Jump to content


Photo
- - - - -

Saveti oko udesa


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
10 replies to this topic

#1 Milance11

Milance11
  • Members
  • 7 posts

Posted 25 March 2013 - 20:16

Pozdrav, posto sam zaista nikada nisam parao situacije oko udesa, a pre par dana, tacnije u petak u 19.50h mi se desio jedan, zanima me koja su moja prava. Upravljao sam vozilom marke Audi A4 glavnim putem, sa sporednog puta mi je izletelo vozilo, nisam ni imao kada da zakocim i udario sam u njegov bok. Kontrolom policije i posle duvanja u balon, ispostavilo se da je taj vozac imao 1,43 promila alkohola u krvi, sto je tesko pijanstvo, utvrdjeno je da ne postoji nikakva moja odgovornost vec da je kriv alkoholisani vozac koji mi nije ustupio pravo prvenstva prolaza i koji je zadrzan na treznjenje u stanici policije.

Sutradan javio sam se kod doktora, konstantovane su mi natekline na desnoj saci, levom kolenu i primio sam injekciju diklofenaka za bolove i bensedina za smirenje, jer sam bio vidno uzrujan i uplasen. Posto je moj auto po kataloskoj vrednosti 229000 dinara, jer se radi o vozilu koje je 97 godiste, a s obzirom na ostecenja koja su nastala u motornom prostoru, sumnjam da ce osiguranje pristati na opravku, vec ce ici na varijantu da proglasi totalnu stetu. S obzirom da sam ja u situaciji da vozac koji je skrivio udes nije se ni pojavio da se dogovorimo, a moj auto koji trzisno vredi oko 3500e, naravno da sada gledam da izvucem svaki dinar. Da li je moguce da aluminijumske felne, digitalna klima, telefon, ne utice na katalosku cenu vozila, jer je homologiran samo kao 1,9 tdi? Da li mogu da izvucem nesto na kontu telesnog ostecenja, s obzirom da sam se pojavio kod doktora, da je konstantovao natekline i da je sve uredno evidentirano, kao i injekcije koje sam primio. I ima li neko predstavu o kolikim se iznosima radi?

 



#2 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 25 March 2013 - 20:26

Nista od dodatne opreme ne uvecava vrednost polovnog vozila. Uvek se pri promeni kola skida sve sto je dodato, vraca stock i posebno prodaju delovi.



#3 Milance11

Milance11
  • Members
  • 7 posts

Posted 25 March 2013 - 20:28

Da, ali ja digitalnu klimu ne mogu da skinem, drvo koje se nalazi unutra... Opet se ponavlja stara prica, cija steta tome i sramota. A kako stoji stvar sa telesnim povredama, odnosno, pretrpljenim strahom? Sto je najgore, danas sam sreo vozaca drugog automobila, uredno mi se javio uz komentar, jebi ga, prodas auto za 300e, kada ne gledas gde vozim?



#4 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 25 March 2013 - 20:31

tu nema pravde.



#5 Milance11

Milance11
  • Members
  • 7 posts

Posted 25 March 2013 - 20:37

Nematerijalna steta? http://ultraphoto.or...sauyzc63pa6.jpg



#6 gogo23

gogo23
  • Members
  • 204 posts

Posted 25 March 2013 - 21:42

S obzirom na starost automobile najverovatnije ce osiguranje proglasiti totalnu stetu, ali unisteni automobil ne oduzimaju po proglasenju totalne stete vec ti ga ostavljaju  tako da ces verovatno sa kupovinom polovnih delova na auto-otpadu moci da saniras stetu. (bar na slici ne izgleda nepopravljivo)

 

Sto se tice nematerijalne stete, postoje trarife po kojima se isplacuju. Po tvom opisu povrede koje si zadobio spadaju u lakse i maksimalna naknada je verovatno nekoliko stotina eura, koje mozes ostvariti brzo i u direktnoj komunikaciji sa osiguranjem, u kom slucaju ces brzo biti I isplacen.

 

Postoji mogucnost da naplatis i nematerijalnu stetu u smislu pretrpljenog straha i dusevnog  bola, za to je potrebno da angazujes nekog advokata koji se bavi takvim poslovima.  U tom slucaju ces za isplatu morati da sacekas zavrsetak sudskog procesa koji moze da potraje. U slucaju da si zaposlen obavezno otvori bolovanje, medicinsku dokumentaciju o intervenciji cuvaj, svaki detalj moze biti veoma vazan i bitan u smislu konacnog iznosa.


Edited by gogo23, 25 March 2013 - 21:43.


#7 Milance11

Milance11
  • Members
  • 7 posts

Posted 26 March 2013 - 08:05

da li mesto dodatno komplikuje stvar to sto je protiv njega podneta krivicna prijava, njegov suvozac je povredjen. Posto ssada policija tvrdi da ne izddaju oni zapisnik, vec sud. Ja se izvinjavam ako smaram ili spamujem glupim pitanjima, nikada ovakve probleme nisam imao, pa samo plasim se da negde ne pogresim, posto igraju kvarno, suvozac se javio doktoru dan posle udesa, sa namerom da obore prisustvo alkohola u krvi, jer jeste duvao u alko kvant ali nije mu vadjena krv 



#8 gogo23

gogo23
  • Members
  • 204 posts

Posted 26 March 2013 - 14:40

Policija mora da ti izda zapisnik, uobicajeni rok je 10 dana. Sa zapisnikom odlazis u osiguranje (ne u svoje vec pijane stoke), oni su u obavezi da, posto automobil nije u voznom stanju,  posalju svog procenitelja stete na automobilu. Taj deo tvog problema se resava nezavisno od naknade nematerijalne stete, krivcne prijave i po zakonu su duzni, da nakon procene stete istu isplate u roku od 15 dana i uglavnom se sva osiguranja pridrzavaju toga. Ukoliko ne zele da izadju ili otezu sa izlaskom na lice mesta mozes da angazujes bilo kog drugog procenitelja, s tim sto ce ti on tu uslugu naplatiti ali ce ti se i taj trosak refundirati.

 

Krivicna prijava koja ce biti podneta po sluzbenoj duznosti kao i proces koji ce se voditi ne moze da utice na tvoje pravo na naplatu stete. Bices pozvan kao svedok, sudija ce traziti da se izjasnis da li ti odustajes od krivicne tuzbe (oni svakako moraju da procesuiraju predmet po prijavi MUP-a). S obzirom na sve sto se desilo, narocito izjave kretena dan posle  udesa, imaces priliku za delimicnu satisfakciju ukoliko se pridruzis tuzbi tj ne odustanes od iste.

 

Upravo mi je ovde prijatelj koji je imao slican slucaj pre nesto vise od godinu dana, imao je manje srece od tebe, teske telesne povrede, polomljena rebra, probijena plucna maramica, 8 dana u intenzivnoj nezi na vestackim plucima i jos 10 u "normalnom" delu bolnice, dobio je nekih 3.500 eura odstete u direktnoj nagodbi sa osiguranjem, zurilo mu se da uzme novac i nije zeleo da ulazi u proces i sudjenje. Krivicni proces je u toku i nije zavrsen ali to nije uticalo na naknadu stete.



#9 Milance11

Milance11
  • Members
  • 7 posts

Posted 26 March 2013 - 15:30

Hvala puno, gogo. Sada vidim koliko mesetare u kontaktima sa osiguranjem, jer po njihovoj prici, dodatna oprema cas ulazi u katalosku vrednost vozila, cas ne. Naime, ako uspes da proguras, a auto ti ima dodatnu opremu, tipa, digitalna klima, fabricke aluminijumske felne, priprema za telefon, drzac za ruku vozaca, moze se cak zahtevati da se radi procena trzisne vrednosti automobila. 

U principu, znam da mogu da trazim opravku u ovlascenom servisu, ali bih morao da platim amortizaciju izmedju novih delova i stanja mojih pre udesa. Nesto mi se na polovne delove ne ide, jer sam dosta toga stavio originalno, doneto iz Luksemburga i na sve to imam racune, koje cu da kopiram i prikazem. 

Sada me najvise zanimalo koliko ove moje telesne povrede mogu da povuku. Nateklina ruke, kolena, strah, uznemirenost. Jer je auto krenuo i svima je jasno da to vise nije auto. Ja ne zelim da zaradim, zelim samo da skupim 3500 do 4000e na gomili, da bih mogao da opet kupim priblizno takav auto



#10 Milance11

Milance11
  • Members
  • 7 posts

Posted 26 March 2013 - 17:50

Jel postoji neki advokat koji vodi procenat umesto mene za odredjeni procenat? Zna li neko od vas nekog takvog?



#11 Milance11

Milance11
  • Members
  • 7 posts

Posted 27 March 2013 - 23:17

danas bio kod doktora. Stavili mi meki Schantz, konstantovali povrede na mekom tkivu oglavine. Posto sam osiguran i u firmi, da li imam pravo da trazim nadoknadu i od njih u vidu odstetnog zahteva?