Jump to content


Photo
- - - - -

Zacinsko bilje


  • Please log in to reply
1777 replies to this topic

#31 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 12 March 2013 - 11:47

Zabranjen je lov na lisice sa psima. A i da nije, ne smeta mi Mr Fox, a ni Mrs Fox (dodju ponekad zajedno). Jos nisam vidio ni misa, a vala ni pacova. Nadam se ni da necu. Jedino sto se ponekad pokenjaju na travi pa moram da cistim ali mi pricinjava zadovoljstvo kad ih vidim.

 

Jutros sve smrzlo, zemlja tvrda k'o kamen, ali sija sunce. Za bijeli luk se ne sikiram ali ovaj obicni jos se nije primio pa se bojim da ga nije rokno mraz. Kelerabe i karfioli izgledaju OK ispod zvona, cim se malo odmrzne, pridruzice im se ovo sto sam ostavio na prozoru za svaki slucaj, da oslobodim prostor za paradajz i krastavce koji uveliko rastu i trebacu ih rasaditi u zasebne saksije. Bosiljak pustio pravo lisce, sitno je jos ali se tacno vide mali, sjani, tamnozeleni listovi. Radost. :)


  • 2

#32 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 14 March 2013 - 12:22

Mazuran izresetan zumbulima.

 

20130314_111249_zpsb46a2e52.jpg

 

Danas cu probati srediti ovaj cirkus. Cijela basta je pokrivena ovim i jos nekim zutim cvjeticima, cak ih ima i po travnjaku.


  • 1

#33 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 14 March 2013 - 17:14

Mazuran je lijevo od panja.

 

20130314_160229_zps520ee804.jpg

 

Sve ove biljke sam zasadio u oktobru prosle godine, sve su prezivjele zimu i ocekujem da cu ih poceti koristiti za mjesec-dva bez problema. Thyme i ruzmarin vec jesam ali jako malo, nisam smio previse.


  • 1

#34 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 14 March 2013 - 18:00

To, domacine :thumbs:


  • 0

#35 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 15 March 2013 - 19:15

To, domacine :thumbs:

 

Nema zajebancije. :D

 

Danas pljusti cijeli dan, nebo se spustilo, sivo, samo na glavu sto nam nije palo. Sutra mozda bude malo ljepse, pa da oplijevim i oko lorbera, a imam jos jedan thyme koji je vec zreo da se prepolovi, pa da imam dva. Taj je nekako i najbolje uspio, najvise sam ga i sjeckao.

 

Ovo je problem:

 

20130314_1603261_zps19389d20.jpg

 

Lesser Celandine je svuda. Biljka je jestiva, jede se lisce i gomoljice. Koliko sam uspio skontati iz ovoga, u nekom momentu postaje otrovna pa treba znati. Koristi se i kao lijek za hemoroide. Extra stvar.


  • 0

#36 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 16 March 2013 - 06:58

Planirao sam za ovaj vikend da izriljam jedan deo dvorista i da posejem bilje, ali sneg i -30 C :ajme:


  • 0

#37 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 16 March 2013 - 07:47

Kod nas -2, unela sam u sobu moje "bebe", lavandu, ruzmarin, shefleru, drvo zivota, africku ljubicicu, reznice  hortenzije tek pobodene u treset.....problem je sto moram da ih branim od Ize, mora sve da omirishe, gricne list, malo prekopa zemlju. Proshle godine sam od trske iz podmetaca za sto pravila mala zvona da bih sacuvala biljke. Najgore je sto sam, uz nevericu, procitala da macke ne razlikuju otrovne od neotrovnih biljki pa sad, jedino da Izu stavim pod neko "zvono" da se ne otruje. 


  • 0

#38 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 16 March 2013 - 08:06

Kod nas -2, unela sam u sobu moje "bebe", lavandu, ruzmarin, shefleru, drvo zivota, africku ljubicicu, reznice  hortenzije tek pobodene u treset.....problem je sto moram da ih branim od Ize, mora sve da omirishe, gricne list, malo prekopa zemlju. Proshle godine sam od trske iz podmetaca za sto pravila mala zvona da bih sacuvala biljke. Najgore je sto sam, uz nevericu, procitala da macke ne razlikuju otrovne od neotrovnih biljki pa sad, jedino da Izu stavim pod neko "zvono" da se ne otruje. 

Sta tek ja da radim sa mojim zecom :D

Attached File  gricko.JPG   81.45KB   1 downloads


  • 3

#39 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 16 March 2013 - 10:01

Najgore je sto sam, uz nevericu, procitala da macke ne razlikuju otrovne od neotrovnih biljki pa sad, jedino da Izu stavim pod neko "zvono" da se ne otruje. 

 

I ja sam to isto negde procitala, pa se uspanicila. ´Bes biljke, nego zbog macaka.

Doduse, kod mojih odlicno funkcionise macja trava. Cim nju imam, ne diraju nista drugo, a i ne povracaju na sve strane. Problem je samo sto se ista odrzi svega nedelju-dve, pa onda sejem novu. Ustvari, cim ova pocne da vene.

Da se toliko bavim uzgojem zacina, kao sto se bavim njihovom travom, imala bih i za prodaju :) .


  • 0

#40 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 16 March 2013 - 11:48

I ja sam to isto negde procitala, pa se uspanicila. ´Bes biljke, nego zbog macaka.

Doduse, kod mojih odlicno funkcionise macja trava. Cim nju imam, ne diraju nista drugo, a i ne povracaju na sve strane. Problem je samo sto se ista odrzi svega nedelju-dve, pa onda sejem novu. Ustvari, cim ova pocne da vene.

Da se toliko bavim uzgojem zacina, kao sto se bavim njihovom travom, imala bih i za prodaju :) .

Ova moja beda nece "travu" koju sam isklijavala iz zita, ovsa, heljde. Od cega pravite pomenutu maciju travu? 


  • 0

#41 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 16 March 2013 - 15:13

Ova moja beda nece "travu" koju sam isklijavala iz zita, ovsa, heljde. Od cega pravite pomenutu maciju travu? 

Catnip, macina trava. Moze da se kupi kao caj u kesicama u svim samoposlugama u BiH, vjerovatno ima i kod vas. Otvori jednu kesicu i daj mackama, obozavace te.

 

++++++++++++++

 

Danas sam kupio mlade sadnice 3 vrste mente. Spearmint, chocolate mint i apple mint. Kupio sam i 10 zemljanih saksijica (8 i 9cm precnika) i jos kojesta. Valjda ce se vrijeme malo popraviti uskoro, ova kisurina je stvarno gadna.


  • 0

#42 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 16 March 2013 - 15:22

Sta tek ja da radim sa mojim zecom :D

attachicon.gifgricko.JPG

 

Upajcovat sa ruzmarinom?  :wicked: 

 

  :lol+:


  • 2

#43 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 16 March 2013 - 16:03

Ova moja beda nece "travu" koju sam isklijavala iz zita, ovsa, heljde. Od cega pravite pomenutu maciju travu? 

 

Nazalost, nemam recept :( .

Kupujem gotovu mesavinu semena i supstrata, koja se samo istrese u posudu i dobro zalije; nikne za par dana:

Attached File  P1010121.JPG   70.65KB   2 downloads

Da mogu, poslala bih Izi nekoliko kesica.

Ali mozda sad ima i po petshopovima u BG.


  • 0

#44 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 16 March 2013 - 18:54

Nazalost, nemam recept :( .

Kupujem gotovu mesavinu semena i supstrata, koja se samo istrese u posudu i dobro zalije; nikne za par dana:

attachicon.gifP1010121.JPG

Da mogu, poslala bih Izi nekoliko kesica.

Ali mozda sad ima i po petshopovima u BG.

Hvala vam, sad bar znam sta da trazim :D


  • 0

#45 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 16 March 2013 - 22:07

Upajcovat sa ruzmarinom?  :wicked: 

 

  :lol+:

Nema od njega ni dzezvu da zamasti, al` je lud ko struja :lol+: 


  • 0