Jump to content


Photo

Ugovoreni brakovi - tradicija se vraća


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
21 replies to this topic

#1 dexter8

dexter8
  • Members
  • 764 posts

Posted 02 March 2013 - 21:43

Kombinacija danas predominatne ego-kulutre, najviše podržane internet saobraćajem i društvenim mrežama, zatim konzumerskog načina života i aktuelne ekonomske krize, vraća nas u vreme naših predaka, kada su ugovoreni brakovi bili najnormalnija praksa.

 

Ne samo brak kao ekonomski ugovor između familija, već i potreba da savremeni čovek izbegne ličnu odgovornost i patnju pri izboru partnera, oživljava tradiciju ugovorenih brakova.

 

Povod za ovaj topic, osim mog ličnog iskustva egocentričnog umetnika pogođenog krizom i neimaštinom, jesu razmišljanja kultnog francuskog filozofa Alaina Badiou-a. Evo jednog isečka:

 

http://www.guardian....life-in-writing

 

But, he argues, avoiding love's problems is just what we do in our risk-averse, commitment-phobic society. Badiou was struck by publicity slogans for French online dating site Méetic such as "Get perfect love without suffering" or "Be in love without falling in love". "For me these posters destroy the poetry of existence. They try to suppress the adventure of love. Their idea is you calculate who has the same tastes, the same fantasies, the same holidays, wants the same number of children. Méetic try to go back to organised marriages – not by parents but by the lovers themselves." Aren't they meeting a demand? "Sure. Everybody wants a contract that guarantees them against risk. Love isn't like that. You can't buy a lover. Sex, yes, but not a lover.

 

Dakle, šta mislite, da li je ovo povratak u predmoderno doba, ili samo epifenomen savremenog kapitalizma "iz fotelje"?



#2 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 04 March 2013 - 10:37

odlicna tema.

 

mislim da se radi i o jednom i o drugom. Sa jedne strane, ugovorni brak je vec postojao i u gradjanskom drustvu, pa i ranije on je bio sasvim uobicajen. Ipak, zenidbe/udaje  u potpunosti protiv sopstvene volje bile su uobicajene samo kod aristokratije. U razgovoru sa jendim Albancem, koji je tada, osamdesetih, ziveo u njiohovoj tradicionalnoj zadruzi, receno mi je da je odbijanje ugovorene udaje/zenidbe moguce, uz uslov izlaska iz te zajednice/zadruge. Najcesce je politicka volja patrijarha ta, da se nadje zena u nekom klanu/porodici, a mogucnost izbora je suzena.

 

Sada mali skok.

 

u tazgovoru sa maldim ljudima u Holandiji, razumeo sam da se svaka veza shvata koa emocionalna investicija. Radi se o totalnom prodoru kapitalizma u domen medjuljudskih odnosa. Covek coveku postaje roba, stvar, bas koa sto je Marks pisao, mozd ai ne sanjajuci da ce postvarenje toliko uzeti maha. Covek prodaje sebe i kupuje drugog. Veruje se da seestetska prihvatljivost sebe - masine da postici odlaskom u teretane, fitnes, kozmeticke i depilacione salone. Sve je investicija, investicija u telo i emocije.

 

brak iz racuna postaje normalan. Subjekti ovog braka su na distanci jedan od drugog. Oni ne dozvoljavaju da emocije nadvladaju. Oni kontrolisu iprodaju emocije. emocije su roba medju onima u vezi. Danas se vecina mladih u Beogradu zabavlja basn a ovakav nacin.

 

Naisgled, ponuda partnera na trzistu partnera je ogromna, ali istancani potrosacki ukus onih koji traze partnere ucinice ostvarivanje bilo kakve veze osim povrsne i iz racuna skoro nemogucim. Podanici poznog liberalizma zive u svetu ugovora (da li hoces da ti uradim...). NJihova komunikacija je strogo verbalna, cerebralna. Oni ne znaju sta bi s emocijama.

 

To je zatvoren krug, neuspeh ideala posle II sv rata.

Tiranija totalnog kapitalizma umesto tiranije patrijarha.



#3 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 04 March 2013 - 11:34

Kombinacija danas predominatne ego-kulutre, najviše podržane internet saobraćajem i društvenim mrežama, zatim konzumerskog načina života i aktuelne ekonomske krize, vraća nas u vreme naših predaka, kada su ugovoreni brakovi bili najnormalnija praksa.

 

Dakle, šta mislite, da li je ovo povratak u predmoderno doba, ili samo epifenomen savremenog kapitalizma "iz fotelje"?

 

Svaki brak je vrsta ugovora. Pitanje je samo da li ga sklapaju direkno ili indirektno zainteresovane strane. Cemu on inace sluzi, osim da se obezbede i osiguraju izvesna materijalna dobra? Da ne bude zabune, ovde pre svega mislim na zajednicki stecenu imovinu, koju u slucajevima bez takvog ugovora, nakon smrti jednog od partnera, mogu da naslede oni koji u njenom sticanju nisu ucestvovali, a da onaj ko je ucestvovao ostane kratkih rukava. Tu su i ostala materijalna pitanja, tipa izdrzavanja dece i/ili partnera nesposobnog za rad, te odnosi pojedinca i drzave, ciji fokus se takodjer pomera u slucaju (ne)postojanja braka. A i neka koja naoko nisu vezana za lovu, a u krajnjoj liniji ipak jesu.

Dakle, o parama se radi; voleti se, podizati zajednicku decu i stanovati pod istim krovom, moze se i bez ovavog ugovora, nije zabranjeno :) .

 

Bilo je jedno kratko vreme u razvoju ljudske civilizacije, kada se brak iz racuna smatrao nemoralnim. To je bilo ono sasavo i romanticno vreme dece cveca, multikulturalizma, feministickih, radnickih, antikolonijalnih i antiimperijalistickih pokreta, slobode i sveopsteg napretka... No taj zvezdani trenutak nije potrajao ni dve decenije, te ono sto se tada dogadjalo ne treba smatrati reperom za bilo sta u buducnosti. Danas se svet definitivno vratio konceptu braka i porodice u smislu u kojem su ga opisali sociolozi-funkcionalisti tipa Talcott Parsons, gde je sve jasno kao dva i dva, nema lazi, nema prevare. Brak ima svoje funkcije; ako ih ne ispunjava, besmisleno je i da postoji. A da bi ih ispunio, potrebno je da se strane na to ugovorno obavezu, da posle ne bi bilo nekog vrdanja. 

I poenta svega: Onaj ko na kraju najvise od ovakvih ugovora profitira nisu ugovorne strane, nisu cak ni njihova deca, vec njegovo velicanstvo trziste. Da bi se razumelo na koji nacin, treba citati dobrog, starog, postenog Talcotta, i to sada kad mu feministkinje i ostali levicari vise ne disu za vratom. Sve covek lepo objasnio, a vreme dokazalo. Ako te mrzi da guglas i citas, mogu ja ovde ukratko da ti objasnim u cemu se sastoji trzisna vrednost/funkcija braka i porodice.

Unapred te upozoravam da ti se nece dopasti :).



#4 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 04 March 2013 - 13:06

Da je brak ponovo stabilan, pa to je samo iluzija (malih) gradjana koju su se u plimi liberalizma osetili srecnim.

Liberalni brak je veoma nestabilan. On je samo tenutni izbor roba na trzistu partnera i ne moze se porediti sa starim oblikom braka.

Nepsosobni z akompromis, ljudi odrasli pod terorom trzista nisu u stanju da ostvare kompromise neophodne za zajednicki zivot.



#5 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 04 March 2013 - 14:06

Da je brak ponovo stabilan, pa to je samo iluzija (malih) gradjana koju su se u plimi liberalizma osetili srecnim.

Liberalni brak je veoma nestabilan. On je samo tenutni izbor roba na trzistu partnera i ne moze se porediti sa starim oblikom braka.

Nepsosobni z akompromis, ljudi odrasli pod terorom trzista nisu u stanju da ostvare kompromise neophodne za zajednicki zivot.

 

Mislim da gresis. Brak kao institucija je sve stabilniji. Menjaju se partneri, ali institucija braka opstaje i jaca. Ljudi se razvode i brze-bolje utrcavaju u nove brakove, jer single zivot valja samo u tv-sapunicama tipa tebi omiljene Sex i grad :) .  U zivotu je za vecinu ljudi zivot udvoje neophodan uslov za pripadanje srednjoj klasi, a to jeste cilj kojem vecina stremi. Ne radi se samo o materijalnoj strani, vec i o socijalnom zivotu u najsirem smislu (dakle ne samo zabava i opustanje, vec i mreza kontakata, vise slobodnog vremena, ucesce u drustvenim aktivnostima...).

 

To sto su ranije brakovi trajali duze, a danas se isto to obavi u vise etapa i s vise partnera, ne znaci da je brak kao institucija u krizi. Ranije si i kaput nosio 10 godina, a auto vozio 20. Danas i jedno i drugo menjas nakon par godina, ali adekvatna zamena im ipak nije pronadjena, niti je zivot zamisliv bez njih.

Tako ni brak vise nije za ceo zivot, ali kao institucija, daleko od toga da je ugrozen.



#6 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 04 March 2013 - 14:52

Mislim da gresis. Brak kao institucija je sve stabilniji. Menjaju se partneri, ali institucija braka opstaje i jaca. Ljudi se razvode i brze-bolje utrcavaju u nove brakove, jer single zivot valja samo u tv-sapunicama tipa tebi omiljene Sex i grad :) .  U zivotu je za vecinu ljudi zivot udvoje neophodan uslov za pripadanje srednjoj klasi, a to jeste cilj kojem vecina stremi. Ne radi se samo o materijalnoj strani, vec i o socijalnom zivotu u najsirem smislu (dakle ne samo zabava i opustanje, vec i mreza kontakata, vise slobodnog vremena, ucesce u drustvenim aktivnostima...).

 

To sto su ranije brakovi trajali duze, a danas se isto to obavi u vise etapa i s vise partnera, ne znaci da je brak kao institucija u krizi. Ranije si i kaput nosio 10 godina, a auto vozio 20. Danas i jedno i drugo menjas nakon par godina, ali adekvatna zamena im ipak nije pronadjena, niti je zivot zamisliv bez njih.

Tako ni brak vise nije za ceo zivot, ali kao institucija, daleko od toga da je ugrozen.

 

 

kad ovo procitam, mislim da si u pravu. vrak je znavci postao lak ai potrosna roba, ali se ipak kupuje.

 

medjutim, covek koji ceo zivot nosi kineske cipele koje traju dva meseca ne moze biti kao onaj koji je nekad nosio neke bolje vise sezona


Edited by Sapunar, 04 March 2013 - 14:53.


#7 Johanna92

Johanna92
  • Banned
  • 597 posts

Posted 05 March 2013 - 01:54

Ugovoreni brakovi su postojali kao tradicija povezivanja porodica i sticanja 'porodicnih' prijatelja, i uglavnom su to bili brakovi izmedju pripadnika iste 'kaste'. To nema nikakve veze sa introvertnim, individualistickim ili infantilnim tipovima licnosti. Kod ovih prvih postoji strah/odbojnost prema bilo kakvom obliku drustvenog povezivanja, a kamoli vezama tipa ljubavne ili bracne, individualisti ne mogu da se uklope u neciji drugi 'sablon' po kome taj neko zivi svoj zivot, a infantilne osobe se plase odgovornosti. Ja na sam cin braka gledam kao na kompromis izmedju realnosti i zelja, ali ne mislim da je moguc nekakav 'idealan' zivot, 'dok nas smrt ne rastavi' iako bi tako trebalo da bude, naprotiv, najdugovecniji brakovi su oni u kojima se supruznici decenijama nekako 'tolerisu'.

 

A i inace, jako je lose kopirati vecinski sistem i navike na odredjene individue, kako u vezi LGBT osoba, tako i u vezi osoba koje bukvalno nisu stvoreni da budu porodicni ljudi (a takvih je sve vise). Samo se bezveze upropascavaju zivoti. 



#8 dexter8

dexter8
  • Members
  • 764 posts

Posted 15 March 2013 - 23:23

evo zanimljivog linka od naše dopisnice iz Kine, gospođe Kiti

(pozajmljeno sa "Gde se kriju kvalitetni muškarci" topika)

 

clanak je malo duzi, ali interesantan, The Price of Marriage in China

 

 

http://www.nytimes.c...wanted=all&_r=0

 

edit: meni je najstrasnije bilo procitati o obrazovanim, situiranim zenama u 30-tim. te bice da nemaju ama bas nikakve sanse. tako da ako je ova tema postavljena od neke slicne osobe... stay away from china, na drugim mestima (bar nekim) funkcionise bar obicna verovatnoca...

 

vrlo zanimljivo....



#9 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 16 March 2013 - 00:07

evo zanimljivog linka od naše dopisnice iz Kine, gospođe Kiti

(pozajmljeno sa "Gde se kriju kvalitetni muškarci" topika)

 

 

vrlo zanimljivo....

 

:)

 

e bas se nasmejah, kvalitetno :)



#10 sladjamanic

sladjamanic
  • Members
  • 6 posts

Posted 25 April 2013 - 20:29

Ugovoreni brak je po meni strasan...Ne znam kako oni ljudi u Indiji to izdrzavaju. Sad ne mogu da zamislim sebe da volim jednog a da se moram udati za nekog drugog,.. to je najgora kazna..



#11 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 25 April 2013 - 21:15

Ugovoreni brak je po meni strasan...Ne znam kako oni ljudi u Indiji to izdrzavaju. Sad ne mogu da zamislim sebe da volim jednog a da se moram udati za nekog drugog,.. to je najgora kazna..


A sto moras da se udas?

#12 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 26 April 2013 - 07:35

Ugovoreni brak je po meni strasan...Ne znam kako oni ljudi u Indiji to izdrzavaju. Sad ne mogu da zamislim sebe da volim jednog a da se moram udati za nekog drugog,.. to je najgora kazna..

Tesko. Video sam podatak da je u Indiji I Kini najveci broj ubijenih novorodjenih devojcica. Jadne majke ih radije ubiju nego da ih puste da dozive njihovu sudbinu ziveci sa muskim divljacima. Pre nekoliko meseci je bio slucaj grupnog silovanja studenkinje u autobusu u New Delhi-ju ili skorije visestruko silovanaje devojcice od pet godina, isto u Indiji. Koji divljaci, fuj!



#13 Kiseli krastavci

Kiseli krastavci
  • Banned
  • 455 posts

Posted 30 April 2013 - 02:12

U sustini svaki brak je neka vrsta interesnog ugovora. Sa mnogim gore navedenim stvarima se slazem, izuzev sa opaskom da je bracni ugovor most ka "srednjoj klasi". Mislim da tu jos mnogi preduslovi igraju ulogu u procesu "uspona": Mada je s druge strane nedefinisana "srednja klasa" i najpodloznija za bracne razlaze, upravo zbog (stalno) prisutne teznje iz koje proizilaze tenzije, i kada se cesto desava da se partneri razilaze s vremenom u pogledima na zivot. O emocijama je tesko govoriti, jer mi je pojam "emocije" najslicniji pojmu "morala" gdje svaki pojedinac tu paradigmu definise na sebi svojstven nacin, a na sto utice mnostvo faktora, pocevsi jos od vaspitanja u najmladjim godinama zivota. I u tim pogledima dosta naginjem Frojdovim stavovima.

Sto se pak Indije tice, moje misljenje je da se tamosnje turbulencije u socijalnim odnosima u drustvu mogu objasniti tzv. "modernizacijom" Indije, gdje stari kastinski sistem vrijednosti sve vise dolazi pod udar civilizacijskih globalistickih promjena koje uveliko potresaju Indiju, tako da su sva ruzna desavanja o kojima cesto slusamo poslednjih mjeseci i godina iz te zemlje samo posledica "evolucije" indijskog drustva. I logicno je da je u takvom slucaju institucija braka na kojoj se ponajvise bazirao i odrzavao kastinski sistem u egzistencijalnoj krizi (citaj: odrazava se ekstremno u musko-zenskim odnosima).



#14 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 26 May 2013 - 09:33

Tesko. Video sam podatak da je u Indiji I Kini najveci broj ubijenih novorodjenih devojcica. Jadne majke ih radije ubiju nego da ih puste da dozive njihovu sudbinu ziveci sa muskim divljacima. Pre nekoliko meseci je bio slucaj grupnog silovanja studenkinje u autobusu u New Delhi-ju ili skorije visestruko silovanaje devojcice od pet godina, isto u Indiji. Koji divljaci, fuj!

Mislim da si pogresno shvatio bar sto se tice Indije. Masovni abortusi u slucaju da zena nosi zensko dete je strasan problem u Indiji i bolnicama je zabranjeno da otkrivaju pol deteta, zena je za porodicu, jednostavno, breme. Evo ti link koji objasnjava:

 

http://abcnews.go.co...ory?id=15103950



#15 lokarda

lokarda
  • Members
  • 2,255 posts

Posted 29 May 2013 - 16:09

Sapunaru, tebe sam jedva čekao.