Jump to content


Photo
- - - - -

PhD u USA


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
81 replies to this topic

#76 shadylady

shadylady
  • Members
  • 5 posts

Posted 19 December 2013 - 11:37

Na H1B moze bez problema, sve dok nadjete poslodavca da vas sponzorise. Znam kolege sa studija koji su dosli sa SO, koji su za to vreme bili u F2 statusu, nasli poslodavca, cekali ono od aprila do oktobra itd i sa H1B se zaposlili. Jedna istina u akademiji, sto je mnogo lakse jer ne podlezu pod H1B caps, jedan u industriji, ovaj, najobicniji H1B. 

Hvala na odgovoru. Moja jos neka varijanta jeste volontiranje jer je to dozvoljeno sa F2, pa ako se stvore mogucnosti kasnije i posao. Ne poznajemo nikoga ko je bio u takvoj situaciji, pa nam cela prica nije u potpunosti realna. Tako da nam svaka informacija znaci. Hvala puno



#77 mvasic

mvasic
  • Members
  • 2,660 posts

Posted 19 December 2013 - 16:03

Kakve su sanse da angazujete advokata? Postoji cela industrija advokata koji pruzaju usluge imigrantima. Vrlo je mutno polje, ali je moguce pronaci ljude koji su u stanju da, relativno, brzo i efikasno obave ceo proces.

 

Ima ih, naravno, raznih. Takodje i naplacuju razno, a cena ne mora da odrazava kvalitet usluge.

 

Meni je angazovanje advokata dosta pomoglo. Odradio mi je prvo O1 vizu, a potom i GC bez ikakvih problema. Kolegi, koji je dolazio kad i ja, je trebalo 7 meseci duze za O1, a o zlopacenju koje je imao sa GC da i ne govorim.



#78 shadylady

shadylady
  • Members
  • 5 posts

Posted 19 December 2013 - 16:49

Kakve su sanse da angazujete advokata? Postoji cela industrija advokata koji pruzaju usluge imigrantima. Vrlo je mutno polje, ali je moguce pronaci ljude koji su u stanju da, relativno, brzo i efikasno obave ceo proces.

 

Ima ih, naravno, raznih. Takodje i naplacuju razno, a cena ne mora da odrazava kvalitet usluge.

 

Meni je angazovanje advokata dosta pomoglo. Odradio mi je prvo O1 vizu, a potom i GC bez ikakvih problema. Kolegi, koji je dolazio kad i ja, je trebalo 7 meseci duze za O1, a o zlopacenju koje je imao sa GC da i ne govorim.

Jos uvek nam je rano da razmisljamo o tome, jer ja nisam jos otisla. Ako nista ne uspemo mi da iskombinujemo za prvih godinu dana, sigurno cemo potraziti neku strucnu pomoc. Koliko se u proseku ceka na promenu vize?



#79 mvasic

mvasic
  • Members
  • 2,660 posts

Posted 19 December 2013 - 16:59

Jos uvek nam je rano da razmisljamo o tome, jer ja nisam jos otisla. Ako nista ne uspemo mi da iskombinujemo za prvih godinu dana, sigurno cemo potraziti neku strucnu pomoc. Koliko se u proseku ceka na promenu vize?

Koliko ja znam, nema nekog pravila. Dosta faktora utice (vase godine, zemlja porekla, viza s koje se prelazi, profesija, diploma, pa i advokat koji radi na slucaju...).

 

Meni je za prelazak sa O1 na zelenu kartu trebalo godinu dana, regularnim postupkom (bez Premium procesiranja). Ja sam presao sa O1, a supruga i cerka sa O3. A i to je moglo da traje krace, ali smo advokat i ja permutovali broj ulice (upisali 2511 umesto 5211), pa je trebalo vremena i pisama da se to ispravi. S druge strane, komsija Indijac je prelazio sa H1B na zelenu kartu, podneo je zahtev, za sebe i porodicu, 2002, a ocekivao je (i dobio) resenje 2012 (deset godina). Kolega Kinez (radi u istoj firmi, pastorak vlasnika), se godinama muci da predje sa O1 na zelenu kartu, redovno ga odbijaju.


Edited by mvasic, 19 December 2013 - 17:00.


#80 shadylady

shadylady
  • Members
  • 5 posts

Posted 19 December 2013 - 22:05

Pretpostavljam da su vise naklonjeni belcima, sto nam ide u prilog. Mene jedino plasi to sto ja nemam radno iskustvo, a moj fakultet ne verujem da je tamo priznat (ekonomski) pa ne znam da li cu moci uopste da nadjem nekoga ko ce da me zaposli. Ali dobro, posao i ne mora biti u struci.

#81 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 19 December 2013 - 23:11

Pretpostavljam da su vise naklonjeni belcima, sto nam ide u prilog.

 

Ehm ehm...Kvote za immigracione vize su ustanovljene tako da ni jedna zemlja ne moze dobiti vise od 2% odobrenih viza za tu fiskalnu godinu. Posto Kina i Indija (i Meksiko i Filipini) imaju najvise ljudi u procesu, onda, zbog fiksnog broja odobrenih viza a rastuceg broja prijavljenih, cekaju da se oslobodi broj. Sveukupno svake godine ima oko 140,000 employment based GC -  Posto godisnje dobije visestruko veci broj, onda oni iz velikih zemalja cekaju. 



#82 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 28 January 2014 - 10:06

I sta bi na kraju Brane? Odoste li u Filadelfiju? Ja sam trenutno na H1B, muz mi je na H4. Sme da boravi i da dise, da trosi pare, da dobije vozacku, da ide kao lekara. Sve isto sto sme dok je bio na F2. Trenutno sam u PERM fazi, priority date maj 3. Cekam i cekam i cekam i cekam. Ja radim u akademiji. Preskocio me post doc, uletela sam na stalan posao sto bi se reklo. Ako imas nekih pitanja oko H1B i J1 pisi. J2 ti daje pravo da radis odmah, to je super za postdokove koji ne dolaze za vjek i vjekova. Ali na duze staze ako hocete da ostajete, bolej H1B pa makar i ne radio neko vreme... Nakon J1 moras 2 godine da odes kuci jer je to viza za razmenu. Nakon 2 x 3 godine H1B isto. Mora da se bude 2 godine van...

 

Ne, ostajemo u EU do daljnjeg, sa US kao vecito otvorenom temom. Da li sam razumeo ili si ti dobila neku tenure position ? Ne znam kakva bi to bila akademska H1B viza a da nije post doc.