Jump to content


Photo
- - - - -

Zacinsko bilje


  • Please log in to reply
1777 replies to this topic

#1426 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 12 February 2018 - 22:05

Najkvirc = Neugewürz

 

:thumbs:


  • 0

#1427 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 12 February 2018 - 22:24

Posto nemam vremena da trazim saksijice i sijem papricice, a jako je vazno da ih sto prije pokrenem, po nekoliko sjemenki od svake sam stavio u vlaznu salvetu, spremio u kesicu da se ne isusi i stavio na radijator.

 

Ne vjerujem da ce proklijati do vikenda ali tad cu imati vremena da ih spremim u zemlju, barem ce nabubriti i poceti klijanje.

 

Attached File  chili seeds2.jpg   92.93KB   0 downloads


Edited by Honey Badger, 12 February 2018 - 22:24.

  • 1

#1428 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 12 February 2018 - 23:35

U okolici naše istarske hacijende aniš, komorač - koromač (tomato - tomejto) raste u izobilju: na kampanji, u dvorištu, uz cestu, na plaži, među grmovima kupina... Redovito sam ga znao nabrati svu silu dok sam još išao na ljetovanje, pa onda ujesen kiselio krastavce i u salamuru dodavao tu krasnu biljku, sa zrnima crnog papra/bibera i sjemenkama korijandera. Baka mog pokojnog školskog prijatelja, Sremica, znala bi u teglu ubaciti bakrenjak ili, kasnije petoparac, koji bi ugorkima dao 'krasnu' tirkiznu boju.

 

nisam nikad probao taj divlji, samonikli komorac. pretpostavljam da je puno aromaticniji od ovog obicnog sto ga kupim u trgovini. u biti, mozda i lazem, jednom sam na Bohinjskom jezeru, odnosno u lokalnoj krcmi ene alpske vasice zvane Stara Fuzina, na nagovor mojih domacina probao neku specijalnu travaricu, cini mi se da je u njoj bilo i komoraca. e ak nisam umro... 

 

 

Posto nemam vremena da trazim saksijice i sijem papricice, a jako je vazno da ih sto prije pokrenem, po nekoliko sjemenki od svake sam stavio u vlaznu salvetu, spremio u kesicu da se ne isusi i stavio na radijator.

 

Ne vjerujem da ce proklijati do vikenda ali tad cu imati vremena da ih spremim u zemlju, barem ce nabubriti i poceti klijanje.

 

attachicon.gifchili seeds2.jpg

 

odlicna ideja. jos ako uspije...

valjd nece eksplodirat. :D

 

saksije i saksijice su pain in the ass. preko zime ne znam gdje cu s njima, a preko ljeta uvijek neka fali. ponekad imam osjecaj da kad bih ispraznio balkon, spajz i podrum od mojih saksija i supruginih teglica i plastikarije za hranu, oslobodio bih minimum 80% prostora.


  • 1

#1429 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 12 February 2018 - 23:42

Nece eksplodirati. :D Imam vec neke fatalii iz prve ture, bubre od one tamo nedelje, skoro 10 dana i jos ni da cuju. Sjeme kao da je nabreklo i pustice klicu uskoro i tad cu ga staviti u saksijicu sa zemljom.
  • 1

#1430 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 13 February 2018 - 02:14

...

 

Najkvirc = Neugewürz

 

:thumbs:

 

>> ... Piment (Pimenta dioica, Syn.: Pimenta officinalis) oder Nelkenpfeffer bezeichnet eine Pflanzenart aus der Familie der Myrtengewächse (Myrtaceae) und zugleich das aus dieser Pflanze gewonnene Gewürz.

Allspice, also called pimenta,[a] Jamaica pimenta, or myrtle pepper is the dried unripe fruit (berries, used as a spice) of Pimenta dioica, a midcanopy tree native to the Greater Antilles, southern Mexico, and Central America, now cultivated in many warm parts of the world.[2] The name "allspice" was coined as early as 1621 by the English, who thought it combined the flavour of cinnamon, nutmeg, and cloves.[3]

Nové koření
Pimentovník pravý (Pimenta dioica), česky též pimentovník lékařský,[1] je druh rostliny z čeledi myrtovité. Je to až 20 metrů vysoký strom s tence odlupčivou borkou, jednoduchými tuhými listy a drobnými bílými květy v latovitých květenstvích. Vyskytuje se ve Střední Americe a na Karibských ostrovech. Pimentovník pravý poskytuje známé nové koření, které bylo využíváno již v předkolumbovských časech. Ve Střední Evropě se objevilo v průběhu 17. století. Pimentovník je zdrojem vonného oleje používaného v parfumerii. Dřevo je velmi tvrdé. Rostlina je využívána v tradiční medicíně, lékařské studie prokázaly mj. protirakovinné účinky některých složek. ... <<

 

Attached File  Nutritional-Facts-Allspices.jpg   84.93KB   0 downloads

... Properties and Benefits of Allspice: Native to Jamaica, allspice (Pimenta dioica) is an incredibly popular spice in Caribbean, Mexican, American and Middle Eastern cuisine. In addition to being used to spice up stews, meats, cakes and other sweets, allspice contributes greatly to keeping us in good health. The dried berries are a generous source of B vitamins and vitamin C and quite rich in potent minerals such as manganese, potassium, magnesium, iron, copper, calcium and phosphorus.

1) Excellent antiseptic properties. Allspice contains eugenol, a great natural antiseptic and sedative. Allspice essential oil, for example, not only relaxes muscles due to its mild sedative properties, but also helps prevent infection caused by bacteria of fungi present on the skin. However, make sure not to consume excessive amounts of allspice because eugenol is also a hepatotoxic agent and may have unpleasant secondary effects.
2) Offers antioxidant protection. Allspice is rich in antioxidants such as vitamin C, copper, manganese, polyphenols such as tannins and flavonols such as quercetin, all of which boast great antioxidant properties. Copper and manganese, for example, are cofactors for the superoxide dismutase enzyme, our body’s natural defense against free radical cell damage. Antioxidants not only prevent and counteract oxidative stress, but also help reduce inflammation caused by it, resulting in a better protection against chronic disease.
3) Promotes good digestion. According to research, natural compounds in allspice contribute to good digestion by increasing gastric enzymes secretion. Moreover, it is believed that allspice consumption can help regulate intestinal transit time and improve motility. This holds other benefits as well, such as constipation relief.
4) Tonic properties. Rich in minerals, allspice is quite the tonic-spice. If you take a look at the nutrition table above, you will see that it provides 128% of the RDA of manganese, 88% iron, 66% calcium, 61% copper, 34% magnesium and 22% potassium. Magnesium and potassium for example promote cardiovascular health. While potassium regulates body fluids and blood pressure levels, magnesium supports the activity of muscles such as the heart (cardiac) muscle.
5) Helps prevent anemia. Being a rich source of iron (88%), allspice contributes to the prevention of anemia caused by iron deficiency. However, it is important to introduce other iron-rich foods into our diet because allspice, despite being a rich source of the nutrient, is something we can only eat in limited amounts and thus cannot help us meet our daily requirements. Including vitamin C-rich foods into our diets further helps by enhancing iron absorption, especially that of non-heme iron from plant sources which is generally not as well absorbed.
6) Promotes strong bones. Although consumption is limited, allspice helps meet dietary demands of calcium, phosphorus and magnesium, three minerals of great importance for strong, healthy bones and teeth. The fourth, vitamin D, is supplied by sun exposure.

Conclusion. While eating chard, potatoes, papaya, lentils, beans, spinach, sesame seeds, cabbage, bell peppers, kiwifruit, kale, Brussels sprouts, carrots and so on will supply you with far greater amounts of most essential nutrients, seasoning your food with allspice and other spices will add to the health benefits.

Attached File  allspice.jpg   109.84KB   0 downloads

 

...


  • 1

#1431 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 13 February 2018 - 11:29

Narucio sam jedan gadget koji sam trebao jos odavno imati:

 

Attached File  710BCgDanvL._SL1000_.jpg   162.96KB   0 downloads

 

3 in 1 soil tester. 

 

 


  • 1

#1432 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 14 February 2018 - 12:02

Attached File  3way meter.jpg   236.84KB   0 downloads

 

:)


  • 0

#1433 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 14 February 2018 - 20:02

Nakon tacno 10 dana od sijanja, imam i prvu prinovu:

 

Attached File  Mixed seed.jpg   225.78KB   0 downloads

 

Ova beba je iz sjemena koje sam sacuvao od prosle godine. Moze biti Aji Lemon ili Chiltepin, divlji chili. Mozda cak i nesto trece ali za to su vec male sanse.

 

U isto vrijeme sam posijao i par posudica sa Fatalii papricicama, kao i 4 sjemenke iste koje sam samo umotao u vlazan ubrus i spremio u kesicu (na slici su samo dvije jer je uvecani snimak):

 

Attached File  fatalii 10days.png   251.7KB   0 downloads

 

Jos ne vidim znakove klijanja i moracu biti strpljiv. Moze se oduziti cak i 6 sedmica do klijanja i pitanje je hoce li imati dovoljno vremena da sazriju do jeseni i prvih hladnoca.

 

Kopar, creeping thyme i Blue Spice bosiljak fino napreduju, oregano je malo zatrokirao, a persun jos nije ni cuo. Mislim da im nije lose:

 

Attached File  all seedlings.jpg   141.79KB   0 downloads

 

Obozavaju ovu lampu, naviju se prema izvoru pa ih okrecem da se ne izgrbave. :)

 

 


  • 1

#1434 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 14 February 2018 - 21:01

Ima li i vutrice pod lampom komšija?
  • 1

#1435 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 14 February 2018 - 21:41

Ima li i vutrice pod lampom komšija?

 

Ne, sve je legit bilje. Bacio sam i duhan, proslo je 8 mjeseci. Vutru bih mozda mogao u kolacima ali nije mi napeto.  :)


  • 1

#1436 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 15 February 2018 - 04:13

post-22384-0-82532000-1518634597_thumb.p

...
 
post-22384-0-49853500-1518634895_thumb.j


1.jpg 2.jpg 4.jpg
5.jpg 6.jpg 7.jpg
 
...
 
MV5BMTc2MTQ3MDA1Nl5BMl5BanBnXkFtZTgwODA3

The Martian (2015)


  • 2

#1437 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 15 February 2018 - 10:03

Samo vi zajebavajte, a kad ja uspijem uzgojiti par papricica i nesto mirisnih travki, vidjecemo ko ce se zadnji smijati...

 

Poceo sam da ih 'vjetrim' po 5-10 minuta dnevno, da ojacaju korijen i stabljiku.

 

Attached File  28171296_10213417827392354_413355938_o.jpg   448.9KB   0 downloads

 

Tamo na kraju je chiltepin od prosle godine koji sam uspio osloboditi od buba. More bit bidne nesto i od toga. :)


  • 1

#1438 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 15 February 2018 - 13:10

...

 

 

>> ... Piment (Pimenta dioica, Syn.: Pimenta officinalis) oder Nelkenpfeffer bezeichnet eine Pflanzenart aus der Familie der Myrtengewächse (Myrtaceae) und zugleich das aus dieser Pflanze gewonnene Gewürz.

Allspice, also called pimenta,[a] Jamaica pimenta, or myrtle pepper is the dried unripe fruit (berries, used as a spice) of Pimenta dioica, a midcanopy tree native to the Greater Antilles, southern Mexico, and Central America, now cultivated in many warm parts of the world.[2] The name "allspice" was coined as early as 1621 by the English, who thought it combined the flavour of cinnamon, nutmeg, and cloves.[3]

Nové koření
Pimentovník pravý (Pimenta dioica), česky též pimentovník lékařský,[1] je druh rostliny z čeledi myrtovité. Je to až 20 metrů vysoký strom s tence odlupčivou borkou, jednoduchými tuhými listy a drobnými bílými květy v latovitých květenstvích. Vyskytuje se ve Střední Americe a na Karibských ostrovech. Pimentovník pravý poskytuje známé nové koření, které bylo využíváno již v předkolumbovských časech. Ve Střední Evropě se objevilo v průběhu 17. století. Pimentovník je zdrojem vonného oleje používaného v parfumerii. Dřevo je velmi tvrdé. Rostlina je využívána v tradiční medicíně, lékařské studie prokázaly mj. protirakovinné účinky některých složek. ... <<

 

 

Najgvirc ili piment nije, strogo gledajući, uopće začin (zašto, stoji to u engleskom boldu, njemački je pogrešno), a češka riječ ostaje češki prikladno politički korektna: riječ je došla u nizozemski iz arhaičnog francuskog (droge = lijek, ali i skladište, zaliha), pa je prenesena u mnogo jezika, a popularizirao ju je nizozemski, bastardizirajući ju u droog - sušeno. U mnogim zemljama je ta riječ poprimila izuzetno negativno značenje, dok je, npr u SLO cijela prehrambena industrija u Portorožu dobila ime Droga.

 

Amerike nikad nisu dale niti jedan pravi začin, jer isti dolaze isključivo iz starog svijeta, dakle Evrope, Afrike i Azije, a to su biber (crni, bijeli i zeleni - ovisno o načinu pripreme / fermentaciji), klinčić (karanfilić), vanilija, cimet, muškatni oraščić (sve začinski otoci Jugoistočne Azije i istočne Afrike: Molučki otoci, Sri Lanka, Andamani i Nikobari, Zanzibar, te donekle istočna Azija...), lovor, šafran i mnoge začinske trave (kopar, anis, vlasac) su evropski i bliskoistočni doprinos svijetu začina. Jednako tako se začinima ne mogu smatrati đumbir / ingver (svjež, sušen ili kao kondiment), kao ni kurkuma. Kardamom spada u sivu zonu klasifikacije začinskog bilja, a diskusija o tome je starija od pitanja heliocentričnosti.

 

Engleska Wikipedia je u startu proturječna, jer u definiciji začina kaže da je začin sjemenka, plod, korijen ili kora, te druga biljka namijenjena začinjanju, bojanju ili očuvanju hrane. U slijedećoj rečenici tvrdi da se začini razlikuju od začinskih trava (listovi, cvijeće ili izdanci). Najskloniji sam klasičnoj definiciji začina, kojom počinje moj post.

 

Možemo o tome ovdje diskutirati do u vjeke vjekova, ali smatram da je važnije naći najbolje načine za njihovu upotrebu.

 

Klekove bobe, juniper, koliko god ih volio i koristio se također ne mogu svrstati među klasične začine, jer su osušeni plod smreke.

 

Attached File  Borovica.jpg   60.76KB   0 downloads

 

Upravo zato ni paprika, svjeza, sušena, mljevena, kao ni ostalo mljeveno voće i povrće koje se koristi 'kao začin' zapravo nisu začini.

 

...
 
MV5BMTc2MTQ3MDA1Nl5BMl5BanBnXkFtZTgwODA3
...

 

Film mi se svidio, unatoč hejterskoj kampanji. Nosi i pokoju važnu poruku, a onu o načinu uzgoja krumpira ipak ne bih citirao na H & K.

 

Samo vi zajebavajte, a kad ja uspijem uzgojiti par papricica i nesto mirisnih travki, vidjecemo ko ce se zadnji smijati...

 

Poceo sam da ih 'vjetrim' po 5-10 minuta dnevno, da ojacaju korijen i stabljiku.

 

attachicon.gif28171296_10213417827392354_413355938_o.jpg

 

Tamo na kraju je chiltepin od prosle godine koji sam uspio osloboditi od buba. More bit bidne nesto i od toga. :)

 

Honey Badgeru, ti kao da ne živiš u NW Londonu, već negdje u ekvatorijalnoj Africi ili jugoistočnoj Aziji gdje te stalno muče i opsjedaju svakakve bube i divlje životinje.


  • 1

#1439 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 15 February 2018 - 13:52

Ja trosim izraze "herbs and spices" kad se sluzim engleskim jezikom gdje su mi herbs dio biljke koji se nalazi iznad zemlje (lisce i stabljika uglavnom) svjeze ili suseno, a spices su (najcesce suseni) plodovi, sjemenke i korijenje. Neka bolja definicija mi do sad nije bila potrebna. 

 

Na nasem jeziku, rijec 'zacin' obuhvata sve ovo iznad, bez neke vece diskriminacije ako se ne varam. Biber, aleva paprika i Vegeta su sve zacini. :D


  • 2

#1440 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 15 February 2018 - 13:58

 

Honey Badgeru, ti kao da ne živiš u NW Londonu, već negdje u ekvatorijalnoj Africi ili jugoistočnoj Aziji gdje te stalno muče i opsjedaju svakakve bube i divlje životinje.

 

Ma ne, ja to dramatizujem malo radi forumske publike, da bude interesantnije. Insekti i sitni glodari zive svuda osim na polovima. U stvari je sve isto onako kako ti pamtis NW London, malo sta se sustinski promijenilo. 

 

Mislio sam da nabavim motion trigger camera, ima na Amazonu za manje £50, cisto da vidim ko i sta mi se sve smuca nocu po basti. Mislim da ce mi to mogao biti sljedeci hobisticki projekt. :)


Edited by Honey Badger, 15 February 2018 - 13:59.

  • 4