Jump to content


Photo
- - - - -

PhD u USA


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
81 replies to this topic

#31 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 05 June 2013 - 14:47

 Znam da se srede, ali znas, mi dolazimo kao porodica tako da preko braka otpada. A tako se "sredi" oko 85% njih. ;)


Svi koje znam, a zeleli su da ostanu, su ostali. U slucaju ljudi sa strukom, svako je preko companije odradio GC. Dok ti rade papire radis za manje pare nego drugi, ali su te pare koje zaradis, mnogo vece nego pare koje si kao inzenjer zaradjivao u Srbiji. Ne gledam na kolicinu para, vec na ucinak koji te pare cine na zivotni standard. U US je taj standard i sa manjom parom od ostalih koji imaju papire, visi nego u Srbiji, ili bilo kojoj exYu zemlji.

#32 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 05 June 2013 - 16:08

Pardon, nisam hteo da zvucim drsko i da prebacujem nekome ko je sredio preko braka, ali sam cuo svakakve price. A sta ako ni posle 6 godina ne privolis poslodavca. Koji je plan B ?



#33 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 05 June 2013 - 16:19

Pardon, nisam hteo da zvucim drsko i da prebacujem nekome ko je sredio preko braka, ali sam cuo svakakve price. A sta ako ni posle 6 godina ne privolis poslodavca. Koji je plan B ?

Pa ako poslodavcu nisi vredan za tih 6 godina da ti uradi GC to ces znati nakon 1-2 godine. Verovatni ti onda nece ni produziti +3.

I H1B ti radi poslodavac, nije tu neka velika razlika u zezanju samo u ceni. Ali ako prihvatis troskove verovatno neces imati problema sa poslodavcem.



#34 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 05 June 2013 - 16:22

niste mi rekli koji je red velicine troskova ?



#35 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 05 June 2013 - 16:30

a moze firma i da pukne.



#36 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 05 June 2013 - 16:35

niste mi rekli koji je red velicine troskova ?

Sad cu samo da dam okvirno cenu, posto se ne secam. Odprilike je do $6k. Imaj u vidu da ti je plata godisnje manja za oko $10k+.
Medjutim, kao sto rekoh, novci koje cete primati su mnogo veci nego troskovi zivota.
Ja bih preporicio da dok vam sve to traje otvorite i proces za useljenje u Kanadu, kao plan B.


Edit:
Vidim da temeljno razmisljas, a to je veliki plus u celoj situaciji, svakako obezbedite i exit policy.
O kojoj je struci rec?

Edited by mrd, 05 June 2013 - 16:40.


#37 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 05 June 2013 - 16:38

Red troskova je oko $3K za sve takse, plus advokat. Cena advokata se razlikuje izmedju Njujorka i Feniksa, tj. zavisi koga tvoj poslodavac angazuje (cuh da je u rangu 12-15 sveukupno). BTW - BENEFICIARY (u ovom slucaju zaposleni) potpisuje izjavu (affidavit) ukoliko DOL odluci da radi audit (a sada rade oko 30% prijava) da niti NIKAKO nije platio poslodavcu za podnosenje peticije - ni placanjem, ni besplatnim radom, niti pristankom na rad za manju platu. Evo sta je pisalo u mom: 

 

1.      I have made no payments, directly or indirectly, of any kind to XXXX. for any activity related to preparation and filing of this Application for Permanent Employment Certification, nor have I entered into any formal or informal agreement with XXXX. through which I have paid, will be expected to pay or will be asked to reimburse any legal fees, administrative fees, advertising costs or other expenses related to the decision to file, preparation to file, or filing of this ETA-9089.

2.      I have not made payments, or received a reduction in my wages or benefits, an incentive or inducement for XXXXX to file this Application for Permanent Employment Certification. 

3.      I have provided no free labor or made any in-kind payments xxxxx. or any other third-party to facilitate any aspect of this labor certification process, including any wage concessions, kickbacks, bribes or tributes.

4.      xxxxxxx, Inc. and I have not previously entered into any agreement or contract, either formally or informally, through which I have provided or will hereafter provide payment in any form for any of PERM-related costs for which xxxxx. is legally responsible as the employer submitting this Application for Permanent Employment Certification on my behalf.



#38 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 05 June 2013 - 16:43

Red troskova je oko $3K za sve takse, plus advokat. Cena advokata se razlikuje izmedju Njujorka i Feniksa, tj. zavisi koga tvoj poslodavac angazuje (cuh da je u rangu 12-15 sveukupno). BTW - BENEFICIARY (u ovom slucaju zaposleni) potpisuje izjavu (affidavit) ukoliko DOL odluci da radi audit (a sada rade oko 30% prijava) da niti NIKAKO nije platio poslodavcu za podnosenje peticije - ni placanjem, ni besplatnim radom, niti pristankom na rad za manju platu. Evo sta je pisalo u mom: 
 
1.      I have made no payments, directly or indirectly, of any kind to XXXX. for any activity related to preparation and filing of this Application for Permanent Employment Certification, nor have I entered into any formal or informal agreement with XXXX. through which I have paid, will be expected to pay or will be asked to reimburse any legal fees, administrative fees, advertising costs or other expenses related to the decision to file, preparation to file, or filing of this ETA-9089.
2.      I have not made payments, or received a reduction in my wages or benefits, an incentive or inducement for XXXXX to file this Application for Permanent Employment Certification. 
3.      I have provided no free labor or made any in-kind payments xxxxx. or any other third-party to facilitate any aspect of this labor certification process, including any wage concessions, kickbacks, bribes or tributes.
4.      xxxxxxx, Inc. and I have not previously entered into any agreement or contract, either formally or informally, through which I have provided or will hereafter provide payment in any form for any of PERM-related costs for which xxxxx. is legally responsible as the employer submitting this Application for Permanent Employment Certification on my behalf.

Sa malom ispravkom, da, koliko se ja secam, na peticiji za H1B pise da plata ne sme da bude manja, od 80, ili 90%. Opet, to je bilo davno, pa nemamm prave brojke, ali znam da H1B moze i ima niza primanja od prosek za struku.

#39 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 05 June 2013 - 17:08

par hiljada dolara ? Pa to je smesna suma za privilegiju CG. Ocekivao sam pravo da vam kazem par 10 hiljada recimo 25,000. Naravno kad covek ima posao sve je lako, a GC je vrlo bitan i treba ga zavrsiti koja hiljada dolara manje je najmanji problem..

 

mrd, rekao sam zena je dobila poziv na uni Temple to ti je Filadefija u oblasti fizike. U paketu su joj ponudili i zdravstveno za dete, ali ne i mene...

 

mi smo vec imigrirali tako da otprilike imamo iskustva kako to ide. Sad smo u EU i imamo trajnu dozvolu boravka.



#40 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 05 June 2013 - 17:23

par hiljada dolara ? Pa to je smesna suma za privilegiju CG. Ocekivao sam pravo da vam kazem par 10 hiljada recimo 25,000. Naravno kad covek ima posao sve je lako, a GC je vrlo bitan i treba ga zavrsiti koja hiljada dolara manje je najmanji problem..

 

mrd, rekao sam zena je dobila poziv na uni Temple to ti je Filadefija u oblasti fizike. U paketu su joj ponudili i zdravstveno za dete, ali ne i mene...

 

mi smo vec imigrirali tako da otprilike imamo iskustva kako to ide. Sad smo u EU i imamo trajnu dozvolu boravka.

Ti ces verovatno morati da apliciras za radnu dozvolu - ali to je nesto kao 600$. Odmah potrazis posao - i onda kod advokata da vam objasni sta i kako za GC aplikaciju. Nimrod je u pravu bice verovatno oko 10k ali to je nista u odnosu na to sto dobijes.



#41 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 05 June 2013 - 17:50

par hiljada dolara ? Pa to je smesna suma za privilegiju CG. Ocekivao sam pravo da vam kazem par 10 hiljada recimo 25,000. Naravno kad covek ima posao sve je lako, a GC je vrlo bitan i treba ga zavrsiti koja hiljada dolara manje je najmanji problem..
 
mrd, rekao sam zena je dobila poziv na uni Temple to ti je Filadefija u oblasti fizike. U paketu su joj ponudili i zdravstveno za dete, ali ne i mene...
 
mi smo vec imigrirali tako da otprilike imamo iskustva kako to ide. Sad smo u EU i imamo trajnu dozvolu boravka.

Ovo za college mi je promaklo. Dobra stvar je sto ce ona moci da ostane na univerzitetu, posle studija. Ti ces sigurno naci neki posao, za to vreme. Situacija izgleda mnogo dobro.

#42 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 05 June 2013 - 17:54

Red troskova je oko $3K za sve takse, plus advokat. Cena advokata se razlikuje izmedju Njujorka i Feniksa, tj. zavisi koga tvoj poslodavac angazuje (cuh da je u rangu 12-15 sveukupno). BTW - BENEFICIARY (u ovom slucaju zaposleni) potpisuje izjavu (affidavit) ukoliko DOL odluci da radi audit (a sada rade oko 30% prijava) da niti NIKAKO nije platio poslodavcu za podnosenje peticije - ni placanjem, ni besplatnim radom, niti pristankom na rad za manju platu. Evo sta je pisalo u mom: 

 

1.      I have made no payments, directly or indirectly, of any kind to XXXX. for any activity related to preparation and filing of this Application for Permanent Employment Certification, nor have I entered into any formal or informal agreement with XXXX. through which I have paid, will be expected to pay or will be asked to reimburse any legal fees, administrative fees, advertising costs or other expenses related to the decision to file, preparation to file, or filing of this ETA-9089.

2.      I have not made payments, or received a reduction in my wages or benefits, an incentive or inducement for XXXXX to file this Application for Permanent Employment Certification. 

3.      I have provided no free labor or made any in-kind payments xxxxx. or any other third-party to facilitate any aspect of this labor certification process, including any wage concessions, kickbacks, bribes or tributes.

4.      xxxxxxx, Inc. and I have not previously entered into any agreement or contract, either formally or informally, through which I have provided or will hereafter provide payment in any form for any of PERM-related costs for which xxxxx. is legally responsible as the employer submitting this Application for Permanent Employment Certification on my behalf.

 

hehe, moj iz phoenixa je angazovao advokata iz new yorka - mozda ovde ima jeftinije ali firma nije znala nikoga.

 

ja nisam nista slicno potpisivala - nisam cak ni trazila od firme GC, to je bio deo ponude koju je firma dala na samom pocetku. cak osecam I blagu nelagodu zbog svih troskova I angazovanja jer iskreno ne znam da li cu taj document uopste koristiti. ali s obzirom da je cela ponuda dosla potpuno spontano s njihove strane, tj. nisam ja trazila posao kod njih vec oni ponudili meni, racunam da je ok.

 

nase iskustvo sa H4 statusom - advokat je objasnio da spouse mora samostalno da trazi svoj radni status, odnosno neku od viza koje omogucavaju rad. pozitivno je to sto je na licu mesta mnogo lakse traziti (I naci) nego izdaleka, naravno garancije ne postoje.

 

I slazem se sa angeliom da ce se znati u roku od 1-2 godine hoce li poslodavac da se angazuje oko GC ili ne.

 

tacno je I da firma moze da otpusti, bude zatvorena... zato je uvek dobro da dvoje rade.

 

ideja sa kanadom je po mom misljenju uvek odlicna :)



#43 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 05 June 2013 - 18:57

Affidavit samo potpisujes ako uletis u DOL audit (a kao sto cuh, 30% od ove godine ulece), tvoj poslodavac je pri podnosenju vec dao takvu izjavu. 



#44 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 05 June 2013 - 19:21

Ovo za college mi je promaklo. Dobra stvar je sto ce ona moci da ostane na univerzitetu, posle studija. 

 

Not so fast my friend ! Not so fast.

 

Prvo ona ima ponudu na uni gde radi postdoc, a da bi se uni angazovao da ti sredi GC mora te razviti long term relationship sto znaci da mora dobiti neku trajniju makar i pocetnu poziciju, sto nije garantovano jer ima ljudi koji vrte postdoc-ove citav zivot ( a Amerikanci su). Zato sam bas i insistirao da se javi neko iz akademije. Bar u njenom sektoru je i dalje lako naci postdoc, ali sto se tice trajnih pozicija tu se trziste poprilicno zasitilo.

 

Sto se tice mene, yeah sanse za H1B sa H4 postoje, ali nije to bas tako lako jer tu imaju one kvote godisnje, mada off course lakse je iz USA i hvala im very much sto dozvoljavaju da se to radi.

 

Nego jedna stvar mi je bila cudna. Bio sam na nekom americkom forumu i raspitivao sam se oko H4 vize zato sto imam svoju firmu pa sam mislio da radim tamo sa firmom ili da radim na daljinu, a da mi firma ostane u EU. I onda su tako skocili na mene, 2 MODERATORA i -4 clana sa ono 10,000 postova, pa kako ti to pitas, pa to ne moze, pa mi ne dajemo ilegalne savete i an kraju me banuju. Jesus Christ ! pretpostavljam da su me pomesali sa nekim, ali me je zapanjila njihova reakcija. Posle sam se ponovo prijavio i sveje bilo ok.



#45 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 05 June 2013 - 20:09

ja sam izasla iz akademske price pre vise godina, ali pratim neki strukovni casopis gde vidim da se dosta zale da veliki broj ljudi ide s jednog postdoca na drugi I nikako da predje u real employment. ta opasnost postoji, ali ako ti u medjuvremenu nadjes taj real employment I udjes u svoj postupak, njen slucaj onda moze da ide uz tvoj a ne obrnuto.

 

evo sad da ti ja dam jedan ilegalan savet :) I da se ponadam da me nece banovati: ako je tvoj posao moguc na daljinu, u smislu da moze preko neta & telefona, ako se citav posao odvija I sve uplate lezu na racune van USA, sanse da budes uhvacen I procesuiran za ono sto radis u privatnosti svoga doma a sto se u potpunosti odvija van USA su... ne bas velike. nije to mnogo razlicito od onog kad ja npr. odem u svajcarsku, nemacku ili neku drugu zemlju gde nemam pravo da radim, a sve vreme radim preko neta I telefona za svoju firmu (off site). realno - dozvolu za rad u tim drzavama nemam.

 

meni se to ne cini kao losa situacija - ona moze da pocne da radi (jedini problem tu su ne bas sjajne postdoc plate... ali toga ste verovatno svesni), ti dobijes boravak (H4), pocnes da trazis posao koji ti odgovara I gde postoji mogucnost sponzorisanja za tvoj sopstveni H1B, GC itd, u medjuvremenu ako mozes da radis na daljinu to sto trenutno radis u EU... nije to uopste losa startna pozicija.

 

I razmotrite I kanadu, to je jedna za zivot takodje vrlo lepa zemlja :)


Edited by kiti, 05 June 2013 - 20:10.