Jump to content


Photo
- - - - -

Zacinsko bilje


  • Please log in to reply
1777 replies to this topic

#1201 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 18 July 2017 - 03:31

Jedno £50. Da ti posaljem paypal account?

 

Toliko radoznao bas i nisam... :D

 

Svaki put se iznenadim kad vidim koliko su stvari kod vas skupe. Redovno pratim dva britanska magazina (Classic Bike i Classic MotorCycle), a povremeno kupim/citam i neke druge. Cijene su grozne, pa i u malim oglasima. Pretpostavljam da je to zato sto vi imate VAT - toga u USA nema.

Imam druga u malom gradicu (Crawley, na circa pola puta od tebe do Brightona) i cesto ga zezam kako je njemu sve skupo, a on mene kako mi je prihod mali... :lol+:

Nista, vi zavrsite posao oko Brexita, pa kad se funta dodatno strmopizdi, doci cu opet.

 

Sto se tice rupe i cudnog stvorenja - pa kupi nekakvu petardu i ubaci, pa vidi sto ce izaci...


  • 1

#1202 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 18 July 2017 - 03:51

Toliko radoznao bas i nisam... :D

 

Svaki put se iznenadim kad vidim koliko su stvari kod vas skupe. Redovno pratim dva britanska magazina (Classic Bike i Classic MotorCycle), a povremeno kupim/citam i neke druge. Cijene su grozne, pa i u malim oglasima. Pretpostavljam da je to zato sto vi imate VAT - toga u USA nema.

Imam druga u malom gradicu (Crawley, na circa pola puta od tebe do Brightona) i cesto ga zezam kako je njemu sve skupo, a on mene kako mi je prihod mali... :lol+:

Nista, vi zavrsite posao oko Brexita, pa kad se funta dodatno strmopizdi, doci cu opet.

 

Sto se tice rupe i cudnog stvorenja - pa kupi nekakvu petardu i ubaci, pa vidi sto ce izaci...

:LL+:

TNT je resenje svih problema. 


  • 1

#1203 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 18 July 2017 - 17:42

Meni je noćas palo na pamet: Occam's razor.

 

Jednostavno i pragmatično rješenje:

 

Attached File  Dyno_sticks.jpg   54.5KB   5 downloads

 

Rješit ćeš se kisele jabuke, jazavca, kune ili aliena 2, a možda i nađeš naftu usput, + imaš priliku (moj neostvareni san :)) da vikneš prvo 'FIRE IN THE HOLE!', a odmah zatim i 'TIMBERR!'

 


  • 3

#1204 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 18 July 2017 - 19:58

Narucio sam gredu da poduprem drvo da mi ne padne na glavu. Inace, natapam crijevom u ovu rupu svaki dan, a i okolo drveta ne bi li se malo oporavila od suse i ojacala korijenje, pa da se ne izvali, da se odrzi.

 

Juce sam vidio velikog pacova, nije bio ni blizu ove rupe, nego mi se vrzmao oko composta i ne bih znao reci ko se vise prepao - on ili ja. Nadam se da se vise necemo vidjeti jer tek onda cu konacno da odem na Cricklewood i kupim vazdusnu pusku ili pistolj i da tamanim sve sto se mrda.

 

Kako ljeto odmice, tako i komarci rastu, maloprije me je jedan ujeo za nogu, krv mi je pustio. Mater im zlocinacku, veliki k'o ptice. Orlusine.


Edited by Honey Badger, 18 July 2017 - 20:00.

  • 0

#1205 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 18 July 2017 - 20:02

Ona jabuka ti ima bar 10 godina, možda više, nije njen koren slab zbog suše. Jabuka ima jak, dubok koren, ako je oštećen uzrok nije suša.
  • 1

#1206 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 18 July 2017 - 20:28

Ona jabuka ti ima bar 10 godina, možda više, nije njen koren slab zbog suše. Jabuka ima jak, dubok koren, ako je oštećen uzrok nije suša.

 

Ima barem 20 godina. Morao bih izbrojati godove nakon sto je posijecem da utvrdim pravu starost. Nemam pojma sta joj je, vjerovatno svega po malo. Ne bavim se ja time toliko pa da prasim i prskam, sve joj je kako bi joj se desilo da me nema. Napada je sta stigne, a ona se brani kako zna.

 

Mozda nabavim malo kreca pa okrecim na proljece ali nemam stvarno pojma ni kako cu to ni hocu li uopste. Ne bi mi bilo previse bolno ni da je iscijepam za rostilja, svanula bi mi basta bez tog drveta.


  • 0

#1207 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 23 July 2017 - 18:57

Attached File  cherry bomb.jpg   78.4KB   2 downloads


  • 2

#1208 chilli

chilli
  • Members
  • 946 posts

Posted 25 July 2017 - 16:47

 

Kaj ti sad pa to?

 

Jes' ti beše tražio neki savet i iskustvo iz mog prebogatog povrtarskog opusa? Može, ali prvo jedna pitalica...

Kako zapaliti novčanicu od 100€, a da plamen bude visok preko 1,5m?

Evo, 'vako... (ali postupak traje više od 3 meseca)

 

Odeš početkom marta u rasadnik i kupiš malo stariju, skuplju sadnicu crnog bora, poželjno bi bilo da ju je neko već bio rezervisao i ostavio samo u kesi pored žice. Budi primamljen veličinom stabla, ne obaziri se na cenu od 40€. Siguran budi da će se vrlo teško primiti, naročito ako te savetuju da ga ne izvadiš iz  bio-razgradivog džaka. S obzirom da je bor vrlo bodljikav, potrudi se da prilikom zatrpavanja rupe ne utabaš dovoljno (pobogu, bocka!) i tako omogućiš bolje sušenje korena.

 

Ovako nekako...

Attached File  IMG_20170323_180436 (504x640).jpg   239.09KB   2 downloads

 

Zatim, za 30€ izabereš nešto manje stablo omorike. S obzirom da omorika više voli senovito nego sunčano okruženje, obavezno je stavi na sunce. Ovde će ići malo teže, naročito ako bude kišno leto, možda ti se i primi. Međutim, sreća moja pa čim se malo sunce uozbiljilo i pržilo besomučno nekoliko dana, omorika je konačno popustila i osušila se vrlo brzo, svega nekoliko dana (nije se mnogo mučila, sirota...).

 

Attached File  IMG_20170322_172327_edit (640x635).jpg   352.87KB   1 downloads

 

Na kraju, da budeš potpuno siguran da će plamen preći 1.5m, obavezno uzmi nešto vrlo igličasto, ali vodi računa da za npr. 260mnv uzmeš nešto što uspeva u visokim planinama, npr. himalajski ariš. Drvo koje raste na suvoj i hladnoj klimi biće idealno za duga i topla leta. Samo, pazi! Pošto ti himalajski gadovi podnose gadne uslove, potrudi se da ih prilikom sadnje posadiš duboko, čak i prve grane da zatrpaš. To zato da ih lakše napadnu kojekakvi crvi i sl. Takođe, dodatno se osiguraj, pa kupi dva komada po 15€

 

Attached File  IMG_20170321_161806 (340x640).jpg   261.64KB   1 downloads

 

Nikako ne uzimaj jelu ili nešto tipično za podneblje, to ovi smradovi iz rasadnika podmeću da bi posle morao da skupljaš šišarke, zlobnici jedni. Ovde mi otkinuli bar još pola metra plamena.

 

Attached File  IMG_20170523_201525_hdr (640x360) (2).jpg   165.33KB   1 downloads

 

Zatim budeš strpljiv i za tri meseca rezultati su tu...

 

Attached File  IMG_20170702_202014 (640x351).jpg   206.28KB   0 downloads

 

Kad se to sve lepo osuši, povadiš, nabacaš na gomilu i zapališ... :furious:

...i dobiješ plamen od skoro dva metra. Toliko bude vrelo da ne možeš ni da slikaš!


  • 7

#1209 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 25 July 2017 - 19:23

Kaj ti sad pa to?

 

Jes' ti beše tražio neki savet i iskustvo iz mog prebogatog povrtarskog opusa? Može, ali prvo jedna pitalica...

 

To je Cherry Bomb, vrsta ljute papricice. Fino je rodila. Na slici su vec formirani plodovi, a ocekujem na njoj jos barem 3x toliko. I ostale papricice su odlicno rodile, kao i paradajz. Jedino mi je neuspjesna gigantska bundeva jer iz nekog razloga izbacije samo muske cvjetove, pa nema nista tu. Inace je biljka ogromna, raspuzala se preko 2 metra po basti.

 

Na tvoje drugo pitanje moram da odgovorim negativno, ne, nisam trazio savjet, nego sam te pozvao da nam se pridruzis ovdje i podijelis sa nama ovakve stvari kao sto si i ucinio.

 

Dobrodosao. :)


Edited by Honey Badger, 25 July 2017 - 19:24.

  • 1

#1210 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 26 July 2017 - 08:02

Lep plac, Chilli: ravan, dusu dao za sve sto pozelis.

Nego, sta je ovo od drveca sa desne strane na slikama i, cini mi se po zadnjoj slici, da ima malo vise vode - sudeci po travi?  :huh:


  • 0

#1211 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 26 July 2017 - 14:28

Maloprije skoknem do supermarketa po neke potrebstine i usput pazarim i 3 paketica papricica. Dva mixed peppers, a jedan Komodo Dragon chili, koji idu od 1.4 - 2.2 miliona Scovillea.

 

Attached File  komodo dragons.jpg   391.37KB   1 downloads

 

Taman da se imam cime zanimati preko vikenda. :)

 

 

 

 

:lol+:


Edited by Honey Badger, 26 July 2017 - 14:40.

  • 2

#1212 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 26 July 2017 - 16:15

Maloprije skoknem do supermarketa po neke potrebstine i usput pazarim i 3 paketica papricica. Dva mixed peppers, a jedan Komodo Dragon chili, koji idu od 1.4 - 2.2 miliona Scovillea.

 

attachicon.gifkomodo dragons.jpg

 

Taman da se imam cime zanimati preko vikenda. :)

 

 

 

 

 

 

:lol+:

lIsw4QQ.gif

Drakarys, Honey. :D


  • 0

#1213 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 30 July 2017 - 18:58

Medojedni Jazavce, kakve su papricice? 


  • 0

#1214 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 31 July 2017 - 13:52

Medojedni Jazavce, kakve su papricice? 

 

Onako. Pada kisa skoro svaki dan pa se brinem da ne istrunu. Paradajz vec poceo trunuti, a oluja u subotu odvalila jednu granu crnog paradajza pa moradoh pokiseliti.

 

Attached File  pickles.jpg   492.2KB   1 downloads


  • 3

#1215 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 31 July 2017 - 14:03

Onako. Pada kisa skoro svaki dan pa se brinem da ne istrunu. Paradajz vec poceo trunuti, a oluja u subotu odvalila jednu granu crnog paradajza pa moradoh pokiseliti.

 

attachicon.gifpickles.jpg

Tebe ni Jelouston ne bi sprecio!  :thumbs: 
 


  • 0