Jump to content


Photo
- - - - -

Zacinsko bilje


  • Please log in to reply
1777 replies to this topic

#1081 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 10 June 2017 - 13:43

...

 

Ajd' u zdravlje - zasluzio si!

 

attachicon.gifZajecarsko0.jpg

 

;)

 

...

 

 

Zivio! :)

 

Imam jos ponesto obaviti, pa mi dolazi neko drustvo na rostilj.

 

Lijep dan, bas fino ugrijalo, a vjetric pirka kroz krosnje drveca.

 

Milina.


  • 0

#1082 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 10 June 2017 - 14:30

...

 

Ajd' u zdravlje - zasluzio si!

 

attachicon.gifZajecarsko0.jpg

 

;)

 

...

 

 

Nedelja pre podne, na šlepu u Zemunu... Samo što se pilo belo...


  • 0

#1083 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 10 June 2017 - 21:28

...

 

... nedelja pre podne, na šlepu u Zemunu... samo što se pilo belo...

 

 

Dje me nadje!

 

Mada, dok smo drustvo i ja trosili 'zajecarsko' ti si, pretpostavljam bio na flasici 'coca-cole'!

:lol+:

 

I tako, dogovorimo se mi da se 'nadjemo / prosetamo do slepa', pa smo ubrzo skapirali da je to izvodjenje 'skupih foto-aparata u setnju'!

 

I onda neko pritrci i pita - mozemo li da ih slikamo / slikamo im dete sa 'babom i dedom koji su dosli da posete unuka'.

Ovi moji - kao - 'drugarice, imam kolor film'.

A ja kazem moze! Slikam, uzmem adresu / telefon i kazem - pozvacu vas da dodjete u 'foto klib' po fotografije.

 

Sednemo za sto na slepu, porucimo pivo - na stolu aparati koji vrede vise nego citav 'slep'.

No malo se slika.

 

Gde ja sa mojim skromnim cudom optrcim, ocas ih uslikam i bacim u moju arhivu.

 

Kad se neko seti - aman, covek, a gde su fotke?

Koje fotke?

Pa ono kad smo se slikali!?

Mi se slikali?

Dobro, ti si slikao.

Moze, ali da padne vecera u 'Saranu' - vi placate.

 

I dodjemo mi, svi doveli zhemske, a ja izvadim 'kontakt-kopije' sa slickicama!

To je ono kad se b/w film stavi na papir 18x24 i sve odjednom isprinta.

Bez lupe se ne mozes snaci!

 

Likovi skoro da vrisnu - koji si ti mangup!

 

A ja sve radio nekim mojim starim / povoljno kupljenim cudom, ali sa magicnim Carl Zeiss Planar 1.8/50 mm.

To je objektiv 7 elemenata u 5 grupa!

Vrhunac za ostrinu.

(middle name mi je bio 'manijak ostrine').

 

 

Kad usniram 'ilford' film - milina.

(kupovao ga jeftino od nekih likova iz 'filmske industrije' - njima mora da 'protrci par meteri filma' kroz kameru pre snimanja. A razlika izmedju perforacije fotografskog i kino-filma je bila u skoro neprimetna. 'Kino' - blago ovalna, 'foto' - kvadratasta.

Ako nisi koristio 'motor' na fotoaparatu - sve je bilo OK.

 

Kad likovi sa 'keja' dodju po 'porodicne fotke' i vide format 18x24 - pa to je odusevljenje.

Dobro, pivo je bilo 'standard'.

 

Umeo sam ja sa 'Ade' da na gumenjaku dojezdim do 'slepa' po hladno pivo!.

:ajme:

 

PS.

Kako sam ono reka oko 'boNbardovanja' - u pivu je spas!

;)

 

...


  • 3

#1084 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 11 June 2017 - 00:48

...

 

 

 

Dje me nadje!

 

Mada, dok smo drustvo i ja trosili 'zajecarsko' ti si, pretpostavljam bio na flasici 'coca-cole'!

:lol+:

 

I tako, dogovorimo se mi da se 'nadjemo / prosetamo do slepa', pa smo ubrzo skapirali da je to izvodjenje 'skupih foto-aparata u setnju'!

 

I onda neko pritrci i pita - mozemo li da ih slikamo / slikamo im dete sa 'babom i dedom koji su dosli da posete unuka'.

Ovi moji - kao - 'drugarice, imam kolor film'.

A ja kazem moze! Slikam, uzmem adresu / telefon i kazem - pozvacu vas da dodjete u 'foto klib' po fotografije.

 

Sednemo za sto na slepu, porucimo pivo - na stolu aparati koji vrede vise nego citav 'slep'.

No malo se slika.

 

Gde ja sa mojim skromnim cudom optrcim, ocas ih uslikam i bacim u moju arhivu.

 

Kad se neko seti - aman, covek, a gde su fotke?

Koje fotke?

Pa ono kad smo se slikali!?

Mi se slikali?

Dobro, ti si slikao.

Moze, ali da padne vecera u 'Saranu' - vi placate.

 

I dodjemo mi, svi doveli zhemske, a ja izvadim 'kontakt-kopije' sa slickicama!

To je ono kad se b/w film stavi na papir 18x24 i sve odjednom isprinta.

Bez lupe se ne mozes snaci!

 

Likovi skoro da vrisnu - koji si ti mangup!

 

A ja sve radio nekim mojim starim / povoljno kupljenim cudom, ali sa magicnim Carl Zeiss Planar 1.8/50 mm.

To je objektiv 7 elemenata u 5 grupa!

Vrhunac za ostrinu.

(middle name mi je bio 'manijak ostrine').

 

attachicon.gifrollei sl 35 planar.jpg

 

Kad usniram 'ilford' film - milina.

(kupovao ga jeftino od nekih likova iz 'filmske industrije' - njima mora da 'protrci par meteri filma' kroz kameru pre snimanja. A razlika izmedju perforacije fotografskog i kino-filma je bila u skoro neprimetna. 'Kino' - blago ovalna, 'foto' - kvadratasta.

Ako nisi koristio 'motor' na fotoaparatu - sve je bilo OK.

 

Kad likovi sa 'keja' dodju po 'porodicne fotke' i vide format 18x24 - pa to je odusevljenje.

Dobro, pivo je bilo 'standard'.

 

Umeo sam ja sa 'Ade' da na gumenjaku dojezdim do 'slepa' po hladno pivo!.

:ajme:

 

PS.

Kako sam ono reka oko 'boNbardovanja' - u pivu je spas!

;)

 

...

 

:+1:

 

Matori, piši knjigu!


  • 0

#1085 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 11 June 2017 - 01:58

...........................

A ja sve radio nekim mojim starim / povoljno kupljenim cudom, ali sa magicnim Carl Zeiss Planar 1.8/50 mm.

...........................

:+1:

 

Ma, doslo mi da pustim suzu dok sam citao.

Moji fotografski poceci su bili sa predratnim (pre-WW2) Voigtlanderom, sve Zeiss optika, format 6X9 (cm). Nasledio cale od dede, a ja od caleta.

Posle je to preraslo u hobi (jedan od hobija), imao sam citavu opremu za tamnu komoru i aparat za povecavanje. I kad sam iselio, ostavim to - tada misleci, privremeno - u vikendici mog tasta. Bio je tamo i Canon A1 sa nekoliko objektiva.

A onda dodje sranje '90-ih, vikendica se nasla u RSK i opljackana pa minirana.

Jedino sto jos imam su neke stare fotke i negativi, u raznim kutijama po tavanima i podrumima.


  • 0

#1086 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 11 June 2017 - 09:19

Attached File  image-0-02-04-ef3fe966b38dec3b5ac4c7a2dd1d273110e5a9fcf14f16be1f6e9e44d2ff7471-V.jpg   235.55KB   0 downloads

Ovo bezoblicno pored svrake je vjeverica. Kako je dospjela na moj travnjak je misterija. Moracu da se izborim sa gag reflexom ako ovo svraka ne pokupi.

Jedna manje ali nisam nesto sretan.
  • 0

#1087 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 11 June 2017 - 11:17

Mozda je nacula za onu zamku sto planiras, pa se samoutepala iz protesta? :D


  • 0

#1088 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 11 June 2017 - 11:24

Mozda je nacula za onu zamku sto planiras, pa se samoutepala iz protesta? :D

 

Juce sam ostavio neke kosti za lisicu nakon rostiljanja i moja teorija da sam ovo dobio od teta lije kao znak zahvalnosti. 


  • 0

#1089 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 11 June 2017 - 11:48

...

 

attachicon.gifimage-0-02-04-ef3fe966b38dec3b5ac4c7a2dd1d273110e5a9fcf14f16be1f6e9e44d2ff7471-V.jpg

... ovo bezoblicno pored svrake je vjeverica. Kako je dospjela na moj travnjak je misterija. Moracu da se izborim sa gag reflexom ako ovo svraka ne pokupi.
... jedna manje ali nisam nesto sretan.

 

 

Prevladaj taj reflex nekako pa dobro prouci sta je bilo.

Mozes i da slikas (ako vec nisi) pa da pozoves nadleznu sluzbu.

 

Mozda je upucana / ulovljena pa ostavljena / pandrknula od neke bolesti i sl?

Kada je kod vas vec razvijena ta sluzba - pa sto ne bi koristio?

Normalno, da platis placanje.

;)

Taman posla da je uzmes i stavis u neku kesu i hitnes u djubre, a neko te vidi!

:ajme:

Ne bi se mogao oprati.

 

Svaku zivotinjku-glodara nadjenu crknutu - ako nema ocigledne znake nasilne smrti (upucavanje / tragove zuba), da bi mi bilo jasnije / uklonilo sumnju - u planinskoj sam vikendici spaljivao. A mesto gde sam je nasao - dezinfikovao.

 

Secam se one godine posle akcidenta u Cernobilju - crknutih zeceva je bilo ihahaj! I veverica i lasica.

Pa preko lovackog udruzenja rekli da se ne pustaju kerovi da vrsljaju, nego da se zecevi kupe / slikaju i salju u vet.stanicu gde su ih posle spaljivali. Mahom im je bio propao jednjak / probavni sistem.

 

Kakva je samo nastala bezanija vikendasa - ali gde da se sakrijes?

 

...


  • 0

#1090 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 11 June 2017 - 12:05

Najvjerovatnije pregazena prije 5-6 dana po smradu. Vec sam pokupio u kesu i bacio u kantu, nemam snage da se maltretiram sa kojekakvim sluzbama, mahmuran sam, boli me metar oko glave.
  • 0

#1091 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 12 June 2017 - 16:56

Zna li neko sta mi ovo handri papricice?

 

attachicon.gifwhats this.jpg

 

Nisu nikakve vaske ni bube, vjerovatno je nedostatak ili visak nekog minerala ali kojeg?

 

Nije na svim papricicama, samo na dvije - lemon drop i chiltepin. 

 

Nedostatak magnezijuma.

 

Rijesenje je Epsom Salts MgSO4. Narucio sam 2kg i rastvore se dvije supene kasike na 4L vode i zaliju se biljke. Moze se i direkt prskati po liscu.

 

Mozda nekome pomogne, simptomi nedostatka Mg su da lisce pozuti i pocne da se uvija ili ima ove braonkaste 'kraste'. Moze se koristiti i preventivno, biljke ga obozavaju.

 

http://www.naturalli...-in-the-garden/


  • 1

#1092 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 15 June 2017 - 19:54

Attached File  lavanda1.jpg   281.56KB   1 downloads

 

Attached File  lavanda2.jpg   258.42KB   1 downloads

 

Ako sutra budem raspolozen i nadjem svjeze dzigerice, mozda napravim jednu pastetu sa konjakom i lavandom. 


  • 0

#1093 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 15 June 2017 - 20:37

...

 

attachicon.giflavanda1.jpg

attachicon.giflavanda2.jpg

ako sutra budem raspolozen i nadjem svjeze dzigerice, mozda napravim jednu pastetu sa konjakom i lavandom. 

:blink:

 

Nemoj to, nece valjati!

 

Bolje probaj ovo

 

 

 

Quince paste with lavender (for about twenty pieces)

 

- 800 g of quince
- sugar (about 300 g)
- dried lavender flowers (edible)
 
1. Wash quince quickly to remove down. Peel them, cut them in 4 and remove the central part with the seeds. Put the seeds in a gauze (or tea bag better if fabric) with 2 teaspoons of lavender). Put the quince in a saucepan, add the sachet tightly closed and cover with water.Bring to a boil and simmer over medium heat for 40-50 minutes. Quince must become tender.
2. Meanwhile, mix the sugar with 2 teaspoonfuls of lavender flowers.
3. When the quince is cooked, remove the sachet and pass the rest to the vegetable mill.Weigh pulp and add the same weight of sugar.
4. Return to the flame and cook again until a dense paste is obtained which is detached from the walls (around 110 ° C, it will take about half an hour). Pour this mass into a mold covered with baking paper and let it dry for 24 hours. Cut into cubes and, if necessary, pass each dough in sugar (remaining) with the lavender. The dough keeps well for two weeks (even more) covered and in a dry place.
 
 
Lavanda je vrlo specificna biljka, mostly ide uz slatko.
 
...

  • 1

#1094 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 15 June 2017 - 20:43

 

...

 

:blink:

 

Nemoj to, nece valjati!

 

Bolje probaj ovo

 

attachicon.gifcotognata alla lavanda.jpg

 

 

Quince paste with lavender (for about twenty pieces)

 

- 800 g of quince
- sugar (about 300 g)
- dried lavender flowers (edible)
 
1. Wash quince quickly to remove down. Peel them, cut them in 4 and remove the central part with the seeds. Put the seeds in a gauze (or tea bag better if fabric) with 2 teaspoons of lavender). Put the quince in a saucepan, add the sachet tightly closed and cover with water.Bring to a boil and simmer over medium heat for 40-50 minutes. Quince must become tender.
2. Meanwhile, mix the sugar with 2 teaspoonfuls of lavender flowers.
3. When the quince is cooked, remove the sachet and pass the rest to the vegetable mill.Weigh pulp and add the same weight of sugar.
4. Return to the flame and cook again until a dense paste is obtained which is detached from the walls (around 110 ° C, it will take about half an hour). Pour this mass into a mold covered with baking paper and let it dry for 24 hours. Cut into cubes and, if necessary, pass each dough in sugar (remaining) with the lavender. The dough keeps well for two weeks (even more) covered and in a dry place.
 
 
Lavanda je vrlo specificna biljka, mostly ide uz slatko.
 
...

 

 

 

Sve ok, ali gde će da kupi dunju u junu? To nema ni kod Pakistanaca, jedino ako ne uvoze iz RSA...


  • 2

#1095 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 15 June 2017 - 21:24

 

...

 

:blink:

 

Nemoj to, nece valjati!

 

Vec sam jednom pravio, bilo je fantasticno. Treba samo znati mjeru. Ne smije se pretjerati, bude kao sapun.

 

Imam jos onog kitnikesa u zamrzivacu pa mozda i ovo tvoje probam.


  • 0