Jump to content


Photo

Plate u Indiji vece nego u Americi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
60 replies to this topic

#16 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 20 February 2013 - 00:03

Podatak iz uvodnog posta je relativno zanimljiv, ali je ton rasprave presao u anti-amerikanci vs. pro-amerikanci prepucavanje i gluposti.

 

Osim toga, graf sam po sebi ne znaci nista, i odnosi se samo na jednu struku. postoji i zakon ponude i potraznje: danas programera ima na svakom cosku, svi koji nesto vise znaju o kompjuterima se prodaju pod programere, bez obzira na to koja im je osnovna struka. Pogledajmo samo sve ove hackere - vecinom studenti i srednjoskolci, "vudreni" u kompjuterski glavu. Mozda je u Indiji potraznja veca, ne znam.

 

Podaci imaju i razlicitu vrijednost u razlicitim dijelovima iste zemlje. Kolega moje struke u nekom vecem kalifornijskom gradu zaradjuje doslovno duplo vise nego tu u juznom Texasu - ali su tamo nekretnine iste klase i kvadrature 3 do 5 puta skuplje nego tu, a i ostalo je skuplje.

 

Uz to, podatak na pocetku je samo ilustracija globalnog trenda, tj. "outsourcing" u periodu globalizacije. Ja vec godinama nisam nasao "made in USA" odjecu (mada, nisam ni trazio) - sve sto sam kupio je iz Pakistana, Indije ili Kine. USA vise nema tekstilnu industriju. Pa sta? Mozda uskoro nece imati ni programere, pa sta? U 30+ godina u USA, promijenio sam puno automobila i motocikla, a samo dva cetverotockasa i nijedan dvotockas su bili americki - od ta dva cetverotockasa, i Ford je dijelio neke dijelove i tehnologiju sa Mazdom...

 

Sad, ako to nekome znaci da "Amerika propada!" i hoce biti zlurad i radovati se tome, samo napred. ("... da komsiji crkne krava!"). Meni je dobro tu gdje jesam.

 

Trendovi i potraznja za nekim zanimanjima i tehnologijama u razlicitim dijelovima svijeta bi mogao biti zanimljiv topic. Ovako, izgleda kao pokusaj da se onima u USA kaze da su glupi jer su tu, a pametni su otisli u druge drzave...:

... Ne verijem da je iko od ovdasnjih Americhana dostigao platu iz Kalkute.   ....

Samo graf i fakt.

Pa, odluci: je li "verujem/ne verujem" ili je "graf i fakt?" "Verovanje" nije fakt...

 

edit: sad sam opet ponovo pogledao uvodni post i komentar

Amerika, zemlja mogucnosti. Cak i takvih da mogu vide da u Indiji programeri bolje zaradjuju .

Pa, mozda imaju (relativno) vecu kupovnu moc, ali u apsolutnom iznosu ne zaradjuju boje, cak ni po ovom grafu. Pogledaj ga opet. Primanja indijaca su stubovi, za 2011. ni $ 60k (tu granicu probija "added cost" a primanja Amera (graf) iznad $ 80k...

 

Uostalom, naslov grafa je "fading advantage" a nije "lost advantage."



#17 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 20 February 2013 - 00:11

Podatak iz uvodnog posta je relativno zanimljiv, ali je ton rasprave presao u anti-amerikanci vs. pro-amerikanci prepucavanje i gluposti.


Graf je graf.

U Americi se od doopeljublja ne zivi a oni koji su mislili da im iskustvo i odgoj iz starog kraja i starih vremena pomazu, oni "daju ton".

Kada im neko u to dirne, oni dreknu "antiamerikanizam!".

#18 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 20 February 2013 - 00:20

Graf je graf.

U Americi se od doopeljublja ne zivi a oni koji su mislili da im iskustvo i odgoj iz starog kraja i starih vremena pomazu, oni "daju ton".

Kada im neko u to dirne, oni dreknu "antiamerikanizam!".

 

Dobro, gde su te kolone programera koje su rezervisale sve letove mesec dana unapred od SAD- a do Indije?



#19 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 20 February 2013 - 00:22

Graf si nepazljivo protumacio, kao sto sam objasnio u editu gornjeg posta.

 

U Americi se zivi od rada, doopeljublje nitko nije spomenuo, a da smo sacuvali "iskustvo i odgoj iz starog kraja" - tj. balkanski mentalitet i (ne)radne navike - lose bi se proveli.

 

Licno, nikad ne drecim, a ponekad komentiram sa "antiamerikanizam..." (bez "!") kad mi netkotko ne zivi ovdje pocne tumaciti da je meni u stvari lose, kao i svima ovdje...



#20 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 20 February 2013 - 00:32

Mogu da rade i zaradjuju kako hoce, ali meni na kraj pameti ne bi palo da zivim u sredini sa youtube videa.

 



#21 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 20 February 2013 - 01:19

Sigurno, nije sve u parama. To je lepo cuti od nekoga iz Amerike.
Neobicno je to sto je doslo povodom zarada programera u Kalkuti.

#22 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 20 February 2013 - 04:40

Koliko znam, ti se bavis informatikom, pa ti je ovo sto si opisao poznato ili bar "zapelo za oko."

Medjutim, nije to nista jedinstveno ili originalno.

Ja sam u radiologiji. Vise skoro da i nema filma, Sve je digitialno, a postoji i "teleradiology" tehnologija. Sad, kad je dezuran, radiolog vise ne dolazi u bolnicu gledati radiograme, nego mu ih tehnolog salje internetom kuci, a ovaj onda salje nalaz u bolnicu - ili fax ili email. Tako je pocelo, a onda su se radiolozi dosjetili vraga, shvatili da se i njima spava, pa angazirali kolege u Indiji, Pakistanu, Maleziji. Pa ovi sjede kod kuce, budni u normalno doba kod njih (dok je ovdje noc), ocitavaju radioloske preglede i salju nalaze u USA. Sve je legalno, jedini je uslov da radiolog bude ABR certified (American Board of Radiology). To nije problem, ima ih dosta koji su zavrsili specijalizaciju u USA. Mada, ima prostora za mucke - njih je mozda deset u grupi u Indiji, a samo dvojica su ABR certified, ostali nisu - i ta dvojica potpisuju nalaze, a drugima uzimaju % za svoj potpis...

Tehnologija je u sirokoj upotrebi nekih 15-ak godina. Siguran sam da je i prosjecna zarada radiologa u Calcutti porasla...


Da se opsesivno bavim jogom, mozda bi razmisljao o preseljenju u Indiju. No, bavim se motociklima, a u radijusu pola dana voznje imam na raspolaganju nekoliko pista gdje mogu trke ne samo gledati, vec i voziti. Reklo bi se, "lud, pa zivi." Toga u Indiji nema - znam jer na motoristickom forumu na kojem sudjelujem ima nekoliko forumasa iz Indije i piskarali smo o tome. Medju ostalim i zato, ni da mi ponude trostuku zaradu tamo, ne bih selio.
To ne znaci da imam bilo sto protiv onih koji odu. Svatko prema svojoj ludoj glavi.



#23 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 20 February 2013 - 05:02

Pa sigurno. Clanak (15 strana) iz koga je graf je bio o tome da vise nema razloga slati poslove u Indiju i Kinu. I da se poslovi ne samo vracaju kuci nego i Kinezi otvaraju firme u Americi (FoxConn, proizvodjac Apple iPod, iPad, iPhone).

Roditelj deteta iz cerkinog razreda je direktor indijskog InfoSys za Japan i povlace krajem ove godine jer imau skoro nikakvu troskovnu prednost nad japanskim firmama. Mozda 10% ali to nije dovoljno da se preuzme rizik i da posao nekome drugome ko ne zna jezik i lokalnu kulturu.

Prosle godine je moja firma otvorila support center u Mid West, prvi u 15 godina da nije u Kini ili Indiji i bilo je 30% jeftinije nego to isto (800 ljudi) da se otvori u Kini (gde vec ima jedan ogroman). Real estate je bio 10% kineskog a radna snaga radi za iste pare. U Kini vise nema tehnicki skolovanih da rade za manje od 40,000$ pocetne plate.

U firmi u Bangalore i Shanghai, vise od 1,000 imena su anglosaksonska. Primecen je nagli ulazak Spanaca, mozda 200 njih od prosle godine. Mislim da su Spanci iz pukle Spanije, da nisu cisto "spansko govorno podrucje" pa ko zna odakle u svetu.

#24 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 20 February 2013 - 05:22

Ovi programerski poslovi gde majstor cuka c++ u tisini doma svoga, samo su vrh
ledenog brega u programerskim firmama u USA.
OK, znam za lika koji se vratio prosle godine u Indiju sa jasnim biznis planom da
zaradi solidne parustine uz minimum troskova. Ali i on ce se vrce vamo.

Ostali USA poslovi, a dosta bolje placeni, 120+ soma kriju se u drugim segmentima,
tehnickog servisa i menadzerisanja. Menadzera i servisera ima vise nego onih sto cukaju
za 80 soma, (sto je apsolutni minimum novca). To su bre timovi sa hokejaskim brojem igraca
koji se ne mogu zameniti srbo-indo-evropljanima.
Oni su zavrsili USA univerzitete i interesuje ih samo malo ozbiljnija lova.
E, tesko mi je zamisliti da takvi poslovi postoje u Indiji i da su tako placeni. Bas ce razne telefonske
automobilske, farmaceutske, bankarske, i ostale kompanije da izdvoje u Indiji taj novac za servisiranje.

Edited by Kido from Junkovac, 20 February 2013 - 05:24.


#25 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 20 February 2013 - 06:43

Besmislena rasprava - razlog zasto su se neki poslovi preselili iz USA (ili drugih razvijenih zemalja) u zemlje u razvoju su nizi troskovi radne snage. Onog trenutka kada bude skuplje da se poslovi rade u tim zemljama vratice se u razvijene zemlje.



#26 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 20 February 2013 - 07:00

Ono sto je bitno: ovde su mislili da su te plate u Indiji 800 dolara godisnje, nisu mogli da zamisle da su i 8,000.

A ono : osamdesethiljadadolara.


#27 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 20 February 2013 - 07:33

^
Ti si definitivno pomesao forum. ...
Edit

Brisko.
Nema se tu o cemu pisati.

Edited by mrd, 20 February 2013 - 07:55.


#28 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 20 February 2013 - 08:53

^
Ti si definitivno pomesao forum. ...
Edit

Brisko.
Nema se tu o cemu pisati.


Brisko? Sto?

Sti si poceo kao programer u Americi pa ipak otisao za pola kalkutske programerske plate na drzavnu sisu?

#29 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 20 February 2013 - 09:57

Graf je graf.

 

Mislim da nisi razumeo grafik, plate u us su 80.000 a u indiji za 30.000 manje, sto i jeste jedan od razloga za outsourcing a ta crna linija se odnosi na labour arbitrage.

 

Dakle nisu vece plate u Indiji vec naprotiv - manje su, sto je prednost.



#30 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 20 February 2013 - 10:24

Nema veze, vidi gde se troskovi presecaju i koji ide na koju stranu. Ne rade za 800 dolara godisnje.

I rade za vise nego vecina nasih u inostranstvu + "purchasing power" koja to cini jos duplo vecom.

Pri tome, labor law, 5:00 se gasi cela zgrada, svetla, aircon, svi napolje. Nema crncenja za dzabe. Godisnji 20 dana (a ne 10 koje se useravaju da iskoriste u US).