Jump to content


Photo
- - - - -

Vilhelmina o emigraciji i reakcije ostalih


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1326 replies to this topic

#1321 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 03 May 2014 - 14:40

OK, vrednosti. Znaci, ako tezu o zameni izrazimo kroz vrednosti, po tebi je moguce drustvo koje ima vrednosti, a sastoji se od bezvrednih pojedinaca? I to je nesto cemu treba teziti, jer, kapitalizam navodno tezi suprotno?

 

Znaci, zabijemo glavu u svoj lokalni pesak i ne obracamo paznju na siri kontekst. Pa po toj logici nije problem ni koristiti rec "nigger" u krajevima gde nije bilo rasizma u istoriji, zar ne? To sto u Svedskoj komunisti nisu napravili gulage je samo istorijska kontingencija, ne nesto sto govori u prilog samoj ideologiji. 

 

Lepo je to sto TEBE nemacka himna asocira na danasnju Nemacku; da li bi isto tako mislila da cujes da skup ekstremne desnice u toj istoj Svedskoj pocne intoniranjem nemacke himne - ili bi se ipak malo neprijatnije osecala? Ili jos bolje pitanje - u kontekstu zrtava - kako bi se osecao tvoj svedski sugradjanin jevrejskog porekla? A kad to rascistis, onda se seti da ima jako, jako mnogo zrtava komunizma i njihovih blizih i daljih rodjaka...

Schrodi, ruku na srce, u bivsoj SFRJ i penzioneri su imali ustedjevine. Takav standard, nakon toga vise nije vidjen na tim prostorima.



#1322 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 03 May 2014 - 14:43

vili ja cu da pokusam jos jednom

 

sat sam isti kao tvoj kupila I ja. tako da pomenula sam ga kao slatki kuriozitet,eto svidjaju nam se iste stvari,I u otprilike istom trenutku smo ih kupile na dva razlicita dela sveta. zanimljivo mi bilo.

 

sad kako iskopa ruganje tu ne znam. rugam se tebi,sebi ili koleginici jerbo je I ona imala isti....a da probas da vidis to drugojacije...sedimo nas dve u kaficu I ti imas sat na ruci

 

- jaoooo vili,vidi isti takav ja juce kupila,ma mnogo je sladak. donela cura sa kruzera na posao pa mi posle nasli na netu.ja izabrala bordo -kazem na primer ja

- ma sladak je,onako da promenim,cista zafrkancija,ja u avionu kupila za sitne novce -kases ti

-ma I ovaj nadjosmo na kraju za par dolara,ali I moj I koleginicin se raspali drugi dan.oni kaiscici otpali pri prvom presvlacenju bluze

steta a bas slatko izgleda -opet ja

-moj se jos drzi,pa koliko izdrzi,meni zadovoljstvo -sada ti

 

mozes li da zamislis da sam ovo zelela da ti kazem.



#1323 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 03 May 2014 - 15:28

To nije matrica, samo jedan od zahteva.

 

Ok. Važi li to i za druge ili samo za tebe?



#1324 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 03 May 2014 - 16:14

OK, vrednosti. Znaci, ako tezu o zameni izrazimo kroz vrednosti, po tebi je moguce drustvo koje ima vrednosti, a sastoji se od bezvrednih pojedinaca? I to je nesto cemu treba teziti, jer, kapitalizam navodno tezi suprotno?

 

Vrednosti = values. Dakle, ne imati vrednost (i analogno nemati je, ne vredeti), vec biti nosilac, reprezentant i/ili zagovornik izvesnih vrednosti, zastupati ili promovisati neke vrednosti, distancirati se od drugih/tudjih vrednosti...... Vrednosti u smislu stavova, moralnih normi, odnosa prema stvarima, ljudima i pojavama.... Stvarno nisam znala da vas ima toliko kojima treba objasnjavati sta je sitem vrednosti jednog drustva, i kakav je odnos onih vrednosti za koje se kao pojedinci zalazemo i onih za koje se generalno zalazu drustva u kojima zivimo.

 

Za tebe, i ostale kojima je potrebno objasnjenje:

 

 

Personal values are the views and ideals which an individual chooses to uphold, and they determine how that individual lives their life. These values will determine and influence what actions a person chooses to take. Examples of personal values are acceptance, generosity, respect, commitment, and pursuit of excellence.

'Social Values' form an important part of the culture of a society. Social values, norms and institutions explain the way in which social processes operate in a given society. They are the social sources of patterned interaction.

Values account for the stability of the social order. They provide the general guidelines for conduct. In doing so, they facilitate social control. Values are the criteria people use in assessing their daily lives, arranging their priorities, measuring their pleasures and pains, choosing between alternative courses of action.

 

 

Po ovom pitanju...

 

 

Znaci, zabijemo glavu u svoj lokalni pesak i ne obracamo paznju na siri kontekst. Pa po toj logici nije problem ni koristiti rec "nigger" u krajevima gde nije bilo rasizma u istoriji, zar ne? To sto u Svedskoj komunisti nisu napravili gulage je samo istorijska kontingencija, ne nesto sto govori u prilog samoj ideologiji. 

 

Lepo je to sto TEBE nemacka himna asocira na danasnju Nemacku; da li bi isto tako mislila da cujes da skup ekstremne desnice u toj istoj Svedskoj pocne intoniranjem nemacke himne - ili bi se ipak malo neprijatnije osecala? Ili jos bolje pitanje - u kontekstu zrtava - kako bi se osecao tvoj svedski sugradjanin jevrejskog porekla? A kad to rascistis, onda se seti da ima jako, jako mnogo zrtava komunizma i njihovih blizih i daljih rodjaka...

 

... mozes da vrtis i suces do sutra, ali ostaje cinjenica da je Internacionala kontroverzna u onoj istoj meri kao nemacka himna. Asocijacije koje budi odredjuje kontekst u kojem se intonira. Za mene, kraj svake price.

Naravno, tebe nista ne sprecava da prvomajske skupove u organizaciji svedskih socilaldemokrata i Vänsterpartiet (ukupna podrska oko 43% birackog tela) izjednacis s nacistickim skupovima. Odavno si prekoracio sve granice, pa jedna vise ili manje ne igra nikakvu ulogu.

 


mozes li da zamislis da sam ovo zelela da ti kazem.

 

U ovom kontekstu, nikako.

Da si isti taj komentar napisala na topicu o modi, na kojem sam ostavila sliku sata i pisala o njemu, naravno.

Ali nisi....


Edited by vilhelmina, 03 May 2014 - 16:15.


#1325 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 03 May 2014 - 16:36

zao mi je vili.

 

ja sam samo htela bas to da kazem,sa I bez konteksta,napisala ovde ili na modi.

 

je li jako cudno da kazem nesto a da to I mislim,bez tumacenja zavere iza toga. makar bilo I o satu.



#1326 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 03 May 2014 - 17:19

Ok. Važi li to i za druge ili samo za tebe?

naravno da vazi za druge, ne znam zasto to pitanje uopste.



#1327 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 04 May 2014 - 15:15

Vrednosti = values. Dakle, ne imati vrednost (i analogno nemati je, ne vredeti), vec biti nosilac, reprezentant i/ili zagovornik izvesnih vrednosti, zastupati ili promovisati neke vrednosti, distancirati se od drugih/tudjih vrednosti...... Vrednosti u smislu stavova, moralnih normi, odnosa prema stvarima, ljudima i pojavama.... Stvarno nisam znala da vas ima toliko kojima treba objasnjavati sta je sitem vrednosti jednog drustva, i kakav je odnos onih vrednosti za koje se kao pojedinci zalazemo i onih za koje se generalno zalazu drustva u kojima zivimo.

Hajde, hajde, ovo je cisto semanticko izvlacenje, znas ti dobro sta sam hteo da kazem, te je ovo tvoje objasnjenje potpuno nepotrebno. Ali da preformulisem, da bi ti bilo jasnije: kako zamisljas da pojedinac postane nosilac vrednosti drustva, osim da to (1) bude samo na recima, dakle demagogija, ili (2) nekim neurolosko-geneticko-psihijatrijskim inzenjeringom i orvelovskim nasiljem nad ljudskom prirodom da se pojedinci podrede kolektivu kao sto je to slucaj kod mrava, pcela ili drugih socijalnih insekata. Tvoja originalna formulacija, ali ne samo formulacija, vec i ideologija, kanda ne kapira relativno elementarnu logicku razliku izmedju primarnih i sekundarnih svojstava koju je definisao jos Aristotel. Dakle, ocekivati da pojedinac ne bude nosilac vrednosti pojedinca, nego vrednosti drustva je isto toliko logicno kao i ocekivati da, recimo, molekul hlorofila bude zelene boje. Mada su sistemi koji sadrze hlorofil odista zeleni, nijedan molekul nema nikakve boje iz prostog razloga sto boja nije dobro definisano svojstvo za molekule - ona je sekundarna karakteristika (danas bi rekli i emergentna) sistema koji se sastoje od mnogo molekula.

 

Na isti nacin, vrednosti drustva su sekundarne osobine sistema koji se sastoji od mnostva pojedinaca. Pojedinci ne mogu biti nosioci vrednosti drustva ista vise nego sto molekuli mogu imati boju.