Jump to content


Photo
- - - - -

Sajt sa linkovima i Google oglasima krši Zakon o trgovini?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
150 replies to this topic

#16 buntovniksarazlogom

buntovniksarazlogom
  • Members
  • 34 posts

Posted 09 April 2013 - 18:16

Onda se ti generalno slažeš da ako otvoriš svoj sajt npr. www.sassa.rs i na njemu postaviš google adsense kutije sa oglasima i link ka koka koli činiš prekršaj iz zakona o trgovini u članu 11 i 30 za šta si spreman da priznaš krivicu i da za taj prestup platiš 150 hiljada dinara?

 

Da li sve ovo znači da fizičko lice u srbiji bolje da ne kupuje rs domen jer će za bilo kakav link na tom svom sajtu biti optužen kao najveći utajivač poreza i trgovac bez dozvole??  :frust:

 

Evo i banalnog primera:

 

Želim kao fizičko lice da otvorim sajt mojeime.rs i na svom sajtu da napravim kolonu "moji omiljeni sajtovi" koji se eto meni lično najviše sviđaju pa tu postavim npr.link www.b92.net i ostalih sajtova sličnog tipa.

 

Po zakonu to znači da ja vršim reklamiranje kompanije B92 a da za to nemam dozvolu i da za to delovanje kako su naveli "pružanje usluga informaionog društva" ja moram da imam registrovanu firmu?  :ajme:

 

O čemu mi ovde pričamo?Zašto onda država ne donese zakon i uputstvo za fizička lica koja bi htela da registruju rs domen.Ja nisam bio obavešten i upoznat da se linkovi i google oglasi ne smeju postaviti na sajt sa takvim statusom!!  :-1:

 

Naravno, da sam bio upoznat ne bih svesno išao u kršenje zakona već bih shodno svojim finansijskim stanjem ili otvorio firmu ili ne bih ni registrovao niti firmu niti ovaj rs domen(što je sada sasvim jasno sigurno).Sada ispadne iz cele ove priče da fizičko lice je stvarno onda lud čovek ako se odluči da na svom rs domenu postavi bilo kakav link za koji treba da mu država skine kožu s lađa jer je prekršio Zakon o trgovini.To je poenta svega ovoga..

 

 

Meni je ovo sve i dalje smešno i tužno(u isto vreme), nelogično i krajnje nepravedno.  :krsta:


Edited by buntovniksarazlogom, 09 April 2013 - 19:01.


#17 msutija

msutija
  • Members
  • 2 posts

Posted 09 April 2013 - 19:33

@Sassa
Ne vidim zašto bi blog sa linkovima bio "samo blog", a bilo koji drugi sajt sa linkovima nešto za šta treba osnivanje firme ili sl. Po meni se radi o čistom lopovluku,
što se tiče keša ni jednoj firmi nije lako da povuče neke pare sa računa da bi nekoga platio na ruke, tako da i ta priča otpada. 


@buntovniksrazlogom
Meni je jedino čudno u celoj priči zašto ne možemo da vidimo skeniran dokument? Čemu tolika tajnost i ne vidim način na koji možemo da ti pomognemo
ako anonimno napadaš bilo koga za nešto za šta nam nisi dao dokau. 

 

Zakon kaže: Trgovina je skup poslovnih aktivnosti prometa robe, odnosno usluga (u daljem tekstu: roba/usluge) sa ciljem ostvarivanja dobiti, kao i drugog društveno-ekonomskog cilja.

 

Po meni nije isto kad neko pravi blog ili profil na društvenim mrežama i kad pravi registar firmi (linkova) na internetu. Kad ti imaš blog pa staviš link ka nekoj firmi, to je i dalje blog a kad napraviš sajt čija je očigledna namena reklamiranje (komercijalih) firmi onda se tu definitivno radi o nekakvim uslugama. Reklamiranje je usluga. Kad postoji usluga onda postoji i naknada za uslugu. A to je trgovina. Mada slažem se da je u nekim slučajevima teško podvući liniju između lične upotrebe i obavljanja delatnosti. Verujem da ovaj lik nije imao nikakvu nameru da pravi biznis od toga (bar tako on kaže) ali sa stanovišta poreskih službi to ne izgleda tako. Prosečan inspektor nema pojma da li on preko tog sajta zarađuje milione ili ima samo trošak. Po meni on u odbrani treba da se pozove na neobaveštenost i da nije imao nameru da zarađuje pa kako mu se zalomi. To što je koristio Google AdSense može samo da bude otežavajuća okolonost jer ukazuje na "poslovni karakter" sajta.

 

Poslovanje preko interneta je postalo dobar biznis i počele su tu da se vrte neke ozbiljne pare. Do sada to niko nije kontrolisao ali malo je naivno misliti da će država "zaboraviti" da oporezuje toliki promet. Ja ovde ne navijam ni za koga, ko ima mogućnost da izbegne plaćanje poreza samo napred, ja samo ovde informišem da ljudi znaju kako to funkcioniše. Obavljanje delatnosti i zarada preko interneta se poistovećuju sa "analogim" obavljanjem delatnosti i zaradom, a u kapitalizmu važi načelo: plati porez pa zarađuj.



#18 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 09 April 2013 - 20:49

Ovo je situacija u kojoj ne znam na čijoj strani da budem. Sa jedne strane, ako nećeš da zarađuješ novac, zašto stavljaš reklame, a ako zarađuješ onda je to komercijalno... Sa druge, sećam se slučaja iz devedesetih kada je podzemni prolaz na Zelenom Vencu bio pun dilera deviza i prodavaca cigareta, a policajac uhvatio nekog dedu što prodaje semenke i izbacuje ga. Ovo mi nekako liči na to.

Edited by namcor, 09 April 2013 - 21:12.


#19 Businesswithworld

Businesswithworld
  • Members
  • 21 posts

Posted 09 April 2013 - 22:08

Ljudi ne moze niko da vam nametne da placate  bilo kakav porez na reklamiranje na Internetu. Ako to zaista postoji ovde u Srbiji nije nista cudno jer su neke usijane glave "kao"provalile da se naplacuje i to kao porez.

 

Pa sta sad ja treba da placam porez drzavi ako mesecno imam od Adsensa $400? Ma ako je to istina mi smo stvarno najzaostalija zemlja na planeti. Sta ce biti kad sad dodje PayPal u Srbiju hocemo li i onda placati poreze ? 

 

Opet kazem ovo je cista buba i ne moze da se odnosi na zaradu na Internetu,jer to u svetu ne postoji.

 

Kompanija na vlasti ne razume da je Google  najjaci  internet gigant u  svetu i da oni nude oglase besplatno. Pa znas kad cu da im platim porez za nesto: NIKAD!!!

 

                                                                                                                                Pozdrav svima na netu


Edited by Businesswithworld, 09 April 2013 - 22:10.


#20 buntovniksarazlogom

buntovniksarazlogom
  • Members
  • 34 posts

Posted 09 April 2013 - 22:10

Ovo je situacija u kojoj ne znam na čijoj strani da budem. Sa jedne strane, ako nećeš da zarađuješ novac, zašto stavljaš reklame, a ako zarađuješ onda je to komercijalno... Sa druge, sećam se slučaja iz devedesetih kada je podzemni prolaz na Zelenom Vencu bio pun dilera deviza i prodavaca cigareta, a policajac uhvatio nekog dedu što prodaje semenke i izbacuje ga. Ovo mi nekako liči na to.

 

Problem je u tome da ja ne prodajem robu, na sajtu nigde nisam reklamirao proizvod koji ja prodajem, što se i uverio inspektor, a nemogu ni na koji način da dokažu da sam ja primao novac ni preko banke ni "u ruke" jer zapravo ni nisam.Ovde je problem mnogo veći a svodi se na ono što sam više puta ponovio i na šta se poziva inspektor, a to je da fizičko lice na svom rs domenu ne sme da postavi nikakav link jer je to po njegovom tumačenju oglas i za takvu delatnost je potrebna firma.U tome je ovde problematika.Mislim da je ovo presedan i da se preko ovog zakona i sa ovakvim tumačenjem želi dokazati ili pokazati da fizičko lice može imati rs domen ali ako postaviš bilo kakav link onda si oglašivaš, zarađuješ pare, utaja poreza i sve ostalo..

 

Ovo može da bude presedan jer ako se ovako tumači zakon, onda država može da se obračunava sa svakim internet delovanjem na ovakav način da te optuže da oglašavaš, a nemaš dozvolu..

 

Evo još jednog primera:

 

Na rs domenu u svojstvu fizičkog lica postaviš link ka youtube i na taj način kršiš zakon jer nemaš pravo da vršiš oglašavanje(link je oglas), jer ta delatnost po zakonu o trgovini pripada samo pravnom licu tj. firmi  :ajme:



#21 Businesswithworld

Businesswithworld
  • Members
  • 21 posts

Posted 09 April 2013 - 22:17

Cek jel se to odnosi samo na RS domen ili su obuhvaceni i com,net,org,info,biz..etc ?



#22 buntovniksarazlogom

buntovniksarazlogom
  • Members
  • 34 posts

Posted 09 April 2013 - 22:18

Sta ce biti kad sad dodje PayPal u Srbiju hocemo li i onda placati poreze ? 

 

Naravno, kad postaviš paypal ikonicu na sajt pojaviće ti se inspektori sa optužbama o kojima ja ovde sada govorim.Ispašće da trguješ pa ako si fizičko lice nadrljaćeš...ako si firma onda će da te prečešljaju do detalja i onda se moli boga da je sve ok sa papirima..

 

Znate šta mi je rekao inspektor? "Budi srećan jer si fizičko lice, da si firma dobio bi mnogo veću novčanu kaznu..." Utešio me je baš  :krsta:


Edited by buntovniksarazlogom, 09 April 2013 - 22:31.


#23 buntovniksarazlogom

buntovniksarazlogom
  • Members
  • 34 posts

Posted 09 April 2013 - 22:23

Cek jel se to odnosi samo na RS domen ili su obuhvaceni i com,net,org,info,biz..etc ?

 

Nisam siguran ali pretpostavljam da ako te domene registruješ ovde sa svojom ličnom kartom naćiće te preko rnids-a kao što su mene našli.Kao što sam već rekao nikad više nikakav domen neću kupiti u ovoj državi jer meni ovakva vrsta maltretiranja nije potrebna u životu!

 

Zapamtite, ni vaša lična prezentacija na rs nacionalnom domenu(registrovan u svojstvu fizičkog lica) NE SME DA IMA NA SEBI BILO KAKAV LINK KA DRUGOM SAJTU jer to je reklamiranje, oglašavanje a za to sledi prijava po članu 11 i 30 Zakona o trgovini..TAKO MI JE OBJASNIO INSPEKTOR i bio je prilično siguran da je apsolutno u pravu!


Edited by buntovniksarazlogom, 09 April 2013 - 22:27.


#24 buntovniksarazlogom

buntovniksarazlogom
  • Members
  • 34 posts

Posted 09 April 2013 - 22:29

Čemu tolika tajnost i ne vidim način na koji možemo da ti pomognemo

ako anonimno napadaš bilo koga za nešto za šta nam nisi dao dokau. 

 

ne mogu da postavim dokumenta javno...to jednostavno nije ok

ne napadam nikoga, mene napadaju  :krsta:



#25 Businesswithworld

Businesswithworld
  • Members
  • 21 posts

Posted 09 April 2013 - 23:01

Pa cekaj ako stranci imaju registrovan RS domen i imaju banere na sajtu za koje im placaju druge firme da se reklamiraju kako ce oni placati onda Srbiji porez?

 

Ako se placa porez da se neko reklamira na tvom sajtu za RS domene onda RS domen ne vredi nista ,jer ja na COM imam banere svetskih firmi koje se reklamiraju kod mene i placaju mi $50 za reklamiranje njihove firme na mom sajtu na mesec dana.

 

 

  Svetsko registri poput Name dot com, Godaddy, etc...ako posedujes domen na com,net,org,biz,info niko te ne pita koga ces reklamirati i da moras placati porez ako imas link sa tvog sajta ka drugom.

 

Jednostavno placas server godisnje kao (shared hosting) ili mesecno kao (VPS il idedicated) i naravno placas neki mali procenat Payplau za transakciju novca od zarade sa banerima koje ti uplacauju osobe za reklamiranje na tvom sajtu.


Edited by Businesswithworld, 09 April 2013 - 23:06.


#26 Businesswithworld

Businesswithworld
  • Members
  • 21 posts

Posted 09 April 2013 - 23:13

Naravno, kad postaviš paypal ikonicu na sajt pojaviće ti se inspektori sa optužbama o kojima ja ovde sada govorim.Ispašće da trguješ pa ako si fizičko lice nadrljaćeš...ako si firma onda će da te prečešljaju do detalja i onda se moli boga da je sve ok sa papirima..

 

Znate šta mi je rekao inspektor? "Budi srećan jer si fizičko lice, da si firma dobio bi mnogo veću novčanu kaznu..." Utešio me je baš  :krsta:



Cek ovo je tek sad neverovatno sto cujem.
Pa kakve sad imaju  inspektori veze sa Paypalom da nam uzimaju porez kad nam vec PayPal uzima porez za uradjenu transakciju novca preko interneta?

Tj. ovde sad nije rec da li imas link sa tvog sajta ka drugom nego ako vide da korisits PayPal naplatice ti porez! Dal je moguce da ce se i time baviti.

A kako ce oni meni naplatiti porez i sta to njih briga kad je radim sa strancima i nemam nikakve veze sa Srbijom na com,net,org,info pa cak i na RS ?


Edited by Businesswithworld, 10 April 2013 - 00:09.


#27 PeraKojotGenije

PeraKojotGenije
  • Members
  • 1 posts

Posted 10 April 2013 - 10:33

@buntovniksarazlogom

Čoveče ti si napisao neke veoma ozbiljne optužbe, zapalio ljude i sad kao, ali nema veze, sam ću sa tim da se nosim, jer ovo je Srbija i ovde je sve loše i nepredvidivo.

Ja sam se registrovao na ovaj forum, samo da bih ti objasnio sledeće.


Ako ti smeta to što si doživeo i želiš da napraviš razliku i boljitak u Srbiji, treba da dostaviš bilo kakve dokaze na koje bi ljudi mogli da reaguju, provere ih i urade šta mogu da se to razjasni i ne ponovi.

U slučaju da se bojiš posledica lepo okačiš dokument sa izbrisanim privatnim poljima, kao npr. http://img534.images...tuzba140607.jpg (skinuo sam prvi dokument sa google image search, zatamnio privatna polja uploadovao ga ponovo na ImageShack).

U slučaju da ne želiš da to uradiš, smatram da si lažov željan pažnje, lepo se pokri ušima i prestani da ovde truješ ljude izmišljotinama.



#28 Businesswithworld

Businesswithworld
  • Members
  • 21 posts

Posted 10 April 2013 - 11:24

Decko laze evo i zasto.

 

Pre 5 minuta sam zvao http://www.rnids.rs i pitao u vezi svega ovoga da li  kao fizicko lice ne mogu da imam Adsense ili cak link ka drugom sajtu odgovor je bio: -To nije istina mozete da imate Adsense i banere na svom sajtu RS domena  kao fizicko lice ako znate da ih postavite.

 

                                                                                                                                           Tako da je ovo samo pustena buba da bi se decko zanimao.



#29 goxy86

goxy86
  • Members
  • 1 posts

Posted 10 April 2013 - 12:03

Pazi da nesto postoji, postoji, ali je skroz nelogicna ova tvoja prica, pa nije ovde niko ovca bre :)

Meni se cini da je prica sledeca: otvorio si sajt sa vestima, kopirao si celu vest a dole si ostavljao linkove ka izvorima, e onda je posecenost bila slaba, pa si prepravljao vesti a izvor ostao isti, onda te je lepo prijavila neka novina ciju si vest editovao. Ako zelis da ti ovde pomogne neko,  napisi lepo sta si radio, posto ovo sto si napisao normalnom coveku deluje nelogicno skroz.  :) Nemoj sad mi da nagadjamo da li se ti sajtovi zovu, recimo startstrana.rs koji je slucajno na Rs domenu ima PR1 kao sto si napomenuo i ugasen je  kao sto si rekao ili vestionline.rs ili mozda crnahronika.rs link koji si odmah postavio na forum istog dana kada si se i registrovao,  sad ni jedan sajt ne radi, a pre 10 dana su bili u funkciji  i nemoj da me teras da kopam dalje po internetu :lol+:



#30 buntovniksarazlogom

buntovniksarazlogom
  • Members
  • 34 posts

Posted 10 April 2013 - 12:08

Ovo što se pokušava uraditi u mom slučaju je svojevrsni presedan i ako prođe tako da mene zbog ove priče koju sam lepo i detaljno opisao u prvom postu i kazne po tom zakonu o trgovini, onda to mogu da primene na bilo koji rs sajt sa bilo kakvim linkovima i google adsense oglasima kao činjenje prekršaja iz zakona o trgovini.

 

Budite sigurni, postaviću na kraju sve ovde javno da svi vide o čemu se radi.Za sada ipak ne bih i molim vas da imate razumevanja.Ne lažem i nikoga ne optužujem.Zato ne bih da objavljujem nikakve službene podatke u vidu skeniranih dokumenata.Stvar je vrlo ozbiljna