Jump to content


Photo
- - - - -

Nadogradnja RAM memorije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
7 replies to this topic

#1 Bynor

Bynor
  • Members
  • 2 posts

Posted 05 June 2013 - 13:52

Pozdrav,

 

Imam lap top acer aspire 5733, i trenutno 4 gb RAMa a nadogradio bi jos 4 gb.

Sad zanima me posto prvi RAM mi  radi na 1033 MHZ da li i drugi mora da bude sa istim radnim taktom ili moze i veci?

 

Hvala svima na odgovoru

 

 



#2 pixel

pixel
  • Members
  • 2,487 posts

Posted 05 June 2013 - 16:52

Može i veći samo će bržu memoriju usporavati sporija, tj. radiće obe na 1033 MHz.

 

Razmisli koliko ti se isplati.



#3 buntovniksarazlogom

buntovniksarazlogom
  • Members
  • 34 posts

Posted 07 June 2013 - 11:10

Ako ti je cilj ubrzanje kompjutera, onda savetujem kupovinu ssd diska jer samo tako se primeti razlika.Memorije i sve ostalo ništa primetno ne poboljšavaju brzinu, možda par % a ssd u odnosu na hdd ima ubrzanje 300-400% jer poredjenja radi jedan sata 3 hdd ide brzinom oko 130-150 mb/s a sata 3 ssd sa 500 mb/s.Imao 1066 ili 1333 ram memoriju to se u radu ništa ne primeti, a košta!Pa čak ni 1600 da uzmeš nećeš primetiti ništa...Za windows 7 je sasvim dovoljno 4 gb memorije jer najčešće se ne koristi ni 50% te količine :)


Edited by buntovniksarazlogom, 07 June 2013 - 11:11.


#4 pixel

pixel
  • Members
  • 2,487 posts

Posted 07 June 2013 - 13:31

Treba još napomenuti da su SSD diskovi još uvek ne tako jeftino zadovoljstvo...



#5 mfmilan

mfmilan
  • Members
  • 6,795 posts

Posted 08 June 2013 - 10:40

Treba još napomenuti da su SSD diskovi još uvek ne tako jeftino zadovoljstvo...

Ali nisu vise ni tako skupi. Jeste, za iste pare mozes da kupis znatno veci hard, ali je razlika u brzini neverovatna..

U sustini, ako ti je frka za pare i kapacitet, mozes da kupis SSD od 64GB, koji nije mnogo skup, a dovoljno je za sistem, i stavis ga umesto optickog drajva (pod uslovom da ga ne koristis), i time sacuvas storidz kapacitete laptopa. Ili koristis externe diskove za skladistenje.

Ja sam upravo to uradio, kupio 64GB SSD koji je sistemska particija, a za ostalo su tu eksterni diskovi. Ubrzanje je stvarno veliko (najveca razlika je kad se dize sistem ili startuju programi), ne greje se uopste, posto nema mehanickih delova, manja buka. Ucinak je kao da sam kupio novi laptop, iako je star 4 godine, radi sasvim zadovoljavajuce (sa 4GB RAMa).



#6 dekifisher

dekifisher
  • Members
  • 1,308 posts

Posted 09 June 2013 - 21:35

Uzimati memoriju kad vec imas 4GB je bacanje para osim ako ne radis dvadesetak izuzetno zahtevnih stvari odjednom.

SSD :) ... Koliko kod da kosta je najbolji hardverski izum u poslednjih nekoliko godina. 



#7 Capslock

Capslock
  • Members
  • 1 posts

Posted 11 June 2013 - 15:31

Pa sad. Memorije na hardu i RAM memorije nikad dosta. Prva zato što ne primetiš kad ti nestane prostora na disku, a druga jednostavno zato što generalno ubrzava i olakšava rad. Ako ti kompjuter služi da blejiš na youtubu, gledaš filmove, odigraš poneku flash igricu, pričaš preko skypea... a najteži program ti je neki iz Microsoft office paketa, onda ti je 4gb RAMa sasvim dovoljno.

Pošto je čovek postavio pitanje o proširenju RAMa, sigurno da i ima neki dublji razlog zašto bi to uopšte radio. SSD ubrzava rapidno i sistem i rad na računaru, ali i RAM je podjednako bitan, pogotovu ako se radi sa naprednim programima, velikim fajlovima i u multitaskingu. Za dizajnere, arhitekte, one koji se bave produkcijom videa, muzike, animacija i slično ni 32GB RAMa nije previše. Ako ti, naprimer, u jednom programu ide render, a u drugom obrađuješ nešto u Photoshopu, ako nemaš solidnu količinu RAMa, vrlo brzo će početi da ti se guši i usporava sistem. Kao kad bi uporedili neki auto koji razvija maksimalnu brzinu 240km/h, sa drugim koji razvija maksimalno 140km/h. I sa jednim i sa drugim može da se vozi 130km/h. Samo što će sa prvim to da ide glatko i gotovo neosetno, a sa drugim će se i te kako osetiti naprezanje mašine. Da ne govorimo o tome ako se stvori potreba da se ide i brže.

E sad, bitna stvar za sve one koji hoće da nadograde RAM. Pored samih specifikacija RAMa, treba obratiti pažnju do koliko gigabajta RAMa može da se proširi vaša mašina. Neki stariji modeli ni ne mogu da idu preko 4GB, dok neki noviji mogu i do 32, pa čak i 64GB RAMa.



#8 uros3g

uros3g
  • Members
  • 1,173 posts

Posted 12 June 2013 - 13:59

 Ako ti kompjuter služi da blejiš na youtubu, gledaš filmove, odigraš poneku flash igricu, pričaš preko skypea... a najteži program ti je neki iz Microsoft office paketa, onda ti je 4gb RAMa sasvim dovoljno.

 

Sve to, a još mnogo više i sa 2 gb tera glatko. Prosto mi  ta pomama za praznim RAM nikad nije bila jasna. Kad ručno kompajliram kernel ne stigne mi zauzeće rama preko 1,5.

Na laptopu koji koristim manje više za ovo što pričaš imam 2gb RAM i 2gb swap. Nika, ali nikad nisam preskočio 1,5 zauzeće a na swap particiji nikad više od 10 mb

 

Naravno u forumskim raspravama čiji je veći, 32 gb RAM zvuči kao ubedljiv argument :wicked:

 

Ako hoćeš vidljivo ubrzanje, onda SSD