Jump to content

Photo
- - - - -

Zacinsko bilje

• Please log in to reply
1317 replies to this topic

#1306 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 10,907 posts

Posted 08 November 2017 - 18:10

moj persin i dalje ziv, bilo mi ga zao posjeci. jedino sto je sad u kuhinji, s ove strane prozora. kadulja je vani, i sasvim lijepo izgleda. vlasac takodjer. menta manje vise.

• 0

#1307 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 6,594 posts

Posted 09 November 2017 - 02:10

moj persin i dalje ziv, bilo mi ga zao posjeci. jedino sto je sad u kuhinji, s ove strane prozora. kadulja je vani, i sasvim lijepo izgleda. vlasac takodjer. menta manje vise.

Ne sikiraj se za vlasac i kadulju, moji su vani godinama, nista im ne fali.

Persun je dvogodisnja biljka, iduce godine mislim da ce da ide u sjeme, najbolje trosi koliko mozes sad, kasnije nece valjati.
  • 0

#1308 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 10,907 posts

Posted 09 November 2017 - 10:34

jedan je dvogodisnjak, drugi je od ove godine. reckam ga i za dorucak, pa nikako potrosit. jedino jos nisam probao caj s persinom. evo sad sam odvalio ovo za caj, kad ono, tj. kad google, postoji i caj od persina. 

https://www.krenizdr...cenje-organizma

• 0

#1309 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 6,594 posts

Posted 09 November 2017 - 11:53

jedan je dvogodisnjak, drugi je od ove godine. reckam ga i za dorucak, pa nikako potrosit. jedino jos nisam probao caj s persinom. evo sad sam odvalio ovo za caj, kad ono, tj. kad google, postoji i caj od persina. 

https://www.krenizdr...cenje-organizma

I taj drugi je dvogodisnjak, samo sto je tek u prvoj godini. Biennial je kao i mrkve i jos ponesto, kao npr sto veli ova stranica:

Biennial vegetables include beetsBrussels sprouts,cabbagecarrotscauliflowercelerychard,collardendivekalekohlrabileekonion,parsleyparsniprutabagasalsify, and turnip. When young biennial plants are subjected to cold weather early during their growth, they may...

Pij caj od persuna ako zelis, mozda ti pomogne da smrsas ako ti je to neki djir. Kaze negdje, da vece kolicine persuna nisu preporucljive trudnicama, dok normalne kolicine mogu jesti bez problema.

Bolje se umivaj cajem od persuna, pogotovo ako je voda 'tvrda' tu gdje si. Moja gospodja se kune u to. Kaze da je jako prijatan osjecaj na licu.

• 0

#1310 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,008 posts

Posted 09 November 2017 - 13:07

Čaj od peršuna je dobar kod upala mokracnih organa, kod povišenog pritiska ili problema sa crijevima. Trudnice ga ne bi trebale piti, jer peršun stimulira sve probavne organe i okolne mišiće i to može dovesti do kontrakcija i eventualno pobačaja. Ali malo peršuna uz jelo, ne šteti. Žalfija je "opasnija".

Ja sam nedavno malenoj napravila čaj od peršuna, imala je neku upalicu, citiram njene riječi: "Mama, ovo nije ni supa, ni čaj."

ps: Instalirala sam na kompjuteru BHS-tastaturu, vazda tražim dijakritičke znakove, jer ne znam tačno gdje su, ali snalazim se. :)

Edited by Vollmeise, 09 November 2017 - 13:15.

• 1

#1311 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 10,907 posts

Posted 09 November 2017 - 13:14

svasta ti (lijepoga) znas, a znas li odakle dolazi / sta znaci "idi u peršun"?

http://www.nezavisne...-u-kupus/211293

rode i kupus, dakle.

...

btw. "idi u dupe na vašar" je govorila moja baka kad bi se zagrcnila od smijanja  :D pitanje je da li je znala uopce sto to znaci. ja ni danas ne znam (tj. nisam bas siguran), al zvuci smijesno.

edit; ups, ubacila se Vollmeise, pa da ne bude zabune, post je napisan "dvogodisnjaku u prvoj godini". 

Edited by Vjekoslav, 09 November 2017 - 13:18.

• 1

#1312 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 6,594 posts

Posted 09 November 2017 - 16:20

svasta ti (lijepoga) znas, a znas li odakle dolazi / sta znaci "idi u peršun"?

http://www.nezavisne...-u-kupus/211293

rode i kupus, dakle.

...

btw. "idi u dupe na vašar" je govorila moja baka kad bi se zagrcnila od smijanja  :D pitanje je da li je znala uopce sto to znaci. ja ni danas ne znam (tj. nisam bas siguran), al zvuci smijesno.

edit; ups, ubacila se Vollmeise, pa da ne bude zabune, post je napisan "dvogodisnjaku u prvoj godini". 

Meni je nezamislivo da se sluzim ovakvim prostackim rjecnikom i stvarno ne bih znao reci odakle potice ta i bilo koja druga psovka.

-_-

• 1

#1313 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 6,594 posts

Posted 16 November 2017 - 13:51

Prije jedno mjesec dana bio mi je doktor za drvece i savjetovao mi je da poduprem drvo i da ga osisam jedno 1m-1.2 okolo krosnje. 

Sisanje cu obaviti u januaru, za sada samo ovo:

Attached File  apple tree.jpg   540.21KB   0 downloads

Barem nece dalje padati, mozda i ucvrsti korijen, a mozda je malo i vratim nazad.

• 0

#1314 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 6,594 posts

Posted 16 November 2017 - 14:11

Taman kad sam kacio ovu sliku iznad, vidim komsiju Paula i izadjem da se pozdravim i pokazem mu kako sam zbrinuo drvo, a nesto ih nisam vidjao u zadnje vrijeme. I tako, kaze, bili su nekoliko dana u Belgiji i donijeli su nam pokloncic u vidu nekih slatkisa, kaze specijalitet Ypresa.

Attached File  ypres sweets.jpg   62.67KB   0 downloads

Izgleda kao obojeni secer, topi zube. :D

• 0

#1315 ironside

ironside
  • Members
  • 3,330 posts

Posted 16 November 2017 - 14:36

Taman kad sam kacio ovu sliku iznad, vidim komsiju Paula i izadjem da se pozdravim i pokazem mu kako sam zbrinuo drvo, a nesto ih nisam vidjao u zadnje vrijeme. I tako, kaze, bili su nekoliko dana u Belgiji i donijeli su nam pokloncic u vidu nekih slatkisa, kaze specijalitet Ypresa.

attachicon.gifypres sweets.jpg

Izgleda kao obojeni secer, topi zube. :D

Cuberdons. To je tipično južnoflamanski slatkiš, obično punjen želeom od malina, ali postoji i alkoholna varijanta.

Attached File  cuberdons.jpg   77.11KB   0 downloads

• 0

#1316 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 6,594 posts

Posted 16 November 2017 - 14:58

Cuberdons. To je tipično južnoflamanski slatkiš, obično punjen želeom od malina, ali postoji i alkoholna varijanta.

attachicon.gifcuberdons.jpg

Nisam ja te srece. :D

Ove su framboise, malina.

• 1

#1317 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 6,594 posts

Posted 20 January 2018 - 14:00

Nova godina, nova sezona! :)

Ja sam spreman za ovogodisnju sjetvu, samo da nadjem malo vremena da se time zabavim. Sjeme je stiglo i ove godine cu pokusati nesto sasvim drugo. Ove godine preskacem paradajz, prilicno je zahtjevan i odlucio sam da pokusam uzgojiti americki trio; Zea mays, Phaseolus i Cucurbita. Zamislio sam svega tri ili 4 celije koje ce sadrzati po jednu od ove 3 biljke. Negdje procitah da su Maje, Inke i Azteci upravo ovako uzgajali kukuruz, grah i bundeve - grah se penje uz kukuruz, a bundeva ispod ih stiti od korova tako sto zaklanja sunce, a ne takmice se oko hranljivih tvari. Zvuci interesantno, vidjecemo sta ce od toga biti. Jos je rano da ista od toga sijem.

Imam samo jednu chili biljku (divlji chili - chiltepin) od prosle godine, koja je polu-ziva jer sam s njom unio i koloniju aphids koji su je zivu izjeli i svo lisce je opalo ali novo izrasta i ja drzim aphids na oku za sad. Jutros sam ih opet primjetio isprao ih pod tusem, spricnuo sam malo neem ulja i valjda cu uspjeti da ih drzim pod kontrolom. Osim chiltepina, kupio sam sjeme fatalii papricice i to je sve sto se tice papricica. Ostatak je zacinsko bilje; kopar, bosiljak, thyme, etc

Attached File  27042733_10213196610982082_1734523170_n.jpg   206.21KB   0 downloads

Attached File  20121015_10213140051008118_1719297451_n.jpg   38.08KB   0 downloads

• 3

#1318 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 6,594 posts

Posted 21 January 2018 - 14:08

Attached File  bestije.jpg   43.98KB   0 downloads

• 0