Jump to content


Photo
- - - - -

PhD u USA


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
81 replies to this topic

#16 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 04 June 2013 - 20:38

a ako firma krene da ti sredjuje gc dok si na H ne podlezes vise nikakvim ulaznim vizama ?



#17 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 04 June 2013 - 20:46

red velicine 4,5,6 ?

7 mislim - zavisi naravno od advokata, samo taxe su valjda vise od 3k

 

a ako firma krene da ti sredjuje gc dok si na H ne podlezes vise nikakvim ulaznim vizama ?

podlezes ali ti vazi H dok ne dobijes radnu vizu i izlaznu dozvolu za promenu statusa.



#18 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 04 June 2013 - 20:53

izlaznu dozvolu, wtf is that for ?



#19 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 04 June 2013 - 20:59

Dakle, ne postoji nikakvo automatsko prebacivanje sa H (ili bilo koje druge radne/akademske) vize na zelenu kartu. Najcesci put u praksi, i po broju viza i po ovome sto sam video da ljudi rade su EB2  vize, (employment based, 2nd preference), gde poslodavac mora da dokaze da je pokusao da zaposli amerikance, ali nije uspeo, te Dept. of Labor izdaje PERM certifikaciju (dakle dozvolu da zaposli stranca), a zatim Dept of Homeland Security odobrava imigracionu peticiju. Druge varijante zelenih karti na osnovu zaposlenja imaju drugacije zahteve (EB1 je za international managers/investors) ali to bi znacilo da te ili dovodi firma u kojoj si vec bio menadzer samo van US ili da si na L1 vizi itd. Proces i kosta i traje - nekoliko K za takse, i jedno 10-15 za advokate (sto naravno varira od toga kog advokata firma zaposljava), i moze da traje...pa poprilicno . PERM processing times mozes da vidis na DOL stranici, ako uleti u audit (random) i do 9 meseci, a posle toga DHS procesuira po sopstvenom kalendaru (opet, imas na DHS sajtu processing times). Sve u svemu, malo manje ili malo vise od godinu dana od podnosenja "prevailing wage" zahteva. Naravno, ako DHS proceni da ima razloga za "additional security processing", moze da zavrsi mnogo, mnogo duze od godinu dana - znam coveka koji ceka odgovor (dakle ne vizu, nego odgovor na peticiju) vise od dve godine...



#20 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 04 June 2013 - 21:03

Izvini Nimrod, malo mi se izmesalo. Pa zar nije vec pravio peticiju za H1B i sad opet pravi PERM peticiju za GC tj pravi ti kao da H1B i ne postoji ?



#21 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 04 June 2013 - 21:07

Naravno. H1B je NEIMIGRACIONA viza, na osnovu NEIMIGRACIONE I129 peticije, i ogranicena je na 2x3 godine. LPR jer trajni, imigracioni status i zahteva druge dokaze.



#22 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 04 June 2013 - 21:09

Izvini Nimrod, malo mi se izmesalo. Pa zar nije vec pravio peticiju za H1B i sad opet pravi PERM peticiju za GC tj pravi ti kao da H1B i ne postoji ?

Welcome to bureaucracy. Tako to ide. Sto se tice te 3 godine koje si pominjao H1b traje 3 + 3 god. Posle 6 godina moras da napustis zemlju.

 

Svaki adjustment of status mora da se radi van zemlje, inace duze traje.



#23 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 04 June 2013 - 21:13

znaci kad/ako zgrabis H1B ima 6x365 dana da izboksujes GC ili aufwiedersehen ! Vrlo humano, a dokle ste vi Nimrode stigli i kako ste dobili H ako nije tajna ?



#24 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 04 June 2013 - 21:15

izlaznu dozvolu, wtf is that for ?

da mozes da putujes van zemlje

 

Naravno. H1B je NEIMIGRACIONA viza, na osnovu NEIMIGRACIONE I129 peticije, i ogranicena je na 2x3 godine. LPR jer trajni, imigracioni status i zahteva druge dokaze.

tu si u pravu, nisam probala sa H na GC samo mi je advokat rekao da je moguce. Predpostavljam da mozes da ides na L1 prvo



#25 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 04 June 2013 - 21:52

Very horrifying !



#26 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 04 June 2013 - 21:56

Nista se ti ne sekiraj, iz US se vratio samo onaj ko nije hteo da ostane.

Jednom kad udjes, stvari se srede. :+1:



#27 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 04 June 2013 - 23:15

prethodno je uglavnom sve lepo opisano (I podudara se sa mojim iskustvom), ja jedino ne znam detalje oko te izlazne dozvole I u kojim slucajevima treba, tokom vazenja H vize (3+3 godine) ne treba, mozda jedino ako se oduzi preko tih 6 godina



#28 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 05 June 2013 - 00:10

prethodno je uglavnom sve lepo opisano (I podudara se sa mojim iskustvom), ja jedino ne znam detalje oko te izlazne dozvole I u kojim slucajevima treba, tokom vazenja H vize (3+3 godine) ne treba, mozda jedino ako se oduzi preko tih 6 godina

ne treba dok vazi viza, izlazna dozvola je tokom aplikacije za GC unutar US a recimo prethodni status je istekao. Ko sto rekoh moja greska je sto je meni u glavi bila L viza za koju se radi promena statusa a ne H, iako rekoh cula sam da moze sa H da se dobije imigracija. Logicno mi deluje ako sa H obavljas executive i menagment poslove da mozes da dobijes L pa GC. Ali se ne secam pa da ne lupam.



#29 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 05 June 2013 - 00:57

ne treba dok vazi viza, izlazna dozvola je tokom aplikacije za GC unutar US a recimo prethodni status je istekao. Ko sto rekoh moja greska je sto je meni u glavi bila L viza za koju se radi promena statusa a ne H, iako rekoh cula sam da moze sa H da se dobije imigracija. Logicno mi deluje ako sa H obavljas executive i menagment poslove da mozes da dobijes L pa GC. Ali se ne secam pa da ne lupam.

 

u mom slucaju je bio neophodan H1B da bi firma podnela za GC. mogla je da podnese odmah nakon odobravanja H1B, nije moralo nista da se ceka (pre toga sam imala TN1, ta moze beskonacno da se obnavlja ali ne moze GC direktno). sve vreme normalno ulazim/izlazim, rekli su mi dok god traje H viza nema problema za ulaz/izlaz.

 

edit: koliko znam za sve H1B nosioce firme mogu da podnesu za GC, bar sam tako ja shvatila


Edited by kiti, 05 June 2013 - 00:59.


#30 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 05 June 2013 - 06:56

Nista se ti ne sekiraj, iz US se vratio samo onaj ko nije hteo da ostane.

Jednom kad udjes, stvari se srede. :+1:

 Znam da se srede, ali znas, mi dolazimo kao porodica tako da preko braka otpada. A tako se "sredi" oko 85% njih. ;)