Jump to content


Photo

Plate u Indiji vece nego u Americi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
60 replies to this topic

#31 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 20 February 2013 - 11:02

Nema veze, vidi gde se troskovi presecaju i koji ide na koju stranu. Ne rade za 800 dolara godisnje.
I rade za vise nego vecina nasih u inostranstvu + "purchasing power" koja to cini jos duplo vecom.
Pri tome, labor law, 5:00 se gasi cela zgrada, svetla, aircon, svi napolje. Nema crncenja za dzabe. Godisnji 20 dana (a ne 10 koje se useravaju da iskoriste u US).

 

 

Pa ima veze, samo si pogresno naslovio topik i rasprava na dve strane ide u pogresnom smeru.


Edited by st.maurice, 20 February 2013 - 11:07.


#32 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 20 February 2013 - 11:28

Tako novine naslovljavaju svoje clanke, ima na desetine svaki dan.

Stereotipi da se u Aziji radi "za saku princa", da prave "gace i carape", "oni crnce, ideje nase", to je bitnije od naslova koji ako je i neprecizan nije netacan.


#33 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 20 February 2013 - 12:13

Tako novine naslovljavaju svoje clanke, ima na desetine svaki dan.

Stereotipi da se u Aziji radi "za saku princa", da prave "gace i carape", "oni crnce, ideje nase", to je bitnije od naslova koji ako je i neprecizan nije netacan.

 

Nije The Economist naslovio taj clanak "Plate u Indiji vece nego u Americi", vec ti, a naslov iznad grafikona je "prednost koja se topi".

 

Inace okacio sam sa razlogom link ka sajtu The Economist-a jer ako to vec nije jasno sa samog grafika postoje i drugi razlozi osim, 30.000 dolara manjih, plata indijskih programera za reshoring (na grafiku je vidno povecanje dodatnih troskova).



#34 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 20 February 2013 - 12:37

evo ga grafik opet, ko udje na kraju, ne zna o cemu se radi:

b92indiasalary01.jpg

Kako idu krivulje? Gde se cena srece? Koje godine?
Kao da uz Zapadne programere ne idu nikakvi drugi troskovi osim plata?

Pa Detroit je placao vise za penzijsko i zdravstveno osiguranje radnika nego za celik od koga prave automobile.

#35 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 20 February 2013 - 12:48

E jbga, slagao si u prvom postu, izmislio naslov i kad ti se kaze da nema smisla sta tvrdis ti kazes nema veze i novine to rade?



#36 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 20 February 2013 - 12:57

Bilo bi fino biti na plati iz Kalkute u Americi? Ne?



#37 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 20 February 2013 - 13:11

Ne :lol+: hvala.



#38 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 20 February 2013 - 13:20

Pa eto, to je misljenje koje mnogi ne dele.

 

Neki koji citaju (a u Srbiji su) ovo bili bi srecni da imaju 20% toga.

 

Pa i ne retki u inostranstvu. 80 keka u djep godisnje. Ili ako neko trazi detalje, 60 keka + troskovi koji nisu njemu na teret.



#39 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 20 February 2013 - 15:08

Pa eto, to je misljenje koje mnogi ne dele.

 

Neki koji citaju (a u Srbiji su) ovo bili bi srecni da imaju 20% toga.

 

Pa i ne retki u inostranstvu. 80 keka u djep godisnje. Ili ako neko trazi detalje, 60 keka + troskovi koji nisu njemu na teret.

Hmm da i ovih 60 je bruto, pa zavrsis sa 40, i uz to da zivis u Indiji. Mnogi bi ti rekli ne hvala, pa cak i iz Srbije

 

Ali ne razumem sta si uopste hteo s ovim, nit oni zaradjuju vise nego US programeri, nit ti je to neka buckalica - tj omasio si. Da su u SR plate male jesu.

 

aj nadji nesto bolje ;)



#40 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 20 February 2013 - 15:13

^
Ako sam ga dobro razumeo on je rekao da je u Indiji jeftinije ziveti. Nemas troskova kuce, skole su jeftine, bolnice izvanredne, a putuje se vozom.

#41 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 20 February 2013 - 15:29

Samo plata za programere, kao sto rece i sam si bio u toj bransi, veca u Indiji nego sto je iko mislio.

 

Da si imao 80K US$ u Srbiji, da li be se preselio?

 

Ja bih a koliko njih ne bi. 90% bi ostalo u Srbiji, mislim.



#42 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 20 February 2013 - 15:38

^
Zasto me pitas da li bih se preselio, kad znas. Svakako da bih se preselio, ali ne u Indiju, ili kinu. Draze bi mi blo da sam u Nemackoj automehanicar, nego inzenjer bilo koje branse u Indiji. Verovato ne bih voleo da zivim u Svedskoj, ili australiji, posto ima puno diskriminacije, ali drugde...
Da stane sad sa ovom jalovom pricom sta drugi ljudi misle.
Vazno je sta mi individualci mislio u ovom konkretnom slucaju.

#43 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 20 February 2013 - 15:41

^
Ako sam ga dobro razumeo on je rekao da je u Indiji jeftinije ziveti. Nemas troskova kuce, skole su jeftine, bolnice izvanredne, a putuje se vozom.

Jeste vidim na dnevnoj bazi, zivot je tamo jako jeftin.



#44 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 20 February 2013 - 15:57

Ah, vi , individualci, nauceni iz SFRJ i njenih struktura. Dobri djaci lose skole (osim onih koji nikada nisu studirali).

 

Pa ste navikli da gledate odozgo na sve ostale, ne individualno nego kao chopor.

 

Odjednom, ciganija iz Indije vam razyebe igracku.

 

Pa nije naslov dobar.

Nije ni graf bas tacan.

Pa ni pare nisu toliko vece.

 

Sta bre pricas? Radis za pola para kalkutskih ekvivalenata.

 

Negde rece "nesto sam i stekao", pa stavljas polovna kola u avatar kao da si "gazda", sve na kredit, da opravdas promasenost ne svoju, nego tvojih stavova.

 

I sta u stvari pricas? Indija i Kina preuzimaju inicijativu, gledaj sa strane, iz bezbedne loze drzavne sljivare. Bar nece da te otpuste lako.

 

P.S.

Nauci Engleski, treba ce ti. Moza u nastavi u US je tvoj dobar, samo kaze jos jednu dimenziju o skolama tamo.

 

Znas, engleski jezik, pravi jezik za pravi zivot. Nauci, kad si vec tamo.



#45 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 20 February 2013 - 16:12

Plate u Indiji vece nego u Americi

 

Amerika, zemlja mogucnosti. Cak i takvih da mogu vide da u Indiji programeri bolje zaradjuju nego u US.

b92indiasalary01.jpg

 

tema > deponija