucak je da privatnici prave pare, znaci i drustveni staracki domovi prave pare. Kako ti rece efikasnost i produktivnost su im jednake, zato sto je takva kakva je, ne moze po tvojim recima 'negovateljica da brze trci'. Prihodi su isti, jer dobijaju isto po korisniku. 

 

Izgleda ipak da tvoje opstine prave profit.

 

Opstine ne, jer one sve pare potrose u svrhu kojoj su namenjene, za negu starih. Privatnici da, jer deo tih para odvoje za sebe, zakinuvsi malo korisnike, ali najvise svoje zaposlene.

 

 

 

:) Vili, profit se jos naziva economic value added, i predstavlja vrednost razlike izmedju cene kostanja inputa i prodajne cene outputa. Postoje razliciti nacini na koje se moze dodati vrednost. Ti kad pricas o profitu pricas o racunovodstvenom profitu, i zato mesas tu dividende i sl.

 

Praksa da se ulaze profit a da se to ne naplati od korisnika je veoma cesta u poslovanju, zato recimo imas assets u firmama u koje se ulaze da bi se povecala vrednost firme. Recimo kod opstine ce to biti zaposljavanje dodatnih radnika u domu. U tom slucaju neces videti racunovodstveni profit ali ekonomski profit postoji.

 

Uz to ulaganje u intangible assets je jedna vrsta tog ulaganja, tipa firmini patenti se ne naplacuju ali su dodatna vrednost, ulaganje u brend se isto ne naplacuje ali je dodatna vrednost.

 

Zato drzave zadrzavaju vlasnistva nad takvim preduzecima  :)

 

Sve gore napisano nema blage veze s onim o cemu sam ja pisala. Mislim, mozes ti pisati bilo sta i kasnije tvrditi da to na neki nacin pobija ono sto ja pisem. Eno i oslo sledi tvoj primer. Samo ne vidim nikakav smisao u tome.

 


:D Pa ne odricu se oni zbog casti i slave, nego zbog zadovoljstva korisnika koji ce ih sutra glasati. Tako da, isto tako se radi u preduzecima. Cesto je recimo da preduzeca koja ulaze na novo trziste ili zele da preuzmu odredjeni udeo u trzistu od konkurenata to rade. 

 

Razumes li ti samu sebe? Opstine se odricu profita zbog zadovoljstva biraca? A sta bi inace radile s tim parama? Stavili odbornici u sopstvene dzepove? Da li zaista mislis da bi to bi mogli kad bi hteli, bez da prekrse zakon i odu u zatvor?

Tebi stvarno nije jasno da opstina nije ni preduzece, ni privatna osoba.

Da ima ikakve sanse da dobijem iole razuman odgovor, pitala bih te da mi ovo pojasnis. Ali posto nema, onda nista.

 

 

 

Pre par postova sam ti rekla da ne ulazimo u ciljeve organizacije ali ti nalete na to.

 

E neka si mi rekla.



#1102 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 16 April 2014 - 23:07

Norme?

 

Norme u smislu pravila i zahteva.

 

 

Znam primetila sam  :D

 

Verovao bih ti ali to što ti primećuješ je diskutabilno pogotovo kad ne vidiš ni ono što si sama napisala (ilustrovano gore kvotovima raznim).



#1103 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 16 April 2014 - 23:31

Po tvojoj definiciji, ja svoju platu ulozem na potpuno isti nacin kao sto to radi opstina. Kupim serpu da bih od sirovog pasulja kojeg ne mogu da jedem napravila nesto sto mogu. I struju platim u istu svrhu. Na kraju dobijem benefit - rucak.

Eto, i ja sam kapitalista, bas kao i moja opstina.

Netacno, od tvog rucka drustvo nema koristi, od drustvene brige o starima ima.

 

 

 

Opstine ne, jer one sve pare potrose u svrhu kojoj su namenjene, za negu starih. Privatnici da, jer deo tih para odvoje za sebe, zakinuvsi malo korisnike, ali najvise svoje zaposlene.

:D Zakinuvsi svoje zaposlene - a nije zarada za njihov ulozeni kapital? Nece komunizam iz tebe zar ne  :) Znaci ipak ne znas sta je profit.

 

Ali nisi u pravu u slucaju opstine jer korist od te usluge imaju korisnici usluge, drustvo, a ne opstina.

 

Razumes li ti samu sebe? Opstine se odricu profita zbog zadovoljstva biraca? A sta bi inace radile s tim parama? Stavili odbornici u sopstvene dzepove? Da li zaista mislis da bi to bi mogli kad bi hteli, bez da prekrse zakon i odu u zatvor?

Tebi stvarno nije jasno da opstina nije ni preduzece, ni privatna osoba.

Da ima ikakve sanse da dobijem iole razuman odgovor, pitala bih te da mi ovo pojasnis. Ali posto nema, onda nista.

Jao Vili, ne budi bukvalista, opstina je organizacija kao i privatno preduzece, razlikuju se u izvoru kapitala i 'proizvodu', ali su sustinski isti. Znaci isto imaju kapital koji se ulozi da bi se stvorila neka vrednost, koja ima koristi za drustvo. 

 

Pa bas zato sto u drustvenim organizacijama rade ljudi koji misle kao ti, drustvene organizacije cesto imaju nizak nivo efikasnosti - zato sto i oni misle da im je poenta da potrose budzet.

 

E neka si mi rekla.

Dzaba, ti i dalje ne razumes razliku izmedju kolokvijalne upotrebe izraza i strucne, da ne ulazimo u to da o poslovanju nemas pojma. Ili da ti prevedem na 'sumarski' - to bi ti bilo kao da se setamo po sumi bogatom rastinjem a ja svaku jednogodisnju zelenu biljku nazivam korovom, a  ti mi objasnjavas zasto to nije korov. Sigurna sam da bi nakon toliko strana, mislila da sam ja nedokaziva.



#1104 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 17 April 2014 - 08:10

Netacno, od tvog rucka drustvo nema koristi, od drustvene brige o starima ima.

 

To je to cuveno izvrtanje i okretanje, s ciljem da se po svaku cenu protivreci, a rezultat je da na kraju ni sama ne znas o cemu pricamo.

Dakle, pricamo o tome da li se pare poreskih obveznika mogu smatrati kapitalom. Ti stizes do ovog sto si gore napisla, a sto u prevodu znaci:

Kapital ima za cilj da drustvu donese korist. Ona sredstva koja neko ulaze za sticanje licne koristi nisu kapital.

U nastavku mi objasnjavas kako ja laik u diskusiji o kapitalu ne mogu da se merim s tobom, ekspertom. Zaista bih volela da znam koja nauka ovako definise kapital.

 

 

:D Zakinuvsi svoje zaposlene - a nije zarada za njihov ulozeni kapital? Nece komunizam iz tebe zar ne  :) Znaci ipak ne znas sta je profit.

 

Jedini nacin da ove firme zarade jeste da zakidaju na zaposlenima. Naime, cena po korisniku nije odredjena odokativno, i nije predvidjeno da neko na tome zaradi. Cena je odredjena za opstinu samu, na osnovu stvarnih potreba, dakle tacno onoliko novca koliko je potrebno da se zadatak obavi i potreba zadovolji.

 

Kada proizvodjac bilo cega kalkulise cenu svog proizvoda, on u nju zaracuna i zaradu. Ovde taj deo nije ukalkulisan. Znaci, na necemu sto je predvidjeno da bude trosak, neko je ostvario zaradu. Kako je to mogao? Pa samo smanjenjem troskova. Pretpostavljam da nije mogao da stedi na materijalu, dakle hrani, higijeni, struji, vodi, namestaju, opremi... jer bi onda bitno smanjio kvalitet usluge. Znaci da je stedeo na radnoj snazi.

 

Jer iako ti volis da opstinski budzet smatras kapitalom, kad bi neko pri njegovom planiranju ukalkulisao zaradu/profit, ozbiljno bi prekrsio zakon.

Dakle, svi prodaju istu uslugu po proizvodjackoj ceni, ali neki pri tome uspeju da ostvare ogromne profite. Pitanje je na cemu su ustedeli.

Imas li ti kakvu ideju?

 

 

Ali nisi u pravu u slucaju opstine jer korist od te usluge imaju korisnici usluge, drustvo, a ne opstina.

 

Opet vrludanje. Nismo pricali o koristi od usluge, vec o koristi od eventualnog profita.

Isto tako mozes reci da korist od usluge koju vrsi firma za odrzavanje puteva ima drustvo, pa pobogu bez toga bi putevi propali. Ali ko ima koristi od profita koji ta firma ostvari?

 

 

Jao Vili, ne budi bukvalista, opstina je organizacija kao i privatno preduzece, razlikuju se u izvoru kapitala i 'proizvodu', ali su sustinski isti. Znaci isto imaju kapital koji se ulozi da bi se stvorila neka vrednost, koja ima koristi za drustvo. 

 

Vec n-ti put ti o koristi za drustvo, i nikako da shvatis da time skaces sebi u stomak. Ako je sve isto s opstinom i bilo kojim preduzecem, da li to znaci da i preduzeca imaju za prevashodni cilj drustvenu korist?

Hajd´sad polako: Preduzece ima za cilj zaradu; opstina drustvenu korist. Gde ti uspevas da nadjes slicnost?

U tome sto i jedni i drugi koriste neka sredstva? Pa koristim ih i ja kad krenem u prodavnicu da si kupim nesto korisno. Ako pri tome uspem da ga platim jeftinije nego sto sam planirala, doci cu kuci i svojima reci da sam profitirala. Ali to ipak nije profit, nego usteda.

 

O profitu mozemo do prekosutra, ali nikad neces moci da osporis sledece: On se planira i unapred kalkulise u cenu proizvoda/usluge. To je bitna stavka u mesecnim, kvartalnim, godisnjim... planovima svake firme. Opstina takvu stavku ne sme da unese u plan budzeta. U tome se njeno poslovanje toliko razlikuje od poslovanja preduzeca, da su sve slicnosti u odnosu na to nebitne. Sustina je bitno razlicita.

 

 

Pa bas zato sto u drustvenim organizacijama rade ljudi koji misle kao ti, drustvene organizacije cesto imaju nizak nivo efikasnosti - zato sto i oni misle da im je poenta da potrose budzet.

 

Pa i jeste poenta, Andjo. U tome se opstina razlikuje od preduzeca. Ona ne sme da zaradjuje na svojim gradjanima, niti sme da planira budzet na znatno visem nivou nego sto je potrebno. To bi potpuno obesmislilo njeno postojanje. Isto vazi i za NVO sektor, humanitarne i slicne organizacije. Zamisli da im ljudi daju pare, a oni od toga prave profit. Ne kazem da se ne dogadja, ali nije bas tako predvidjeno.

Naravno da svako moze poslovati s gubitkom ili dobitkom, i da je potpuno nemoguce tacno to odrediti unapred. Zato se obicno i planira neka rezerva. No razlika je drasticna izmedju usteda i profita. Izmedju ostalog i u tome sto se profit planira, a ustede ne.

 

 

Dzaba, ti i dalje ne razumes razliku izmedju kolokvijalne upotrebe izraza i strucne, da ne ulazimo u to da o poslovanju nemas pojma. Ili da ti prevedem na 'sumarski' - to bi ti bilo kao da se setamo po sumi bogatom rastinjem a ja svaku jednogodisnju zelenu biljku nazivam korovom, a  ti mi objasnjavas zasto to nije korov. Sigurna sam da bi nakon toliko strana, mislila da sam ja nedokaziva.

 

Sad se meni cini da se ti razbacujes kolokvijalnim izrazima, proglasavajuci ih strucnim. To bi bilo kao da ti i ja idemo po sumi, i ja ti za svaku biljku dam latinski naziv i u detaljno ti opisem njene karakteristike, a da pri tome pojma nemam o cemu pricam. Ali sta me briga, ti nisi sumar i moja je svakako poslednja. Ti mozes do sutra da mi argumentujes da nije tako, ali ko si bre ti da ja tebe slusam :) .


Edited by vilhelmina, 17 April 2014 - 08:31.


#1105 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 17 April 2014 - 14:36

To je to cuveno izvrtanje i okretanje, s ciljem da se po svaku cenu protivreci, a rezultat je da na kraju ni sama ne znas o cemu pricamo.

Dakle, pricamo o tome da li se pare poreskih obveznika mogu smatrati kapitalom. Ti stizes do ovog sto si gore napisla, a sto u prevodu znaci:

Kapital ima za cilj da drustvu donese korist. Ona sredstva koja neko ulaze za sticanje licne koristi nisu kapital.

U nastavku mi objasnjavas kako ja laik u diskusiji o kapitalu ne mogu da se merim s tobom, ekspertom. Zaista bih volela da znam koja nauka ovako definise kapital.

 

Ma Vilhelmina , Angelia je pogersila. TI sve znas, posto si svugde aktivna, a partija koju si ti ceo svo zivot podrzavala, samo si im menjala imena i uzima clanove i suppportere koji sve znaju. Daklem ti moras da znas sve. Ovi drugi koji su ucili skole, bave se onome o cemu TI najbolje znas, ma nemaju pojma. Koji lekari, koji inzenjeri, koji manageri i njihove trice i kucine, ma samo pisu "po papiru" i sede u udobnim stolicama. Treba tebe da pitaju za savet, gde ce im kraj biti. :ajme:

472253_valentines-day_love_romance_heart

Spoiler


#1106 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 17 April 2014 - 15:33

Štivo potaman za razvejavanje svakojakih sumnji. Ukida potrebu za podpitanjima i komentarima gornje vrste. 

 

Produktivitetsskillnader i äldreomsorgen 
Variationer, förklaringsfaktorer och utvecklingsbehov

 

http://www.vardanaly...dreomsorgen.pdf



#1107 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 17 April 2014 - 15:43

Štivo potaman za razvejavanje svakojakih sumnji. Ukida potrebu za podpitanjima i komentarima gornje vrste. 

 

Produktivitetsskillnader i äldreomsorgen 
Variationer, förklaringsfaktorer och utvecklingsbehov

 

http://www.vardanaly...dreomsorgen.pdf

 

Ne mora dalje odavde:

 

For example, data show that the cost of elder care per resident 65 years and older in some communities is more than twice as high as in other municipalities.

 

Svedski standard :) .

A minimalne plate propisane kolektivnim ugovorom. I sad ce IVO da krene i pozatvara sve domove koji nemaju dovoljan broj sestara. O lekarima i da ne pricamo.


Edited by vilhelmina, 17 April 2014 - 15:44.


#1108 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 17 April 2014 - 15:52

Ne mora dalje odavde:

 

Svedski standard :) .

A minimalne plate propisane kolektivnim ugovorom. I sad ce IVO da krene i pozatvara sve domove koji nemaju dovoljan broj sestara. O lekarima i da ne pricamo.

 

Možda mrd ima neko blitz rešenje, sačekaćemo dok ne svari ovih par rečenica.



#1109 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 17 April 2014 - 19:10

Možda mrd ima neko blitz rešenje, sačekaćemo dok ne svari ovih par rečenica.

Troller. Nema mrd resenje ni za sta, samo Vilhelmina. Ma ti i Vilhelmina sve znate o svemu. Samo napred. Edukujte nas. :ajme:



#1110 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 17 April 2014 - 19:22

Troller. Nema mrd resenje ni za sta, samo Vilhelmina. Ma ti i Vilhelmina sve znate o svemu. Samo napred. Edukujte nas. :ajme:

 

Nije moje da te ja edukujem.

 

Dobio si linkove, ako te tema zanima pročitaćeš i naravno smisleno proklomentarisati. A pošto ti to baš vidljivo nije u interesu, i ne očekujem, mada bi bilo interesantno čuti. 

 

Vidiš ne znam ja ništa više od drugih ali znam kako da proverim šta treba. Tačno koliko je potrebno da neko ne pravi budalu od mene ili od drugih. Po mom izboru naravno.