Jump to content


Photo
- - - - -

Cottage cheese iliti Huettenkaese


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
27 replies to this topic

#1 harmony

harmony
  • Members
  • 2,223 posts

Posted 07 February 2013 - 23:59

Naime, u pitanju je posni, beli nemasni sir, koji se uglavnom maze na hleb ili jede u salatama, itd. U Americi vazi za nesto najzdravije u kategoriji sireva.

 

Moje pitanje je, gde se moze nabaviti nesto u slicnoj formi u Beogradu?

 

Zahvaljujem svima unapred.

 

huettenkaese_01.jpg



#2 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 08 February 2013 - 00:03

Ja sam ga pazario u novosadskom Merkatoru.



#3 harmony

harmony
  • Members
  • 2,223 posts

Posted 08 February 2013 - 00:05

Pod kojim nazivom? Ako ga ima u novosadskom ima ga i u beogradskom. Valjda.



#4 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 08 February 2013 - 00:15

Ne znam tačno. Bilo je to pre 4, 5 meseci otprilike. Našao sam ga u frižideru u kojem su stojali drugi sirni namazi (Vajkrem i sl.).


Edited by melankolic, 08 February 2013 - 00:16.


#5 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 08 February 2013 - 08:05

Na pijaci u Zemunu (verovatno i na drugim pijacama u gradu) kao posni, neslani svapski sir.



#6 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 08 February 2013 - 09:47

Slican proizvod pravi se i u nekim delovima Srbije (jugoistok), u kojima se mleko ne "obire", dakle gde se ne pravi kajmak. U tom slucaju ono sto se ocedi kod pravljenja sira sadrzi dovoljno svega sto treba, da se jos jednom usiri, pri cemu je masnoca uglavnom ostala u "prvom" siru. U dimitrovgradskom kraju ga zovu vurda, mada u luznickom ta rec oznacava nesto drugo.

Prirodni keso (tako se zove u Svedskoj) izgleda ovako:

Attached File  250px-Cottage_Cheese_homemade.jpg   10.59KB   1 downloads

 

Dakle, ne sadrzi nikakve tajanstvene, cudotvorne sastojke, vec je to svezi, sitni, nemasni i neslani sir, koji se moze kupiti bilo gde. Onaj karakteristicni oblik kuglica dobija u toku industrijske prerade. Original izgleda kao na slici.



#7 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 08 February 2013 - 09:54

Na pijaci u Zemunu (verovatno i na drugim pijacama u gradu) kao posni, neslani svapski sir.

 

to je onaj sir iz "sir s vrhnjem"...ali bez vrhnja. :D



#8 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 08 February 2013 - 10:14

to je onaj sir iz "sir s vrhnjem"...ali bez vrhnja. :D

 

 

Bas taj. Sad si me setio i jedne domace, studentske varijante istog. Uzmes obicno nemasno mleko, pustis ga da se ukvari, zatim ga kuvas min 15 minuta, dok se sasvim ne zgrusa (pri tome pomre sva gamad od koje bi mogao da se pokvari zeludac). Posle se procedi kroz gazu ili filter za kafu i to je to :rolleyes: .



#9 GordanaZ

GordanaZ
  • Members
  • 5,533 posts

Posted 08 February 2013 - 12:31

 U dimitrovgradskom kraju ga zovu vurda, mada u luznickom ta rec oznacava nesto drugo. 

 

U mom kraju se zove urda :)

Meni licno nije ukusan, tacnije, skroz mi je bezukusan, ali ako se desi da ga "proizvedem" nekada, normalno, ne bacim ga.

A, proizvedem ga nehoteci  :lol+: kad zelim da skuvam karamel krem za oblande, najprostije, starinske oblande.

Posto znam za jadac tj. kvalitet mleka, nepasterizovanog, koje se prodaje kod nas, nikada u mleko za karamel fil ne stavim odmah i secer. Prvo sacekam da vidim da li je mleko "ispravno" ili ce pri prokuvavanju nastati urda... 

Ako se desi ovo drugo, nastavim da ga kuvam, procedim ga, ohladim, posolim i taj, nazovi, sir upotrebim u pitu.



#10 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 08 February 2013 - 14:17

Bas taj. Sad si me setio i jedne domace, studentske varijante istog. Uzmes obicno nemasno mleko, pustis ga da se ukvari, zatim ga kuvas min 15 minuta, dok se sasvim ne zgrusa (pri tome pomre sva gamad od koje bi mogao da se pokvari zeludac). Posle se procedi kroz gazu ili filter za kafu i to je to :rolleyes: .

 

švapski sir se tako i pravi, mada se mleko ne pusti da se pokvari već se ostavi na sobnoj temperaturi da na njega deluju bakterije tj, da se mleko ukiseli (odvoji se sloj milerama, sloj surutke i ostatak je kiselo mleko. to kiselo mleko se cedi i od njega se pravi švapski sir. moj omiljeni, btw. :)

 

 

Spoiler



#11 elpida

elpida
  • Members
  • 138 posts

Posted 08 February 2013 - 14:32

Cottage cheese je jedna od stvari koje mi jako nedostaju od kako sam se vratila u Srbiju  :rolleyes:. Nekad sam ga konzumirala svakodnevno i sa uzivanjem...



#12 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 08 February 2013 - 15:33

Bezmasni svapski sir - i?



#13 harmony

harmony
  • Members
  • 2,223 posts

Posted 08 February 2013 - 18:57

Pa izgleda da ima da se kupi i na pijaci i u hipermarketima.
 
Pogledacu svapski sir na pijaci ili alternativno urda/vurda. Sumnjam da ima ukus kao onaj u Americi, ali meni su vise bitne nutritivne cinjenice. 0 ugljohidrata, 2-3g masti po porciji, i 20-25g+ belancevina.
 
Bilo bi super da mi neko kaze gde ima da se nabavi na bg pijacama (pogledacu u Zemunu ovih dana), i da li je to to sto trazim, a kako se to zove u Merkatoru, ili gde vec videste da ga jos ima.


#14 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 08 February 2013 - 19:12

ako je potrebno, mogu i da ti preporučim prodavce na bajloniju i vidikovačkoj pijaci. :D



#15 harmony

harmony
  • Members
  • 2,223 posts

Posted 09 February 2013 - 19:43

Sve mi preporuci, molim te. Naravno da je potrebno :)

 

Bio sam danas do Merkatora na Novom Beogradu, jedino sto iole lici na to je neki Meggle cottage cheese.

 

Ali, na 100g ima 4g masti i isto toliko ugljohidrata, i 'samo' 11g proteina, a onaj originalni koji sam jeo po Amerikama je imao 0g uglj i nekih 2g masti, uz bar duplo vise proteina, mada cini mi se da je imao oko 26g.

 

U Merkatoru ima onaj mladi sir (u onoj crveno-beloj plasticnoj kutiji), nemasni tj. 0,5%, koji ima 14g proteina, to je nesto najzdravije iz odeljenja sireva sto sam video... ali mi treba nesto jos bolje.